Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele sıkıştırma vidası vakası.

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Kerim BEŞER tarafından paylaşıldı.

1. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Bugün başımdan geçen ilginç bir olay, Yeni aldığım Brooks selen ileri geri ayarı ile uğraşıyordum, önceki binişimde vidayı çok sıkmışım ve açmaya çalışırken diş kaydı ve alyan anahtar elimden fırladı, seleyi raya sıkıştıran vidanın içide hafif yuvarlaşma olmuş ama alyan anahtarda sorun yoktu neyse. bir daha ve dikkatlice demeye karar vardim ve açtım. Eğer o vidanın dişi yenseydi ne yapardım aklımdan bile geçirmek istemiyorum.

Vidayı alıp Bayrampaşa / Maltepe' ye gittim. Sanayi bölgesi civatacıların çok olduğu bir yerdir. Bir kaç dükkana gittim piyasada 7mm standart dışıymış bulman zor abi dedi. Neyse ben biraz daha araştırdım ve biryerde 7mm eninde ona benzer paslanmaz bir vida buldum 1-2 pul ile orginal vidasına uydurdum.

Bir vida bazen insanın başına büyük belalar açabilir

2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    V A Y B E .... Gercekten cok heyecanli ve görülmemis bir vaka, okurken heyecandan dondum kaldim. Büyük kaza atlatmissiniz, allah korumus sizi. Su cümleniz gercekten beni bile düsündürdü, aceba disli yenseydi neolurdu????? (Eğer o vidanın dişi yenseydi ne yapardım aklımdan bile geçirmek istemiyorum).

Iste bu da bir VIDA konusu, insallah daha heycanli konular acarsiniz (mesela nebileyim belki kadronun alttarafina tas degerek kadronuz cizilir) böyle bir konu da gercekten cok heycanli olur bence.

Kaan T. bunu beğendi.
  3. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Hocam bi vidadir bir sey olmaz. Kestirirsiniz uzunsa vs. Bir vidayi sanayiden bulamayacsksa
    Yazık sanayiye

Murat Cömez bunu beğendi.
  4. Kerim BEŞER

Seviye:
    Kusurabakmayın ama siz benim ne demek istediğimi anlayamamışınız ve bu cevabınızlada kendinizi gülünç duruma düşürüyorsunuz. Burada anlatmak istediğim mesaj o vida körelseydi O brooks sele ile ikisi tek parça olacaktı ve sele ayarı yapılamadığı için ÇÖP olacaktı heyecanlı bölüm :))) Bundan daha heyecanlısı varsa söyleyin bakiyim.

Başkaları anlamış siz anlamamışınız diye ayrıntılı yazıyorum bakın :)

1. Civata tarzı şeyler gerektiğinde istanbulda nerde bulunur ?

2. Civataları fazla sıkıştırmamamız ve açarken dikkatli olmamız

Bunların ikisini anlayın yeter hee birde 7mm civatanın standart piyasa malı olmadığını falan filan bunlar bilgidir lazım olur belki karşınıza çıkar biliverirsiniz.

5. Kerim BEŞER

Seviye:
    Kesme payı yok yuvasına gömülüyor. bundan dolayıydı endişem, yoksa umrumda olmazdı bu işlerden az çok anlarız. Yani yapılacak birşey yoktu.

6. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    1 Ben sizin nedemek istediginizi cok iyi anladim....
    2 Gülünc duruma kimin düsecegi belli olmaz....
    3 Vida dislisi siyrilinca sele cöp olmaz, vida kirilsa bile cikarma sansi olur meak etme. (Bence gülünc durum, vida bozulunca malzeme cöp oluyor)....
    4 Civata nerelerde bulunur, bunu herhalde herkes bilir....
    5 (Civataları fazla sıkıştırmamamız ve açarken dikkatli olmamız) Dogru Anahtari secerseniz ve dogru oturdursaniz, vidaya genellikle birsey olmaz....
    6 Baskalari anlamis derken konuya cevap veren bir ben birde alperen olmus.
    7 Benim basima böyle seyler cok geldi ama hic konu acmadim, sanayiye gidecegime üst kaliteli bisikletciye gitdim ve parcalari buldum. Bu tür civata larda bisikletcilerde kolay ca bulunur.

Neyse siz benim ne demek istedigimi yanlis anlamissiniz, size iyi forumlar

Insansevmem bunu beğendi.
  7. Kerim BEŞER

Seviye:
    Murat bey, bunu önceleyen mesajınızdaki alaylı üslubunuzdan dolayı sizi kınıyorum eğer aksini idda edip bana cevap verme gereği duyarsanız özelden yazışalım.
    İyi forumlar.

8. engin1

engin1 Yeni Üye

Adı:
    Engin Gürgez
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Abi galiba senin kılpayı altlattığın şey beim başıma geldi ya sele borusunu yukarı aşağı inmesini sağlaya o alttaki vida açılmıyor son güçümle denedim gene olmuyor acaba ne yapabilirim ?