Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele ve popo ağrısı sorunu

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Uğur Ece tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    selle royal seta sele var bisikletimin üstünde. bisikletle birazcık mesafe yaptığım zaman popomda inanılmaz bir ağrı oluşuyor. bahsettiğim mesafe 30 km falan. mesafe uzadıkça ağrı da katlanarak artıyor. bir keresinde 150 kmlik turda son 30 kmde otostop çekmek zorunda kalmıştım. abartmıyorum o günden sonra 5 gün geçmedi popomun ağrısı. boyum 178 kilom 84, bisikletimin kadrosu 54 cm. (bisiklet carraro cr 022 race)

selenin resimlerini de koydum:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa[​IMG]

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa[​IMG]

popodaki kasların bindikçe sertleşeceğini, bu yüzden ara vermeden sertleşene ve seleyi değim yerindeyse hissetmeyene kadar binilmesi gerektiğini biliyorum. ama bu arka arkaya binilmesi gereken süre nedir? ben 3 gün arka arkaya günde 20-30 km süreyim, 3.gün sonunda poodaki ağrı dayanılmaz boyutlara ulaşıyor abartmıyorum.

sorun nerde acaba? kilomda mı, bisikletimin boyutunda mı (büyük mü bana kadrosu?) ya da selede mi? ki sele bildiğim kadarıyla çok iyi bir sele değil standart bir sele.

eğer sorun seleyse zaten iyi ve daha sert bir seleyle değiştireceğim. sorun kilomsa kilo verme aşamasındayım gayet hızlı ve güzel bir şekilde kilo veriyorum şu dönemde. ama artık şu popo ağrısı sorununa bir çözüm bulmak istiyorum yardımcı olursanız gerçekten çok sevinicem.

2. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Pedli tayt kullanmıyor musunuz ?

3. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    kullanıyorum kullanmama rağmen bu şekilde bir ağrı var :s

4. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Birde jelli sele deneseniz?

5. engin huz

engin huz Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    seleyi değiştir .daha büyük sele al .o seleye popo sığmaz ki...ağrır tabii kağıt gibi incecik

Berksan ve Uğur Ece bunu beğendi.
  6. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    popom gerçekten büyük yani evet sığmıyor sürüş esnasında sürekli hareket etmek zorunda kalıyorum. çünkü sele küçük biraz ve alan az olduğu için popoya daha fazla baskı yapıyor. yeni sele alırken bunu dikkate alacağım teşekkür ederim.

7. ermang

ermang Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    kardeşim 4-5 tur dediğin gibi yaptın ve geçmediyse seleyi değiştir derim. Ben de aynı dertten muzdaripken problemin geçmeyeceğini anlayınca yeni bir sele aldım. Ancak seleyi alırken mümkünse üzerine oturup deneme yaparak al. Sana uygun seleyi seçmen önemli, pahalı sele iyi sele anlamına geliyor olabilir ancak seni rahat ettireceği anlamına gelmez. Sele yüzünden bisiklete binemiyordum, 30 TL. lik sele ile bütün problem ortadan kalktı, ama deneyerek aldım.

Oguz_ ve ihtiyar bunu beğendi.
  8. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Tekrardan geçmiş olsun, o zaman seleyi değiştirmekten başka seçenek kalmıyor :)

Uğur Ece bunu beğendi.
  9. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ben de seleyi değiştirdim de öyle kurtuldum o ağrıdan

10. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    evet yorumlarla kafamda netleşti sele kesin olarak değişiyor. daha büyük alanlı, daha hafif ve sert bir sele olacak. bu konuda biraz daha bilgi edinicem tabi ondan sonra alıcam.

11. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  12. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hayırlı uğurlu olsun .

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Selede önemli olan selenin kanatlarının oturma kemiklerini desteklemesidir. Eğer oturma kemikleri kanatların üstüne bastırıyorsa, herhangi bir ağrı yaşamazsınız.
    Fakat kemikler çok dışta kalıyorsa, bu durumda sele sizi desteklemez, sorun yaşarsınız.

Specialized'da Ass-O-Meter denilen bir alet var. Bu oturma kemiklerini ölçerek size uygun sele boyunu seçmenizi sağlıyor. Size tavsiyem Specialized mağazasına gidip bunu denemeniz, vücudunuza göre sele almanız.

14. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    harika bilgi !! çok teşekkürler en yakın zamanda istanbul'a gittiğimde uğrayacağım. ya bisikletle gideceğim ya da seleyi de söküp yanımda götüreceğim karşılaştırmak amacıyla.

ToffieBoi bunu beğendi.
  15. gökhangenel

gökhangenel Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ek olarak kemiklere gereken yükü vermek için doğru sürüş pozisyonunda olmalısınız. eğer sele ayarı gereğinden aşağıdaysa veya başka bir sebeple dik bir pozisyonda sürüyorsanız yük kaba etlere biner, bu da ağrı yapar. ikinci bir yanlış da selede olması gerekenden daha önde bir yerde oturyor olabilirsiniz.
    şöyle bir deneme yapın: sele üzerindeyken kalçanızı daha geriye atmayı deneyin, kalçanızı arkaya doğru itin. bir başka deyişle omurilik ile üst sele borusu arasındaki açıyı azaltmayı deneyin. o iki kemiğin vücudunuzdan dışa doğru çıktığını göreceksiniz. ve kemikleri sele üzerinde kanatlara yerleştirmeyi deneyin.
    iyi akşamlar.

16. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    kendimden biliyorum o acıyı. bu sele nin sünger ince sanırım tayt ta kullansaniz faydası olmaz batar bir süre sonra bu sele kendinize jelli sele alın kalın olurlar ve geniş tabiki aradaki fark müthiş bende sele Royal var gayet güzel bir sürü marka var kaliteli ama ucuzunu bulmak mesele Türkiye deki bisiklet ciler çok pahalı satıyor malesef

17. mustafa genç

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    selenin sert değil geniş ve yumuşak olmasi önemli jelli sele deniyor onlara

18. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu bilgiyi nereden aldiginizi bilmiyorum, su linkte gayet güzel izah edilmis.
    Bu konu, bu forumda en cok islenen konulardan birisidir. Lütfen arastirip bir daha okuyun, eksik ve yanlis bilgiler vermemeye gayret gösterin!

Chant, mehmetsarı ve ToffieBoi bunu beğendi.
  19. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kesinlikle. Ayrıca sele yere paralel olmalı ve bahsettiğim kalça kemikleri selenin geniş yerine denk gelmeli. Eğer çok öne kayıyorsanız sele üzerinde sele size uygun olsa bile bütün ağırlık bacaklarınızın arasındaki yumuşak dokuya bindiği için ağrı yapacaktır. Ek olarak ileride cinsel sorunlara da yol açabilir bu.

mehmetsarı, gökhangenel ve Uğur Ece bunu beğendi.
  20. mustafa genç

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    O bilgiyi popoma sordumda yazdım o yumuşak sele istiyor sizin popolariniz farklı o zaman sert sele elisteseydim önceki selemi değiştirmez dim gayet sertti ama popoma laf anlatamadım illa yumuşak sele istedi benim popo biraz raharina düşkündür yumuşak sele yi verdikten sonra gıkı çıkmadı hiç

yumuşak selenin içine gömüldüğü için verimi düşüktür diyor bizde pofuduk kadar yumuşak sele kullanın demedik öyle bir sele yoktur piyasada zaten tahta sertliğindede olamaz herhalde bir sele O site nerden bilecek benim rahatimin hangi senede olduğunu adam kendi poposununun izlenimlerini yazmış

L_GURKAN ve Faruk Korkut bunu beğendi.