Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehzadeler şehri AMASYA (gitmek isteyenler için resimli-amlatımlı parkur önerisidir)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tarık DUMAN tarafından paylaşıldı.

1. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Karadenizin yeşilliği, semanın maviliği, dağların kahverengi tonları, ırmağın kendine has yeşilliği, misafirperver insanlarıyla bir başkadır Amasya yöremiz...

Dilerseniz ben bu eşsiz yöremizi anlatmaya başlamadan önce bisiklet sever dostum Emin LAP'ın katkılarıyla yaptığı bir projeden bahsedeyim ve daha sonra bu güzel yöremizi anlatmaya başlayayım.

Emin dostumunda üyesi olduğu Amasya Sivil Toplumu Destekleme Derneğinin yaptığı bir proje var ve bu projenin adı "Bisikletinle canlandır hayatı".

Projenin amacı: Bisiklet kullanımını özendirmek amacıyla çeşitli hediyeler dağıtılması, bisikletin faydaları hakkında çeşitli broşürler bastırılıp dağıtılarak bisiklet kullanımını arttırmak ve bakımını öğretmek ve Amasya ilinde bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanımını özendirmek ve yerleştirmek.
    Projeyi destekleyenler: Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, Sivil Savunma İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi
    Proje kapsamındaki etkinlikler: 50 kişilik 2 adet bisiklet turu düzenlemek, Bisikleti sevdirmek ve faydalarını anlatmak üzere 2000 adet broşür dağıtmak, ulaşım aracı olarak bisiklet kullanan 20 kişiyi ödüllendirmek, 100 bisiklete bakım yapıp, 100 kişinin bisikletin gündelik bakımını öğrenmesini sağlamak, 30 kişiye bisiklet sürmeyi öğretmek, Aynalı Mağara bisiklet turu, 15 adet bisiklet parkı yaparak şehrin değişik yerlerine yerleştirmek, bisiklet kiralama sistemi oluşturmak
    Proje teşvikleri: Dışarıdan gelen bisikletli misafirlere ücretsiz konaklama yeri (çadırları kendileri getirmeleri şartıyla), olanaklar dahilinde yemek ihtiyaçlarını karşılama, rehberlik, ücretsiz bakım ve bakım hakkında teknik bilgi verilmesi
    Proje süresi: Proje 01.09.2007 tarihinde başlamış olup 30.06.2008 tarihinde bitecektir.
    Sizden beklentimiz: Sizden tek beklentimiz bu projeye destek sağlamanız.Karadenize doğru tur yaptığınızda Amasya'yı da görmezlikte gelmeyin. Amasya ili yakınlarındaki illerde bulunan kullanıcı arkadaşlarımız buralara günü birlik veya 2-3 günlük tur düzenlemeleri.
    Şimdiden verdiğiniz desteğe teşekkür eder rota önerimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

...söylenecek o kadar çok şey var ki Amasya hakkında...

Kuruluşundan binlerce yıllık zaman dilimi içerisinde tahminen 7500) Hititler, Erigler, Kimmerler, Lidyalılar, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı Medeniyetlerine ev sahipliği ve krallara başkentlik yapmış alimler, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur.

İl merkezi ve içlerilerinde bulunan tarihi eser ve mekanlarla tarihin derinliklerinden günümüze kadar uzanan bir gizemli yolculuk her alanda kendisini göstermektedir. Abidevi yapılar vedoğal güzellikler birbirine kaynaşmıştır. Binlerce yıllık medeniyetlerin izleri, doğal afetler, depremler ve tahribatlara karşı en ilginç örneklerini insanlığın görücülüğüne sunmuştur.

