Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sele borusu hakkında

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında engin güner tarafından paylaşıldı.

1. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeni aldığım bisiklette tipik olarak sele borusu kısa.Tabi benim boyumda fazlası ile uzun::D195 boyundayım bisikletimdeki borunun çapı 8,2cm uzunluğu 25 cm bunun 6 cm si içeride bu hali ile bile boyuma yetmiyor dizlerim bükülüyor.Sorum şu sele borularının maksimum uzunlukları ne kadar.Özel bir şey yapmam gerekir mi ?
    en can alıcı noktası eğer bir parça değişimi yapacak isem ne tutar :)

2. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    öncelikle sele borusu çapını yazın.kaç mm çapta.sele borularının boyları 40 cm yi bulanlar var.ancak her çapta bu kadar uzun olmayabilir.fiyata gelincede ikinci el bölümünden uygun bir ürün alabilirsiniz.

engin güner bunu beğendi.
  3. engin güner

Seviye:
    8,2 cm çapı var

4. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    8,2cm nasıl bir ölçü oluyo anlamadım.

25,4
    27,2
    31,6

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Umut dostum bir kısmını anlatmış geri kalanıda ben söyleyim.Öncelik sele borusunun uzunluğundan ziyade kadro boyuna bakmanız lazım.195 boyundayım dediğinize göre kadronuzun mınımum 20 ınch olması gerekır eğer bu boy ile 18 ınch kadroya bınıyorsanız sele borusunu ne kadar uzatırsanız uzatın verım alamazsınız hatta eklem ağrılarınız oluşur.İmkanlarım yok kadroyu değiştiremem diyorsanız da yapacak birşey yok Umutun söylediği gibi 40 cm ye kadar gördüm bende sele borusu. markası olmayan alımınyum borularda da 45 cm lık sele borusu görmüştüm kalınlıgı 27,2 olandı daha kalınlarda varmı bilmiyorum.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aynı soruyu bende sormak istiyorum :)

7. engin güner

Seviye:
    http://img715.imageshack.us/img715/1529/16712514507488221312310.jpg
    bisiklet bu :S
    ölçü tekniğinin nasıl alındığını bilmediğim için özür dilerim çapını cm cinsinden ölçtüm.
    kadro boyu 60 cm (ön boru uzunluğu)
    son anda çapı buldum 25,4

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sen tahminimce sele borusunun çevresini ölçmüşsün çemberin cevre hesabından 2 pi r dersek =8,2 den senın sele borusu buyuk ıhtımal 27.2 veya 26,9 cıvarı bırsey :) ama bundan daha önemlisi o gösterdiğin kadro kesinlikle sana uygun değil. 40 cm lik sele borusu bulabılırsın bu kadroya ama vucudun cok orantısız durur bisiklet üstünde. imkanın varsa 20 ınch duz bir kadro almanı şiddetle tavsiye ederim.

9. engin güner

Seviye:
    evet borunun çevresini ölçtüm :D bunu yeni aldım daha iyi birşey alacak imkanım yok ya böye bineceğim ya da artık bisiklete veda edeceğim :(

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisiklete veda etmektense zaten tahmınımce performan binişleri yapmıyacaksın o zaman bütçeyi zorlamaya da gerek yok 40 hatta 45 cm lık sele boruları var piyasada. zaten İstanbuldasın sanırım orada cok rahat bulursun. o sele borusundan al. forumda ergonomık ayarlar dıye bir başlık var aratırsan bulursun orayıda ıncele ve yenı sele borunu ona göre ayarla. bir sele borusu ıcın de bisikletten vaz gecme binmeye devam :)

umutkahraman ve engin güner bunu beğendi.
  11. engin güner

Seviye:
    elbette binmeye devam etmek isterim lakin sınırlı bütçem bir türlü olması gerekeni almama izin vermiyor :( dediğiniz gibi forumda aratacağım:) zürafa gibi uzun olmamın dez avantajları binerken sürekli ayakta olmamdan dolayı çabuk yoruluyorum.Oturcağım zamanda malum eklemlerim ağrı yapıyor tekrar teşekkür ederim inşallah bulurum yine sirkeciye yol göründü
    son bir soru daha uzun boru takıldığında kadroyu zorlar mı

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sele borusunun üstünde işaret göreceksin max yukselti seviyesini gösterir eğer o işaret yoksa en az 8 cm si kadronun içinde kalacak sekılde kullanmanı tavsiye ederim.sele borusunu daha uzun kullanırsan kuvvet( senin ağırlığın) çarpı dik uzaklık(sele borusunun uzunluğu) prensibinden kadroya uygulanan kuvvet artacak ve cabuk kırılmasına sebep olacaktır.Tabi kırılan sele borusu değil kadroya girdiği yer olacaktır ki çok pis düşürür insanı ve bu kırılma yokuş aşağı 40 km hızla giderken olursa etkisi daha da fena olacaktır.