Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sert sürüşlerde en iyi vites aksamı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında erzanaskin tarafından paylaşıldı.

1. erzanaskin

erzanaskin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim merak ettiğim konu sert ve bol çamurlu parkur kullanımlarda en iyi sonuçu shimano nun hangi serisi verebilir ?

2. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    saint veya xtr olabilir bence

3. yunus koç

yunus koç Kıdemli Üye

Seviye:
    sert sürüşten kastın atlamak zıplamaksa saint uygundur çünkü shimanonun downhill freeride serisidir yani sert kullanım için daha dayanıklıdır.ama dier modeller xtr,xt,slx vs de arazi tarzına göre tasarlanmış çamur vs gibi etkenlere dayanıklı serilerdir.ama benim tavsiyem freeride downhill gibi sert kullanıcaksan saintten yana olur.

4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    türkiyede saint bulman zor. eğer arkadaşların dediği gibi sert sürüşten kastın downhill, freeride, streetse ve saint bulamayacağına göre ben xt kullanırdım. ama xt alacak param olsaydıda almazdım. sram mtb kompenentlerinde shimanodan daha iyi bence. onun için shimano xt yerine sram x.0 yada x.9 olabilir tercihim. ki zaten şuanda street bisikletimde sram parçaları kullnıyorum.

bu arada belirteyim. sram ile shimanonun vites kolları ile aktarıcıları birbiriyle uymuyor. yani ''vites kolu sram alayım aktarıcı shimano olsun yada vites kolu shimano aktarıcı sram olsun '' diyemiyorsunuz.

sonuç olarak size önerim sram x.0 yada x.9dur ;) ve arka vites kısa bacak olanınıdan alın ;)

aynakol ise truvativ holzfeller alın ;)
    http://www.bikeaddiction.com.au/specials/accessories/crank_holzfeller_lge.jpg

eğer xc bisikleti toplayacaksanız yine sram öneririm. en azından sram x.7 modeli.

xc için arka aktarıcı boyu seçimi size kalmıştır istediğiniz uzunlukta alın farketmez.

kısa bacak ile uzun bacak arasında fark kısa zinciri daha çok gerer ve toplu olmasını sağlar ;)

5. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Bu anlatım biraz yanlış olmuş, arka aktarıcının bacak boyu kesinlikle önemlidir ve kullandığınız aynakol ve ruble kombinasyonuna göre seçilmelidir.

Aktarıcı bacak boyu, aynakolunuzun en büyük ve en küçük dişlilerinin farkı ile rublenizin en büyük ve en küçük dişlilerinin farkının toplamına göre seçilmelidir.
    Bu fark büyüdükçe aktarıcı bacak uzunluğu da artar. forumda daha önce bununla ilgili ayrıntılı açıklamalar yapılmıştı.

MertSayın, d.berkay, Deniz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. erzanaskin

Seviye:
    Benim sert kullanmaktan kastım çamurlu orman parkurlarında kullanmak ve max. yarım metrelik sıçramalardır.

7. erzanaskin

Seviye:
    Ama zannedersem yazılanlara göre xt benim için uygun olan compenent olacak diye düşünüyorum

Hasan Çağri bunu beğendi.
  8. erzanaskin

Seviye:
    Yalnız 8 li sistem ile 9 lu sistemde malzeme kalitesinde fark olduğunu 8 linin malzemesinin daha çelikvari daha etli kırılmaya daha dayanıklı olduğunu duydum. Bu doğrumudur arkadaşlar

9. kayhan

kayhan Misafir

shimano nun herhangi bir modeli işinizi görür. yarış için düşünüyorsanız xt yada xtr. sram hiç kullanmadım.

10. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Doğru olduğunu zannetmiyorum, şu anda zaten sadece giriş seviyesi vites sistemlerinde 8 li sistem kullanılıyor. 9 lu sistem hem kalite, hem akıcılık hemde upgrade olanakları olarak 8 den iyidir.

Ayrıca sram arka aktarıcıların yayları genel olarak shimanoya göre daha sert olduğu için zorlu koşullarda vites geçişleri daha başarılı olur.

Ama bence sürüş tarzı için en son düşüneceğiniz şey vites sistemi olmalı. Frenleme, süspansiyon, teker seti, lastikler ve kadro daha öncelikli olmalıdır.

11. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    vites sisteminde çamurlu zeminde bütün aktarıcılar hiç belenmedik anlarda kırılabiliyor. xtr ında x-0 ında çamurda kırıldığını biliyorum. çamur zincir aksamına dolarak makaraların dönmesini zorlaştırıyor belli bi süre sonrada vites çalışmaz hale gelip zincirle sıkışıp kırılıyor. yani alt bacakları kırılıyor.
    çamur dediğiniz üstünüze sıçrıycak kadar az ise problem değil ama balçık gibiyse ucuz bi sistem kullanmanızı öneririm.
    birde kırılan alt bacak olduğu için x-0 da alt bacak değişiyor yaklaşık olarak aktarıcının ya yarı fiyatına yada 3 te bir fiyatına tam hatırlamıyorum. xtr değişiyormu bilmiyorum ama xtr ın değişmiyorsa x-0 tavsiye ederim. eğer ikisininde değişiyorsa alt bacak fiyatına göre hangsi uygun geliyorsa onu al. aktarıcı kırıldığı zaman mekanizmasına hiç bi zarar gelmiyor yani bacak değiştiği zaman eskisi gibi kullanabilirsin.

erzanaskin, Taner Yavuz ve hsrv_khy bunu beğendi.
  12. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    her türlü arazide.. hertürlü koşulda... single speed!!! :)

gurkankas ve Sinto bunu beğendi.
  13. erzanaskin

Seviye:
    Benim bahsettiğim sizinde söylediğiniz gibi üstümüze sıçrayan çamur çok balçıkta zaten işimiz şansa kalmış. XTR bana biraz pahalı geldiğinden XT seçmeyi düşüneceğim herhalde.

14. bryant

bryant Kıdemli Üye

Seviye:
    bence xt yada x9 kullan hem daha ekonomik hemde x0 yada xtr ile neredeyse aynı dayanımı sağlar xo ile x9 arasındaki fark alt bacak xo da karbon ve xo gerçekten pahalı bir aktarıcı kırılmalarda masrafın büyük olur;)

15. erzanaskin

Seviye:
    Evet bencede en doğru karar xt olacak herhalde

16. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Xtr-XO ciddi manada yarışa girmeyeceğinizi göz önünde bulundurarak almak pek mantıklı olmayacaktır. Buna verilen parayla iki tane xt ya da x9 alınabilir :)

Eğer ilk mesajınızda yazdığınız gibi Shimano vites değiştiricilerinden tavsiye istiyorsanız xt ya da slx arka attırıcıların shadow modellerini tercih etmenizi öneririm. Sarsıntılarda daha başarılılar. Sram grubundan tercih yapmak istiyorusanız x9'dan x3 (x3 8'li vites ;) )e kadar aradaki tüm arka attırıcı modelleri sarsıntılara iyi cevap verecektir.

Şu kırılan alt bacağın değişmesi konusuna da değinmek istiyorum. Xtr normal attırıcı, xt normal ve shadow olan attırıcıların bizzat alt bacağının söktüm. Eğer kırıldığında bir şekilde alt bacak bulabiliyorsanız bu modellerin bacakları değişebiliryor bilginize ;)

erzanaskin bunu beğendi.
  17. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    xt tavsiyem olur ama shadow olmak kaydıyla.camurdan ziyade taslık kayalık bir parkurda attırıcı kadrodan icerde durdugu icin kayaya carparak parcalanma gibi bi derdinde olmaz.bana gorede shadowla shimano sramdan bi adım one gecti arka attiricida.x9da kullandim.ama sert vites gecisini sevmiyorum...yumusak vites gecisi herzaman daha iyidir bana gore.otomobillerde bile bu boyledir firmalar vites gecis sarsıntısını en aza indirgemek icin ugrasıyor.son teknoloji araclarda vitesin gectigini zaten anlamıyosun.shimanodada bu boyle en zor kosulda bile vitesin sessiz ve sarsıntısız geciyor.

18. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    kırılma yorulma bilmemne sorunlarına karşı titanyum modelleri bekliyoruz acaba 200- bilmem kaçta çıkarılacak

19. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    shimanonun yedek parçalarının hangileri olduğunu bilmediğim için sadece sram adına konuşucam.
    bu dediğiniz şey çok yanlış. x-0 kırıldığı zaman x-9 la aynı masrafı çıkartıyor. yani şöyle; x-9 kırıldığı zaman aktarıcıya sabit bacak çok hasar görürse aktarıcıyı atmanız gerek. x-0 da her iki bacakta değişiyor. x-9 un fiyatı ile x-0 ın bacak fiyatı nerdeyse aynı 5-10€ oynuyor aralarında. ve sram aktarıcılarda x-5 ten x-0 a kadar olan aktarıcıların mekanizması yani vitesin değişmesini sağlayan yaylı kısıma hiç bi zarar gelmiyor. olan bacaklara oluyor. x-0 ın kulak vidası titanyum. bacaklarından biri karbon diğeri alüminyumdur. yani x-0 la x-9 un short (en küçük boy) ele alırsak x-0 daha sağlam bi seçim ve kırıldığı zaman aynı parayı ödiyceksiniz.
    xt shadow ları hiç kullanmadım komple içerde kaldığı için çok güzel bi tasarım. ve shadow la shimano bir adım öne geçmedi bir adım gerisinde olduğu sramla aynı adımdalar şuanda.

zafersidal bunu beğendi.
  20. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    8 hızlı olan bir XT derdim, ama pek mümkün olmadığı için 2009 XT diyorum ;)

erzanaskin bunu beğendi.