Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sele yüksekliğini neye göre ayarlamak gerek?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında özcan parlakoğlu tarafından paylaşıldı.

1. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    yolda dikkat ediyorum çoğu kişi çok yukarda kullanıyor seleyi, bende bugün yükseltip denedim pedal çevirmek kolaylaşırken kollarıma binen yük arttığından kollarım yoruluyor. aşağıya çekincede pedal atmak zorlaşıyor. ideal yüksekliği nasıl ayarlarız. sürüş halindeyken pedal aşağı pozisyona geldiğinde bacağın tam düz olmasınamı dikkat etmek lazım? birde pedala tabanın tam ortasıylamı yoksa ucuylamı basarsak max performans sağlanır.

2. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Pedalın biri tam aşağıda iken, diz çok hafif kırık olarak pedala basmalı. Ayağın da tarak kısmıyla pedala basmak lazım. En ergonomik pozisyon bu şekilde sağlanıyor.

3. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Genel olarak ideal sele yuksekligi resimdeki gibi tanimlanir.
    Bisiklet uzerindeyken diz bukulmeden topuk pedalda olacak sekilde..
    Seleyi resimdeki gibi ayarladiktan sonra bileklere fazla yuk binme sorunu devam ediyorsa da, bogazin altina spacer(ayrac) ekleyerek, daha dik acili bogaz kullanarak ya da riser(acili) gidon kullanarak cozum arayabilirsiniz.

erdem öncel bunu beğendi.
  4. Hâlit Mustafa Eray Küçük

Hâlit Mustafa Eray Küçük Yeni Üye

Seviye:
    Ayak, Parmak uçları Yere değecek kadar olmalı. En basitinden...

5. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    teşekkürler akşama deneyeceğim

6. engin kızılcan

engin kızılcan Kıdemli Üye

Seviye:
    benim bisikletimin selesi de çok alçak, yükseltmeyi denedim ama altındaki vidalar ve kopçası güzelce paslanmış ve sıkışmış, bunun sebebi de bisikletin eski olması. Nası çözerim bu sorunu :(

7. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bir de şöyle bir şey var. bacak içi boyunuzu ölçüp

http://www.coloradocyclist.com/bikefit

buraya girdiğinizde sele yüksekliğini (üzerinde pedalların olduğu göbek milinin tam ortasından selenin ucuna kadar) tam olarak veriyor. ben ölçtüm neredeyse milimi milimine doğru çıktı :)

8. burak altınsoy

burak altınsoy Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel bir link..teşekkürler paylaştığınız için

9. Anil Yavas

Anil Yavas Üye

Seviye:
    Aydın Diricanlı bunu beğendi.
  10. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar bende seleyi uzattım.pedal alttayken bacağım nerdeyse düz olcak şekilde.ama bu seferde sele gidon borusundan biraz uzun oldu.okuduğum bi sitede sele ve gidon aynı seviyede olmalı diyodu ne yapmalıyım.böyle olunca kollarımda ağrı oluyor

11. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selamlar, aslında aynı konuda benim de sıkıntım var. Bisiklete yeni başladım. Formu daha önce inceleyip, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi seleyi ayarlamıştım. Fakat bu kez benim de kollarımda ve hatta bileklerimde hafif ağrılar başladı. Eve dönüp duş aldıktan sonra, bu kez de dizlerimin ağrıdığını ve arada çıtlamaya başladığını farkettim. Bu kez bisiklet üzerindeki duruşumun ya da bisikleti kullanış tarzımın hatalı olduğunu düşündüm. Bir yandan da vicudumda hamlık var dedim kendime. Ama olmadı , bir kaç gün daha olması gereken ölçüde kullandıktan sonra, yine seleyi neredeyse bir santim kadar alçalttım. Bundan sonra diz ağrıları ve çıtlamalar geçti. Yani ben de bu ayarı anlayamadım. Bu arada linkler için teşekkürler

12. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    1.67 civarında boyum var ama selesini en aşağıda tutuyorum bisikleti durdurunca zorluk çekmek istemiyorum ama pedallarda zorlanıyorum

13. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu konuda bisiklet püfleri; yani bu başlığın açıldığı bölümde sabitlenmiş bir konu var burak arkadasımızın hazırladıgı;

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=41469&highlight=sele

keşke konu açılmadan önce konunun açıldığı bölüme göz gezdirilseymiş. Bir de birçok bağlantı verilmis kimsenin aklına bu sabit konu gelmemis =)

umarım bu baglantı yardımcı olur bu konuda sorun yaşayanlara..

