Sele seçimi hakkında

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Sele konusunda seçim yapamıyorum bir türlü, anternman ve uzun yol için kaliteli ve hafif yol bisikleti selesi önerilerinizi (kullandığınız denediğiniz modelleri)almak isterim.
Ortası ayrık veya boşluk olan modeller hakkındaki görüşünüz nedir? yapılan testlerde tersine daha çok baskı yaptığı ile ilgili incelemeler okumuştum..
teşekkür ederim..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Size Selle İtalia'nın aşağıdaki jelli selesini tavsiye edebilirim. Ortası ayrık modelleri ben de tasvip etmiyorum. Jel dolgulu modeller gerek uzun yolda gerek antrenmanda bence daha konforlu.

Bu model son derece hafif. Alt kısmı titanyum alaşımdan yapılmış.

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Bu konuyu daha önce yazmışız zannederim:
(link)

San Marco Aspide Titanium iyi bir sele. Fakat sele konusunda dikkatli olmanı tavsiye ederim, sadece hafifliğiyle gitme, senin kaç kilo olduğunlada bağlantılı.
eğer 80kg. ve üstüysen tavsiye etmem, çünkü uzun yol sürüşlerinde yorabilir.
Bende San Marco Rolls Ti. (290gr.), San Marco Regal Ti (310gr.) ve
san Marco Concor Light Ti. (220gr.) var ve hepsinden çok memnunum.
Tavsiye edebileceğim ise San Marco Concor Light Ti. 'dur, her anlamda iyi bir sele.

Aşağıdaki Selle Italia Flite classic Vanox (225gr.) iyi bir sele. (100$ civarı).
http://(link)

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@Mustafa İçdağ

Evat daha önce başka bir başlıkta yazmıştınız.Bo7 174 kilo 80 .
Sele konusu yabancı forumlarda çok detaylı inceleniyor,konu burada toplu bir başlık altında birleşse iyi olur.
Sözgelimi 4 -5 saat üstü sürüşlerde selle italia ya da san marco aspide gibi hafif (130-140gr)modeller belirgin bir sorun yaratıyor mu,kullananlar varsa fikirleri nedir?
Hafif sele ile iyi destekli tayt birleşimi oluşabilecek sorunları azaltır mı sizce?

teşekkür ederim..

Ali Niyazi Duman

Daimi Üye
Tepki
79
selem specializedin bisikletlerinin üstünde gelen standart modeli bğır ama inanılmaz rahat shimano pedli taytla kullanıyorum ama yinede uzun mesafelerde uyuşabiliyor. size diyeceğim ne olursa olsun bi süre sonra ne selenin rahatlığı nede pedin kalınlığı kar ediyor ama yinede o seleller uzun arge çalışmaları sonucunde insan anatomisine en uygun olacak şekilde yapılıyor bence hafif modeller sizin için diğer ağır ama rahat selelere göre belirgin bi sorun yaratmaz iyi bir sele ve taytla çok daha rahat edersiniz

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@niyo

Evet benim de tercihim kaliteli ve hafif bir seleden yana olacak.(Geniş,düz,jelli)
Ortası delik ya da ayrık olan modeller ,özellikle selle italia,san marco ,smp gibi çok tanınan firmaların ürettiği populer seleler.Ancak bu tip selelerin olumsuz etkilerinin daha fazla olabileceği tezini destekleyen bazı araştırmalar var. Bilimsel ölçütler kullanılarak yapılmış görünse de bu tip çalışmaların ardında firmalar arası rekabet ve pazar kaygısı olabilir.Diğer yanda da mesela selle italia nın bu tip en az 15-20 modeli var .ve en tanınan markalardan birinin ciddi araştırma ve denemeler yapmadan bu modelleri piyasaya sürmesi de mantığa ters geliyor.
kısaca benim fikrim böyle...

STORMER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.587
Bencede sana hafif ve kaliteli bir sele lazım.
Örneğin : Selle Italia C-60 karbon iyi bir seçim olur üstelik 75 gram.

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
selle italia slr terra (160 gr)kullanıyorum, uzun 1,5-2 saatten sonra uyuşma olabiliyor, ağrı yok Ama zaten bisikletin üzerinden arada sırada kalkarak bu sorun çözülebilir.

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
Kolay gelsin!
herhalde bisikletçilerin üstünde fikir birliğine varamayacakları tek konu sele seçimidir.
Treklerde kullanılan select race serisi hem ucuz.hem de rahat.Ben en iyi selelerden bazılarının ABD firması WTB tarafından yapıldığına inanıyorum.(link).
Bir de en az sele kadar önem verilmesi gereken kullanılan tight'ın panel sayısı ve ped kalitesi.
Herkese iyi pedallar.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, forumda sele seçimi hakkında olan konuların hepsini okudum ama bir karar veremedim. Boyum 1.60 kiom 64 bisiklete binmeye karar verdim 2 haftadır da biniyorum fakat sele ağrısı çok dayanılmaz olmaya başladı ve selemi değiştirmeye karar verdim. Sele hakkında hiç bilgim olmadığı için Internet'den ön bir araştırma yapayım dedim.