1341 yılından sonra Uygur Türklerinden Ertana Beyliği'nin hakimiyeti görülmektedir. 1386 yılında Şehzade Yıldırım Bayezid Amasya'yı Osmanlı topraklarına katmıştır. 1402'de Osmanlı birliğinin bozulmasına sebep olan ve Timur'un zaferi ile sonuçlanan Ankara Savaşı, Osmanlılardaki kargaşayı, Şehzadeler arasında mücadeleye dönüşmüştür. Amasya Valisi Çelebi Mehmet duruma hakim olarak ikinci defa Osmanlı birliğini sağlamıştır. Amasya; Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedeniyle, "Şehzadeler Şehri " olarak ün yapmıştır. Şehzade Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmet, Şehzade Murat (II) (1404 yılında Amasya'da doğmuştur.), Şehzade Ahmet Çelebi, Şehzade Mehmet (II), Şehzade Alâeddin, Şehzade Bayezid (II) (oğlu Yavuz Sultan Selim Han 1470 yılında Amasya Sarayında doğmuştur.), Şehzade Ahmet, Şehzade Murat, Şehzade Mustafa, Şehzade Bayezid ve Şehzade Murad (III) çeşitli tarihlerde Amasya'da Valilik Yapmışlardır. Bu dönemde birçok âlim ve ulema yetişmiş, saray, çeşme, medrese, cami, türbe v.b. gibi kalıcı eserlerle kentimiz bir kültür merkezi olarak tarihteki yerini almıştır. Bu eserler günümüze kadar gelerek geçmişe ışık tutmaya devam etmektedir.Tarihin akışı içerisinde önemli roller üstlenen Amasya Kurtuluş Savaşı sırasında yine ön plana çıkmıştır.

Amasya, Orta Karadeniz Bölümünün iç kesiminde 35° 00’ ve 36° 30’ Doğu Boylamları, 40° 15’ ve 41° 03’ Kuzey Enlemleri arasında yer alır. Doğu' da Tokat İli' nin Erbaa İlçesi ve Yozgat İli; Kuzeyde Samsun İli'nin Çarşamba, Ladik, Havza ve Vezirköprü İlçeleri; batıda Çorum İli'nin Osmancık, İskilip ve Mecitözü İlçeleri; güney'de Tokat İli'nin Zile ve Turhal İlçeleri ile çevrilidir.
    Yüzölçümü : 5.690 km2 Rakım : 412 m.

Amasya ve çevresinin genel görünümünde,dağlar ve dağları derin bir şekilde yaran vadiler dikkati çeker.İl topraklarını bir uç'tan bir uca geçen Yeşilırmak Vadisi ve kolları boyunca,ovalar ve darboğazlar yer almaktadır

Amasya,bulunduğu konum itibariyle bir geçiş iklimine sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık: 13.3 C, Yıllık ortalama yağış miktarı ise 451.1 mm, Yıllık ortalama yağışlı gün sayısı:104, Ortalama aktüel basınç : 967.6 milibar

Amasya tanıtım filmi için lütfen tıklayınız
    Not: Tanıtım filmi ve baz bilgiler için www.amasya.bel.tr adresi kaynak olarak kullanılmıştır.

Bu kadar güzel bilgiden sonrada gelelim güzel resimlerimize... Ben bu Amasya gezisini 2006 yılının eylül-ekim arasında yapmıştım ve belkide sürmekten en çok zevk aldığım gezilerden biri desem yeridir. Gezimi ilçeden merkeze doğru yaptığımdan rotayı tersten başlattım. yani Taşova ilçesinden Amasya merkezine doğru... günü birlik yaptığım bu yolda Gürsu Taşova arası: 10 km, Taşova - Borabay Gölü: 40 km, Borabay Gölü-Amasya Merkez:60 km. Toplamda sadece merkeze gelebilmek için 110 km pedal çevirdim ve çıktığım en yüksek rakım 1.050 metreyle Borabay gölüdür. Umarım sizlerde bu güzelliklerin farkına varma şansına sahip olabilirsiniz.
    turuma Taşova ilçesine bağlı Gürsu Köyünden başlıyorum ve sırasıyla Taşova-Borabay Gölü-Amasya Merkez olarak devam edeceğim.
    Amasya'nın ünlü elması ve cevizliği / soğanlı ekmeği ile başlıyoruz turumuza.. oraya gidince mutlaka yemeniz gerekenlerin en başında yer alıyor

öncelikle köyden kasabaya geçiyoruz... sağda solda gördüklerimden bazıları,

sonunda ilçeye geliyorum... fakat fazla resim çekmeden yola devam..

ikinci noktam Amasya'nın tek gölü olan Borabay gölü. Göl 1050 metre yükseklikte bulunuyour ve en derin yeri 30 metre. 900*300 metre ebatlarında ve etrafında mesire yerleri bulunan bir göldür
    fiyatlarda o kadar kabarık deil

Amasya insanı o kadar misafirperverki hiç tanımadığınız insanların yanına giderek direk sohbete başlıyosunuz ve hemen gelen çaylarrr...

