Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sheldon Brown

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında kerembasaran tarafından paylaşıldı.

1. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Sheldon Brown aramızdan ayrılmış. Haberi olan yok mu forumda hiç göremedim? Kendisi bisiklet teknisyenliği konusunda internetteki en önemli, en faydalı insandı. İngilizce ve fransızca görüntülenebilen bir sitesi var. İlginç, komik, şeker bir adam. "Nevi şahsına münhasir" dediklerinden tam olarak. Anılsın burada da isterim. Sevgiler, saygılar kendisine. Nur içinde yatsın.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Evet Haberim var ;

Ama forum içerisinde pekte bilinen (bir kaç kişi hariç ) bir kişi olmadığı için ve bu bir kayıp olduğu için (forum üyeleri adına )yazma gereği duymamıştım , yine de teşekkürler ,

Her yanımız teknoloji delisi bisikletlerle dolup taştığı için bu haberinde foruma yansımaması gayet normal.

Saygılar...

3. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    Yahu ewt bisiklet siteleri ve forumları kendilerini tüketime biraz fazla kaptırmış durumda. Yeni teknolojiler gıcır parçalar vs. Sheldon Brown farklıydı. Ağırlıkla hiç işi olmuyordu mesela, uzun vadede dayanıklı parçalara ve antikalara değer veriyordu. Çok zengin teknik bilgi ve tecrübe vardı sitesinde.

Diğer çoğu kaynak sizi yeni parçalar satın almaya itiyor halbuki. İş bisikletin kendisinden çıkıp bir donanım çılgınlığına gidiyor.

Kahramanımsın Sheldon. Unutmayacağız seni :)

4. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Birkaç aydır sitesine girmemişim. Jant örerken hep onun sayfalarına baktım.

Renkli ve keyifli bir hayatı var gibi görünüyordu. Eh, o yaşa kadar gelip geriye baktığında da başka ne görmek ister insan?

...
    Aslında şimdi baktım da, 64 yaşında imiş. Biraz erken göçmüş.

5. Selçuk Çilek

Selçuk Çilek Forum Bağımlısı

Seviye:
    Allah rahmet eylesin veya kendi diliyle: God bless..
    bu konunun burada açılmış olması bazı görüşlerimi sizlerle paylaşmama şans tanıdı.

