Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Serindere Kanyonu. Grand Kanyon kadar olmasada...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında fatih alver tarafından paylaşıldı.

1. fatih alver

fatih alver Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhabalar;
    Yuvacık Barajını besleyen kollardan biri olan Serindere ve kanyonuna yaptığım gezimi paylaşmak istedim.
    Bu güzellikleri gerçekten herkes görmeli diye düşündüm. Başlayalım:

Burası İzmit şehir merkezinin yaklaşık 10 Km. güneydoğusunda ama şehir karışıklığından binlerce ışık yılı uzakta doğal bir cennet.

13 Ağustos 2009 Perşembe. Yola çıkış öncesi tüm hazırlıklar tamam. Kaskım, eldivenlerim, fotoğraf makinem, tripodum, haritalarım vs. Ve en önemlisi “biber gazım” (jenix yazılı küçük sprey tüpü). İnsanların doğayı kendi haline bıraktıkları fazlasıyla ıssız yerlere yapacağım bir seyahatte mutlaka gerekli buluyorum. Ne kadar işe yarar bilmiyorum ama psikolojik olarak beni oldukça rahatlattığı kesin. :000002158

Bisikletimin ön tekerini sökerek 2 no’lu aracımın arka koltuğuna yerleştirdim. Gölcük-Yuvacık arasındaki sıkıcı kamyon yolunda enerjimi tüketmemek ve sıcakta şarjı bitirmemek için parkur başlangıcına kadar arabayla gittim. Bisiklet taşıyıcı da var ama onu kurmak, sabitlemek çok daha yorucu oluyor. Böyle iyi. [​IMG]

Baraj sonuna kadar yaklaşık 4-5 km. içeri girdikten sonra alabalık ve piknik tesislerinin birbirini tepeleyen kirli tabelaları! Kendi halinizde piknik yapmaya geldiğinizde her yerin tutulduğunu ve ancak masa başı 10 tl. vererek piknik lüksüne(!) sahip olabileceğinizi görünce insanın tepesi atıyor tabiî ki. Doğadan para kazanan rantçılar.

Tipik Yuvacık Barajı piknik yeri formatı. Dere kenarına yayılı masalar. Bunun gibi 8-10 yer var dere boyunca.
    Ne bedelle olursa olsun keyfine doyum yok.
    Aslında acaba böylesi daha mı iyi? Ücretli de olsa sonuçta sahip çıkan birileri var. Temiz, düzenli, tertipli. Çöpler alınıyor, çevre korunuyor. Geçenlerde gittiğim başıboş bir kamp alanında etrafta gördüğüm pet şişe yığınlarından sonra sanırım bu şekil daha faydalı.

Barajımız. Burası aynı zamanda Kocaeli'ye içme suyu sağlayan gir tesis. Sağ üst köşeden görünen ise yolumun devamı.
    http://img188.imageshack.us/img188/7384/s50002013.jpg

Avatarımla bu resmi kıyaslar mısınız lütfen. Bariz farkı fark ettiniz mi acaba? Evvet su seviyesi. Çok güzel yağmur yağdı ama su seviyesi yinede düşük. İki ay önceki gezimde çektiğim resimden bu yana köprüden bayağı sular akmış. Ben daha fazla bekliyodum. Ha birde o günlerde suluk yerine pet şişeyi kadroya lastikle tuttuyormuşum. :D Yinede mutluyduk beah!! :rolleyes:

Kokpitten…

Şu anda bu iki tepenin arasından dere akıyor. Suların sesi geliyor. Ön tekerimin 20 cm. ötesi yaklaşık 50-60 metrelik bir uçurumun başlangıcı

2. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar devamı da var ama şu anda resim yüklemelerinde sorun oldu, ama devam edeceğim, kesinlikle bu kadar değil..
    Şimdilik herhangi bir yorum yazmazsanız kesintiye uğratmadan devam etmeye çalışacağım. bu teknik olaylar beni kahredecek. Anlayışınıza teşekkürler...

3. mask

mask Aktif Üye

Seviye:
    Devamını bekliyoruz!

4. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sıcak tepeme vurdu. Geçen seferde gelip girdiğim yerde tekrar suya girmek için dere kenarına doğru indim ama pırıl pırıl suların yerine sütlü neskafe kıvamında çamurlu su akıyor. Ne yazık. :(
    Bu deneme bende yaklaşık 2 km. kayıp ve hayal kırıklığı yaratıyor. Hayallerin suya düşmesi tam olarak bu heralde. Bir ara girsem mi diye düşündüm ama yok neskafeyi fazla sevmiyorum. E tamamda bu suyu nasıl içiyoruz??? :eek: Güzel arıtılıyordur umarım diyerek yola devam. Şansımı biraz daha yukarda deniycem

Giderek yükseliyorum

Güzel bir çeşme başı daha. Suyu resmen dolaptan çıkmış gibi. Bir güzel serinledim, sularımı tazeledim. Arkada birde sopa var dikkat ettiyseniz. Tedbir babında. Psikolojik olarak kendimi iyi hissetmek için yine.

Taşlı toprak yol bitti. Burdan sola aşağı doğru iniyoruz ve Örnekköy köprüdeyim

Köy dediğime bakmayın dere içinde 3-5 hane. İnsan görmedim desem doğru olur. Tepe oldukça yüksek

Ve kanyon başlıyor

5. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kanyona uzanan patika

Veeeee ardı ardına güzellikler. Her adımda hayretimden gözlerim büyüyor.

Üzüntü ve muz kabuğu!!! Olamaz yol burada bitiyor. Ama dur bi dakka. Ne olduğun anlam veremediğim bir kapı.
    Allah Allah. Bu ne ki? Geçsem boyut mu değiştiririm acaba. Yoksa yıldız geçidi burasımı. Yada demir şehre açılan kapımı?
    Atlantis, Ali babanın hazineleri, 40 haramiler, bahse konu susam burası mı ki, ne güzel açık kalmış.
    Kapıkule değilse nedir burası. Allahım bu ne gizem… heyecanlarıyla dolup taşmışken şöyle birazcık kafamı uzattım ve
    baktım kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii… :eek:

…su borusu

:boese157: :mad: :) :( :D :p :rolleyes: :cool: :eek: ...duygular karışık tabi!

Olm Fati sen en iyisi biraz serinle. E iki saattir kafada güneş tabi bu tür halisünasyonlar yaratıyor haliyle. İnsemmi inmesemmi derken dereye indim. Hayır tereddütüm şundan, iniş öyle basamakla asansörle değil. Yaklaşık 20-25 mt. Dimdik kaygan topraklı bir yer, oldukça kaygan bi zemin. Bisikletle inemiycem tabi. Biri gelse de alıp gitse ruhum duymaz, her yer su sesi. Hatta aldıktan sonra aşağı bağırsalar “-senin bisikleti götürüyoruz” diye yapabileceğim tek şey “ona iyi bakın” demek olur.
    Geri çıkmak daha bi dert. Zor yani. Gerçi etrafta bırak bir insanı, neredeyse gözle görünür canlı yok. Hatta inerken kaydım ve düştüm. Tomruk bibi yuvarlanıyodumda Allahtan dikine kaydım ellerimle durabildim. 7-8 metre kaydım ama. Eldivenlerim elimde olmayaydı ellerim sürtünmekten çok zedelenirdi.

Bu göletlerde radyatörü soğutuyorum. Ama bu su çook güzel. Buz gibi ama üşütmüyor. Kıyafet serbestisi var. Mesela ben komple suya girdim ama şortum hiç ıslanmadı. Oohh doğallık ne güzel yaavv… :D :rolleyes:

..devam ediyorum.

6. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tekrar yukardayım

Kanyona son bi bakış, Tünele doğru biraz girsem mi diye düşündüm ama boşver, ayı mayı vardır falan. Uyandırmayalım. Bikaç bişeyler atıştırıyorum ve dönüyorum

Az önceki köprü civarlarında ormana doğru uzanan bi patikadan ormana dalıyorum. Yaklaşık 100 mt. Sonra beni şu görüntüler sarıyor. Hayatımda yalnızlıktan bu kadar ürktüğümü hatırlamıyorum. Güneş gözlüklerim altında gözümü kamaştıran hava bir anda karanlığa dönüyor. Garip bir uğultu içinde ayağımın altında çıtırdayan kuru yapraklardan başka ses yok. :eek:
    Mekana bakar mısın. Org’larını, Nazgul’unu Elfler’i, Entler’i, Hobitler’i, Simyagol’u al, gel filmini çek. Milleti sinemada altına ettirmezsen ben adam değilim.