Önce ilk karşıma çıkan Selle Royal idi:
(link)
(link)

Bunlar arasında gidip geldim daha sonra Selle Royal'ın resmi sitesine bi bakayım dedim, orada respiro serisi sele modellerini gördüm, bunlar diğerlerinden farklı olarak insan anatomisine göre dizayn edildiğini gördüm. Türkiyede bu modeli arattım ama hiçbir sonuç bulamadım. Satan 1-2 firmaya email attım hiç cevap gelmedi.
Selle Royal respiro serisi: (link)

Fakat, ortası yarık selelerin normalde rahatlatacağına daha da baskı yaptığını şu yazıda okudum.
(link)
Respiro serisinin normal ortası yarık selelerden farklı mı aynı mı olduğunu bilmiyorum ama bir tanesi ortası yarık biçimde olan selenin insan anatomisine uygun olduğundan bahsediyor, diğeri ise tam tersi olarak ortası yarık olmayan selelere göre daha baskı uyguladığını söylüyor.

Araştırmaya devam ettim ve sele konusunda ilk akla gelen Selle Italia markası olduğunu öğrendim, fakat çok modeli var, ayrıca fiyatları biraz daha pahalı. Birde Selle Royal'daki gibi anatomik dizayn göremedim, ortası yarık olanlar ile eşdeğer mi bilemiyorum.
Selle Italia'in satışını bulduğum site: (link)

Kısacası, bu konuda bilgisiz birisi olarak ne yapacağıma karar veremedim ve sizden yardım almak istedim. Hiç bilmediğim birşeyi alıp pişman olmak istemiyorum. Ayrıca her sele modelini Türkiye'de satan bir firmayı bulmak sanırım zor en azından internet'de. (Bulunduğum bölgede bu tarz bisiklet ekipmanlarını satan bir yer yok)

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: gokhan erdogan

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
ince ve gerçek bir deri ile kaplı sele daha iyi daha önce sele royal kullandım günde 100-150 km yol gittiğimde bacak aralarım kızaryordu şimdi selle italia slr kullanıyorum hafta sonu yaklasık 300 km yol gittim hiç sorun yok bıraz sert bir sele 135 gr bir agırlıgı var ama gerçektende alıştım şuan bacak aralarımda bu sorunla karsılasmıyorum artık çünkü bacaklarım o seleye çarpmıyor pedallarken düzgün pedli bir tayt ile binilirse çok güzel olur böyle birsey tercih edebilirsiniz..

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Sele kişisel bir tercih aslında, birine rahat gelen başkasına çile çektirebilir. En iyisi pedli bir tayt veya içlik giymek eğer giymiyorsanız. Başka türlü konforlu yapmanın şansı yok uzun yollarda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar, malumunuz yol bisikleti ile uzun kilometreler katetmek isteyenler için rahat bir oturuş yani kaliteli bir sele ve ped hayati bir önem taşıyor. Yeni bisikletler ile gelen seleler de tıpkı jantlar gibi giriş seviyesi olduğundan pek başarılı olamıyor bu konuda. Siz konforu hangi selede buldunuz? Diğer sormak istediğim nokta ise "Flow" olarak geçen ortasında delik bulunduran seleler hakkındaki deneyimleriniz nasıl? ben şahsen onlarca sele denemedim ama denediklerim arasında en rahat ettiğim "fizik aliente " oldu.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
dağıtılan bir fuji yol bisikletinden aldığım oval 300 seleyi hem şehir hem yol bisikletinde kullandım gayet memnunum.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Rahatlik ve hafiflik bu sele ve seleborusunda, tabiki bana göre öyle sizlere nasil uyar onu bilemem.

Sele Italia Monolink Carbon ve sele Italia slr Carbon :harika:

(link)

(link)

sele1.png

sele2.png

sele3.png

Aryel

Demirat Jokeyi
Tepki
160
İsim
Burak Boztepe
Bisiklet
Merida

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Brooks Cambium c15 kullanan varmı? Güzel duruyor sele, uzun turlarda rahat ederim diye düşünüyorum. Onu almazsam Fizik Antares VS K:ium düşünüyorum. Triban 3'ün selesi 100'den 70'ten sonra ağrıtıyor, 100'den sonra acıtıyor, 150'ye yaklaşınca oturtmuyor :D

Edit: Prologo'nun alternatiflerine açığım tasarımlarını seviyorum ama rahatlıkları konusunda bir fikrim yok.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Aryel
Evet pahali olabilir, ben zaten almanizi tavsiye etmedim. Mesajimla sadece bu selelnin size uymasa paranizin bosa gidebilecegini ve sele tavsiye üzerine alinamiyacagini söylemek istedim.
Bu sele benim icin cok rahat hic agri falan yapmiyor ve jelli falanda degil bildiginiz sert selelerden. Ama bukadar parayi verdikden sonra ya size uymasa ne olacak, iste anlatmak istedigim budur. Selenin pahalisi ucuzu yoktur sadece uygun sele vardir oda tavsiye ile alinmaz ölcülüp denenerek alinir.

Buradanda esime tesekkürlerimi sunmak isterim, dogum günüme hediye almisdi.:)

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Ortasında boşluk olanları bilmem ama Carrefour'da satılan Paxton'ların çok rahat bir selesi var :harika: