Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Selamlaşma

Konu, 'Eski Arşiv' kısmında Ünal Altay tarafından paylaşıldı.

1. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Kardeşlerim,

Bugüne kadar hepimiz farklı grupların üyesi olduk;üniversiteliler, yüksek lisanslılar, yabancı dil bilenler, bankacılar, evliler, gençler, yaşlılar vs. benim kendimi ayrıcalıklı ve şanslı hissettiğim tek grup ise bisikletliler ve ne zaman dışarıda aynı gruptan bir kardeşimi görsem mutlaka selam vermeye ya da tebessüm etmeye özen gösteriyorum. Bugün bir kardeşime aynı şekilde selam vermeme rağmen hiçbir karşıllık alamadım, duymamıştır ya da görmemiştir diye düşünüp kendimi avuttum açıkçası. Bisiklet kullanan herkesin topluma örnek olmasını filan beklemiyorum ama bu grubun her üyesinin diğer bütün grup üyelerinden daha özel olduğunu düşünüyorum, zira bunca keşmekeşin içinde sıcacık evlerde ya da cafelerde oturmak, spor salonlarında spor yapıyor gibi görünmek, araba ile piyasa yapmak ya da evde altın gününe katılmak yerine iki teker üzerinde özgür olmanın verdiği o müthiş duyguya aşina bir topluluğun üyelerinden bahsediyorum. Uzun lafın kısası birbirimize mutlaka selam verelim, hem unutmayalım, selam vermek sünnet almak ise farzdır :)

2. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kesinlikle katılıyorum ünal abiye.. ben bisikletli görsem yol veririm selam veririm nerde görsem mutlaka konuşurum.. bazı insanlar ufo görmüş gibi bakarlar çünkü insanlar bisiklete karşı duyarlı değil.. bir porsche gördüğümüzde haa diyoruz ama bisiklet görünce ufo görmüş gibi ağzımız açık kalıyor.. yolda giderken 11 15 yaşındaki çocukların bisikletle alay etmesi aileden kaynaklanan bir durum.. bisikleti sevmiyolar ve SEVDİRMİYORLAR.. kask takmak insanlar için alay konusu ve ayrıyetten bisiklet kullanmakta.. araba denilen metal parçası ile hava atmayı gayet iyi biliyoruz :) geçende okan bayulgenin programında deprem tartışması vardı ve dağ bisikleti,normal bisiklet ve motorlardan söz etti adamı 2 kat daha çok sevdim :) bisikleti sevelim sevdirelim.. iyi forumlar dilerim

3. Burak ÖZBEK

Burak ÖZBEK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu konuda ben de sana katılıyorum, yolda sokakta bile selam verildiğinde almak samimiyet açısından önemli; hele ki bisiklet ile karşılaşıldığında ben, tanısam da tanımasam da selamımı esirgemem, karşıdaki insandan cevabı geldiğinde de mutlu olurum.

Saygılar

4. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben genelde selamunaleyküm diye selam veririm, bu selamı bile almayanlar oluyor :) Kaldı ki adama el de sallasam ayakta sallasam ne fayda :D

5. ahmet türkölmez

ahmet türkölmez Kıdemli Üye

Seviye:
    türk milletinin diğer millletlerden benim gözlemlediğim en büyük farkı, iletişimin en yoğun halinin yaşanıyor olması ([idi]ne yazıkki)
    köylerde düğünlerin bir festival havasında yaşanıyor olması
    her yerde komşuluğun en üst düzeyde yaşanıyor olması
    yolda kalmış veya bir şekilde sıkıntıya düşmüş insanlara hemen herkesin el uzatıyor olması
    aleni açık bir ortamda bir iş yapıyor iseniz herkesin bi el atıp yardım etmek isteyişi
    köylerde imece usülleri
    dernekleşmeler ve bunların kuruluş nedenleri
    hep iletişimin kuvvetli olması ve insanların iyi niyetli olmasından ileri gelirdi ve yaşanırdı

şimdi ise nerdeyse hiç birisi kalmadı
    azcık kalan iletişim bağlarımızıda tüketiyoruz

