Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sendromu buldum: Humana moribus canis

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet bisiklet forumun adı bende saklı bazı yazar ve moderatörleri gibi boş durmuyorum. Sürekli insanlık adına çalışıyorum. En nihayetinde biyoloji, sosyal psikoloji ve antropolojinin bilgi birikiminden yararlanarak insanların bisikletlilere karşı negatif davranış geliştirmelerinin teoremini ortaya koydum. Tabi teoremi ortaya koyan her bilim insanı gibi bu sendroma isim verme hakkınıda kullandım. Öyle avanta yok. Bilim dünyasına kazandırdığım terim humana moribus canis sendromu. Yani köpek davranışlı insan sendromu. Buda şimdi nereden çıktı diyeceksiniz. Biliyorsunuz sosyal psikoloji, iletişim, sosyolojinin kaideleri oluşturulurken ilk önce hayvanlar üzerinde testler yapılır. En meşhurlarından biri pavlovun köpekler üzerine çalışmalarıdır. Mesela bilim dünyasına pek çok teorem (öğrenilmiş çaresizlik gibi) bu tür çalışmalar ile kazandırılmıştır. Bende köpekler ve bisikletlilere saldırgan davranış içerisindeki insanlar arasında uzun gözlemler sonucunda şu benzerliklere ulaştım.
    1- Köpekler genelde kendi ve korudukları alan için daha büyük tehdit oluştursada arabalara saldırmıyor. Ama en similik köpek bile bir dönen bisiklet tekeri gördüğünde aslan kesiliyor. Tıpkı bisikletlilere saldıran insanlar gibi. Yani baş edemeyeceği altından kalkamayacağı güçlerden her ikiside tırsıyorlar. Ama diş geçireceklerini anladıkları bisikletlilere saldırıyorlar.
    2- Her iki grupta yerleşik olan düzeni koruma güdüsüyle hareket ediyor. Köpek kendi alanını koruma derdinde. O alandaki her tür dışsal değişimi tehlike olarak görüyor. Bisikletlilere saldıran insanlarda ne biliyim bir tayt giymiş, kafasına astronot gibi kask takmış adamı kendi yerleşik düzenine bir tehdit gibi algılıyor.
    3-her ikiside kendi çevresini rekabetten arındırmak istiyor. Köpek özellikle erkek köpek böyle renkli renkli bisikletlileri görünce kendi bölgesindeki dişi köpekler karşısında aşağılanmış hissediyor vede bu rakibi ortadan kaldırmak istiyor. Bisiklet düşmanı insanlarda bir bisikletlinin mutlak surette dikkat çekiciliğini kendi üstünlüğüne rakip olarak algılıyor. Bilmem anlatabildimmi
    4-Her iki grupta hıncını alma eğilimiyle saldırıyor. Sürekli sahibi tarafından dayak yiyen bir köpek bunun acısını bisikletliden çıkarmak isterken sürekli iş yerinde, toplumda aşağılanan lümpende bunun acısını bisikletliden çıkarmak istiyor.
    5-Her iki kesimde sahibine yaltaklanmak derdinde. Sahibi güçlü olduğundan güçsüz bir şeye saldırarak şov yapmayı vede yağlı bir kemiği hak etmek telaşı içinde hareket ediyor.

2. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Üçüncü madde biraz fantastik olsa da genel anlamda değerlendirilip üzerinde düşünülebilecek teoriler.
    Insan beyni tarafından Üretilen her fikrin bilgi niteliği taşıdığı aşikâr. Beyin, olmayan bir şeyi üretemez zaten.

Hami Bulut bunu beğendi.
  3. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sayın hocam ne zamandır aklıma takılıyordu yeri geldi sorayım. köpekler bize kıl kapıyor tamam da bu kediler neden hiç iplemiyor bizi? daha bir tane geldiğimi görüp de panik yapan kedi görmedim. yokmuşum gibi davranıyorlar. gururum kırılıyor. :(

Hami Bulut, afcu, Fırat Y. ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  4. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tek kelime ile özgür ve asil ruhlu olduklarından.

Fantastik değil kuzey ege. Bak açıklayayım. Pab turu yapıyoruz şahinli bir apaçi piyasa yapıyor. Bizi görünce kendinden geçti spin atmaya falan başladı. Adam kendinin üzerine çıkan bir grüh olarak bizi görüyor. Çünkü piyasasını bozuyoruz. Hemen akabinde tek takılıyorum. Güvenlik önlemi olarak kask ta ve bisiklette çakarlar var. Kırmızı leon lu dümbük yanımdan geçerken bir ara gazı vermeler vesaireler. Tabi ben kelp tıynetinde olanlardan bahsediyorum .İnsanlığa geçmiş olana zaten lafımız olamaz.

Halit Ahmet Çiftçi, afcu ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  5. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    köpeklerin bu güne nasıl geldiğini özet geçeyim: kurtlar yemek için avlanmak zorunda. örgütlenen insanlara güçleri yetmiyor. yemek kokusu onları insanların etrafında tutuyor. sonra insanlar artıklarını kurtlara attıklarında kurtlar,biz bunların etrafında gezersek yorulmadan karnımız doyar diyor ve bir dostluk hikayesi başlıyor.

soru eklemek istiyorum. bizim elimizdeki yağlı kemik ne olacak? ya da köpek düdüğü mü taşıyalım?

afcu bunu beğendi.
  6. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Dağ bisikletimde her köpek saldırırdı.2 aydır yaklaşık olarak yol bisikleti kullanıyorum.50 tane gördüysem eğer köpek, daha ilk kez dün bi tane saldırdı.Ilginc tabii nasıl bir bağlantı var anlamadım ben de.

7. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Ah şu köpekler ve otomobil sürücüleri ...

8. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    @mehmetsunu Bunun adını da sayenizde koyduk. Ama sonuçta bir değişim hiç ama hiç yaşanmadı.
    -"Daha dün en sağ şeritte ilerlerken üç tane fabrika önünde yatan aslan parçaları teker teker, koşturdular az daha bacağı ya ada arka tekeri kaptırıyordum. İlk olarak ilk yaklaşanla en sağ şeritte münakaşa ettim, sonra orta şerit, sonra en sol şeritte bile kovaladılar. 3. şeritte polis kovalamacası yaşadım. Hayvan sevgim var fakat bir anlık öfkeyle allah göstermesin canlarını alacam töbe yarabbim. Allahtan arkadan (genelde otoyol kamyon çok oluyor) hiç bir araç gelmedi gelse benim pilim bitik şuan bu yazıyı bile yazamıyordum. (Köpeğe hiç bir şekilde şit, şut hoşt yapmadım)

9. boritz

boritz Yeni Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Tedavisi var mı? Aspirin içsek geçer mi?