Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele borusu kelepçesini sele borusu takılı değilken kapatmak

Konu, 'Kadrolar' kısmında massaget tarafından paylaşıldı.

?

Sele borusu kelepçesini sele borusu takılı değilken kapatmanın bir zararı olur mu?

1. evet olur

2. hayır bir sorun olmaz

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.
  1. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Merhabalar, aklıma bir soru geldi, sele borusu kelepçesini ayarlarken, yani elle boru içeri girmesin diye sıklaştırırken, kelepçesini kapatmanın kadroya bir zararı olur mu? Yani boru takılı değilken kelepçeyi kapatmak. O anda belli bir esneme olduğu görülüyor. Aslında ben boru takılı değilken kelepçeyi kapatmıyorum ama bazen kapattığım da oldu bu esmene içi boşken sizce bir zarar verir mi?

2. anilimaca

anilimaca Aktif Üye

Adı:
    H. Anıl İMACA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sele kelepçesi sıkılınca içerisindeki sele borusunun direnç göstermesi sonucunda sıkıştırma yaparak sabitleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat kanımca, sele borusu çıkık konumda sele kelepçesinin gevşetilmeden (sanki sele borusu içerisindeymiş gibi) sıkılması kadronuza zarar verebilir. Çünkü sele kelepçesine direnç gösterebilecek bir şey yok içeride. Ayrıca sele borusu bisiklet üzerinde değilken sele kelepçesini neden kapatma ihtiyacı duyuyorsunuz?

3. aytac yakar

aytac yakar MTB CANDIR ;)

Seviye:
    hocam öncelikle net bir şekilde söyleyeyim zarar vermez :harika: Çünkü sen zaten normal şekilde kullanırken bile sele kelepçesinin birleşim noktasının nasıl esnediğini tahmin bile edemezsin hele ki mtb kullanıcılarında sert tırmanışlarda bu daha da artar. bu durumlarda bile sağlamlığından ödün vermezken içi boş olduğunda yani sele borusu takılı olmadığında iki mm'lik bir esneme o kadroya asla zarar vermez hele ki bisiklet o an durağan bir haldeyse (binen kimse yoksa) düşünmene bile gerek yok :) ;););)

erendiz çetiner bunu beğendi.
  4. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @anilimaca Bu şekilde bir kapatma ihtiyacı duymadım aslında tamamen o anlık bir şeydi, çok düşünülerek ya da bir amaçla yapılmış bir şey değil, ben de dediğiniz gibi düşündüm sonrasında bir zararı olur mu dedim...

@aytac yakar Sele borusu ve sele olmadığı için o anda binen de yok tabi...:)

Normal zaman da yaptığım bir şey değil, sanırım şimdi düşündüm de o an bu şekilde yapmamın nedeni acaba sıkılık ayarı nasıl oldu diye kontrol etmek amaçlı tabi o anda sele borusu olmadan bunu anlamak da pek mantıklı değil...

Son düzenleme: 27 Ekim 2015
  5. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Başka fikri olan var mı?

Son düzenleme: 27 Ekim 2015
  6. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Başka bir fikri olan var mı? Sizce...

7. ocnby

ocnby Dağ Bisikletçisi

Adı:
    Oğuz Can Abay
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Vidayi cok asiri sıkıp mandalida sert bir sekilde ittirirsen catlayabilir yada kirilarbilir sele borusu varken esneme sinirlari icinde esner kadron ama yokken asiri sikarsan sorun olur

8. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kadronuz alüminyum veya bir başka metal alaşımı ise ve sele kelepçeniz boruya elastik deformasyon sınırının üzerinde baskı yapacak kadar sıkılı değilse hiç bir etkisi olmaz.

Lakin kelepçeyi ayarından tamamen sıkıp o şekilde kapatırsanız kadronun boru ağız çapını kalıcı olarak değiştirebilirsiniz. Sele borusunu yerine takmaya çalışırken kendinize bolca sevgi dolu dilek dilemeniz olası.

ömer mahmut erdoğpan ve ocnby bunu beğendi.
  9. ömer mahmut erdoğpan

ömer mahmut erdoğpan Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Sadettin Z. beyin açıllamalarına katılıyorum. Sele borusnun kadroya sığmaması sorunu ortaya çıkabilir.

10. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Sadettin Z. Peki nasıl yapmalıyım? Elle çevirmeli sıkma işlemini ve tabi kelepçe ile kapatma işlemini de sele borusu takılı iken mi yapmalıyım?

11. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @massaget
    Aslında sele borunuzun ve onun geçtiği kadro borusunun çapları sabit olduğu için bu ayarı bir defa yapmanız kafi. Onu da sele borusu içindeyken birkaç denemeyle kolayca yapabileceğinizi düşünüyorum.

massaget bunu beğendi.
  12. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Yani bu konu da asıl önemli olan şey çok fazla sıkmış iken kelepçeyi de kapalı konuma getirmemek....