Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sevgiliye bisiklet sürmeyi öğretmek

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında evelent tarafından paylaşıldı.

1. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    Nasıl bi taktik uygulamalı 23 yaşına gelmiş birine bisiklet kullanmayı öğretmek için. Kız arkadaşım bisiklete heves saldı ve bir geotech neon aldık. Bisiklette dengede duruyor hatta ilerliyor ama yayalardan, araçlardan, kaldırımdan, kediden efenim nerdeyse asfalttan bile korkuyor... Hiç manevra yapamıyordu bende kendimce alıştırmalar geliştirdim.. basket sahasının orta göbeğinin etrafında dönmek, ayakta bisiklet sürmek, kontrollü durmak gibi uyduruk yöntemler.. ama korkusunu kıramadık bi türlü, ne yapmalı? direkt e5'e mi atmalı.

2. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    hehehe saçmalama canına kıyma kızanın hocam, sokaklarda süre süre olacaktır

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mesela kiz arkadasinin güvenligini düsün ;)

En basitinden bir eldiven, düstügünde onu koruyacagini bilirse eger düsmeye karsi olan korkusu azalacaktir. Tabi kask da önemli. Ilk baslarda cok rahat etmeyebilir fakat zamanla alisacaktir.

Onun disinda basketbol sahasi gibi izole ortamlar yerine, insanlarin az oldugu dogal ortamlar tercih edin. Nispeten kalabalik olmayan sokaklar, sahil seritleri olabilir.

Sonra, bisiklet sürerken mutlaka ve mutlaka ileri bakmasi gerektigini hep hatirlat. Yeni baslayanlarin genelde gidona ve ön tekerlege karsi önlenemez bir ilgisi olur :) hep oraya bakmak isterler.

Simdilik aklima bunlar geldi...

4. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    eldiven ve kask var. dizlik ve dirseklik(isimleri böyledir diye düşündüm:D ) almayı düşünüyoruz. o zamanda terminatör gibi olacak ama olsun. :)
    ön tekere ilgisi gerçekten çok fazla. onu aştık ama biraz. hep gideceği yöne bakmasını söylüyorum, o da bakmaya çalışıyor gerçi bu sefer de baktığı yöne gidiyor. "AĞAÇ AĞAÇ AĞAÇ!!" deyip ağaca giriyor vs:D ( o foruma girmediğinden böyle rahat yazıyorum :D )

sakin sokaklarda deneme yapıyoruz ama basket sahasında daha rahat(haliyle). burda güvenini kazandıktan sonra tekrar tenha sokaklara çıkmayı düşünüyoruz...
    bu arada hedef: temmuza kadar tam anlamıyla sürmeyi öğrenip, bisikletle avrupa turu yapmak. çok mu ütopik?:eek:

berkayyy, felis911 ve Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  5. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    allah yardım etsin sana işin gercekten zor

berkayyy bunu beğendi.
  6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bence hic de zor degil :)

Ben 30'larinin basinda bir ablaya bisiklet sürmeyi ögretmistim, esi motorsiklet kullaniyordu ve bu 2 tekerlek kavramina alisabilmesi icin bisiklete binmeyi bilmesi sart demisler.

Bisiklet tecrübeyle ögrenilecek birsey, aslinda yasadiginiz dogal bir sürec. Temmuz'da Avrupa turu bisiklet kullanimi acisindan ütopik degil, ancak kondisyon acisindan zorlayici olabilir.

Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  7. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    esasında ben işin esprisindeyim(anlaşılmıştır gerçi)

kız arkadaşımla bugün ilk denememizi yaptık. ilkin çok tedirgindi. yolda gördüğü yayalara bağırıyordu "lütfen kenara çekilir misiniiz? acemiyim de!" :D uzaktan bir araba gördüğünde hemen kenara çekiyor araç geçene kadar bekliyordu ( ben de kenarda sinir krizi geçiriyordum tabi:D) . 2 saat kadar antreman yaptık(biraz sokaklarda, biraz besketbol sahasında). sonra yemek yedik bir yerde. dönüşte nispeten korkularını yenmişti. yayaların arasından geçti, bazı arabaların yanından da geçti. bisikleti daha az titretti. bariz fark vardı yani..
    ben süreceğine inanıyorum, çünkü çok istiyor ve yapmak için uğraşıyor...

ayrıca sevdiğin insanla bisiklet sürmek gerçekten çok keyifli.. herkes yapmalı:)

not:türkçeye dikkat etmeye çalıştım, büyük harfler hariç. "arebesk forum anlayışına hayır" logosu çok pis etkiledi:D

