Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

seramik göbek kullanan varmı

Konu, 'Tekerlekler' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Benim için bisiklet fanatizminin zirvesi seramik göbek kullanımıdır. Ne cervelo, ne pinarello kadro kullanımı. Eğer seramik göbek kullanıyorsa o adam artık bisiklette aşmıştır. Bisikletin nirvanasına yükselmiş 32. derece Kutsal Sır Yüce Prensi makama çıkmış demektir. 33. dereceyi ne olur ne olmaz diye rezerve bırakıyorum. Hakkaten aranızda seramik göbek kullanan varmı. O, o tarifi mümkün olmayan hub sesi, o maglev treninin raylar üzerinde temassız süzülüşü gibi sessizliği, o erke dönergeci gibi bitimsizlik durumunu ve çekimsizlik halini bir anlatsın. O anlatsın ben dinleyim, ben dinleyim o anlatsın.

2. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Pro peletonda bile seramik kullanan az. Zaten duzgun bir gobek akiskanlik olarak harika duzeyde. Benim standart dandik tabir edilen giris seviyesi bontragerler bile akicilik konusunda harikaydi.
    Acikcasi jantta farki rijitlik ve aerodinami yaratiyor bence.
    Sonuc: bence gereksiz bir fantezi...

ecelfeli, Hayrettin, Ertan M. ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Forumdan @Yavuz S. bey kullanıyor bildiğim kadarıyla. Orijinalinde yoktu ama vision jantlarının rulmanlarını seramikle değiştirdi. Akıcılığı pozitif yönde etkilediği yadsınamaz. Ancak ne kadar gerekli sorusunu kullanan ya da kullanmaya karar veren cevaplamalı. Şahsen, belli bir hedefiniz ve bütçeniz varsa, denenmeye değecek bir tecrübe olduğunü düşünüyorum.

4. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Araştırdığım kadarıyla ;

Yapılan testler sonucunda yaklaşık hızda; %4 artış, aynı enerji ile 1 km'de yaklaşık 20-40 metre kazanç sağlanmıştır. Seramik kombinasyon sayesinde düşük sürtünme ve maksimum kazanç olduğu gözlemlenmiştir.Seramik bilyalar, çelik bilyalara göre 5-10 kere uzun ömürlürlü olduğu saptanmıştır.
    Şimdlik bu kadar !

Saygılarımla.

5. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende seramik değilde. Benim scottun kendi göbekleri var scott marka ama deoreye mi XT ye mi eşdeğer bilmiyorum. Şuana kadar hiç üzmedi ve verim düşüklüğü ve değişiklik arayışına girmedim. Ancak rulmanlı göbek videoları izledikçe bendr sizin gibi olıyorum. İlla seramik rulman olmasına gerek yok. Rulmanlıyı denesem yeter bana ama farkı çözmem için aynı bisiklette keşfetmem gerek.

Buna istinaden ben seramik değilde sadece rulman test etsem yeter. Seramil böyle peki bilyalı ile rulman farkı nasıl. Var mı hiç bilginiz

mariokaldato bunu beğendi.
  6. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @İbrahim Aslanhan bu arastirmalariniz bir bilimsel calisma sonucu cikan farklar mi? Yoksa seramik bilye üreten ureticinin iddia ettigi rakamlar mi?

Zira boyle fark olsa tum pro peleton bunu kullanirdi.

7. İbrahim Aslanhan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ozan k. kendi tarafımdan internet üzerinden araştırdığım ve bulduğum sonuçları paylaştım. Seramik bilye üreten üreticinin iddia ettigi rakamlar mi değil mi net olarak bilmiyorum. Ancak piyasada gerçekten dudak uçuklatacak fiyatı olan seramik göbekler var ! Doğru olma ihtimali var pek tabi ki !

@soneryen , Bilyalı ile rulman farkı sorarsanız rulman göbek derim.

Saygılarımla.

mariokaldato bunu beğendi.
  8. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @mehmetsunu
    Selamlar;

İsmim geçmiş yoksa hiç bir şekilde yorum yazmazdım..

Trollemeye hiç gelemeyeceğim. WT Takımların neredeyse hepsi zaten kullanmakta. özellikle kullandıkları yerler jockey whell dediğimiz arka aktarıcı rulmanları ve aynakol rulmanları. Bunun dışında O seviyedeki nerdeyse bütün jantlar zaten seramik rulmanlı olarak çıkıyor. Bende aynakol ve jockey'ler seramik değil. Bu kişinin kendi bütçesine kalmıştır. ama bence bu Haftada ne kadar bisiklet kullandığınıza göre değişir, yada ne kadar önem verdiğinize yada ne kadar bu işe bağlı olduğunuza.

