Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele borusu kaç cm olmalı?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Cüneyt Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Geçen hafta sedona borla siparişi verdim. Kadro 16". Ama 18 almadığım için pişman oldum. Aradaki bu farkı sele boyunu yükselterek kapatırım diye düşünüyorum ancak boyuma uygun sele borusu ne kadar uzunlukta olmalı bilmiyorum. Borla ile gelen sele borusu ve kelepçesi şöyle:

SELE BORUSU: Tranz-X 27,2 (Buradaki 27,2 sayısı, borunun çapı mı oluyor yoksa boyu mu bilmiyorum):cool:

SELE KELEPÇESİ: Tranz-X 31.8 mm

2. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    o çapı oluyor, aslında eğer çok kısa süre kullandıysanız hemen satıp ufak bir farkla (50 lira mesela) 18 alabilirsiniz. sele borusu uzatılsa bile bisikletin geometrisi her boyda değişiyor bu yüzden sadece sele borusuyla olacak iş değil...

3. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisiklet henüz elime geçmedi. Bisikletin tam parasını da vermedim aslında belli miktar kaparo verdim kalmama ihtimaline karşı. 18" kadro var adamın elinde ama işte bu kadar çok para düşkünü insanlar olduğu sürece böyle işler daha zor oluyor. Herhalde 18" kadroyu daha rahat satarım düşüncesiyle sen artık 16" kadroyu aldın diğeri olmaz gibi şeyler söyledi. Neyse almaya giderken daha ısrarcı olucam bakalım olmazsa dediğin gibi yapabilirim. Bu arada boyum 1.78cm. Bilmiyorum belki de iyi gelir kesin konuşmayayım şimdiden.

cruphasulie bunu beğendi.
  4. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    16yı al forumda 18satan biriyle takasa gir bir miktarda fiyat ödersin o kadar

Necati Günüç bunu beğendi.
  5. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    bence de satıcıyla konusun bu nsl sacmalık daha mal elınıze gecmemıs bıle :S

bu sekılde 0 bısıklet barasından daha fazla odeyerek 2. el bır bıs. alıyor sankı:rolleyes:

6. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    o boyda biri 18 de 16 da kullanabilir. eğer arazide teknik sürüş yapılıyorsa küçük olan tavsiye edilir genelde, asfalt ve uzun yol içinse büyük olan. ama bacak boyunuzda önemli tabi.. en iyisi bir bisikletçide deneseniz en azından bir üstüne otursanız. illa aynı model olmasıda şart değil siz bir deneyin benzer bir bisikleti.

7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    1.78 boy için 16" kadro ufak kalır ...

Kadronuzu 18" olanı ile değiştirmeye bakın...

Sele borunuzu çok fazla yükseltirseniz bu seferde kadronun sele borusu kısmında zorlanmadan doğan sıkıntılar oluşabilir... Ve eğer daha almadıysanız bisikleti gayet rahat bir şekilde ısrarcı olun...

Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  8. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    peki bi soru. aklıma takıldı şimdi. benim boyum 179. ama 16'' kadro kullanıyorum. bu herhangi bir sıkıntı yaratmıyor bende. denge açısından problemim yok gibi. yada benmi öyle hissediyor ve düşünüyorum???? şu an 18'' kadro alırsam ne gibi şeyler değişir?

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir kere şuanda kullandığın ayarlarada ayarlarsan daha rigid bir bisikletin olur... Ayrıca sen fark etmesen dahi sele borusnu çok yükselttiğin için kadroya gelen fazla yükler azalır ve kadronun ömrü ve konforu artar...

Abdullah Hakkı bunu beğendi.
  10. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    hmm teşekkürler hasan abi.

11. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkür ederim yardım için. Bisikleti iki üç gün içinde almaya gideceğim ısrar ederim etmesine ama çok ters bir adam kafa tutmaya gelmiyor. O da olmazsa üzerine para eklerim 18" vermesi için. Sonradan uğraşıcağıma 10 lira 20 lira daha fazla teklif ederim belki öyle ikna olur en son.

