Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

selamun aleyküm

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında oguzhankuyucu tarafından paylaşıldı.

1. oguzhankuyucu

oguzhankuyucu Üye

Seviye:
    Herkese iyi aksanlar .. Ben güzel bir yaris bisikleti ariyorum eski modeller degil yeni modeller .. İstanbul ici elden alacagim.. Hayirli gunler ..

2. Mehmet Tuğrul CANBAŞ

Mehmet Tuğrul CANBAŞ Kıdemli Üye

Seviye:
    Aleyküm selam,

Bol şans.

3. nazmi bilmez

nazmi bilmez Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aleyküm Selam. Umarım bulursunuz

4. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aleyküm selam. :)

5. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Türkçe'de benim bildiğim kadar bir selamlama veya karşılama hitabı yok. o nedenle, ya farsçadan apartma merhaba ya da arapçadan alıntı selam kullanılıyor. sahi neden Türkçe bir selamlama yok merak ettim. iyi günler olabilir mi mesela? bana selamın aleyküm diyene ben aleyküm kem küm diye yanıt veriyorum ve olaylar gelişiyor.

6. emrah sökmenberk

emrah sökmenberk Kıdemli Üye

Adı:
    emrah
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aleykümselam kolay gelsin :)

7. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Ve aleykümselam. Kolay gelsin.

Aleyküm selam diyebilememek çok acı. Yani dilin dönmesi açısından acı. Bi kâğıda yazıp biraz tekrar ederseniz diliniz döner bence. Dönmüyorsa da zorlamayın. Selamın nasıl verildiği veya alındığının pek bi önemi yok. Önemli olan selam verip alırken ne niyette olduğun.

8. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bir hadiste efendimiz diyor kı.(aranızda selamı yayın) ve bu selamda ıyı gunler olarak geçmıyo.(esselamu aleykum ve rahmetullahı ve berakatuh)olarak geçiyo.manasıda allahın selamı,bereketi ve rahmeti sizin üzerinize olsun demek..bundan daha güzel kelam var mı?saygılar.

9. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    iyi günler de good day,have a nice day'den devşirme

10. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ve aleykum selam.

11. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Allah'ın bereketi ve bağışlayıcılığı üzerinize olsun. bu daha şık. uzun ama şık.

12. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ve aleykum selam. Hoş geldin aramıza.

13. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Hz. Muhammed (S.A.V.), bir gün mescidde ikindi namazından sonra namzını bitirir bitirmez evine koşuyor. Ahali talaşlanıyor arkasından onlar da koşuyor. Meğerse, Peygamberimiz, evde bir miktar gümüş varmış, akşam namazı kavuşmadan fakir fukaraya hemen dağıtılsın diye evine koşmuş. O tür müslümanlıktan, selamun aleyküm müslümanlığına nasıl gelindi hala merak ederim.

benim selamun aleyküm e tepkim başıma gelen bazı hadiselerden kaynaklanıyor elbet. Anlamını biliyorum ama Türkçe konuşulan bir ülkede bu ifadeyle başlayan şeylerin içeriği keşke dediğiniz gibi olabilse. konu başlığına bakıyorsunuz, konu içeriğiyle alakası yok. konu başlığı " ikinci el bir yarış bisikleti aroyorum" olsaydı ve konu metnine selamın aleykum diye başlasaydı daha manidar daha güzel olurdu.

14. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    herkes arapça biliyormuş veya müslümanmış gibi dayatma yapanlarda var hatta tanıdığım bir kişi var bozmamak için şuana kadar ters bir cevap vermedim anlamadığım nokta şu nedir bu dayatma kardeşim???

15. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İlahi Mehmet :)

16. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    aleykümselam. bütçe, sürüş tarzı, hedefler vs. den bahsedersen bildiklerimizi paylaşmaya çalışırız.
    ----------------

selamlaşma konusuna gelince, selamünaleyküm gayet türkçe bir kelimedir. herkes ne dediğinizi anlar ve ne cevap vereceğini bilir. hoşunuza gitmezse de cevap vermezsiniz.

bunun adı dayatma, her haltı din ekseninden değerlendirme falan değildir. insanlar selamlaşıyor neyin gösterişi yapılacak? selam verene boncuk mu dağıtıyorlar? para pul mu bu gösterişi yapılsın?

kimsenin "bu konuların yeri falanca forumdur gidin orada ne isterseniz paylaşın" diye akıl vermeye hakkı yok.

burası bisiklet dışında bir şeylerin konuşulmasının yasak olduğu bir site de değil, her zaman konu başka eksenlere kayıyor, her muhabbette olduğu gibi laf lafı açıyor ve bambaşka konulara dalabiliyoruz.

konunun başka yerlere kaydığı, insanların birbirlerine hakaret ettiği farklı konu başlıklarında böyle lüzumsuz parlamalar görmüyoruz ama biraz dini çağrışımla karşılaşıldığında hemen birileri bu tür laflar etmeye başlıyor, ne hikmetse.

peşinden de hemen aynı klişeler geliyor; şunu kullanmayın o ateist bunu bilmemne yapmayın. hakikaten kabak tadı verdiniz, hem boş hem cahilce konuşuyorsunuz, her yerde aynı muhabbet. (fizik kimya kanunlarını da ateist bilim adamları icat etmiş. vay be!!!)***

islam öyle kendi içinde falan yaşanacak bir şey değil. müslümanların bulunduğu toplumlarda hayatın her alanında bunun izleriyle karşılaşırsınız ve sizin haklarınıza müdahale edilmiyorsa bundan şikayet etmeye hakkınız da yok.

***dip not: "fuat sezgin" ismini araştırın, kitaplarına söyleşilerine göz atın, ondan sonra böyle ahkam kesin.

17. oguzhankuyucu

oguzhankuyucu Üye

Seviye:
    Arkadaslar o kardesimiz oyle demek istemedi aslinda .. Ama biz müslümaniz ve hayatimizi dinimize gore sekillendirmemiz lazimdir bu da bunlardan biridir .. Selamlasmayla ilgili bir cok hadis vardir .. Selamun Aleykum demekten guzel bi sey varmidir Allahin rahmeti ve bereketi üzerinize olsun diyorsunuz dua dir bu aslinda ve karsisindakide buna ayni yonde karsilik veriyor .. Selami yayayalim ille tanidik olmasina gerek yok selamlasmak sunnettir..
    Vesselam

18. öner yıldırım

öner yıldırım Aktif Üye

Seviye:
    aleyküm selam. Hayırlı ticaretler.

19. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Neden ahkam kesmek için bir kişiye veya bir kaynağa bağlıyız? Daha çok araştırsak daha çok bilemez miyiz?
    Şüpheci olmak gerekmez mi?

Eğer ki sorgulayamayacaksak dedikleriniz tamamı doğru. Kabul, siz haklısınız...

20. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Aleyküm selam öncelikle, valla Türkçe si var mıdır yok mudur bilemiyorum fakat selamün aleyküm-Allah ın selamı üzerinize olsun anlamından ala güzel bir selamlama yoktur bence :)