Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehirlerimizdeki Lezzet Durakları

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hasan Kuru tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Ne kadar bisiklet sporunu sevip, bisikletle turlara da çıksam da hiç şehirler arası turlara çıkamadım. En çok istediğim şeylerden biri şehirler arası tur. Şehirler arası turlarda en önemli şeylerden biri yemek ve konaklama sorunu. Konaklamayı küçük bir çadırla idare edebiliriz. Fakat benim için yemek yemek çok önemli bir şey. :) Yemek yemenin yanında yemek yiyeceğimiz yerin temiz ve güvenilir olması... Peki ilk defa gittiğimiz bir yerin temizliği hakkında nasıl fikir sahibi olacağız?

Ben bunun için herkesin yaşadığı illerinde ki temiz, güvenerek yediği yerleri paylaşmasını istiyorum. Paylaşımlarınızın '' Eeee, bizim mahallede bi Murat abi var. Bi kokoreç yapıyor parmaklarını yersin'' gibi olmamasını rica ediyorum. Benim aradığım daha çok o şehre ait özel yemekler. Ben mesela bir yere gittiğimde bir daha gidemeyecekmişim gibi düşünür oranın en'lerini görür, gezer, tadarım.

Eğer yolunuz Denizli'ye düşerse benim önerebileceğim tatlardan biri Denizli'ye özgü olan tandır kebaptır.

Tandır kebap nedir, nasıl yapılır ?

Denizli'de yaylalarında, ovalarında yetişmiş kuzular kesilip, arka bacakları hariç 8 parçaya bölünüp şişlendikten sonra, fırının duvarına yaslanarak dizilir. En yağlı parçaların altına, içinde su bulunan bakır leğenler konulur. Onda biriken yağları lavaş ekmeklerine sürülür. En lezzetli parçalar 4-5 saat piştikten sonra müşteriye ikram edilir.

Denizli'de Nerede Yiyebilirsiniz ?

Denizli'nin tarihi Kaleiçi çarşısının duvarları sınırlarında 7-8 kebapçı bulunmakta. Denizli üzerindeki karayollarından en fazla 700-800 metre kadar uzaklıktadır.

Bunlardan en ünlüsü Kebapçı Enver. Orada bazen yemek yerken bazen de bizim dükkanın yan tarafı olduğu için birçok ünlü, tabiri caizse kalburüstü kişileri gördüm. Bazılarıyla tanıştım konuştum. Ünlülerle fotoğraf çekildim. Bazılarına uzaktan selam verdim. Bazılarına ise sadece uzaktan bakabildim. Çünkü etrafları bazen çok kalabalık olabiliyor.

Kimler mi geldi dersiniz?
    Erman Toroğlu, Aziz Yıldırım, Beyaz, Sarp Apak, Özhan Canaydın, Havuç (Çocuklar Duymasın) , Dombili Hasan(Papatyam Dizisindeki), Galatasaray Yönetimi, Milletvekilleri, Bakanlar, Cumhurbaşkanı, ve birçok tv programı, ve bir çok ünlü sanatçı.

Ve son olarakta Türkiye'nin gurmelerinden Mehmet Yaşin.
    Burada da Mehmet Yaşin'in ağzından Denizli Kebabını anlatan bir video var. Kebabın a'dan z'sini anlatıyor. Merak ediyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.

Ve ben en çok Bursa'daki arkadaşlardan İskenderi ve İnegöl köftesini nerede yiyebileceğim konusunda beni bilgilendirmelerini istiyorum. :) :rolleyes: :rolleyes:

Not: Tamamen kendi isteğimle açtığım bir konudur. Kesinlikle reklam vs. yapmak amacım değildir. Peki neden burada açtın konuyu, başka yerlerde de var derseniz ben bi bisikletçilerin birde kamyoncuların ağız tatlarına güvenirim. Harbiden güzel yerleri biliyorlar. :)

2. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hasan ramazan ayında saçma sapan konular paylaşma :D

Özkan Uzuncezar bunu beğendi.
  3. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Saçma sapan değil bence Emre. :)

4. Emre Yıldız