Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele Borusu na kaynak ile boru eklenir mi?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında naklov tarafından paylaşıldı.

1. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Arkadaşlar sele borusu bana kısa geliyor 58 mm onu 68 mm yapmak istiyorum kaynak ile uzatsam güvenlik açısından risk olur mu ?

2. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kaynak noktasından kırılması pek de küçük bir olasılık olmayacaktır.

3. Hakan Boz

Hakan Boz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Çok ustaca bir kaynak yapılması gerekir, merdiven altı bir kaynakta kırılma kaçınılmaz olur.

4. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Argon kaynağı ile iyi bir kaynakçıya kaynak yaptırırsan hiç bir sorun olmaz . Tabi bunun yerine yeni bir sele borusu almak daha iyi olacaktır görüntü açısından :)

Not : 1 Argon puntosu 1 tona kadar yük taşıyabilir :)

5. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Daha uzunu ne yazıkki yok benim bisikletimin sele borusu 58 cm şuana kadar daha uzununu göremedim hatta üretici firmaya mail attım onlarda da standart oymuş.Görüntüsü çok önemli değil zaten içeride kalıcak gözükmiycek önemli olan ben sürerken kırılmasın çok kötü sonuçlar doğabilir :) ARgon kaynağını araştırıcam teşekkür ederim.PAzartesi Türkiye de bisiklet üreten bir firmayı arayıp sorucam onlardan albilirsem 6061 aliminyum boru alıcam dediğiniz gibi iyi bir kaynakçı bulup yaptırmayı deniycem.

6. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Üstad aluminyum sünek malzeme olduğu için kaynak yerleri zamanla kopabilir . Yine de iyi bir kaynakçıya sorabilirsin ne derece dayanım göstereceğini :)

7. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Bisikletin sele borusu da 6061 aliminyum yazıyor o yüzden aliminyum ek yaptırmak istedim , siz kaynak yapılırken yada kaynak yapılan yerde mi kopma olur diyorsunuz yoksa aliminyma mı güvenmediniz?

8. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Hocam işinin ustası aluminyumu kolay kaynaklayabilir. Fakat 6061 Aluminyumun dayanımı düşük olduğu için ve senin yükünü taşıyacağı için zamanla yorulup kopabilir. Yani dediğin gibi aluminyuma güvenmiyorum :)

9. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Orijinali de zaten 6061 beni taşıyor taşıma sıkıntı yok sadece boyunu uzatmak istiyorum,bugün bir bisiklet gördüm max çizgisinin altında kullanmış ve kadro göbekten çatlamış benim de basıma gelsin istemiyorum ya kaynak yada sıfırdan yaptırmaya calisicam.

10. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Ben olsam, iki borunun içine sıkı sıkıya sokulacak bir adaptor parça yaptırırdım çelikten, tornacıya. Böylece asıl yükü içteki metale yüklerdim. Aluminyum kaynağı zorlamaya gelmez, değil aluminyum çelik boru bile olsaydı kaynak riskli olurdu çünkü kaynak bükülmekten hoşlanmaz. Basma ve çekme dayanımı yüksektir ama burkulma daha zayıf.

11. ozan aktürk

ozan aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Yeni sele borusu yerine sele borusu genişliğinde bir aluminyum boru kullanabilirsiniz.

12. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Himmmmm...Bunu da dusunucem aslında katlanir bisiklette kullanacağım için genelde düz yol da suruyorum ama dedigniz her ihtimali değerlendirmek gerekoyor .

13. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Onuda düşündüm ama seleyi nasıl ustune monte edicem benim kullandığım borunun ustu yani seleye bağlı kısmı alt tarafına gore daha sivri [​IMG]

14. Hakan Boz

Hakan Boz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Arkadaşın dediği gibi kaynak yapacaksanız boruların iç çapı kadar sıkı geçen bir parçayla iki boruyu birleştirip öyle kaynak yapabilirsiniz.Burkulma probleminide en aza indirmiş olursunuz.

15. naklov

naklov Üye

Seviye:
    Arkadaşlar hatırlarsanız sele borusu ile ilgili uzun zamandır bir arayış içindeydim bir arkadaşıma 70 cm alüminyum boru yaptırdım birde kendisi bana şuan kullanmakta olduğum sele borusunun bir kısmı içine giricek bir kısmı dışında kalıcak şekilde bir uzatma borusu yapmış.Alüminyum boru sanırım 6061 değil kodunu pazartesi öğrenebiliceğim benim merak ettiğim konu bükmeye çalıştım sert bir yere dayayıp iki taraftan baskı yaptım boruda herhangi bir yamulma olmadı acaba bisiklet üstünde yamulma yada kırılma yaparmı? sonuçta tek parça bir boru orjinal borudan biraz daha hafif geldi bana. IMG_20150412_173941.jpg IMG_20150412_173903.jpg

16. tanchu

tanchu Forum Bağımlısı

Adı:
    tanju
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kaynaklı kısım kadro içinde kalıp kodro içinde 6-7cm lik bir kısım kalırsa sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum ama kaynaklı kısım dışarıda kalacaksa sakat.