Şeker çok tehlikeli bir uyuşturucudur.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@furkan yılldız

27 yaşına kadar çayı 3 şekerli içerdim şu anda yaşım 30 çaya kahveye kesinlikle şeker koymuyorum ve şeker alma isteği kesinlikle yok artık bende hatta şekerli birşey verdiklerinde yemek istemiyorum başkasına veriyorum..

Scudo

Golfer

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Ben yine tatlı yiyorum fakat eskiye oranla söylersek yemiyor bile sayılırım. Haftada bir kere belki. En faydalı şeylerin bile azı karar çoğu zarar. Suyu bile belli bir orandan fazla içersek vücuda zararı oluyorsa ne diyebiliriz. Bırakabilenler gerçekten çok faydalı bir iş yapıyor. Ama yok ben bırakmam diyenler en azından azaltmalılar.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@halil keten

inanmazsanız gidin bir bakın hastanelerin hemodializ salonlarına şeker hastalığı yuzunden böbrekleri dialize bağımlı yaşayanlara bakın.

hadi uyuşturucu hemen öldürüyor ama şeker hastaları ölemiyorlar da senelerce çekiyorlar en sonunda böbrekler iflas ediyor dialize giren zaten bitmiştir... ben o şeker yuzunden ilerde vucudumda doktorlar delikler açıp makinelere bağlayacaklarsa dialize gireceksem kimse bana yediremez o şekeri ayakları kesilenler, ilaçlara bağımlı yaşayanlar hep şeker hastaları aynı zaman da aşırı sinirli olur böyleleri panik atak vs bunları saymıyorum..

hep azar azar alışırlar şeker hastaları evet hareketsiz yaşamın da rolü var yine de şekerin bağımlılık yapıcı etkisi unutulmamalı,
sürekli spor yapamazsınız yalnız şeker hastası olursanız şekerim düştü diye sürekli şeker alma ihtiyacı hissedersiniz, oldu ki spora ara verdiniz gelsin kilolar gerçi şeker hastalarının çoğu fazla kilolu da değildir...

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Olay yasam tarzi, beslenme tarzi ve beslenme aliskanligi!
Doguda adam aci biberi, kuyrukyagini, kebabı yutuyor ama tarlasina gidiyor, hayvanini guduyor, cogu yere yuruyor, geliyor 70-80 yasina zimba gibi!
Batida adam zeytinyagini boca ediyor herseye, sebzesini baligini etini yiyor, kavurmayi goturuyor ama zeytin islemeye gidiyor, denize acilip calisiyor geliyor 70-80 yasina zimba gibi!
Bu adamlar ve kadinlar caylarina bal yada 2 sekerde atiyor genellikle. TV deki "dogal gida, onu yeme bunu ye" kismida pek umurlarinda degil...
Simdi dunyanin neresine gidersen git yeni nesil mumkunse otursun, kalkmasi lazimsa motorsiklet veya arabayla bir yere gitsin, is yapilacaksa masabasi ve bilgisayarli olsun, gidalar marketten kolay hazirlanacak cinsten katkili secilsin, disarida yenecekse en uygun fiyatli burgerciye dalinsin katkili mesrubat patates kizartmasi ve burgerler yuvarlansin... Spor salonuna yazilip arada ugransin arada ugranmasin...
Sonra da bak medyaya "seker aman! bal bile zehirliymis... yag kesinlikle yemeyin! hersey hormonlu acliktan olelim daha iyi! doktor vitamin verdi abi meyveye gerek yok atiyorum her sabah ohhh mis... vesaire vesaire..."
Merhaba kapital ekonomi, beyin yikama, binlerce yillik insan dogasinin gereksinim ve aliskanliklarina karsi yeni duzen :)
Herseyin azi da fazlasi da zarardir. Teknoloji gelisme ve buluslar guzel ama artısını eksisini tartmak lazim. Ne kadari reklam ve pazarlama stratejisi, ne kadari hangi kosulda dogru, mantik yurutmeye calismak lazim. En onemlisi vucudumuzu ve ihtiyaclarini dinlemek, bulundugumuz kulturun yasam tarzimizin beslenme aliskanliklarimizin egrisini dogrusunu duzenlemek...

NOT: Elbette genetik yatkinlik veya dogustan hormonal rahatsizliklarla ne yaparsa yapsin hasta olan ve olacaklar bazi seylere daha dikkat etmek zorunda...

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@İsa İhsan Akdoğan

şeker hastalığı ile şeker yemeyi karıştırıyorsun

şeker hastalığı yediğin şekeri vücudun kullanamamasından dolayı hücrelerin besinsiz kalıp çürümesidir.

böbrek yeterli şekeri alamazsa çürür
beyin yeterli şekeri alamazsa çürür
gözyeteri şekeri alamazsa çürür

şeker hastasının kanı çok yoğundur. yapış yapış şekerdir ama vücut bu şekeri kullanamaz.

ama sağlıklı insanda sporcularda şeker hastalığı riski pek olmaz sürekli spor yaptıkları için hücreler şekeri kullanır damarlar su gibi kanı dolaştırır. obezlerde ise damarlar kullanılmayan şekerden tıkanır.

tuz
şeker
potasyum
kalsiyum
vücudun vazgeçilmezidir.ama sağlıklı beslenen sporcu insanlar için.

ayı gibi olupta vücut sağlığını kaybettiksen sonra su içsen o da zarar.

potasyum da vücutta kokain tahribatı yapar
hatta biraz fazla alınırsa anında öldürür.
ama biz besinlerden potasyum almayalım diiye başlık açmıyoruz

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@halil keten

eskiden dialize giren yoktu

hep bu fabrika üretimi kimyasal zararlı ürünlerin karışımı market ürünleri çıktıktan sonra bu hastalıklar başladı

fast food ve market sektörü ilaç sektörü dünyanın en zenginleri petrol şirketlerinden sonra!!!

hala daha şekeri savunuyorsunuz şeker doğal değildir fabrika üretimi kimyasallardan oluşur her türlü şeker zararlıdır bağımlılık yapar...

evet herkes şeker hastası olmaz tabi her sigara içenin akciğer kanseri olmadığı gibi...