üçüncü durağımız olan amasya merkezine doğru ilerliyoruz....
    yolda elma ikram eden manav amca...

ve Şehzadeler şehri Amasya'nın girişi....

Umarım bu güzelliklere bir gün herkes şahit olur...

sevgi ve saygılarımla
    Tarık DUMAN

2. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler...
    Amasya'ya daha önce gitmiştim..Gerçekten otantik bir yapısı var...

RECEP İŞLEK ve Tarık DUMAN bunu beğendi.
  3. A.Bülent Yamaner

A.Bülent Yamaner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tarık cım,
    Ne zaman yaptın bu geziyi keşke haberim olsaydı sana katılmayı çok isterdim.
    Anne ve dedelerimin memleketi olduğu için ilk fırsatta gitmek istediğim yerlerin başında geliyor.
    Resimli bilgi paylaşımın için çok teşekkürler.

A.Bülent Yamaner

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  4. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    efet kesinlikle herkesin gitmesi gereken bir yer diye düşünüyorum :)
    sizde benim gibi şanslı kişilerdensiniz.. umarım bu şansa sahip olabilir
    teşekkürler
    tarık

Merhaba Bülent Abi,

Geçen sene Ege-Akdeniz turu yaptıktan sonra Ankaraya oradan da Amasya'ya geçmiştim. Bir çok yere giden arkadaşlarımızı burada görüp okuyoruz ama nedense hiçkimseden Amasya ile ilgili bir gezisini görmedim. Bende daha önceden oraya gittiğimden oranın güzelliklerini sunmaya ve değişik bir rota olacağını düşünerekten buraya öneri olarak sunmak istedim.

Güzel yorumların için teşekkürler

Sevgiler saygılar
    Tarık

5. alamet_05

alamet_05 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    abicim güzel gezi olmuş resimler için teşekkürler

devamını dilerim

6. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:

Bende teşekkür ederim...

RECEP İŞLEK ve abdullahabdullah bunu beğendi.
  7. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Tarık,
    Herzamanki gibi gene güzel bir geziye imza atmışsın.
    Yurdumuzun güzelliklerinden birinin yanına, anadolu insanının içtenliğini ve misafirperverliğini yansıtmışsın.

bu tarihleri değerlendirmek lazım. :)

Bu gezi ve paylaşım için teşekkürler.

8. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar.Amasya gerçekten çok güzel bir şehir.Ben daha önce detaylı olarak görmüştüm.Ancak sizin yazı ve fotoğraflarınızla daha bir güzel olmuş.Çok teşekkürler.

9. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Amasya hep ilgimi çekmiştir. Merzifon'da kalırken Anadolu Lisesi 2. sınıfta iken Nexave gruplu mtb kadro bisikletimle kaçamak yapar, manazaraya doyardım. Borabay'a da gitmek istiyorum.

Dikkat ediyorum da içinden su geçen şehirler hep güzel oluyor: Amasya, Silifke, İstanbul .. gibi.

10. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:

Abdullah Abi sen gel Merzifon'a Amasya'ya , Borabay'a beraber gideriz.Seninle pedallamaya ve doğaya doyum olmaz ama elimizden geleni yaparız.
    Sevgiler

11. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    tarık kardeş gercekten kutluyorum bu ülkenin güzellikleri pedalcılar sayesinde gösteriliyor eline pedalına sağlık devamları dileği ile hoşcakal

12. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    bu harika fotoları bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler ayaklarınıza ve ellerinize sağlık

