Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano 105 5800 ile ilgili sorum

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında küpçü tarafından paylaşıldı.

1. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    105 sette trimmer ozelligi nedir ve nasil kullanilir bilen varmı?

Hasan Tunalı bunu beğendi.
  2. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Galiba forumda 105 kullanan yok.

3. Anıl Küçükgöksel

Anıl Küçükgöksel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    O sistemde olan bir özelliktir, düzenleyici anlamına geliyor. Ancak ekstradan açıp kapanan birşey değil.

4. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @ali aksayar Ben de yol bisikletine yeni geçtim çok tecrübem yok ama bildiğim kadarıyla trimmer denen olay ön aktarıcı ile alakalı, zincir hafif çapraz konumdayken aktarıcıya sürtmemesi için bir ara pozisyon yapmışlar. Sürtmeden dolayı zincirin ön dişlideki yerini değiştirmek yerine vites koluna hafif dokunarak ön aktarıcıyı hafif aşağı/yukarı konumlandırabiliyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir.

Deniz A, ElcaSeJawS ve Tayfun Sezer bunu beğendi.
    Son düzenleme: 25 Eylül 2015
  5. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    The two gear shifters of the Shimano 105 each control a derailleur, which changes gears by moving the chain from one sprocket to the next. There is one derailleur at the front and one at the rear. As the rear derailleur is shifted, the angle of the chain can change and it can rub against the side of the front derailleur cage, causing wear. A trimmer allows fine adjustments to be made to the position of the front derailleur to prevent rubbing.
    Step 1

Inspect the Shimano 105 derailleur cage and determine which side the chain is rubbing against. If the chain is on the biggest sprocket in the front, the chain is rubbing the inside. If the chain is on the smallest sprocket in the front, it is rubbing the outside.
    Step 2

Push the smaller of the two gear shift levers downwards slightly if the chain is rubbing the inside. Check that the chain is no longer rubbing.
    Step 3

Push the larger of the two gear shift levers downwards slightly if the chain is rubbing the outside. Check that the chain is no longer rubbing.
    Step 4

Use the trimmer function whenever the chain rubs. If you ride with the chain rubbing, it will wear a groove in the side of the front derailleur cage and make it hard to shift gears.

Internette bunu buldum ama anlayan varmi?

6. ahmtayd

ahmtayd Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Vay be küçükken bisan, bianchi bisikletimde yapardım bunu ön sürtmesin diye. Şimdi sanki yeni bir özellik gibi sunuyorlar bize

7. Ali Burak T.

Ali Burak T. Aktif Üye

Seviye:
    ee benim çift amortisörlü market bisikletindede var bu özellik

8. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Shimano 105in İki vitesli değiştiricisi,zinciri bir dişliden diğerine taşıyarak kontrol eder.Önde bir adet v arkada bir adet değiştirici bulunur.Arka değiştirici kumanda edildiğinde,zincirin açısı değişebilirve zincir ön değiştiriciye sürter ve aşınmaya sebep olur.Bir ayar vasıtasıyla aşınmayı engellemek için ön aktarıcının konumu hassas bir biçimde ayarlanabilir. (Kabaca ilk paragrafın tercümesi bu şekilde)

Adım 1:
    Shimano 105 ön aktarıcının cage(zincirin içinden geçip sürttüğü parça)kontrol edin ve sürtmenin ne tarafa olduğuna karar verin.Eğer zincir ön büyük dişlideyse sürtme iç tarafta,zincir ön küçük dişlideyse sürtme dış taraftadır.

Adım:2 Eğer zincir iç tarafa sürtüyorsa ön aktarıcının küçük kolunu aşağıya basın.Adım 3:Zincir dış tarafa sürtüyorsa ön aktarıcını büyük kolunu aşağıya doğru basın.Ve sürtme olup olmadığını kontrol edin.

Adım 4:Trimmer control fonksiyonunu sürtme olduğu zaman kullanın.Eğer zinciri sürterek kullanırsanız ön aktarıcıaşınarak zincir geçişlerini zorlaştırır.