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
daha fazla mesaj yazmaya gerek görmüyorum şeker hastalığı çok zor gerçekten bir insanı sigaradan vazgeçirebilirsiniz yalnız şekerden vaçgeçiremezsiniz... bir akrabam ayakları kesilmişti dialize giriyordu 130 kilodan 50 kiloya düşmüştü 2 sene hastanede yattı ve o haldeyken tatlı bulup aldırmış hastanede yemeye devam ediyordu....

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@İsa İhsan Akdoğan

iyide sen şeker kelimesinden sadece toz şeker mi anlıyorsun?
pekmez içersin sakkarozdur
makarna yersin karbonhidrat şekere dönüşür
patates yersin şekere dönüşür
süt içersin
margarin zeytin yağı içersin

onların hepsi şekere dönüşür

şeker hastası olman için böbrek üstü bezlerinin aşırı kilo nedeniyle bozulup düzensiz salgılama yapması lazım.

doktor musun sen?

hiç toz şeker yeme

evde sıkılmış meyve suyu ve makarna ye

zaten şeker hastası olursun

merak etme
eski insanlar tarlada bayırda çok çalıştıkları için kas yapıları kalp ve damar sağlığı zımba gibidir ve yedikleri onlara şeker hastalığı riski yapmaz

ama evde kös kös oturursan şeker veya türevleri yesende yemesende şeker hastası olursun

senden saçma sapan şeyler öğrenecek değil forum

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@halil keten

saçma sapan konuşup agresif cevaplar veren sensin

okuduğunu anlama zorluğun var benim yazmadığım kelimeleri yazmış gibi böyle yazmışsın diyorsun

ben marketlerde tonla kımyasal madde karıştırılan şekerli ürünlerden bahsediyorum sen sadece toz şeker diyorsun..

istediğin kadar spor yap sabah 6 akşam 12 eve gel çalış ben istediğimi yerim eritiyorum kafasındakiler kafanız çok güzelmiş güle güle kullanın.

çok gereksiz mesajla şişirdiniz konuyu

konuyu adminler bi zahmet kitlesin yoksa gereksiz tartışma olucak...

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Maşallah, birbirimizi kırmak için ne kadar hevesliyiz. Nerede hangi foruma girsem hep benzer durum. Yüzyüze münasebetlerde biraz daha hassasız oysaki. Buralarda bu kadar kırıcı olunmasının altında neler var acep. Forum ukalalığı akademik olarak araştırılabilecek bir olgu haline geldi. Biraz daha saygı lütfen...
Üzerine alınmak isteyen alınsın, doğrudan bir itham ya da özellikle birine isnad içermez.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@İsa İhsan Akdoğan

insan ısı olarak enerjiyi carbon bağlarından sağladığı için hertürlü enerji veren maddede carbon vardır
bu şeker olur
yağ olur
protein olur.

ister pekmez yerim ister makarna ister ülker çikolata yerim

sen de hiçbir şey yeme

sağlık olarak bir insanın fazla yemesi doğru değil
miğdenin 1/3 ü suyla 1/3 yiyecekle 1/3 ü de boş bırakılmalıdır

sistemi bozmamalı

ama bu demek değil ki 1 kase balı yada 1 kase nutellayı yeme ölürsün demek değil

1 kere de anladım sağolun teşekkür ederim diye onaylamasını bir öğrenin artık

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
her gün su tüketiyormuşsunuz,
demek ki sizlerde bu bir bağımlılık haline gelmiş,
fazla su tüketimi Hiponatremiye sebep olup beyin fonksiyonlarının azalmasına sebep olur (bu forumda çok oluyor bu durum galiba) ,
ve hatta ileri aşamada ölüme kadar varabilecek sonuçlar çıkar ortaya.
o halde demek ki neymiş; su da bir uyuşturucu. ondanda uzak durun. aman ha bu uyuşturucuyu hayatınzıdan çıkarın. her önünüze gelen yerde işin bilimsel temeli olup olmadığını araştırmadan herkese suyun çoko kötü bir şey oluduğunu, bağımlılık yaptığını anlatın ve insanlığı bu bağımlılıktan kurtarın.
.
.
.
binlerce yıldır şeker kimseyi öldürmüyordu,
ama kapitalizmin insanlara daha pahalı ve daha sağlıklı şeyler satmayı becerebildiği son birkaç on senedir çok zararlı, bağımlılık yapan üst seviye tehlikeli birşey oluverdi.
e tabi onlarda haklı;
kilosu 8 TL'ye brokoli satıyor olsam bende şekeri insanlığın en büyük düşmanı ilan ederdim.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@ismail eren

2.5 litreden fazla tüketmiyorum

su hayattır su içmezseniz ölürsünüz

şeker almazsanız ölmezsiniz zorunlu ihtiyaç maddesi değil...

M. ERDEM

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@Halil EROĞLU konuyu açar açmaz isimleri şöyle bir gözden geçirdim :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil keten

Bugün şöyle bir haber yayınlanmış. En başta şeker geliyor.

(link)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
şeker çok tehlikeli bi uyuşturucuysa bende çok tehlikelimiyim acaba. :mlk:

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Ali Uzel Bey Beşiktaş kanseri hakkında bilginiz var mı ? Şekerden tehlikeli diyolla ....