çevreyolunda arabamız şarampole uçsa biz yol kenarına çıksak kimse durmaz
    oturdugumuz kentlerde bırakın selamunaleyküm demeyi, kucuk bır merhaba yı zorla agzımızdan cıkarıyoruz
    yardım ısteyenlere bır bahane uydurup yardım etmek ıstemıyoruz
    bananecilik almış başını gidiyor

ağırmıdır hafifmidir bilmem ama hayvandan farkımız kalmadı bana göre
    günlük vazifelerimizi yerine getirip yiyip içip yatıyoruz
    bağlarımızı iyice koparıyoruz
    bırakın komsulukları, halamız dayımız amcamızla anne babalarımızla kardeslerımızle bıle,
    iletişim sıklıklarımızı azaltıyoruz

bu yazdıklarımı 30 yasın uzerındekı ınsanlar daha ıyı anlayabıleceklerdır dıye dusunuyorum
    cunku 90lı yıllarla bırlıkte komsuluklar bıttı

hatırlarım 90 oncesınde haftada 2 bazen 3 gun ancak bos gecerdı
    ya ayse teyzeler bıze gelırdı yada fatma teyzeler
    ya dayımlara gıderdık ya amcamlar bıze gelırdı
    ya ogretmenım bıze gelırdı
    yada babamın asker arkadasına giderdik

velhasıl haftada 4 gun bos gecmezdı

mahallemde kosede durdugum zaman gecenlerın yuzde doksanını tanır selam verırdım

artık kımseyı tanımıyorum
    ve kımsede benı tanımıyor, desem acaba abartıyormu olurum ?
    yoksa bu laf sadece bugun ıcın mı abartı olur bır kac sene sonra abartısız halemı gelır....

uzun lafın kısası;
    medeniyet denen yaşam değişikliğinin iyi taraflarını değilde yan etkilerini büyütmüşüz kendi ellerimizle ;

medineliler becerdimi medeni olmayı bilmiyorum ama...
    biz köyden indik şehire, ve medeni bir insan değilde madeni bir insan olduk...

selam vermekten bile aciz hale düşmüşüz
    ne diyelim para pul girdi insanların arasına ve hersey degıstı
    umarım iletişim bağlarımızı birgün eskisi gibi sımısıkı tutarız

isterdimki hiç param olmasın, tarlada calısayım
    hıcbır radyoaktif ışına maruz kalmayayım
    tertemız hava alayım, klorsuz su içeyim
    bacak kasları calısan tavuklar yıyeyım
    hatta tavugu kasaptan almayayım
    yemeden once bıraz kovalayayım yorulayım su ıceyım sonra bı daha kovalayıp yakalayayım
    kopegımle oyun oynayayım ,hormonsuz meyve sebze yıyeyım
    arada bır elmanın ıcındekı delıge bakayım kurt ıcınde mı yoksa cıkmıs gıtmısmı diye ,
    kotu bir demir bisikletim olsun koy yollarında erzak tasıyayım,
    sabah benı saatım degılde kuslar uyandırsın

cok mu hayal kurduk yoksa ruya mı goruyoruz bılmıyorum ama
    (cep telefonu: zırrrrr zır zır zırrrrrrrrrrr yeter artık uyan diyor :) )
    uyandırmayın benİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

vel hasıl medenıyız vesselam

selam da neymıs, medeni yiz biz, medeni......
    bırakın bu işleri...

BİR SELAM NELERE KADİRMİŞ BE HEYYY HEY...

6. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikletten bahsettiği programın tam tarihini verebilir misiniz? :(

7. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    geçen pazartesi sanırım 14 mart.. hatırladığım kadarıyla.. okan bayulgenin programı

Harun Salcı bunu beğendi.
  8. mustafa susam

mustafa susam Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
    ben ne zaman bisikletle kaptırmış giden birini görsem yanından hızla geçerim sonra onun beni geçmesini beklerim geçtiğinde tekrar geçerim hep bi kapışma içine girmek isterim bazen kaybeder yol değiştiririm bazen kaptırıp manuel sallarım o vaz geçer bunu yapmayı çok severim.bisikletli herkes senin gibi düşünmüyor ünal abi .

9. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Aynen katılıyorum dediklerinize. Çoğu bisikletliye selam verip konuşuyorum. Hatta Antalya'da hiç tanımadığım bir bisikletliyi durdurup 15 dakika muhabbet ettik. Gel gelelim Denizli'de bazen galeye almayan bile oluyor. Adam resmen sen kimsin kardeşim bana selam veriyorsun dercesine. :)

Ünal Altay bunu beğendi.
  10. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Eyvallah kardeşim :)

11. yiğit yıldırım

yiğit yıldırım Üye

Seviye:
    Güzel bir konuya değinmişsiniz , bende dikkat ediyorum bu konuya . Teşekkürler :)

12. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim de basima geldi birkac defa (hem bisiklet uzerinde hem "yaya" olarak). Acikcasi selam vermek ve selam almak kultur ve nezaket meselesidir, karsinizdaki insana deger vermeye hazir oldugunuzu gosterir ve kim ne derse desin medeni cesaret gerektirir. O da herkesin sahip oldugu birsey degil. Yani selam verilmemis veya alinmamissa sebebi cogunlukla snobluk degil bildigimiz yabaniliktir.