Kazuya, Hami Tabi, Yusuf G. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme: 25 Eylül 2015
  9. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tayfun Sezer bunu beğendi.
  10. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @ahmtayd Evet benim de 20 yıl önceki raleigh dağ bisikletimde aşağıdaki gibi manuel bir ön vites kolu vardı istediğim gibi konumlandırıyordum. Sürtme felan olmuyordu.
    @Ali Burak T. Hangi market bisikletinde var bu özellik merak ettim doğrusu. İkili aynakollar için kullanılan bir sistem diye biliyorum.

11. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Yusuf G. Benimkinde herhangi bir gosterge yok. Aynakoldaki kucuk disliye attigimda buyuk kola yarim basinca surtme kesiliyor ve buyuk kola tekrar basmak istedigimde kol sertlesiyor ama buyuk disliye attigimda kucuk koldaki basma hissinde degisiklik olmuyor. Tam cozemedim olayi. Ayrica arka vitesi degistirirken kucuk kol hem ileriye hemde geriye dogru bastigimda calisiyor. Tam cozemedim bu vitesi.

Vites sistemim 2x11

12. ElcaSeJawS

ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @ali aksayar cube race mı var sende ? ben sımdı baktım benım bısıklete butun kollar sadece bır yone hareket edıyor :D Ve bisikleti kurarken vites ayarlarını kendım yaptım 6 ve 7 ci vitesten sonra ondekı ayna kolu bır tık yapıp ortaya kaydırıyorum surtmıyor sonra buyuge gecerken bır daha basıyorum buyukte yarım tık yetıyor trım bolumune almaya.

13. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  14. ElcaSeJawS

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @ali aksayar Soyle solım sana bendekıy le aynıysa ayarlarken on taraf en dıpte ve en ustte surtmeyecek ıncelıkte ayarladım arka aktarıcı ortayı gectıgı zaman 6 7 felan on tarafı bır buyuk cubugu fren yerı bır tık yapıyorum trım moduna gecıyor sonra bır tık daha uste alıyor onu sen burda ne sorun yasıyorsun sımdı anlayamadım onu en dipte ve en yukarda surtme yoksa problem yok :D heralde bizim bısıkletler de capraz da cok zorlanma olmuyor zıncır de kı adamlar boyle bır secenek sunmus. yanı on kucukteyken arka 10 11 kadar yolu var gıbı :D

15. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @ali aksayar seninki yol bisikletiymis. Benimki sehir bisikleti. Vites kolu resimdeki gibi.
    136851_864953.jpg

16. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @ElcaSeJawS Aynakol ikili olduğu için üçlü aynakollardaki kadar çapraz konumda kalmıyor zincir, yine de çok çapraz kullanmamak lazım.
    Zincir küçük dişlideyken büyük kolu hafif sağa ittirince büyük dişliye geçmeden biraz yukarı çıkıyor, tam ittirirseniz de direk büyük dişliye geçiyor. Büyük dişlideyken de küçük kolu hafif sağa ittirince ön aktarıcı zinciri küçük dişliye geçirmeden hafif sola konumlanıyor, küçük kolu şağa doğru tam ittirirseniz zincir küçük dişliye geçiyor. :harika:

ElcaSeJawS bunu beğendi.
  17. küpçü

küpçü Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ondeki kucukteyken arka ilk iki yada on buyukteyken arka son ikiye aldigimda zincir cok pis surtuyor. Hic tavsiye etmem boyle kullanmani.

ElcaSeJawS bunu beğendi.
  18. ElcaSeJawS

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @ali aksayar Bana diye kendini etiketlemissin yukar da :D ke

19. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    ön aktarıcısı daha hassaslaştırılmış. bence gereksiz. hatta dezavantajı bile var!
    zincir ön aktarıcı kafesine sürtünmeye başlamışsa demektir ki arka ile ön vites çok orantısız, yani zincir çapraz. ben o sesi duyar duymaz hemen ön vitesi değiştiririm. uyarı sesidir o ses. "zincir sürtüyo birader, zincirin çapraz" sesidir

yani shimano zincirinizi rahat rahat çapraz kullanabilin diye bir sistem geliştirmiş. ilginç :D
    çünkü doğru vites kombinasyonlarında zinciriniz ön kafese asla değmez

20. Ali Burak T.

Ali Burak T. Aktif Üye

Seviye:
    @Yusuf G. Aynı bahsettiğiniz vites kolu hafif ileri iktirerek konumlandirabiliyorsun 6 7 senelik bir bisiklet garajda yatıyor

Yusuf G. bunu beğendi.