Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sele tavsıyesı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında umutdokuz tarafından paylaşıldı.

1. umutdokuz

umutdokuz Üye

Seviye:
    arkadaslar sedona 751 aldım ama selesınden hıc memnun dıılm en rahat sele sızce hangısı degıstırmelımıyım..

2. gokberkoz

gokberkoz Üye

Seviye:
    brooks araştır derim ama pahalıdır biraz :)

umutdokuz bunu beğendi.
  3. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    selle royalin look in serisini alabilirsin, ben abim ve kuzenim kullanıyoruz hepimizde çok memnunuz.

umutdokuz bunu beğendi.
  4. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    umutdokuz bunu beğendi.
  5. umutdokuz

umutdokuz Üye

Seviye:
  6. umutdokuz

umutdokuz Üye

Seviye:
    nasıl peki rahatmı ..1000 km yol yapacam o yuzden cok onemlı..

7. Çağrı Akoğlu

Çağrı Akoğlu Üye

Seviye:
    Sportourer'ın jel seleleri var FLX, Magnetica ve Zoo modellerine bakmanı öneriyorum. Fiyatları uygun ve 2. elleri de forumda daha uygun fiyatlara vardı satılmadıysa. Ben Zoo kullanıyorum günlük sabit 30-40km kullanımda bir problem yok. Tasvir et dersen rahatsız veya rahat değil ama ağrı sızı yapmıyor doğru ayarlamalarda.

Bir de ekleme yapayım bu modellerin Flow serisi olan ortası boş olanlarını tavsiye etmiyorum. Ortası yarıklı selelerin basınç dağılımları çok dengesiz ve aynı zamanda sağlıksız.

umutdokuz bunu beğendi.
  8. Enes.

Enes. Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    umutdokuz bunu beğendi.
  9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar bu sele konusu ne zaman gündeme gelse aynı şeyleri okuyorum tavsiye verelim derken soruyu soran arkadaşı yanlış yönlendirebiliyoruz.Herkes kendi rahat ettiği seleyi tavsiye ediyor .Peki sizin rahat ettiğiniz sele ile soruyu soran arkadaş rahat edebilecek mi hiç düşünen var mı .

Başka bir konu da Brooks sele için yazayım.Bu sele tamam rahat gözüküyor ama hiç bu sele ile ortalama 90-100 kadans ile bisiklete binmeyi denediniz mi acaba.Bence hiç rahat olmayacak aksine tahriş edecektir.Bu seleler uzun soluklu ama sakin gezi tur seleleridir performans amaçlı değildir.

Çoğu bisikletçi uzun arayıştan sonra bir selede memnun kalır ve bisikletini değiştirse bile selesini satmaz yeni bisikletine aktarır.Bu tip konularda hep gösteriyorum kendi selem 100 gramlık carbon sele.Tabiri caiz ise tahtanın üstünde oturuyorum gelin görün ki bir seneyi aşkındır en rahat ettiğim sele bu.3-4 yıldır genelde sert sele ile kullanırım ve bisiklet üstünde 12 saat geçirdiğim günler oldu ertesi güne hiç sele ağrısı çekmedim.Kısaca bu olay tamamen kişisel bir durumdur.Genelleme yapmamak lazım .Özellikle bisiklete yeni başlayan veya uzun yol yapmaya yeni başlayan arkadaşlar hangi seleyi kullanırsa kullansın bir dönem alışıncaya kadar bazı sıkıntılar yaşayacaktır bu seleden değil sele bölgesinin yeterli alışkanlığa sahip olmadığındandır.

Konuyu açan arkadaşa da tavsiyem bu konuda hemen masrafa girmeden önce sanırım bisikleti yeni almışsın bir süre bu sele ile kullanmaya devam et düzenli olarak bisiklete bin eğer ki sıkıntılar devam ediyor ise o zaman sele değiştirme yoluna git.İlk önce yapman gereken ergonomik sele ayarlarını yapmak olmalıdır .O ayarlarında nasıl olacağı forumda mevcut okumanı tavsiye ederim.kadro boyunun da uygun olduğunu düşünerek bu şekilde sektirmeden haftanın bir kaç günü muhakkak bisiklet üstünde zaman geçir 10-20 gün sonra ağrılarda azalma olmuyor ve sıkıntı devam ediyorsa o zaman sele değiştirme yoluna git derim.

10. umutdokuz

umutdokuz Üye

Seviye:
    ferhat bey gercekten cok tesekkurler dedıgınız gıbı yapacam..

Ferhat Köse bunu beğendi.
  11. umutdokuz

umutdokuz Üye

Seviye:
  12. Çağrı Akoğlu

Çağrı Akoğlu Üye

Seviye:
    Güvenilir ayda milyarlarca satış yapan bir site DX. İnternetten alışveriş sitesi görünümüyle dolandırıcılık yapmak 90'ların sonunda 2000'lerin başında kaldı içiniz rahat olsun.

Enes. bunu beğendi.
  13. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ferhat Köse' nin aciklamalarini okumussunuz. Fakat yine de internet sitesinden alisverise niyetiniz var. Üzerine oturup denemediginiz seleyi alirsaniz, cok büyük hüsrana ugrayabilirsiniz. Yok, ille de internetten alacagim diyorsaniz, önce alacaginiz seleyi birisinden bulup deneyin, sonra yine internetten siparis verebilirsiniz.
    Ayrica, fiyat, kalite acisinidan bir ölcü gibi görünsede, uygunluk konusunda bir garantisi yok. Teknik olarak legenkemiginin iki alt ucunun araligi belirler selenin nasil olmasi gerektigini.

Ayrica bisikletin üzerindeki öne egilme acinizda selenin genisligin secimi üzerinde bir rol oynar.

1) Dik oturus 0 ° degeri = + 4 cm
    2) 15 ° egim de = + 3 cm
    3) 30 ° egim de = + 2 cm
    4) 45 ° egim de = + 1 cm
    5) 45° den fazla egim de sporcu oturusu = + 0 cm sele genisligine eklemek gerekir.

ömer korkmaz, Kkazim ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  14. umutdokuz

umutdokuz Üye

Seviye:
    Cok tesekkur ederim siteyi sadece merakimdan sordum en mantiklisi 15 gun 1 ay bu sekilde selemi denicem daha sonra degistirme yolunu sececem saygilar...

15. Erdal Yılmaz

Erdal Yılmaz Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ferhat bey'in açıklamasını doğru ve mantıklı buluyorum. Benzer bir durumu ben de bisikletimi kullanmaya başladığım ilk 3-4 ay içerisinde yaşadım. Sele bölgesindeki bu rahatsızlıktan kurtulmak için sele üzerine takılan jel özellikli kılıflardan bile alıp kısa bir süre denedim. Ancak bisikletimin üzerindeki sele zamanla bana daha rahat gelmeye başladığı ve ilk başlarda yaşadığım sıkıntıları yaşamadığım için aldığım jel kılıfı şu an kullanmıyorum. :)

16. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sele bölgesi dediğimiz yer tabiri caizse ''Kösele'' durumuna gelene kadar kullandığınız seleden rahatsızlık duyacaksınız :)

17. Enes.

Enes. Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    arkadaş cevaplamış :)

18. Bulentt

Bulentt Yeni Üye

Seviye:
    Selede rahatlığın kişiye göre olması durumuna sonuna kadar katılıyorum. Ben de Sedona 751 sahibiyim ve ayrıca Salcona bisikletim de var. Salcano'nun selesi jelli, Sedona'nın ise jelsiz olmasına karşın Sedona'nın selesinde çok daha rahat ediyorum.