Serdar AKGİRAY ve Ünal Altay bunu beğendi.
  13. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende bisikletçileri gördüğümde mutlaka selam veriyorum , hatta konuşuyorum . Arabayla gidiyorsam yol veriyorum . Geçtiğimiz günlerde yine bir grup bisikletli gördüm , arabayla yanaşıp camı açtım ve el sallayarak geçtim yanlarından ... : )

14. MAliYılmaz

MAliYılmaz Yeni Üye

Tanımadığın bir bisikletliyle karşı karşıya gelince, sol elini gidondan ayırmadan 4 parmağını biraz havaya kaldırarak selam alır ve verirsin, dünyada genel geçer üsul bu olsa da yurdumuzda kimse bilmez. Tanıdığın birisi ise istediğin şekilde selamlaş :).

Gamerasi bunu beğendi.
  15. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    bırakın dört parmak kaldırmayı,el kaldırsanız bile uzaylı gibi bakanlar var.fakat sevindirici taraf şu ki bu tipler giderek azalmaya başladı.bu yüzden selamlaşma konusunda ben oldukça iyimserim.

16. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir keresinde bende arabamla giderken üç kişilik bir bisikletli grubu görmüştüm, hemen heyecanla korna çalıp selam vermeye kaltım, sizin gibi camı açıp sesli selam vermeyi düşünemedim :) Sonrasında birden yıllardır yollarda bizi taciz edenler gibi davrandığımı hissediverdim :) Araba ile seyahat halinde iken mutlaka camı açıp selam vermek gerek bencede :)

17. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok doğru söylüyorsunuz üstadım, işim icabı fazlasıyla yurtdışı ziyaretlerinde bulundum, inanın en hayran kaldığım şey insanların hiçbir karşılık beklemeden birbirlerine tebessüm ederek selam vermeleri. Hal böyle olunca o toplumda bazı konuları çocuklara öğretmeye hiç gerek kalmıyor, zira çocuk büyüklerin davranışlarını örnek aldığı için en temel görgü kurallarından birini hemen öğreniveriyor. Malesef bu konu salt yolda yüyürken biribirine selam vermek ile ifade edilebilecek kadar küçük bir mesele olmaktan çıkıyor, örneğin masum bir bakış sebebiyle '' ne bakıyorsun ge..zekalı '' ya da '' ne var l..n '' gibi tavırlara muhatap olabiliyoruz. Ben bunun yabanilikten ziyade birazda kendimizi beğenmişlikten kaynaklandığını düşünüyorum, bence erkek ve bayan olarak iyi bir özeleştiri yapmamız lazım :)

hakano bunu beğendi.
  18. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:

Evet ya kornaya basınca taciz ediyormuş gibi oluyor , o yüzden yüzümü görmeleri için camı açıyorum el sallıyorum . İçlerinden bazıları noluyo bana mı yapıyor acaba dermiş gibi şaşkın şaşkın sağına soluna bakıyor , mesela o gün el sallayarak geçtiğimde de hepsi şaşkın şaşkın baktı :) ama en önden gidenler el salladılar ve bisikletlerinin zilini çaldılar :)

Ünal Altay bunu beğendi.
  19. OMER AYYILDIZ

OMER AYYILDIZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet bu konuya dikkat etmek lazım.

Bende bisiklet sürereken karşılaştığım bir arkadaşa mutlaka selam veririm.
    Bazen hafifçe el kaldırarak, kafa ile olumlu bir hareket yada kısa bir zil sesi, karşıdaki de karşılık verince gerçekten moral buluyorsunuz.

Ama bugün selam verdiğim bir arkadaş hiç görmezlikten gelince bozuldum açıkçası.

Sanırım görmedi ;)

Serdar AKGİRAY bunu beğendi.
  20. HakanDemir

HakanDemir Kıdemli Üye

Seviye:
    valla yolda selam vermek için gereksiz yere kornaya basan olursa elimle şşş noluyor hareketi yapıyorum :D