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bir hayli gelişme olmuş tebrikler, ben de şunu öneririm, çimenlik bir ortamda çalışın böylece düşmeye karşı önlem olmuş olur, dengesini 10-15 kat hızlı geliştirmek için denge çalışın yani durduk yerde ayağını yere koymadan durmaya çalışmak denge öğrenmesini müthiş hızlandıracaktır...

evelent bunu beğendi.
  9. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    hakan beyin çimenlik alanda sürme fikri gayet mantıklı ama bulunduğum çevrede çim olduğundan şüpheliyim. bugün bir bakınayım etrafa, belki vardır :D bir de hareket etmeden dengede kalmayı deneyeceğiz bugün, bakalım nasıl olacak..

tek elle sürme fikri şakaydı galiba değil mi? o şekilde düşmesi çok kontrolsüz olmaz mı?

10. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence çimenlik alanda çalışın ve birkaçkez düşsün, yada siz düşürün :D
    düşmeden o korkuyu yenebilmek çok zor.
    bir de ne kadar hızlı giderse dengesini o kadar iyi sağlar.aşırı yavaş sürmesi denge kaybına yol açacak sıkıcı olacaktır diye düşünüyorum :)

11. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yahu benim bisiklete ilgili kız arkadaşım olsun da ne zaman öğrenirse öğrensin :) Seneye değil, 3 yıl da beklerim gerekirse
    Öğrenmek açısından yaza yetişir ama performans uzun ve yüklü bir tura yeter mi, ondan emin değilim.

"çok pis" iyi bir ironi olmuş :D

berkayyy ve Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  12. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    aynen agbi :)

bu arada ilk basta seleyi tamamen alçaltın kendisinin fazla yüksekte olmadıgını görünce korkması yavas yavas geçecektir diye düşünüyorum :) zamanla seleyi hafif hafif yükseltirsiniz

Alper Onur ARSLAN ve evelent bunu beğendi.
  13. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    bugünkü çalışmamızı hava muhalefeti nedeniyle iptal ettik:(

sele en aşağıda zaten. o öyle istedi diye alçalttık ama.. ben olması gereken sele boyunda sürmesi taraftarıyım zira alçak seleyle sürerken daha fazla zorlanıyormuş gibi geliyor bana. umarım böyle alışıpta "hadi yükseltelim şu seleyi" dediğim vakit hava gibi muhalefet etmez... :)

14. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    bugün seda(kız arkadaşım) sordu: noldu forumda benle ilgili açtığın başlık, yazıyo musun gelişmeleri?

ben de bi bakayım dedim, aradım buldum başlığı... bugün merter'den kadıköy'e kadar(sahil yolundan) bisiklet sürdük seda'yla. ve haftaya çarşamba(29 temmuz) başlıyoruz avrupa turuna... imkansız diye bişi yokmuş ey forum:in::in:

15. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Vay be Avrupa turu ha! Bize de böyle bir eş nasip olur inşallah. :) Hızlı ilerleme kaydetmişsiniz,bravo valla.

16. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    cok şanlısınız benim tanıdığım ne kadar kız akadasım varsa hepsi cocukmusun sen daha büyüüemedimni diyorlar...
    turlara katıldığımı 50+ yaptığmı syleyince ki artık uzun bir mesafe değil bence... diyolar safmısın sen otobüs minibüs varken ne kasıyorsun diyolaa..::/:/

sanırım uzun süre yanlızım:/

17. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çoğu kız anlamaz Güven kardeş boşver sen bildiğini oku :)

18. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    uzuuun bir aradan sonra yeniden foruma gireyim dedim. ve bir bakayım dedim nereye ne yazmışım diye..
    bu başlığı gördüm...

arkadaşlar seda(kız arkadaşım) bisikleti gayet iyi sürüyor artık. avrupa turunu interrail ve bisiklet şeklinde yaptık.. ancak turun sondan 3. günü prag'ta bisikletleri çaldırdık.. sonra moral sıfıra düştü, tabi bisikletforum'a girmek vs de içimden gelmedi hiç...
    sonra askere gittim-geldim, yeni bisikletlerimizi aldık ve evleniyoruz bu sene
    kısmetse:))
    geziyle ilgili fotoğrafları ve ayrıntıları vakit bulabilrsem paylaşacağım forumda...
    umarım herkes gönlüne göre eş bulur bu arada:)))

19. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hayırlı olsun evlilik..allah bir yastıkta kocasın..:D ..bisikletli düğün fotolarını bekliyoruz..:D

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  20. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Konvoy mu oluştursak gelini almaya bisikletlerle gideriz..:) scott plasma vardı sanırım forumda onuda gelin bisikleti yaparız..:D