İnceleme Sem Çanta ürünleri kullanıcı deneyimleri

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar,
10 - 17 Mart tarihleri arasında İzmir'den Çanakkale'ye uzanan bisiklet turu yaptık babamla birlikte. Ben öncesinde birçok araştırmayla sem çantadan aldığım 3 ürünle bu tura çıktım. Bunlar; gidon aparatı, çadır-mat taşıma torbası ve masal heybe. İnternetteki araştırmalarımda bunlarla ilgili ufak tefek bilgiler incelemeler gördüm fakat kullanım sonucunda nasıl olduğu hakkında pek bilgi bulamadım. Ve almayı düşünen arkadaşlara bir nebze yardımcı olabilmek için 7 günlük deneyimimi paylaşmak istedim.

Gidon aparatıyla başlayalım. Ürünümüz şu:
DSC_7801.JPG
Arkadan 2 cırtla gidona, 2 kayışla maşaya tutunuyor. İçinde sert plastik gibi hafif esneyen bir malzeme var. Yağmurdan etkilenmiyor. Kayışların tutunduğu yerler oldukça sağlam.

DSC_7849.JPG Ben bunu fotoğraf makinesi çantamı taşımak için almıştım. Çantanın içinde 2 lens ve çeşitli aksesuarlarla 1 kg civarı bir ağırlık var. Klipsleri çarpaz takarak kaymasını da engelleyince hızlı yokuş aşağı inişler, kasisler, tümsekler, taş zeminlerde dahil hiçbir sorun yaratmadan görevini yaptı. Kayışların tutunduğu yerde de bir deformayon olmadı benim gördüğüm. Tek sorun ağırlıkla biraz aşağı esneyip vites fren kablolarını bayağı bastırıyor.Ama bu da sorun yaratmadı. Ürün görevini gayet güzel yerine getiriyor.

İkinci ürünümüz çadır-mat taşıma torbası:
DSC_7825.JPG
Öncelikle şunu söylemeliyim. Bu ürün genelde dry bag olarak bahsediliyor. Ama satın alırken Engin Bey'in de söylediği gibi aslında dry bag değil. Dikişli bir ürün ve su geçirebilir ki geçiriyor. Şöyle ki turumuz boyunca hava kapalıydı ve ara ara hafif şekilde yağmur yağdı. Sadece bir kere biraz hafifçe şiddetlendi. Bunlar da bir su geçirme durumu olmadı. Ama çamurdan dolayı yıkamak zorunda kaldığımda su geçirdi.
IMG_20170313_183441.jpg
Ben bu duruma karşı içindekileri poşete koyduğumdan sorun yaşamadım. Ama bunu kullanacak arkadaşlar şiddetli bir suya maruz kalacaksa ekstra önlem almalılar. Hafif ıslanmalarda endişlenmeye gerek yok. Bu beklentiyle yani eşyalarınızı bir arada tutmak, kolayca taşımak gibi amaçlarla bu ürünü alırsanız iyi olur.

Üçüncü ve asıl ürünümüz Masal heybe:
DSC_8044.JPG
(Çantaların her birinde 10kg yük var. Hacim olarak sonuna kadar dolular.)
Öncelikle söylemeliyim ki ürün çok kullanışlı. Yani öne doğru açılıp eşyalara ulaşma kolaylığı, içindeki lastikli gözler, dış bölme,iç cepler, takılıp çıkarılabilen yağmur kılıfı, pvc kaplı fermuarlar hepsi çok güzel düşünülmüş. Hatta arka lastikli bölmenin su tahliyesi için delikleri bile var (aşağıdaki fotoğrafta görünüyor).
DSC_7794.JPG
Çantanın takılma şekli çok pratik. Altta lastikleri geçirip yukarıdaki kancaları asıyorsunuz.Sadece 5-6 sn alıyor. Benim aklımdaki soru hızlı giderken, sağ sol dönüşlerde alt tarafları serbest hareket eder miydi. Fakat böyle bir sorun olmadı çanta gayet stabil durdu.

Dediğim gibi iç hacmi geniş ve geniş olmasının yanı sıra kullanışlı.