Oturup ne anlatayım? Ne istiyorsunuz? Haftada ortalama 400 km nasıl yaptığımı mı? bunların hakkını veremediğimi mi?
    P_20160429_183456_1_p.jpg

9. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hani alacağımızdan değilde merak saikinden soruyorum. Bu seramik rulmanlar görünür bir fark yaratıyormu. Birde çelik bilyelere göre daha uzun ömürlü olduğu söyleniyor. Birde bakımları var. Mesela klasik bilyeli rulmanlara göre farklı bir bakım gerektiriyormu.

10. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Yavuz S. Gcn'de sanıyorum fransa turu öncesinde bisiklet incelerken jant göbeğinde koca takımda safede bir kişinin seramik göbek kullandığını, seramik göbeklerin bir getirisi olup olmadiginin cok tartismali olduğunu, muhtemelen o sürücünün icini rahatlatnak icin taktığını soylemisti sunucu.

Benim bilgim bundan ibaret. Seramik kapli bilyelerin surtunmesinin daha az oldugu kesin ama diğerleri de o kadar akiskan ki aradaki fark hissedilir degil deniyor genelde.

Tasogare, Yavuz S., soneryen ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @mehmetsunu
    Gerçekten farkediyor. Ne zaman? Sprint attığınızda, yokuş çıkarken, kadansa yüklendiğinizde. Eğer standart kullanıcıyım derseniz bu kullanıcılar için gerçekten bir farkı yok. Birazdabunalr iyi al diyen bir bisisklet camiyası var. Bakımına gelirsek belli km'lerde yağlamak gerekiyor. Ben 2 haftada 1 göbekleri açık rulmanları çapraz yaparak değişiyorum baskı noktalarından dolayı hep aynı yerden baskı yiyip o tarafa ezilme yaşamasın diye. bu sırada yağlayıp kapatıyorum. toplam 15 dk mı alıyor bu işlem. 5000 km yi geçtik herhalde en son taktığımdan beri, halen sorunsuzlar. Eğer rulmanlarınızı yenileyeceksenizde Çelik standart rulman yerine YÜKSEK DEVİR rulmanları ile yenileyin. aradaki farkı onda dahi göreceksiniz.
    @Ozan k. Gerçek manada yararı Sprint atarken ve yokuşta hızlanmaya çalıştığınızda çıkıyor. birde yokuş aşağı hızanmak. Saniyeler kazanmak amaç. Ben yarışlarda ne bisikletler gördüm 1. geldi :) iş aslında seramik rulman bisiklet falan değil. bizim kendi motorumuz kalp ve bacaklarda. gerisi hikaye.

10km ortalama %7 yokuşu ben 13km/s ortalama hızla çıkabiliyorken başka bir arkadaşım 19km/s hızla çıkıyor bunlar insanın kilosuna, yaşına, kalp ritmene, kaç saat uyudupuna, hatta sabah ne yediğine kadar değişen değişkenlerden gelen performanslardır.

12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İlla neden seramik. Çelik bilya ile rulman ve sonrası seramil rulman kıyaslamak gerek bence. Bilyalı göbek ile direk seramil rulmanlı yerine rulmana bakalım derim. Tabi bu benim bence diyerekten yaptığım yorumdur. Görünür farkı sormuşsunuz o görünür fark bilya ile normal rulmana bakıp sonra seramik ile kıyaslamak daha doğrusu diye düşünüyorum

Yavuz S. ve mehmetsunu bunu beğendi.
  13. katran

katran Forum Bağımlısı

Adı:
    harun çevik
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
  14. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Eğer fark bu kadarda amatör kullanıcılar için gereksiz diye düşünüyorum. Ancak özellikle zamana karşı ve tırmanış yarışlarında saniyeler önemli olduğu için önemli olabilir.

15. İbrahim Aslanhan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ertan M. evet haklınınız efendim gereksiz. Profesyonele kaçıyor. Zamana karşıcılar için önem arz eder pek tabi ki !
    Saygılarımla.

16. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kaynak gösterilse herkes kısa yoldan öğrenmiş olurdu.
    ayrı ayrı araştırma yapmaya gerek olmaz. hem de kaynağın güvenirliği ile ilgili görüşler ortaya konabilirdi.
    iddia edilen verimlilik artışı sıradan kullanıcı için bile önemli seviyede yüksek.

mehmetsunu bunu beğendi.