Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

seneler sonra yeni bisiklet...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında halilgoksal tarafından paylaşıldı.

1. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese Selamlar,
    bisiklete en son orta okul - lise döneminde bisiklete binmiştim ve ölçü dışına çıkınca sürmek keyiften eziyete dönüşünce vazgeçmiştim. Seneler sonra bir bahane ile bisiklet sevdam geri geldi ve kendime yeni bir bisiklet almaya karar verdim... :)
    benim dönemimden sonra teknoloji çok ilerlemiş ve her şey karışmış....
    konuya bulaşınca bol miktarda araştırma yaptım, bir süredir forumu da takip ediyorum... bu noktada bilenlerin fikrini almanın mantıklı olduğu kanısındayım...

öncelikle boyum 1.94, iç bacak ölçüm 91 cm... nette çeşitli sitelerden yaptırdığım hesaplar bana 53 cm (21"-XL) kadrolu bir bisiklet almamı söylüyor... konu ile ilgili deneyimi olan bazı insanlar da 48 cm (19"-L kardo) bisikletin daha iyi olacağı yönünde fikir belirttiler...
    çoğunlukla şehirde kullanılacak bir bisiklet olmasına rağmen altımdaki makinanın beni kısıtlamasını sevmediğimden dolayı MTB almayı düşünüyorum... (bu konuda bir arkadaşla konuştuk, İzmir'in çevresinde gidilecek dağ-bayır parkur mevcuttmuş :))
    yenilikleri sevdiğimden ve ebat olarak büyük bir kadro kullanacağımdan dolayı 29er bir bisiklet alma fikrindeyim...

genel olarak da bu tarz alışverişlerde eğilimim bütçeyi nispeten geniş ayırıyorum (artık bir miktar imkan var :))

neyse, yaptığım araştırmalar neticesinde seçenekleri şimdilik 3'e düşürmeyi başarmış gibiyim...
    1. Scott Scale 960 2013 (http://www.scott-sports.com/us/en/products/227715007/bike-scale-960-m/)
    2. Scott Scale 950 2013 (http://www.scott-sports.com/us/en/products/227714007/bike-scale-950-m/)
    3. KTM Race 2.29 2012 (http://www.sundubisiklet.com/urun-detaylari.asp?marka=KTM&model=RACE%202.29)

Scott'ların geometrisi görsel olarak cok başarılı geliyor... ilk ikisi arasında kalmamın sebebi acaba gerçekten FOX maşaya ve diğer donanımlara ihtiyacım olacak mı? sorusu... ayrıca 2012 Scott'lar Türkiye'ye XL kadro ile gelmediği için bunları Nisan '13 e kadar beklemem gerekecek...
    KTM için de bildiğim kadarıyla XL Kadro yok... donanım olarak çok iyi olmasına rağmen L kadro olur mu? (daha önce boyuma uygun kadrolu bir bisiklet kullanmadığım için deneme için bindiğim Sedona 759 L kadro çok keyifli gelmişti...)bu hafta sonu öğreneceğim... :) (KTM L olursa Scott Scale 29 Team de L kadroyla listeye girer, tek sorun onun kadrosunu izmirde deneme şansım olmaması... :))
    konuyu açmamın sebebi bu gruptan hangisini önerirsiniz?
    ve ya bunlar dışında bu ayarlarda (daha düşük de olabilir) önerebileceğiniz bisiklet var mıdır?

2. Mert SANER

Mert SANER Yeni Üye

Seviye:
    Eğer bir tur bisikleti istiyorsan kesinlikle XL kadro almalısın ,ama sen dağ bisikleti istiyorsun ve dağ bisikletinde kontrol çok önemlidir. Bu yüzden L kadro ve 26" lik bisikletlere bakmanı öneririm. Baktığın bisikletler 3000 tl civarında ve bu ciddi bir rakam ,bence carbon kadrolu bisikletlere bakmalısın .

http://www.carrarobisiklet.com/urunler.aspx?urunid=1 497 EQUIPE 30V

3. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    tur bisikletleri konusuna çok hakim değilim... Dışarıdan bakınca ince tekerlekli dağ bisikleti gibi görünüyorlar kabaca :)
    29" bisikletler için de kontrol konusunda, yol tutuşu gibi konularda oldukça olumlu yorumlar gördüm... 26"-29" arasındaki kıyaslama fazlasıyla kişisel sanırım...
    kadro boyu ile ilgili olarak İzmir'de XL kadro'ya rastlamadığım için kıyaslama şansım pek yok. doğrudan sipariş verip gelmesini bekleyeceğim. geldikten sonra bisikletin bana büyük gelmesi durumu riskli çünkü muhtemelen sadece ben sipariş verirsem bisiklet gelecek...
    yorumunuz için teşekkür ederim...