Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele tavsiyesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında utku bayburt tarafından paylaşıldı.

1. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  2. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisiklet donanımları içerisinde tavsiye edilmesi en zor parçadır sele. Kalite olarak her iki üründe en iyilerden. Selenin verdiği rahatlık ya da rahatsızlık kilo alıp vermenizle bile fark edebiliyor. Kendim yaklaşık şu ana kadar 10'a yakın sele denemişimdir hala budur dediğim bir sele henüz olmadı. Tanıdık bildik nazınızın geçeceği bir bisikletçi var ise ellerindeki seleleri yaklaşık en az 30 - 40 km test edip ona göre karar verin derim.

utku bayburt bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de yeni bisikletim için sele bakıyorum bu aralar..

Okumadığım forum, yorum sitesi kalmadı diyebilirim (türkçe/yabancı[hatta çekçe olan bir siteyi Google Translate ile okudum=)]).
    Genelde şunlar söylenmiş;

- Bisiklette konforu en çok etkileyen 1. şey kadro, 2.si ise seledir.
    - Uzun süredir bisiklete binen insanların dedikleri Murathan Bey'in dedikleri ile birebir örtüşüyor. Neredeyse hepsi onlarca sele denemişler ama hepsi farklı selelerde rahat etmiş. Hatta bu konuda en eğlenceli yorum sanırım bikeforums'daydı; "Benim popom senin popondan farklı" diye =).
    - Bir de Türkiye'deki sitelerde bakarken (aktifpedal dışında) sele boyu ile ilgili bir şey görmedim. Selelerde de 130, 143, 155mm şeklinde ölçüler oluyormuş (genişlik). Poponuza en uygunu hangisi ise onu almakta fayda var. (Ama bu ölçü sadece Specialized markasında da olabilir, o konudan tam emin değilim.)
    - İlla çok pahalı selelere bakmak zorunda değilsiniz. Anatominize uygunsa 20$'lık selede dahi rahat edebilirsiniz. (okuduğum yorumlar doğrultusunda bu önermede bulunuyorum)
    - Bir de kişisel fikrim; ben bakarken flowlu modellere bakıyorum. Zaten ağır bir insanım, pelvis (bölgesi) birazcık rahat etsin. =)

4. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben bisikletimi genelde gezi amacli kullaniyorum 100 kmlik turlara da ciktigimiz oluyor.bir zaman sonra kalca cok fena uyusuyor.agirlik benim icin cok onemli degil aslinda.geziyoruz sonucta.sakin kullanirim bu yuzden.bu dogrultuda bir marka daha buldum.brooks b17 model.dunya turu falan yapan turcular bunu kullaniyormus hep avrupada.turkiyede satilmiyor sanirim.ama bazi sitelerden forumdan alan cok arkadas olmus.biraz pahali ama markayi arastirisan hakkini verdigini goreceksin.http://www.evanscycles.com/products/brooks/b17-special-saddle-ec017874

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Brooks'u Türkiye'de Erdoğanlar Bisiklet satıyor sanırım ama açıkçası Brooks bana göre değil =).
    Dediğin gibi tur için yapılmış seleler Brooks'lar. Ben biraz daha performans ağırlıklı sele bakıyorum açıkçası (sadece ağırlıklı, tamamen performansa yönelik değil)..
    Benim seçimim Selle Italia SLR XC olacak sanırım.. (XC olanları Comfort, XP olanları Performance anlamında. XP olanların burunları daha uzun)

Ama siz tur için arıyorsanız Brooks bu iş için biçilmiş kaftan. Kullananlar hep memnun kalıyorlar bildiğim kadarıyla..

6. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Okuduklarımdan ve tecrübemden dar ve sert sele en az hasar vereni.

7. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    tasarim olarak da cok hos olmus brookslar.ama gene de kafam karismiyor degil.su an yurt disindayim ben.daha ucuza fizik ya da selle italya alma sansim var.daha da hafif tabi.250 gr gibi bir fark var.linkte verdigim fizik marksi hakkinda bir bilginiz varmi?

8. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    dar olmasi zararliymis esesinda.genis olanlar baskiyi genis alana yaydiklari icin daha az zarar veriyormus.forumda okudugum bir arastirmada oyle diyordu.tabi profesyonel anlamda binenlerin dar kullanmaktan baska sansi da yok gibi.

alper karahan bunu beğendi.
  9. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bisikletin dağ bisikleti mi?

10. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    evet ama ben yol lastikleriyle kullaniyorum

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fizik'in bayağı iyi bir marka olduğunu biliyorum..
    Murat Bey'in dediği gibi dar ve sert seleler performans açısından daha iyi. Alıştıktan sonra zaten çok bir sorun yaşamıyorsunuz..

Brooks'un artısı, bir yerden sonra kişiye özel olması. Kullandıkça sele poponuzun şeklini alıyor, bu yüzden çok rahat ediyorsunuz.

12. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    evet brooksta oyle bir olay varmis.yani biraz da kararsizim acikcasi.gidip ikisini de inceleyip oyle karar verecegim artik.ikisi de kaliteli markalar anladigim kadariyla.

13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    http://www.jimlangley.net/crank/bicycleseats.html

Bu adresten sele tipleri ve uygun kullanıcı profillerine bakabilirsiniz.
    En sağlıklısı (ER, hissizlik gibi şikayetleriniz varsa) en altta bulunan burunsuz(noseless) diye adlandırılan seleler. Ama bunlarla da performans sürüşleri yapmanız zor.

Bir de Selle SMP diye bir marka var, ne kadar güzel görünmeseler de sağlık ve rahatlık açısından insanların önerdikleri bir marka. Burunun aşağıda olması yumuşak dokudaki baskıyı azaltıyor..

14. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aslinda soyle birsey de var.benim esesinda cok fazla seleyle ilgili bir problemim yok.ancak dun okudugum bir arastirma yazisinda ortasi yarik olan selelerin cinsel organa kan popmpalanmasini cok engelledigi gorulmus.benim sele de bisikleti aldigimda ortasi yarik olanlardan geldi.burada da (fransa)baktim bu fizik sele fiyatinin turkiye ile arasinda neredeyse 50 euro fark var.durum budur yani:)

15. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de tam tersi makaleler okudum =).
    Hangisi doğrudur bilemiyorum fakat ortası delik sele kullanılacaksa, bu sit bone denen kemiklerin (leğen kemikleri olabilir ama emin değilim türkçesinden) tam selenin iki yanındaki kanatlara doğru bir şekilde oturuyor olması lazım ( http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=106691#3 ). Aksi takdirde dediğiniz gibi bir baskı oluşturabiliyor.
    Bu arada cinsel organa baskı oluşturması ER denilen (erectile dysfunction) rahatsızlığa neden olabiliyormuş ama bunun için yıllarca, günde bilmemkaç saat ve hergün bisiklete biniyor olmanız gerekiyor.
    Ayrıca bu sorun kendini çok belli eden ve büyük oranda geri dönüşü mümkün olan bir rahatsızlıkmış. O yüzden korkmaya pek de gerek yok =).

16. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Edip Dinçer bunu beğendi.
  17. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Brooks sele al. Şikayet edene rastlamadım, kullanan herkes çok memnun.

18. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bugun itibariyle kiz arkadasim ve kendim icin bir bayan ve erkek model b17 brooks almis bulunmaktayim:)goruntu kalite cok iyi.daha test etmedim ama dedigin gibi kimse kotu bir yorum yapmamis.heralde ben de pisman olmam umarim.

19. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İyi bir seçim yapmışsınız. Brooks'lar atların eğeri gibi, binicinin kalça yapısını alır.( Her cowboy' un kendi eğeri)
    Konuya son anda karışmamın nedeni seleyi korumanız için küçük bir ikaz; yağmura dikkat!:)
    Bir de köselenin bakıma ihtiyacı var. Ben kullanmadım ama, kullanan dostlarım ilk 1000 km. de sürekli yağlayıp fırına koymaktan bahsederler. Selenin alt tarafını da yağlamak gerekirmiş korumak için. (Giysilere dikkat)

20. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    evet oyle imis.bir zaman sonra kalcaya uyum sagliyormus.uzunca arastirdim herkes olumlu elestiriler yapmis.ayrica koruma kremi de satin aldim.periyodik olarak kullanacagim.kullanma klavuzunda asiri yagmura maruz kalmamasina ozen gosterin diyor.yagmura maruz kalirsa eger kendi kendine kurumaya birakin yaziyor.umarim memnun kalirim.tesekkurler yorumlariniz ve tavsiyeleriniz icin

ihtiyar bunu beğendi.