sele boyu hakkında

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
arkadaşlar, bazı bisikletlerde görüyorum, sele gidondan 1 karış hatta daha fazla yukarıda ayarlanmış. normalde bacak boyuna göre falan ayarlama yapılıyor ama bu tarzda oturmak da sürüş esnasında bir rahatsızlık ve ileride çıkabilecek bir sağlık problemi riski taşımıyor mu? önemli bölgelere ciddi baskılar sözkonusu değil mi?

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bu gayet doğal, günümüzde modern dağ bisikletlerinde olması gereken ergonomi bu, biliyorum hepimiz küçüklükten beri sele gidonla aynı hizada olmalı telkinleriyle büyüdük ama günümüzde bu geçerli değil... Mtb ile sarp arazilere tırmanabilmek, önün kalkmasını önlemek açısından, düz yolda güç transferini iyileştirmek için birebirdir böyle ölçüler. Tabii bir sağlık sorunuda yaratmıyor genel olarak diğer ergonomilerle beraber usulüne uygun ayarlanmışsa, birçok kişi açısından da selenin birazcık aşağı bakması bir çok sorunu çözüyor oturma bölgesi açısından...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Boyuna uygun bir kadroda bence mutlaka sele borusu yüksek olur . eger sele borusu fazla cıkartılmamıssa o kadro sana göre deildir .. Genel olarak bunu trek , giant , scott için sölüorum . Yani en azından bende böle biliorum ..

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
ullrich in TTT bısıkletınde gıdon seleden 20 cm asagıdaydı

Tepki
0
yeni başladığım sürüşlerimde açıklamalarınız bana yol gösteriyor. İnce eleyip sık dokuduğum ve kendine uygun bulduğum scott reflex 40 serisinden bir bisiklet satın aldıktan sonra kullanma klavuzunu kurcaladım ama sele hakkında bulduğum bilgilerden bir şey anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

1. Straddle the saddle. Place the ball of your foot on the pedal nearest to the ground. Make sure the crancks are vertical.

2. If the heel of your foot points down about 30 degrees, the height of the saddle is correct.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bunun anlamı şu; bisikletin üzerindeyken ayağın pedala tam basıyorken, yani pedal en aşağı konumdayken bacağın yere olan dikey düşüme 30 derece açı yapsın o zaman sele yüksekliği doğrudur demiş açıklamada...
Bunu pratikte tabii açı ölçmek zor olduğu için şöyle yapıyoruz ; pedal en aşağıdayken ayağınız tamamen açılmış olmasın biraz açılı olsun pratikte böyle ayarlayabiliriz sele boyunu...
Bir de sele ön arka pozisyonu var o da şu şekilde; pedallar yere paralelken dizinizin önünden aldığınız izdüşüm pedalin orta mil hizasına (aynı zamanda ayağın tarak kemiği ve kaller veya kilitler ) aynı izdüşümde olmalı. ideal ayar bu...

• Beğen
Tepkiler: bisikletci

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakan Yazman

Valla helal ansiklopedi gibisin hakan abi :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
acaba benim gidon yukarıda kalıyor olabilir mi? çünkü sele boyu gidonu çok fazla (hele 20 cm) geçince ayağım yeri bırak, pedala da zor yetiyor, tam basamıyorum.

ama diğer dediğiniz ayarları yapmış durumdayken azıcık üzerinde duruyor.

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
maosxs;önce arkadaşların dediklerine göre sele boyu ayarını yap,daha sonra gidonun ayarını sürüş konforuna göre ayarlayabilirsin.İlla gidon ile sele arasında belli bir fark olması gerekmiyor.Gidonun konumu kullananın trecihine kalmış bir şey ama ilk dikkat etmen selenin konumu.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
sele ayarlarım tam zaten, orda bi sorun yok ama oturuş pozisyonu değişiyo ya, ondan dedim... eğik olunca sanki daha bi performanslı sürülüyor gibi, hem de rüzgar olayı var.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
pek burasıyla alakalı değil galiba ama şu arka göbek meselesini de konuya bağlamak istedim:

bilindiği gibi, genelde ön göbekler hep sağlam kalırken arka göbeklerde daha fazla problem çıkar. bu çekiş sistemi ile ilgili olduğu kadar ağırlık merkeziyle de ilgili. sele ve gidon yani oturma pozisyonunu ayarlayarak ağrılık merkezini arka tekerden ortalara doğru kaydırmak bu sorunu azaltması gerekir diye düşünüyorum, ne dersiniz?

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@maosxs

Merhaba. Hayır bir fark olmaz.. Selede en fazla 3-4 cm ayar olabilir ama bu da sürüşü etkiler. Önemli olan da sürüş ergonomisidir.. Zaten üstteki bu kadar az fark aşağıya etkisi olmaz.. Ağırlık merkezi 1-2 mm farkeder..

En iyi çözüm sıkça bakım yapmaktır.

Selamlar..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@maosxs

Selenin ucu 1-1,5 cm aşağıda olabilir. Öne eğildiğinizde sele daha az acıtır.
Fakat çok eğik olursa bu sefer aşağı kayma eğilimi olur kollara, ellere çok yük biner..1-1,5 cm'lik eğiklik rüzgar direncine (düşük süratlerde) etki etmez.. (45-50 Km/s. den sonra etkisi olabilir..

Bu his sanırım biraz psikolojik olabilir..Seleyi daha az hissettiğiniz için belki de.. Selamlar..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@Turkishflier

Evet çok doğru..

Ayrıca (link)
Selamlar..

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
yazınızı okumuştum, tekrar inceledim şimdi... yukarıda verdiğiniz bilgiler için de teşekkürler, aydınlatıcı oldu. 3-4 gündür sele ayarıyla oynuyorum, enson dün biraz daha aşağı eğdim ucunu. sanırım fazla geldi, bugün artık tam şeklini verebileceğim.