sheldon brown un bağlı olduğu bir bisiklet mağazası var çoğu bisikletçinin kaynak olarak kullandığı sitesini şimdi onlar devam ettirecekmiş.
    her görüşüne katılmak mümkün değildi rahmetlinin..yaş olarak o kadar da uzak değilim kendisine... ama örneğin DH bisiklet sporunun aslında bisikletle ilgisi olmadığı görüşüne katılamıyorum. Bu konuda büyük bir tartışmaya da girmek istemiyorum.
    insanlar geliştikçe bilimde daha ileriye gidecek ve ister istemez yaşamımızın her alanına girecektir.
    Ancak bu bağlamda piyasaya çıkan her ürünün bizleri bir adım ileri götüreceği şüphe götürür. Ama önemli olan arz değildir. Yeni ürünlerin piyasa tarafından kabul görüp, görmemesidir. Bisikletle ilgili sunum yapan siteler sanayi çığırtkanlığı yapmayıp , "bağımsız" :) (çok zor..biliyorum) tüketiciyi salak yerine koymadan ,bilgilendirme yapma sorumluluğu taşımaktadırlar. Bazılarının yaptığı gibi prospektüs ve web sitesi çevirmenliği uygun bir sorumluluk görüntüsü değildir.
    Asimetrik jant tasarımını yeniden "keşfeden" DT Swiss in ürünlerini veya fuar sayfalarını yeni jant teli tasarımlarıyla süsleyen (Crank Brothers) "yenilikleri" tanıtırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle arka jantlarda yıllar öncesinden kullanılan asimetrik jant tasarımını DT Swiss in yeniliği gibiymiş gibi sunmak veya Crank Brothers in değişik olma uğruna yapılan uğraşılarına destek vererek "bundan böyle tüm jant/teller bu şekilde yapılacaktır" a benzeyen anlamlar yüklemek abesle iştigaldir.
    Yıllar öncesi Seiko ilk dijital saatlerini piyasaya sunduğunda reklam içinde "one day all watches will be made this way" (İng.bilmeyenlere) "günün birinde tüm kol saatleri (bizim) saatimize benzeyecek" sloganıyla ortalığa çıkmıştı ve burnunun üzerine çakıldı. Ne oldu? Tüketici analog saatleri tercih etti.
    Veya Daimler Benz in bundan 3 nesil öncesi "S" sınıfını devasa boyutlara taşıdığında, efendim işte insan boyu evrim içinde gittikçe büyüdüğü için ,arabalarda büyümek zorundaymış. Tüketici ve doğal kaynakların tükenme riski D.Benz i hizaya getirdi.
    İki sene dayanabildi o model.. en ve boydan kısalana ve hafifleyene kadar. D.Benz bunu Maybach markasıyla aştı. Devasa boyutlarda araç isteyenlere bünyesinde bulundurduğu mefta Maybach markasını hortlattı.
    Özetle, branşınızda dünya devi bile olsanız, piyasa sizi hizaya getirir.
    Bu açıdan baktığımızda branşımız bisiklette çok fazla gerçek anlamda "yeniliğin"
    sunulamadığını, dolaysıyla tüketicinin arkadaşlarında değindiği tüketim çılgınlıklarına kapılmamaları gerektiğini düşünüyorum.
    Bir konuyu eklemek istiyorum..Cannondale firmasının bir zamanlar motosiklet te yaptığını ve yoğun Japon rekabetine karşı "made in the USA" tezini işleyerek ve yanılarak iflas ettiğini ve satıldığını çoğu kişi bilmez.O krizin girdabında az kalsın bisiklet bölümüde aynı akibete uğruyordu.
    Bu konuda daha fazla detay arayanlar arama motorlarını çalıştırsınlar ltf.
    Yani dahice mühendisler çalıştırıp "dahice" buluşlar yaptığınızı düşünseniz de zorla "biz sizlere bisikletin (motosikletin)nasıl yapılacağını gösteririz" iddialarıyla da biryere varılamadığı tezini Cannondale macerası bize göstermiştir.
    Kanımca gelecek on yıl içinde sektördeki en önemli gelişme kompozit malzemelerin önlenemeyen yükselişi ve önümüzdeki yıllarda tüm rulmanların seramik dönüşümünden ibaret olacaktır.
    Yani asıl yenilikler malzeme,malzeme kaplama ,(buna bağlı sürtünme katsayısını düşürmek) gibi alanlarda yaşanacaktır. Mekanik te ise,elektroniğin desteklediği bir değişiklik yaşanmadıkça , kayda değer bir gelişme olacağını sanmıyorum.Örneğin G Box 2 bile (ağırlık problemi)bisiklet şanzımanının çok yaygın kullanılmasına yol açmayacaktır.
    Sonuç:Yenilikleri izleyelim ama yol açacakları sorunları ve cebimizden uçacak paralarında risk analizini yapmaya çalışalım.
    Selamlar.

6. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Sheldon Brown' ın vefat ettiğini ( 63 yaşında) ben şimdi buradan öğreniyorum. Kendisi bisiklet kültüründe sadece Amerikada değil dünyadada bir fenomendi.

Kendisiyle bizzat birçok yazışmam olmuştur, her seferinde sorularıma üşenmeden, son derece açıklayıcı ve detaylı cevaplarla gelen Sheldon bana sadece bilgi transferinde bulunmadı fakat aynı zamanda tecrübenin ve onun getirdiği birikimlerin egosuz paylaşımınında ne kadar güzel bir şey olduğunuda öğretti.

Sheldon Brown' ın kendisini adadığı ve son derece gösterişsiz web sitesi dünyada birçok bisikletçi için önemli bir bilgi kaynağı olmuştur.

Son on yıllarda sadece tüketimi ve pazarlamayı amaçlayan dünya bisiklet marketinin kendisine reklam edindiği " uzay çağı malzemeleri" ile ve zaten geçmişte icat edilen tasarımların sanki yeniymiş gibi markete sunulmalarıyla inceden alay eden Sheldon Brown, bize amacından saptırılmış teknolojinin tecrübenin yerini alamayacak ucuz bir versiyonu olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

7. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    2007'e MS teşhisi konmuş, ben de bunu duymamıştım. Bizim gibi dengeye ihtiyacı olan bisikletçiler için azap demektir bu.

İlginenler için:
    http://www.sheldonbrown.com/

8. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende bir süre önce Halil'den öğrendim durumu... Birşeyler yazmak istedim aslında ama içim el vermedi. Gerçekten Igor'u ile OTB'si ile çok ilginç biriydi, şahsen tanışmadığım halde aramızdan ayrılmasına gerçekten üzüldüm.

9. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    İsmi tekrar sitede gorulsun diye birseyler yaziyorum , ne kadar ingilizcem kıt olsada sitesindeki yazıları rehber ediniyorum kendime .

10. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    furkan.zaman bunu beğendi.
  11. Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet mekaniğini onunla öğrendim. Hala başım sıkıştığında okurum.

12. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    eski kadroların olculeriyle alakalı konu bulamadım , illaki vardir diye dusunuyorum , bilen biri mesaj atabilir mi ? :)