Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sertlik ayarı bozuk amortisör?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Barış Karapınar tarafından paylaşıldı.

1. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar 2. bisiklet olarak kullandığım bisikletime maşa almak istiyorum ve internette sertlik ayarı bozuk rst gila buldum 25 tl sizce alıyimmi veya alsam tamir edebilirmiyim ? 25 tl ye rst gila bulunca bana cazip geldi ama sertlik ayarı bozuk olması biraz düşündürüyor açıkcası şimdiden teşekkürler.

Ben zaten 2. bisikletime alacağım için hem görüntü olsun hemde az biraz çalışsın istiyorum. sertlik ayarı olmasada olur sizce o hali ile kullanılabilirmi ?

O zaman kullanılabilir ben aliyim o maşayı bi bakiyim tamir ediliyosa ettiriyim edilmiyosa öyle kullanıyım.

2. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Sertlik ayarının bozulması demek amortisörü hep en yumuşak ayarda kullanmak zorunda kalmak mı demek oluyor peki sonuç itibariyle? Merak ettim kusura bakmayın :)

3. Barış Karapınar

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bilmiyorum ama sanırım şöyle olabilir eğer; sertlik ayarı en sertte iken bozulmuşsa sert kalmış, yumuşakta bozulmuşsa artık yumuşak kalmış. demek olabilir.

4. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    O maşa zaten çok sert bir maşa. Çalışması çok kötü. Sabit maşa tak daha iyi. Ben daha önce onun sertlik ayar yerini sökmüştüm. Basit bir sistemi var. Sanayide tornacı tanıdığınız varsa o pilastik ayar vidasını alüminyumdan yada teflondan yaptırabilirsiniz. ama 25 tl yi geçeceği muhtemel.
    Kısacası almaya değmez...

5. Barış Karapınar

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yani ben takacağım o bisiklet ile araziye girmiycem sadece arasıra markete bakkala gidicem yani o amaçlı kullanmak için değmez mi ?

6. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    O zaman düz maşa takmanız bence daha mantıklı. Neden ağır bir maşa takasınız ki hep düz yolda sürecekseniz? Ağırlığını taşıdığınıza değmez 2580 grramı. Düz maşalar 800 - 1200 civarı sanırım.
    Ama önemli değil diyorsanız siz bilirsiniz.

OzzYMKL bunu beğendi.
  7. Barış Karapınar

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yani çok bir yol gitmiycem o bisiklet ile çünkü zaten onu bakkal bisikleti olarak kullanıyorum asıl bisikletim başka birde bisikletin havası olsun rst maşası var desinler diye takmak istiyorum :)

8. tunak52

tunak52 Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Amortisör sertlik ayarı üzerinde kilogram yazan bir kapakla ayarlanabilen rockrider 500 kullanıyorum. Bugün sürerken kaldırımdan çıkma gibi ön amortisöre ağırlık vermediğim durumlarda ön amortisörün yukarıya vurarak tak diye bir ses çıkardığını farkettim. Sertlik vidasıyla oynarsam düzelebileceğini düşündüm ancak biraz oynayınca vida elimde kaldı. Yerine otutturup yumuşak ve sert ayarlar arasında gidip gelmeme rağmen amortisörde bir sertlik değişimi olmadı. Yaşadığım sorun hakkında fikir sahibi olan var mı acaba ?