Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Selam mllet!

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında afro tarafından paylaşıldı.

1. afro

afro Yeni Üye

Burası çok sıcak ve aktif bir foruma benziyor.

Adım Tolga. Yaşım 33. Sanırım site üyelerinin büyük bir çogunluğu benden genç. Üniversite yıllarında yoğun olarak bindiğim bisiklete bir geri dönüş yapmaya karar verdim. Aslında verdik. Eşimle beraber yaş kemale ermeye başlayıp beller biraz kalınlaşınca hayatımızda eksik olan spor alanını en zevkli şekilde bisikletin dolduracağını düşünüyoruz.

Ben aslında 6 yıllık bir motosiklet sürücüsü ve fanatik bir enduro kullanıcısıyım. İki sporun birbirini tamamlayacağına inanıyorum. Motosiklet kasları sonuna kadar çalıştıran ve adrenalini çok yüksek bir spor olsa da kardiyo etkisi bisikletla kıyaslanamaz.

Sanırım bisiklet için de motorda olduğu gibi yoldan çok yol dışını tercih edeceğim. Dolayısıyla bir MTB düşünüyorum. Aslında biraz önce de söylediğim gibi iki MTB düşünüyoruz. Trek3900 var aklımızda ve bu konuda da önerileriniz olursa sevinirim.

Görüşmek dileğiyle...

felis911 bunu beğendi.
  2. gizer

gizer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hoş geldiniz. Bundan sonraki bisikletli hayatınızda ve forumda iyi eğlenceler.:in:

3. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    merhaba foruma hoşgeldiniz umarım iyi vakit geçirirsiniz

4. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    hoş geldiniz
    bisiklete geri dönmekle çok güzel bir karar vermişsiniz bundan sonra bisikletli resimlerini bekliyoruz

5. chacter_dead

chacter_dead Kıdemli Üye

Seviye:
    Hoşgeldiniz ama o motoru sakın bırakmayın :) :eek:

6. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Hoşgeldiniz,
    Sizi burada görmek ne güzel. İstanbulriders'mı? :)
    Eğer sadece sağlık amaçlı kullanacaksanız Trek 3900 işinizi görecektir.
    Fakat bir de enduronun tadını bisiklette de alayım derseniz,
    Ucuz yollu çözüm için;
    Trek 3900'ü alırken 120mm lik bir ön amortisörle değiştirerek alın, öne ve arkaya 26x2.25 lastikler takın.Bu size çok farklı hisler yaşatacaktır.

Eğer direk bisikletin endurosuna sahip olmak isterim derseniz;
    Trek Fuel EX 6 (1990eu) çift amortisörlü, hidrolik diskli
    veya Trek Fuel EX 8 (2890eu) çift amortisörlü, hidrolik diskli

veya Scott'ın çift amortisörlülerinden de bakabilirsiniz.Bunlar tabi başlangıç için uç örnekler.Bilginiz olsun diye yazdım.Bisiklette de, motorsikleti aratmayacak modeller vardır :)

7. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    HOŞGELDİNİZ.beraber pedal çevirmek dileğiyle.

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle forumumuza hoş gelsiniz.
    Fatih (athletic) aslında çok güzel söylemiş :). Gerçekten bisiklette enduro keyfini arıyorsanız ve bütçeniz de buna uygunsa, inanın sizi çok şaşırtacak ve kendisine hayran bırakacak bisikletler var...
    Ancak sadece spor, sağlık için sürüş ise amacınız 3900 şık bir bisiklet :). Ancak biraz daha araştırma yapmanızı öneririm. Farklı markalar ve farklı alternatifler her zaman iyidir ;).
    Benim önerim bir bütçe belirlemesi ile başlayın, daha sonra amacınıza ve bütçenize aynı anda uygun olan modellerin bir listesini çıkartın. Bunu yaparken reklam veren firmalarımızdan yararlanabilirsiniz ki zaten hemen hemen Türkiye'nin en iyi 8 firması zaten şu anda forumumuzda aktif durumdalar. Bu nedenle arayacağınız her çeşit, her marka, her model bisikletler onlarda mevcut. Bunları belirledikten sonra forumda yeni bir konu açın, hep beraber tartışıp değerlendirip size en doğru olan bisikleti beraber seçelim.
    Tekrar hoşgeldiniz, umarım iyi vakit geçirirsiniz.

9. afro

afro Yeni Üye

Öncelikle ilginize çok teşekürler arkadaşlar.

Athletic, bir çok siteye üyeyim ama daha çok EnduroClub.:in:

Elbette benim almayı düşündüğümün çok üzerinde ve kullanması çok keyifli modeller var. Ama bem kullanım amacıma ve bütceme en uygun olan bisikleti almak niyetindeyim. İki bisiklet alacağımı da göz önünde bulundurunca bütçeyi daha fazla zorlayamıyorum. Ayrıca benim bisikletten beklentim, enduroda aldığım tadı vermesi değil.

Arka amortisörlerin daha çok iniş bisikletlerinde kullanışlı olduğunu duydum. Her amacla kullanılacak bir bisiklette çok da elzem olmadığını, özellikle tırmanmalarda çekişte güç kaybına sebep olduğunu, ayarı sertleştırilse bile getirdiği fazladan ağırlığın dezavantaş olacağını düşünüyorum.
    Disk fren tabiyki olsa hoş olur. Ama bütce...

