Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sendromu buldum: Humana moribus canis

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

 1. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.110
  Beğeniler:
  8.392
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Evet bisiklet forumun adı bende saklı bazı yazar ve moderatörleri gibi boş durmuyorum. Sürekli insanlık adına çalışıyorum. En nihayetinde biyoloji, sosyal psikoloji ve antropolojinin bilgi birikiminden yararlanarak insanların bisikletlilere karşı negatif davranış geliştirmelerinin teoremini ortaya koydum. Tabi teoremi ortaya koyan her bilim insanı gibi bu sendroma isim verme hakkınıda kullandım. Öyle avanta yok. Bilim dünyasına kazandırdığım terim humana moribus canis sendromu. Yani köpek davranışlı insan sendromu. Buda şimdi nereden çıktı diyeceksiniz. Biliyorsunuz sosyal psikoloji, iletişim, sosyolojinin kaideleri oluşturulurken ilk önce hayvanlar üzerinde testler yapılır. En meşhurlarından biri pavlovun köpekler üzerine çalışmalarıdır. Mesela bilim dünyasına pek çok teorem (öğrenilmiş çaresizlik gibi) bu tür çalışmalar ile kazandırılmıştır. Bende köpekler ve bisikletlilere saldırgan davranış içerisindeki insanlar arasında uzun gözlemler sonucunda şu benzerliklere ulaştım.
  1- Köpekler genelde kendi ve korudukları alan için daha büyük tehdit oluştursada arabalara saldırmıyor. Ama en similik köpek bile bir dönen bisiklet tekeri gördüğünde aslan kesiliyor. Tıpkı bisikletlilere saldıran insanlar gibi. Yani baş edemeyeceği altından kalkamayacağı güçlerden her ikiside tırsıyorlar. Ama diş geçireceklerini anladıkları bisikletlilere saldırıyorlar.
  2- Her iki grupta yerleşik olan düzeni koruma güdüsüyle hareket ediyor. Köpek kendi alanını koruma derdinde. O alandaki her tür dışsal değişimi tehlike olarak görüyor. Bisikletlilere saldıran insanlarda ne biliyim bir tayt giymiş, kafasına astronot gibi kask takmış adamı kendi yerleşik düzenine bir tehdit gibi algılıyor.
  3-her ikiside kendi çevresini rekabetten arındırmak istiyor. Köpek özellikle erkek köpek böyle renkli renkli bisikletlileri görünce kendi bölgesindeki dişi köpekler karşısında aşağılanmış hissediyor vede bu rakibi ortadan kaldırmak istiyor. Bisiklet düşmanı insanlarda bir bisikletlinin mutlak surette dikkat çekiciliğini kendi üstünlüğüne rakip olarak algılıyor. Bilmem anlatabildimmi
  4-Her iki grupta hıncını alma eğilimiyle saldırıyor. Sürekli sahibi tarafından dayak yiyen bir köpek bunun acısını bisikletliden çıkarmak isterken sürekli iş yerinde, toplumda aşağılanan lümpende bunun acısını bisikletliden çıkarmak istiyor.
  5-Her iki kesimde sahibine yaltaklanmak derdinde. Sahibi güçlü olduğundan güçsüz bir şeye saldırarak şov yapmayı vede yağlı bir kemiği hak etmek telaşı içinde hareket ediyor.
   
 2. Kuzey Ege

  Kuzey Ege la revolución no termina nunca

  Kayıt:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2.355
  Beğeniler:
  5.953
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Üçüncü madde biraz fantastik olsa da genel anlamda değerlendirilip üzerinde düşünülebilecek teoriler.
  Insan beyni tarafından Üretilen her fikrin bilgi niteliği taşıdığı aşikâr. Beyin, olmayan bir şeyi üretemez zaten.
   
  Hami Bulut bunu beğendi.
 3. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.077
  Beğeniler:
  1.932
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  sayın hocam ne zamandır aklıma takılıyordu yeri geldi sorayım. köpekler bize kıl kapıyor tamam da bu kediler neden hiç iplemiyor bizi? daha bir tane geldiğimi görüp de panik yapan kedi görmedim. yokmuşum gibi davranıyorlar. gururum kırılıyor. :(
   
  Hami Bulut, afcu, Fırat Y. ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 4. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.110
  Beğeniler:
  8.392
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Tek kelime ile özgür ve asil ruhlu olduklarından.

  Fantastik değil kuzey ege. Bak açıklayayım. Pab turu yapıyoruz şahinli bir apaçi piyasa yapıyor. Bizi görünce kendinden geçti spin atmaya falan başladı. Adam kendinin üzerine çıkan bir grüh olarak bizi görüyor. Çünkü piyasasını bozuyoruz. Hemen akabinde tek takılıyorum. Güvenlik önlemi olarak kask ta ve bisiklette çakarlar var. Kırmızı leon lu dümbük yanımdan geçerken bir ara gazı vermeler vesaireler. Tabi ben kelp tıynetinde olanlardan bahsediyorum .İnsanlığa geçmiş olana zaten lafımız olamaz.
   
  Halit Ahmet Çiftçi, afcu ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
 5. İbrahim A.

  İbrahim A. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Haziran 2014
  Mesajlar:
  820
  Beğeniler:
  1.179
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  köpeklerin bu güne nasıl geldiğini özet geçeyim: kurtlar yemek için avlanmak zorunda. örgütlenen insanlara güçleri yetmiyor. yemek kokusu onları insanların etrafında tutuyor. sonra insanlar artıklarını kurtlara attıklarında kurtlar,biz bunların etrafında gezersek yorulmadan karnımız doyar diyor ve bir dostluk hikayesi başlıyor.

  soru eklemek istiyorum. bizim elimizdeki yağlı kemik ne olacak? ya da köpek düdüğü mü taşıyalım?
   
  afcu bunu beğendi.
 6. I am the Uptown R.

  I am the Uptown R. Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ocak 2015
  Mesajlar:
  2.115
  Beğeniler:
  2.164
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Dağ bisikletimde her köpek saldırırdı.2 aydır yaklaşık olarak yol bisikleti kullanıyorum.50 tane gördüysem eğer köpek, daha ilk kez dün bi tane saldırdı.Ilginc tabii nasıl bir bağlantı var anlamadım ben de.
   
 7. furkan.zaman

  furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

  Kayıt:
  31 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.114
  Beğeniler:
  1.162
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Furkan
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  Ah şu köpekler ve otomobil sürücüleri ...
   
 8. Osman Tuğrul

  Osman Tuğrul Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.074
  Beğeniler:
  1.369
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @mehmetsunu Bunun adını da sayenizde koyduk. Ama sonuçta bir değişim hiç ama hiç yaşanmadı.
  -"Daha dün en sağ şeritte ilerlerken üç tane fabrika önünde yatan aslan parçaları teker teker, koşturdular az daha bacağı ya ada arka tekeri kaptırıyordum. İlk olarak ilk yaklaşanla en sağ şeritte münakaşa ettim, sonra orta şerit, sonra en sol şeritte bile kovaladılar. 3. şeritte polis kovalamacası yaşadım. Hayvan sevgim var fakat bir anlık öfkeyle allah göstermesin canlarını alacam töbe yarabbim. Allahtan arkadan (genelde otoyol kamyon çok oluyor) hiç bir araç gelmedi gelse benim pilim bitik şuan bu yazıyı bile yazamıyordum. (Köpeğe hiç bir şekilde şit, şut hoşt yapmadım)
   
 9. boritz

  boritz Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ocak 2007
  Mesajlar:
  36
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  Muğla
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Tedavisi var mı? Aspirin içsek geçer mi?