Yağmur konusunda hafif yağmurda kılıfsız şekilde kullandım hiç su geçirmedi. Daha şiddetli yağmurda da kılıfları geçirdim ve yine hiç su geçirmedi. Kılıf sırt kısmını kapatmadığı için tekerleğin vurduğu suyla sorun olur mu diye de düşünmüştüm ama olmadı.Hatta hafif basınçlı suyla bisikleti yıkarken de çanta hafif ıslandı ve su geçirmedi.

Arka lastikli ceplerde oldukça geniş. Bir cep 1,5 lt şişe yanına 500ml bir şişeyi daha rahatlıkla alıyor.

Gelelim birazda eksik olabilecek yönlerine.
Kılıf çok kullanışlı fakat çanta tam dolu olduğunda özellikle de lastiklerde bir şeyler varsa çantayı tamamen sarmıyor. Yine çok şiddetli yağmurda sorun yaratabilir.(Aşağıdaki fotoğraf sonuna kadar geçirilmiş hali.Ön kısımda da arka kadar açık kalan kısımları var.)
IMG_20170313_122531.jpg

İkinci olarak yine üst fotoğrafta gözüktüğü üzere çantanın alt kısmı jant tellerine çok yakın duruyor. İlk başlarda sorun olmamıştı ama sonralarda içindeki eşyaları yerleştirmem değişince o kısım jant tellerine değdi. Ama bu tam çantanın suçu diyemem. Benim bagajım da çantaların arka kısmını hiç desteklemiyor. Büyük bir kısım açıkta kalıyor birazda buna bağlı. Yine de bahsetmek istedim.

Üçüncü olarak turda sorun olmamakla birlikte uzun dönemde ne olur merak ettiğim durum içerideki plastik kısımın köşeleri kumaşı oldukça zorluyor yük fazlayken. Şöyle ki:
IMG_20170314_192327 (1).jpg
Özellikle soldaki çantada plastiğin köşesi oldukça belirgin. Ha 7 günlük turumda bir deformasyon olmadı. Ama uzun süreli yüklü kullanımda ne olur hep birlikte göreceğiz.

Daha önceki konularda fiyatın yüksekliğinden bahsedilmişti. Açıkçası bu ürünün fiyatının yüksek olup olmadığını söylemek zor. Çünkü piyasada bu özelliklere sahip bir çanta yok. Hele yukarıda bahsettiğim detayları düşününce bunu bir ortlieb, vaude düşünüp yapsa fiyat ne olurdu diye düşününce açıkçası fiyat/performans olarak bana bayağı makul görünüyor. İşini fazlasıyla yapan, fiyatını kesinlikle hakeden bir ürün kişisel görüşüm olarak.

Yeterince anlatabildim mi bilmiyorum ama merak edenler olursa sorularınızı seve seve cevaplayarak daha fazla yardımcı olmak isterim. :)

Bu da bonus: :)DSC_8252.JPG

Scudo

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Bende gidon çantası aldım genel olarak memnunum ta ki yağmur altında test edene kadar resmen çantanın içi su doldu firma ya mail attım mail gitmedi site de sıkıntı var galiba

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ventiol hem biz tüketiciler hem de üretici firma için gayet güzel bir inceleme/geri dönüş, keşke herkes sizin yaptığınız gibi belirli bir süre deneyimledikten sonra ürün incelemelerini paylaşsa. Ellerinize sağlık, kazasız belasız nice turlarınız olsun çantalarınızla :harika:

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@zlatan_1903

Mail üzerinden değil de Facebook üzerinden ulaşmaya çalışırsanız çok hızlı şekilde dönüyorlar.Mailde bir sorun olabilir o şekilde denemenizi öneririm.

@BF Okuru

Çok teşekkür ederim. Yerli malı üstüne bir de İzmirli bir aile tarafından yapılan bir üretim olduğu için tam objektif olabildim mi bilemiyorum ama elimden geldiğince yaşanan ve yaşanabilecek eksilere değinmeye çalıştım. Beğendiğinize sevindim. :)

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@ventiol facebook kullanmıyorum instagram dan ulaştım sitemizden ulaşın dedi sonuca ulaşamadık bir türlü

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Gidon çantasını kullanıyorum firmanın. Bir defasında iki saatlik bir sağanak altında kullandım. Çanta kumaşı komple suyu emmişti ama içindeki eşyalar kuruydu. (Bir tane de sela altı büyük çanta almıştım. İki yıldır kullanma fırsatı bulamadım. Ama aynı kumaştan yapıldığına göre o da su geçirmiyordur.)

