Karbon kadrolar hakkında

sutozu

Aktif Üye
Tepki
93
merhaba arkadaşlar carbon kardo hakkında sizlerden bilgi almak istedim. yeni bir bisiklet toplamayı düşünüyorum carbon mu? aluminyum mu? olsun kararsız kaldım. kararsız kalmamım tek tarafı arazi koşullarında ne kadar performansa sahip carbon kadrolar özellikle yarışta weya extreme arazi koşullarında performans ve dayanımı nasıl merak ediyorum

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Karbon kadrolar aluminyumlara göre daha rijitler (esnemez). Güç kaybı çok daha azdır ve bu pedal gücünün tekerleklere iletilmesinde artı bir avantajdır. Bi çoğu scandium kadrolara göre ağır olmakla beraber aluminyumlardan daha hafiftirler.
Sert koşullarda ve yarış esnasında kıvrak ve ataktırlar. Ancak esnemediklerinden dolayı biraz konfor kaybı söz konusudur.
Tabi ki aluminyumlara göre 5-6 kat fiyat farkına sahip olduklarını da unutmamak lazım :).

sutozu

Aktif Üye
Tepki
93
@HaliliOzturk

elbette haklısın halil bu konular göz ardı edilemez unsurlar fakat benim ögrenmek istediğim sürüş ergonomisi ve arazi performansı nedir? bunu anlacak arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim yorumların için teşekkürler halil

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
@HaliliOzturk

Halil cevabını vermiş gibi ancak hardtail bi kadroyla freeride yapacam yada atlıyıp zıplayacam dersen bbence degmez o kdr buyuk bi masrafa.Ama asırı sekılde sert ve sureklı bu kosullarda kullancam dersen eger butcende varsa Scott Ransom carbon kadrosuyla(full suspansion[fs]) beraber satılıyo.Siparişinle beraber Scott Turkıye kısa surede elıne ulastırır.

powered

Üye
Tepki
17
Erkal bu scott larda sadece karbon kadro falan getirtme şansımız var mı ??

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Bu konuda tam bir bilgim yoksa satışını yapan yeşil bisikletle yada distrubutorlugunu yapan marintek şirketiyle gorusulurse daha ıyı olur ha tabıkı yurt dısında satılmakta bu kadrolar(örn specialized demo 8 kadrosunun 2000 euro olması gibi bu scott kadrolarında fiyatları verdigim orenk ile dogru orantılı olacaktır.)
not:scott ın voltage kadrosu satılıyordu yeşilbisiklette sanırım karbon kadro siparişide verilebilir gibi
eger hardtail karbon kadro almak ıstersenıs alternatif olarak giant markasıında da sedona markasında da karbon kadro bulunmakta..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sürüş ergonomisi, kadronun materyalinden çok geometrisi ile ilgili bir konu bence. O yüzden markadan markaya değişir. Ancak sağladıkları esnemezlik sayesinde çok kıvrak oldukları bir gerçek.