Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Selamlar..(4.Levent-Tayakadın)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında eozsoyeri tarafından paylaşıldı.

1. eozsoyeri

eozsoyeri Yeni Üye

Seviye:
    Selam abilerim ,kardeşlerim..Ben foruma yeni üye oldum.Bisiklet tutkum bu sene İbb'den kazandığım bisikletle başladı:) Umarım size uyum sağlayabilirim..
    İlk olarak birkaç soru sorayım;
    -Bisikletimin markası Salcano nova, nasıldır? iyi bir marka mıdır?Dikkat gerektirecek bir özellik ya da eksikliği var mıdır?
    -Bu haftasonu bisikletimle 4.Levent'ten Göktürk-İhsaniye-Tayakadın istikametinden Tayakadın'a kadar bir yolculuk yapmayı düşünüyorum.İlk defa bu kadar uzun bir yol gideceğim önerileriniz uyarılarınız nelerdir?
    -İett otobüslerine bisikletimi koyabilir miyim?yoksa yasak mı?
    -Bisiklet kullanmanın yasak olduğu bir takım yollar vs var mıdır?Mesela ben giderken kısa bir süre Edirne anayolunu kullanıcam sorun olur mu? (biraz kamyonlu ama:))
    -yol gidiş-dönüş ortalama 75 km ,kaç saatte alabilirim?
    -Bazı resimlerde bisikletlerinizin selelerini yükseltip direksiyonlarını dibine kadar indirdiğinizi gördüm.Böyle birşey neden gerekir?Yapmalımıyım?

Bu cahil kardeşinize yardımcı olursanız çok makbule geçer:)

2. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    1.devleten gelen bisikletten fazla bişi bekleme hatta o bisikletten hiç birşey bekleme .çift yaylı.çelik kadro.shimano tourney bile yok :(
    2.antermansız uzun turlara çıkmayınız.ilk önce kendi sınırlarınızı keşfedin ve iyi bir antreman yapın.
    3.valla şöförüne göre deişir.otobüs şöförüne sormalısın.
    4.her yolun sağ tarafından istediğimiz gibi gitme hakkımız vardır merak etmeyin.size bayabi korna çalacaklardır ama duymayın basar giderler(duymamak için sakın kulaklık takmayı düşünmeyin yolda tam konsantrasyon ve tam kontrol gereklidir.
    5.bu senin performansına bağlıdır.hızlı gidersen çabuk bitirirsin yavaş gidersen geç bitirsin.
    6.bisikletin selesiniz uzun yollarda genelde asfalt yolda giderken yükseltirseniz daha iyi performans gösterirsiniz.fakat dağ taş giderken seleyi alçaltıp daha bisikletin hakimiyetini tam sağlamalısınız.alçak sele aynı hızda bacaklarınızın daha fazla hareket etmesine neden olur buda bir zaman sonra yorgunluk ypar yüksek selede bacakalr daha az hareket ettiği için daha az yorulusunuz.unu yapmak senin kararına bağlı ister yap ister yapma....

brol bunu beğendi.
  3. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    simdiiii sırayla yanıtlayalım bu sorularını:
    senin nova bi arkadasımda da var ve baya bi deneme sansım oldu

1)marka iyi midir die bişi olmaz neden? cunki bir suru modeli olan bir markadan soz ediyosun eksikliği coktur hatta yeni baslayanlar için bile eksikleri vardır
    bu eksikliklere gelince
    a)en buyuk hatan cift amortisorlu almak olmus bosu bosuna efor kaybı ayrıca yuk tasımak
    b)komponentleri seri bile degil yani arka aktarıcısı(ki bu bircok firmnın aldaltma yeridir gorunen bi komponent oldugu için tourney de olsa seri dahili bi shimano koyar)sis olan vites kolları cevirmeli tarzda olan (bana gore kullnıssız) aynakolu on orta ve arka gobegi piyasa malı olan(markasız)
    jantları tek kat olan yani en ufak harekette dahi akoru bozulan
    amortisoru zoom olan ve oversize olmayan bi masa

2)uyarılarım sana yanına yedek iç lastik yama seti pompa vs al (nolur noolmaz;) ) su al

3)iett bisikleti diil kadroyu bile almıyo (bmx lerde dahil ben sahit oldum bi kac sefer)

4)75 km yi muhtemek 20 kg lik bi bisiklet surdugunu ve yeni binici oldugunu goz onune alırsak 15 km ort hızla 5 saatte alısın(tabi bacak kaslarına kalmıs belkide 25 km yaparsın 3 saatte alırsın;) )

5)selenin yuksek olması senin pedala her bastıgında verdiğin enerjiye gore tam verim almanı saglar yani selenin ayarını normal durumda iken topunu pedal en alt seviyedeyken koy ve seleni rahat edebilecegin seviyede tut ayagının yetisemeyecegi yuksekliktede yapma seni daha cok yorar ve ergonomini bozar

bisikletten sogumanı istemem ama dost acı soyler bunlar dogru seyler ama yinede en guzel bisiklet kişinin sahip oldugu bisiklettir;)

eer baska sorularında varsa cvplayabiliriz tum forumca

4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    mecaoz bisikleti o almamış zaten ibb (ne olduğunu bilmiom)den kazanmış fakat keşke kazanmasaydı .

mecaoz bunu beğendi.
  5. eozsoyeri

eozsoyeri Yeni Üye

Seviye:
    Yorumlar için teşekkür ederim değerlendiriceğim..Bisikleti ibb (İstanbul büyükşehir belediyesi) verdi okul başarıları için.Bu yüzden hakkında ki olumsuz yorumlar doğrudur:) İdare edicez artık:rolleyes: seleyi ayarlıycam söylediğinize göre.Tekrar teşekkürler..

6. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    ok saol duzeltmen için bende yeni gordum kendinin almamıs oldugunu:p

7. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

En iyi bisiklet sahip olduğun bisiklettir. HAyırlı uğurlu, olsun, kazasız belasız güzel günlerde kullan.
    İlk defa bu kadar uzun yol gideceğinizi söylemişsiniz ve 75 km. sizin için ve ağır bir bisiklette oldukça zor olabilir. Benim önerim önce 30-40 km. antramanlardan sonra deneyin. ayrıca havalar soğuk olduğu için, hava şartlarına uygun kıyafetler giymeniz gerekmektedir. Ayrıca bisiklette kask ve eldiven olmazsa olmazlardandır. Kask ve eldiveniniz yoksa bir an önce turlara çıkmadan acil edinin. akşamda bisiklet sürüyorsanız, aydınlatma ve uyarı çakar lambalarınızı imhal etmeyin.

İETT otobüslerinin hemen hemen tamamı bisiklet almadığı için genel olarak İETT bisiklet almıyor denilse yalan olmaz.

Bisiklet ölçüsü, sele ve direksiyon ayarı çok önemlidir. Eğer selenin düzgün ayarlı değilse, daha ilk turlardan diz ağrılarınız, bel, sırt ağrılarınız olabilir. Sele yüksekliğiniz selede oturur konumdayken bir bacağınızı dümdüz yaptığınızda topunuzu pedala basma gerekir. (neden ayağım yere değmiyor diyeceksiniz, durduğunuzda seleden inerek yere basacaksınız, selede oturarak değil)

Bahsettiğiniz turda anladığım kadarıyla otabandan bahsediyorsunuz, otobanlara bisikletin girmesi kesinlikle yasaktır, yakalandığınız taktirde polisle münakaşaya gireceğinize emin olabilirsiniz (bende bazen kullanıyorum ama başka alternatifim olmuyor). Yinede ilk tur olarak 75 km. yapacağım diyorsanız, sıvı alımına dikkat edin. Nasıl ki araba hararet yapınca, su kaynatınca araba bir takım zararlar veriyorsa, sizde su kaynatmadan sıvı almalısınız, yani iyice susayana kadar su içmeyip, sonra kana kana su içmeniz vücudunuza zarar verecektir. ara ara birer yudumlar şeklinde su içmeye dikkat edin. (İlk başladığınız içindir. Daha sonra bünye alışır)

Ali Niyazi Duman ve msd_57 bunu beğendi.
  8. eozsoyeri

eozsoyeri Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim Soner abi..Bu dediklerini tamamlıycam kask gerçekten önemli galiba..Güzel havaları bekliyorum:)Otobana girmiycem E-5 oluyor galiba giriceğim yol.Sele de tamamdır şimdi aynen öyle yaptım..

9. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kimbilir belki beraber gideriz. Kısmet, sen gideceğin zaman haber ver bir hafta önceden, herhangi bir program yapmayalım. arkadaşım msd_57'yide alır gelirim.

10. eozsoyeri

eozsoyeri Yeni Üye

Seviye:
    Süper olur abi bu başlığa yazarım ya da özelden ulaşırım.

11. elifm

elifm Aktif Üye

Seviye:
    yeni başlıyorsun bisikletin hayırlı olsun çok sevindim :)

ilk gezi için güzergahın biraz fazla uzun bence sonraya bırakmalısın nacizane düşüncem..

bir de göktürk yolu gerçekten çoook tehlikeli.. her yerde bisikletle cirit atan biri olarak kesinlikle bu yola hele de tek başına ve de az tecrübeyle çıkmanı tavsiye etmem..

not: kaskın var mı :) yoksa mutlaka edinmelisin..

bu arada ufak tefek değişikliklerle daha da rahat edebilirsin. ama önce bol bol binmen lazım. en önemlisi seri pedal çevir, boşta çeviriyormuş gibi hissetsen de.. ağır viteste kullanma bisikletini, özellikle yeni başlarken.. seri pedal çevirmek bir çok problemi baştan çözer ve stilini oturtur..

12. eozsoyeri

eozsoyeri Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim:)
    Evet öyleymiş ya biraz şöyle 10-15 km lik alıştırmalardan sonra o yola çıkacağım artık..
    Bu yolun tehlikesi nedir?
    Kask en yakın zamanda edinicem kasksız 1 km yol gitmem heralde:)
    Bu tavsiye için teşekkür ederim gerçekten..öyle yapıcam ağır vites zorluyor zaten, yarın biraz sokak aralarında dolaşıyım yeni sele ve vites ayarım ile:)