Amaaaaaa, bu ürkütücü hava içinde benim yanımda öyle sevimli bişey vardı ki, sayesinde biraz olsun cesaret alarak ilerleyebildim. Şuncacık bi köpek. Köyde peşime takıldı. E haliyle etrafta insan olmayınca canı sıkılmış belli. Bide bisiklet falan değişik geldi galiba. Benimle orman içlerine kadar geldi. Öyle ki ben fotoğraf çekmek için durduğumda bakıyorum ilerde oturmuş beni bekliyo. iki saniye durmadı ki bi vesikalık alayım…

İlk kez yaşadığım bir deneyim. Bir dere akıntısının ilk çıktığı noktayı görmek. Cılızda olsa akan suyun kıyısından kıyısından yürürken baktım su bitti. E nereye gitti diye ararken işte burada. Başlangıç noktası burası. Daha öncesi yok yani. Tertemiz. pırıl pırıl ve buz gibi! 3 göz halinde başlıyor. Bidon sanırım korumak için.

Kurbağalardan önce ben vardım. :D Kana kana içilesi…

Yaradan’a şükür çok doydum. Yeşile, ormana, dağlara ve huzura.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Günün yıldızı. ASTRO.
    Fazlasıyla hırpalamama rağmen en ufak bir sorun çıkarmadan, tekeri bile patlamadan zalım yolları aştı, yol bile diyemeyeceğim yerlere beni götürdü ve getirdi. 1 no'lu aracım, canım benim...

Günün sonunda,
    Toplam mesafe : 30 km. (mesafe az ama tatmin oldukça yeterli seviyede)
    tekerleğin döndüğü toplam süre : 2.sa 58 dk

Bisikletsiz kalmayın, SEVGİLER

7. Serkan ÜSTEL

Serkan ÜSTEL Aktif Üye

Seviye:
    Güzel gezi oluş, paylaştığınız için teşekkürler...

fatih alver bunu beğendi.
  8. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    Fatih hocam inanki imrendim.
    Çok güzel gezmişin bende gelebilmeyi çok isterdim.
    Sana,fotoğraf çeken ellerine,pedal basan ayaklarına,1 ve 2 numaralı aracına teşekkürler!:in:

9. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eyyvallah abicim. Dedimya senin için de gezeceğim diye. Senin bıraktığın yerden devam ettim işte.

Alında en üst kısma senin yaptığın şu gezinin adresini koyacaktım unuttum, hemen koyalım.

Arkadaşlar başlangıç noktama kadar kısımla ilgili bilgi ve resimler için buyrun..
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=42060
    Seninde koluna sağlık Şenol, selamlar...

Nuri Kongur ve cedrick41 bunu beğendi.
  10. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel yerler valla. Teşekkürler paylaşımın ve güzel anlatımın için.

11. pathfinder

pathfinder Yeni Üye

Seviye:
    güzel fotolar için teşekkürler

12. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    canın sağolsun kardeş :)

13. srud aziz

srud aziz Üye

Seviye:
    bu guzel manzaralı gezyi bizimle paylaştığın icin size ve astroya teşekkür ederim arkadaşım....

14. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ayagınıza yuregınıze saglık ;)

15. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok harika bir gezi olmuş, bu güzel yerleri paylaştığın ve keyifli anlatımın için teşekkürler.

16. Sencer Kan

Sencer Kan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende yaşasın DOĞALLIK ! :)
    Yaşasın DOĞA !
    ve içinde olmak diyorum ..

selamlar... ;)

17. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    güzel gezi : ) suyu içtiniz mi gerçekten içtiyseniz bravo çoğu insan tiksinir manzaralarda güzel ayağınıza sağlık....

burak gezer, cedrick41 ve fatih alver bunu beğendi.
  18. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tabiki içtim, Asıl evde çeşmelerden akan sulara ne kadar güvenebiliriz diye düşünülmeli bence. Zira yıllar önce döşenen tesisatlardan geçen bir su????? Hatta damacanayla aldıklarımıza bile... İki dal, çöp, yaprak bişey yapmaz adama, belki şifa bile olur:)
    Doğal güzeldir :in: ...

19. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşın çıktığı yerde başka bir yerleşim yoktur! yanılıyormuyum fatih:)

20. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Suya karışabilecek yabancı karışımlardan dolayı sordun sanırım değil mi? Üç-beş hanelik ufak kümeler dışında yerleşime rastlamadım evet.

Nuri Kongur ve cedrick41 bunu beğendi.