Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sele Borusu Adaptörü

Konu, 'Kadrolar' kısmında Ahmet Miura tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Miura

Ahmet Miura Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Cemiloglu
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    II.Dünya Savaşı öncesi bir velodrom bisikleti replikası yapıyorum. Parçaları olabildiğince eski ve zor bulunan, mümkünse sıfır olacak şekilde topluyorum, 1950-1970 arası parçalar bulabildim, ya da 30'larda tasarlanmış malzemelerin güncel replikalarını... Bu arada o dönemin hikayelerini ve parçaların üretim yılları hakkında da keyifli yazılar okudum, tavsiye ederim...

Daha önce uygun bir pist kadrosu bulamadığım için elimdeki bir yol kadrosunu kullanacaktım, bu kadroya uygun sıfır kutusunda eski bir Campagnolo Record Aero sele borusu aldım. Ardından yine eBay'de eski bir Cinelli pist kadrosu denk geldi, onu da aldım. Şimdi bu güzel sele borusundan vazgeçmek istemiyorum.

Sele borusu 26.2mm, kadro ise 27.0mm. Buna uygun bir adaptör nasıl yaparım, bir fikri olan var mı? Hazır satılan adaptörleri araştırdım fakat bu iki ölçü için bulamadım. Hassas bir tornada 0.4mm et kalınlığında bir boru işlemek de hayal gibi geliyor... Ne önerirsiniz?

2. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    usta bir tornacının tornada yapamayacağı iş yoktur. yeterki yapmak istesin. eğer tanıdığınız bir tornacı varsa , nazınız geçiyorsa tornada parçayı yaptırabilirsiniz. Aliminyum dan olurmu onu bilmiyorum . :in:

ben aliminyumdan 1,2 et kalınlığında işletmiştim. yanlız 0,4 et kalınlığı çok az. sizi biraz uğraştıracak gibi ;)

3. Ahmet Miura

Ahmet Miura Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Cemiloglu
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tornacımla konuştum, 0.4 et kalınlığının pek tornada yapılabilir birşey olmadığını söyledi. Kırılabilir, bağlanırken eğilebilir, insanı çileden çıkarabilirmiş. Bu kalınlıkta bir metal plakayı boruya sarmamı önerdi, tabi kadronun içine iyi bir yapıştırıcıyla sabitlemek gerekiyor. Derme çatma bir detay, bu bisiklette istediğim en son şey. Biraz daha araştırmam lazım...