Dediğim gibi benim bisikletle yaşamak gibi bir amacım da yok. Ama motorla çıkmadığım hafta sonlarında Belgrat Ormanı'nda spor amaçlı pedal basmak ve belki işe gelip gitmek için kullanmayı planlıyorum. Bu arada evim Mecidiyeköy'de, iş yerim 4.Levent'de. Yol genelde düz. Şimdiye kadar bunu düşünmediğime şaşıyorum. Çok sevimli bir root değil belki ama 6km., gidiş geliş 12km. İdeal bir günlük bisiklet mesafesi.

HaliliOzturk, Taha001'in açtığı "Trek 3900 mü?-Scott Reflex 50 mi?-yoksa Kron XC 1000 mü?" başlığını okudum. Her ne kadar bir çok teknik terime yabancı olsam da güzel bilgiler var. Scott ve Kron'u da değerlendireceğim. Sanırım bu markaları Tophane civarındaki dükkanlarda inceyeyebilirim.

Biraz uzun yazdım, kusuruma bakmayın.

10. goxelkurt

goxelkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    hoşgeldiniz

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Uzun yazmak hiç problem değil, boş yazmadığınız sürece keyifle okuruz, şimdi olduğu gibi :).
    Mecidiyeköy - Levent gerçekten uygun bir istikamet. Trafik biraz sorun olabilir gibi görünse de zahmetsiz bir yol. Üstelik Mecidiyeköy'den Levent - Maslak yolunu takip edip Belgrad'da da bisikletinizle gidebilirsiniz ;).
    Daha önce Ercan Bayram arkadaşımız tarafından oluşturulmuş BÖYLE bir konu var.
    Her ne kadar sezon itibari ile yavaş yavaş güncelliği kaybetmekte de olsa hala iyi bir kaynak. Orayı inceleyebilirsiniz. Sanırım ki 1000 YTL bisiklet başına ayırmayı planladığınız bütçe için iyi bir sınırdır.

12. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederiz, uzun yazmanız hiç önemli değil, biz de genellikle uzun cevaplar veririz, önemli olan boş boş yazmamak, yazmış olmak için yazmamak.
    Yazdıklarınızda haklısınız, çift amortisörlü bisikletlerde, arka amortisör kilitleme özelliği olmadığı sürece, düz yol ve çıkışlarda güç kaybı yaratır.
    Disk frenler de, çamurda, yağışlı havalarda, çok uzun inişlerde kullanmayacaksanız gerekli bir fren sistemi değil.
    Tophane'yi bilmiyorum fakat Türkiye'de ve İstanbul'da kaliteli bisiklet firması çok çok azdır, sayılıdır, yerleri bellidir.
    Sürekli İstanbul'da oturanlar size yakın yerlerdekileri yazacaklardır.

13. afro

afro Yeni Üye

:D :D :D

Bisikletleri aldık. Başta da düşündüğüm gibi Trek'de karar kıldık. Kısa bir süre önce bisiklet almış olan kardeşimin de önerisi bu yöndeydi. Almam ta biraz da acele ettim galiba. Alternatif olarak sadece Kron'a bakabildik. Donanımı çok daha iyi olmasına rağmen Trek'teki "satış sonrası" desteğini alamayacak olduğumuzu düşününce kararımız bu yönde oldu. Eşime 3900 düz, bana da daha çamuru sevdiğimi göz önünde bulundurarak 3900 disk modellerini aldık.

Pazar günü de kardeşin dahil üç kişi Belgrat Ormanı'ndaydık. Kır lokantasının orada arabayı bırakıp daha önce motorla geçtigim için bildiğim parkuru takip ederek gözetleme kulesine kadar gittik. Çok zevkliydi. Uzun zamandan sonra, başta alışmakta bayaa güçlük çektim. Özellikle ön firenin yeri motordakinin tam tersi...

Eşiminkini denediğimde düz firenlerin diskten daha iyi tuttuğunu farkettim. Ama derin bir çamurdan geçtiğimizde disk frenler farkını belli etti.

İnsanın kendi ölçülerine tam uygun ve hafif bir bisiklet kullanması çok farklıymış. 15 yıl önce bindiğim bianchi ile arasında dağlar kadar fark var. Seçimimiden çok memnunum.

Sevgiler.

14. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Hayırlısı olsun, güle güle kullanın :)
    3900 iyi seçim olmuş, bütçeye göre.
    Motorculardan bisiklet kullananlar, bazen kolaylık olsun diye fren kollarının yerini değiştiriyorlar.
    Yani sol kol, arka frene
    sağ kol da ön frene komut edecek şekilde ayarlanabilir.

Diskleriniz mekanik olmasına rağmen, jant yüzeyine değme olayı yaşanmadığı için çamurda dediğiniz gibi v-frene göre avantajlı olacaktır.
    Siz de sevdiklerinize kaliteli bisikletçiliği anlatın, onlar da severek tercih etsinler, yanlış tercih yapmasınlar.
    İlk fırsatta fotolarınızı bekliyoruz :)

15. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Motorculardan bisiklet kullananlar, bazen kolaylık olsun diye fren kollarının yerini değiştiriyorlar.
    Yani sol kol, arka frene
    sağ kol da ön frene komut edecek şekilde ayarlanabilir.

slm siz hoş geldiniz.
    athletic arkadaşımızın söylediği bu konu çok önemli mutlaka konumlarını değiştirin. özellikle enduro -cross tarzıda motorsiklet kullanıcısı olduğunuz için bende size bunu şidetle öneririm.

16. afro

afro Yeni Üye

Fren kollarının yerini değiştirmek çok iyi fikir. Dahada iyisi firen ve vites kolları beraber olduğu için, kola takıldığı yerlerden tellerin yerini değiştirmek. Öneriniz için çok teşekürler.