Pınar hanım; cogu bayanda aynı endise vardır; bir yalpalamada ayagını yere koymak ister ve seleyi alcak tutar.. bu daha fazla efor sarfetmenize ve kas agrıları oluşmasına sebep olacak bir davranıstır.. yukarıda verdigim baglantıda bahsi gecen konudaki işlemler yapıldıgında; parmak ucuyla seleden ayrılmadan yere basabileceginiz bir ayara ulaşmış olacaksınızdır. Ayrıca tehlike anlarında ayagını yere koyma alıskanlık haline gelirse ileride ufak kazalara sebep olabilir; belli bir hızın üzerinde iken refleks olarak ayagınızı yere sürttügünüzde dengeniz ister istemez bozulacak buna baglı direksiyon hakimiyeti tehlike girecektir.. olabildigince yere basmamaya calısın derim..

keyifli sürüsler...

14. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    siz verilen linklerdeki gibi ayarlayın arkadaşlar. yüksek kullananların bazıları seleyi yükseltip gidonu düşürüp daha artistik bir görünüş sağlamak için yapıyorlar. sağlığınızı düşünün. doğru ayara getirdiğiniz halde ağrıyorsa o zaman birazda gidonu kaldırın. kollarınızdaki yükü bir miktarda olsa alır. bir süre alışmaya çalışın. olmadı yapacak birşey yok zaten. hala ağrı hissediyorsanız en ağrısız ayarı ama olması gerekene yakın bir seviyeyi ayarlamaya çalışın.

15. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesinlikle en aşağıda tutmayın derim ben. Bu şekilde kendinizi daha çok zorlarsınız fakat zorladığınız kadar gidemezsiniz. Durduğunuz zaman ayağınızın ucu yere değecek kadar yüksekliğe getirin. Yolda çok daha rahat ettiğinizi göreceksiniz..:)

16. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçen haftaki turumda, bisikleti otobüse verirken sele borusunu indirmiştim, tekrar aynı pozisyona ayarladığımı zannediyordum ama 1,5-2 cm aşağıdan ayarlamışım, işaret de koymuştum ama telaştan gözümden kaçmış işte... İzmir-Kuşadası arası mesafeyi o şekilde katettim ve dizlerimde inanılmaz ağrılar başladı. Sonra aklıma sele geldi, biraz yükseltince ağrılar bir anda kesildi... 1-2 cm bile inanılmaz fark yaratıyor, sele pozisyonu gerçekten çok önemli bir mevzu, yaşayıp görerek daha iyi anladım bunu... kalıcı sakatlık bile yaşayabilirdim, neyse ki kurtardık dizleri :)

17. pınar kacakkiz

Seviye:
    bende yükselteceğim seleyi bakakım ne olacak

18. pınar kacakkiz

Seviye:
    DÜn YÜkseltmeyİ Denedİm
    İyİ Kullanamamdim Rahat Edemedİm Yİne İndİrdİm Seleyİ:(

19. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Claude Genzling diye birisi 1978 yılında Tour De France'a katılan bisikletçilerin boylarını ve sele yüksekliklerini ölçerek şu formülü bulmuş.

sele yüksekliği = bacak içi ölçüsü x 0,885

benim kendi deneyimime göre sele yüksekliği (yukardaki formüle göre) ve ileri geri ayarlarını yapınca bir sürü sorun ortadan kalktı. ellerde oluşan ağrılar vs..

sheldon brown eğer ilk planda sele yüksekliği fazla gelirse biraz daha kısa ayarlayıp (örneğin varsayılan yükseklikten 3-4 cm kısa) her seferinde 1cm. arttırarak kademeli olarak sele yüksekliğini arttırmayı tavsiye ediyor. tabi 1cm arttırdıktan sonra bir süre test için bir kaç km sürmeyi, eğer rahat ettiyseniz arttırmaya devam edip en uygun yüksekliği bulmayı tavsiye ediyor.

günümüzde sele yüksekliği için çok farklı yöntemler kullanılıyor. örneğin bunlardan bir tanesi çok ilginç. kişinin oksijen kullanımına göre sele yüksekliği hesabını yapıyorlarmış :)

Ali Hekimoğlu ve Bozcan bunu beğendi.
  20. pınar kacakkiz

Seviye:
    Dururken Zorluk Çekİyorum Ben