12. Hakan Durmuş

Hakan Durmuş Kıdemli Üye

Seviye:
    aslında biraz daha verip sedona 711 düşünebilirdiniz.keşke hiç böyle bir satıcıdan ürün almasaydınız ama olan olmuş artık ama tüketici hakları denilen birşey var bana kalırsa almak zorunda değilsiniz.

13. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zaten tüm olay ordan başlıyor. Ben uzun süredir 711 düşünüyordum. Borla hiç düşünmedim. Keşke 711 alabilseydim ancak ellerinde kalmamıştı. Ozaman da hatta iyi bir indirim yaptırmıştım 530 lira gibi fiyata indirmiştim ancak o zaman alacak param yoktu. 2 hafta sonra gittim bisiklet kalmamış benim de bütçem zaten bu kadardı.711den sonra da alabileceğim tek bisiklet sedona borla vardı. Neyse şuan 18" alırsam artık bi şekilde geliştiririm onu. Seneye model yükseltmeyi düşünüyorum. Şimdilik bu başlangıç bisikletiyle bir başlayalım gerisi gelir zaten. Herşey basamak basamak olsun daha iyi:)

14. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim de boy; 1.78, 16'' kadro kullanıyorum, arazide iniş çıkış manevrada
    rahatlık sağlıyor, uzun yolda biraz daha yorucu ve rahatsız oluyor.
    Yanlız kullandığım sele borusu 45cm'lik olduğunu ekliyim, daha kısa sele boruları
    kadrodan yeterli destek alamaz, sele kelepçesinin olduğu bölgeye aşırı yük
    gelir, uzun vadede sorun yaşayabilirsiniz.

15. Cihad mansur

Cihad mansur Yeni Üye

Seviye:
    Satıcı ne biçim bir insandır anlamadım. Daha almamışsın karar değiştirmen çok normal. Israrcı ol değiştirmezse tüketici hakları var bu ülkede şikayet et :).

16. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benimde boyum 1.78 evt uzun yolda ufak kalabilir belki yorar ancak beni yormadı. hafta sonları yapılan turlarda 60-70 km den fazla tur yapıyoruz. sorun olmadı.
    ayrıca arazide çok artısı var. 18 denedim bana tank gibi geldi ayrıca sele borum 31cm mi ne max ta tutuyorum belki bir iki santim uzun olsa daha rahat olabilir o kadar bir sorun teşkil etmiyor bana göre...

ancak kullanış tarzın çok önemli burada eğer arazide patikada yada teknik gerektiren yerler faln dersen bence 16 alman yönünde 17' te varsa olabilir.

ama uzun yol yapıcam diyosan 18 iyidir.

edit:1.80 olmuşum şimdi baktım.:)

17. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisikleti aslında almadım ama aldım gibi. 100 lirasını verdim o karşığında işte bir fatura gibi birşey verdi üzerinde daha ne kadar ödemem ta gerektiği ve ne kadar ödediğim malın cinsi vs... yazıyordu. Her ne kadar ne de olsa kurallar sonuçta değişmek için vardır. Ben geçen hafta adamı aradım. 16" kadro sipariş etmiştim 18" ile değiş.... derken "YOK" dedi herif. Hissetti mi ne yaptı öle diyeceğimi? 10 yıllık bir bisiklet geçmişim var ama kaliteli bir mtb ilk defa alıcam ve böyle birşey oluyor. Ama bu 10 y içerisinde herhangi bi nedenden dolayı gittiğim her bisikletçide böle sorun yaşadım. Ben bu kişileri halden anlamayan insanlar olarak karşılıyorum. Neyse artık bir hafta içinde param olursa kron xc 1000 alabilirim. Belki ona razı gelir:D çünkü diğer bisikletten sonra üzerine daha fazla eklemiş olucam.

18. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Büyük oranda yolda kullanıcam. Çok uzun yol yapacağımı sanmıyorum. Yapsam bile en fazla 70 80 km ki o da çok sık olmaz. Arazide tabi kullanırım yine ama bu kullandığım süre, yola oranla çok küçük kalır.

19. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bugün aldım arkadaşlar Borla 18" ikna ettim.