Tek sıkıntım çanta gidonda düz durmuyor. Dikey eksende sabitleme imkanı olmadığından içi dolu çanta çapraz duruyor, çok şık görünmüyor.

Sanırım bunun için sonradan gidon aparatı adını verdikleri parçayı yapma ihtiyacı duymuşlar ama fiyatı çantanınkine yakın. Ücretsiz bir tane gönderseler çok makbule geçerdi o_O

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Ben de baykuş heybe kullanıyorum. Trafik içinde ilerlerken sol çanta arabanın plakasına takıldı ve yırtıldı. Hem terzi hem de ayakkabıcı bu dikilmez at çöpe o bölümü dediler. Madem onlar dikemiyor sem çanta nasıl dikiyor hayret ettim açıkçası

alçekadam

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Bisiklet
Carraro
@ventiol hocam merhaba bagaj ve heybe bakıyorum bende bagaj ne almalıyım yaklaşık 600 km yol yapıcam sakaryadan antalyaya bana sağlam ama ucuz birşey önerebilirmisin :)

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
Sele altı çantası ile gayet uzun turlar yapılabiliyor. + üzerine de küçük bir sırt çantası da bağlanabiliyor.camping.jpg

• Beğen
Tepkiler: Volks

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alçekadam Açıkçası benim kullandığım bagaj xlc nin 70 lira gibi bir fiyata aldığım bagajı.Babamda da Aim in aynı fiyatta olan bagajı vardı. İkiside öyle ekstra sağlam,kalın profilli ya da turcularin tercihi falan değil.Ama ikisi de bu tip turlar için fazla fazla yeterli.Bizim bu turumuz yaklaşık 450km sürdü.Bhnun dışında iki bagajı da 1000km üzeri kullandık.Hicbir sorun yok. Kısacası demek istediğim bu tip standart bir bagaj işinizi görecektir. :)

alpagu6

Aktif Üye
Tepki
33
İsim
Erdem
Küçük sele altı çantasını kullanan var mı ?

alçekadam

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Bisiklet
Carraro
@ventiol xlc nin takımı 300 tl olan lara ne dersin varmı dneyimin duyumun ben bir kere alıp sonra tekrardan karedeniz turu için kullanmak istiyorum 1 kerelik birşey almamak için baya süreden beri araştırıyorum varsa bol öneri alırım :)

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@alçekadam bir kere alıp bir daha almak istemiyorsan heybe için vaude aqua back lere bak derim.

alçekadam

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Bisiklet
Carraro
@Fırat Çiner maliyet olarak verebileceğim max 300 bunlar bni aşıyor bagaj ile heybe önerin varsa alabilirm tekrardan

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@alçekadam eğer karadeniz turu düşünüyorsan ifade ettiğine göre su geçirmez bir heybeye bakacaksın mesela bu işini rahatlıkla görür
XLC Arka Bagaj Çantası Su Geçirmez BA-S41 Siyah (Takım)

@alçekadam ayrıyetten bagaj içinde biraz bütçeni 350 tl ye çıkarabilirsen güzel bir heybe ve bagaj alabilirsin.

Dosyalar

alçekadam

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Bisiklet
Carraro
@Fırat Çiner tek litresine takıldım bunun sence 30 litre yeterlimidir burda ürünü yakından göremediğim içinde emin olamadım

(link) sanırım bu tam istediğim gibi litre olarakta gözüm arkada kalmaz gibi geliyor teşekkür ederim yardımlarınız için

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@alçekadam bak bu gönderdiğin güzelmiş kaçırma derim fiyatıda uygun şimdiden hayırlı olsun

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@urkmez39 merhaba, kullandığınız çantayı sırt çantasından kurtulmak için almayı düşünüyorum. Denge konusunda hiç problem yaşadınız mı? Sağa sola oynuyor mu çanta?