RECEP İŞLEK, xcangel ve Tarık DUMAN bunu beğendi.
  13. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    evet gerçekten haklısın abdullah, içinden su geçen şehirler hakikaten çok güzel oluyor.. dediğin gibi amasya ve mersine bağlı silifke yöresi öyle..
    ayrıca adapazarıda öledir.. sakarya nehri oraya güzel bir ahenk katıyor fakat eskisi gibi debisi yüksek olmadığndan suyun sesini duyamıyosun ama yinede fena deil..
    adanada aynı şekilde... ceyhan nehri farklı bir ahenk katmış...
    bunun dışında antalyada bulunan manavgat nehri..
    edirnede ki tuna nehri.. ve adını hatırlamadığım 2 tane daha nehir vardı.. (birisi volga olabilir)
    başka nehri olan şehre gittiğimi hatırlamıyorum... ama gezdiğim 24 şehri kıyasladığımda nehirleri olanlar apayrı biyere sahip...

bu arada.. eğer borabay gölüne gideceğin zaman bi yardıma ihtiyacın olursa istemen yeterli.. elimden geleni yapmaya hazırım...

sevgiler

14. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    Şehzadeler diyarının en gezgin Evliya Çelebisi Tarık DUMAN...yeni uzun soluklu tur ve maceralarını bekliyorum

15. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Tarık Merhaba.Ben yıllardır Amasya yolunu mesken tutanlardanım.bir çok sefer yalnız ya da grup halinde güzel Amasyayı ziyaret ettik.

aşağıdaki linklerde forumda paylaştığımız 3 adet Amasya turunu görmenizi isterim.

1 Şehzadeler Şehrine Yolculuk
    2 Bir Pazar Amasya Turu
    3 Bir Pazar Amasya Turu..::VOL2::..

16. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    eyvallah kardeşim... zamanım ve param olduğu sürece bişiler yapmaya çalışıyorum.. ama artık sadece işe başlayana kadar zamanım var ondan sonra zamanım olmayacak.. para zaten çoktan bitti... :) :mad: umarım senide oraya götürüp köyümü gezdiririm bir gün... ama yok yok götürmeyim seni oraya.. sonra sen geri dönmek istemezsin trafikli, pis havalı, kalabalık istanbula özelliklede güngörene :D

öpüyorum yanaklarından kardeşim...

unutmadan hazırla kendini bi kilyos yapalım bi gün... yüzyüze planlarız bunu...

sevgiler..
    safe bloody man

17. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,

linklere tek tek baktım.. çok güzel resimler gerçekten... onları görmeyimişim sebebi sanırım iki linkin 2005 e ait olması.. son linkte çok gerilerde kalmış :) bende amasyalıyım.. hatta taşovalıyım.. bir gün yine gelirsem o taraflara mutlaka haber veririm.. umarım görüşürüz oralarda...

birde bişeye dikkat ettim... sizin konum samsun yazıyor.. fakat turlara merzifondan başlamışsın.. halbuki merzifon amasya'ya bağlı... :) :p

sevgiler
    tarık

18. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Amasyaya geldiğinizde birlikte pedallamayı isterim.Benim yakın tarihteki düşüncem ise borabay a kamplı sürmek samsundan..

Birçok seferler Samsundan ve Merzifondan Amasyaya bisikletle gittim.Merzifon çıkışlı turlarım Merzifonda ikamet ettiğim günlere aittir.(yaklaşık 2 yıl merzifonda oturdum iş dolayısıyla)

Taşova ise bir çok hatrı sayılır yerlisini yakından tanıdığım sevdiğim bir yer.Şimdiki işim dolayısıyla da nerdeyse 10 günde bir Amasya-Taşova Erbaa-Niksat-Tokat yolundayım.

Şayet vakit olurda borabay kamplı turunu gerçekleştirebilirsem oradan taşova üstü niksar yapmayı Akkuş- Ünye üzerinden Samsuna dönmeyi planlıyorum.

Saygılarımla.

RECEP İŞLEK ve A.Bülent Yamaner bunu beğendi.
  19. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Işıklandırma gerçekten çok güzel su ile bütünleştiğinde yansımalarla birlikte çok güzel görüntüler çıkıyor gidip gezilip görülmesi değer bir yer.

20. Emre ÇOBAN

Emre ÇOBAN Üye

Seviye:
    Bir başkadır benim memleketim.