Şehirlerarası yollarda bisikletle turlamanın pek mantıklı olmaması

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kuzey Ege

Kuzey ege ne yazıkki gerçekler acıdır ve biz gerçeklerle yüzleşmek istemiyoruz. Her ortamda bisikletle ulaşıma evet. yalnız zehirlenmeye, kendini tehlikeye atmaya, can güvenliği endişesiyle yolculuk etmeye hayır. özellikle bisiklet ile seyahat için en tenha yolları seçerim buna rağmen gün geçtikçe trafik artıyor, insanlar şehirden çıktıktan sonra bozkırda yolda bir bisikletli ile karşılaştıklarında hiçte senin gibi düşünmüyor. Bu adam kafayımı yedi diyor, delimi bu diyor, bu trafikte eceline susamış diyor. Hoş şehir içinde bile böyle düşünenlerin oranı oldukça fazla.

Scudo
Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben şehirler arası gece sürüşünü tavsiye etmem, gündüz bile kurallara uyulmazken, gece çok daha tehlikeli. Yada çok kalabalık bir tur olmalı farkındalık açısından. Planınızı önceden yapıp yola çıkacaksınız. Gideceğiniz yol tatil yöresi ise hafta sonu trafik çok yoğun oluyor, Zevk almak bir yana ızdıraba dönüşebiliyor yol, onun için tatil yörelerine hafta arası turu tavsiye ederim, İstanbul gibi büyük şehirlerde oturuyorsanız, sabah erken çıkmak hem trafikten kurtarıyor hemde serinde yol almış oluyorsunuz :) Geçen Cuma İstanbul-Enez turu yaptım, 245 km ortalama 25 km süratle bitirdim turu,13-14 saatlik çok güzel bir tur oldu.Hafta arası olduğu için çok rahat bir trafikte yol aldım. O tarafa turlayacak arkadaşlar varsa buradan yolun durumunuda yazayım :) Malkara, Tekirdağ arasında 5-10 km dışında bütün yol çalışması bitmiş, oldukça güzel olmuş.

potato

Üye
Tepki
226
Geçen sene 2016 Ramazan Ayı'nda söylediğiniz istikametten geçmiştim yolların kötü olması ve tırlar dışında dediğiniz kalabalığı yaşamamıştım. Belki de Ramazan dolayısıyladır. Çok bisiklet sürmedim ama ben de şehiriçi kullanmayı daha tehlikeli buluyorum özellikle İstanbul'da yaşayanlar için : )

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Bugün 10 saniyeliğine ana caddeye çıktım sağ şeritten seyrettim, adrenalinin tadına baktım, ilk sapaktan ara sokağa döndüm. Tekrar yapar mıyım? Canıma susarsam. Trafik düzgün değil, yollar otopark olmuş, dolmuşçular zaten terminatör gibi geziyor, karşıdan gelen adam ters şeride geçmiş öldürmeye geliyor, arkadan gelen beni görmezden geliyor, alnımdan ecel terleri geliyor. Yok abi, şehirler arası yapacaksan köy yoluna girecek bi bisikletin olacak tıngır tıngır gideceksin. (link)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hevesli
Haklisiniz.. Yillardir yol bisikleti kullanmama ragmen artik ciddi ciddi bir hibrid veya mtb alip yalnizca arazi suruslerini tercih edecegim galiba..

• Beğen
Tepkiler: Hevesli

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çare turbo trainer. 3 gün trainer antrenmanı bir gün ağırlık antrenmanı bir gün de 20-30 kişilik grupla uzun yol antrenmanı. Kafa rahat.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugün her zamanki yolumdan okuluma gidiyordum. Yolu size kisaca anlatayim, dümdüz okula kadar uzanan 7 kilometrelik 3 şerit+1 emniyet seritli genisce bir yol. Baya şerit var yolda. Neyse 42 kilometre hizla giderken okuluma benzinlikten bir arac cikti, ardindan digeri. Onlarin cikmasinda sorun yoktu cunku hizima ve mesafeme göre onlar rahatlikla cikabilirdi. Sonrasinda o araclarin donus kismina geldigimde iki kızın araci uzerime surdugunu farkettim. 43 kilometre hizla gidiyorum bakın 30 uzerinde ani durus yapilamiyor zaten alette ki kadının direk bisikletin yan tarafindan girmek suretiyle uzerime surmesi fren basmayi da mantiksiz kiliyordu, sonra orta seritte buldum bir anda kendimi. Arkamdan araba gelse ezip gececek. Arkami döndügum gibi bagirdim iki yaratiga da. Gordukleri halde yandan carpmaya calistilar resmen. Isiklara kadar bastim iki cift laf soylemek icin meymeletsiz yaratiklara da yakalayamadim malesef. Yol boyu duyacaklark sekilde guzel seyler soylemeyi ihmal etmedim ancak.
Yani katiliyorum size. Gercekten bisiklet surmekten soguyorum bu yaratiklar yuzunden. Bir de kendilerini hakli goruyorlar!
Vallahi su bisiklet insanı sinir hastasi eder.

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@Ahmet Bilge Kaan AKIN "Bisiklet bu, nasıl olsa durur arabaya yol verir" kafası var arabalılarda. Bilmiyorlar o hızda bisiketin duramayacağını. Bilseler öyle tırsarlar ki her fırsatta önce bize yol verirler, arabaları çizilmesin diye. Açıkçası bende bilmiyodum, yokuş aşağı 30km ile inerken ne gidon dönüyor ne fren tutuyor, ya Allah deyip en boş alanı hedef alarak düzlüğe kadar gidiyorum.

• Beğen
Tepkiler: bariss.t

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@Pabioo

Ben mesela ortalama 70-80 km/h ile gidiyorum. maksimum 80-90 gidiyorum. Ancak hız limiti 70 ise 70'i mümkün mertebe geçmem. Yola girmemiz gerektiğinde mecbur hızlanmak gerek. Geçen şehir içinde emniyet şeridi olmadığından mecbur yoldan gitmem gerekti, yol bisikletimle ilk antrenmanım olmasına rağmen strava'nın ölçümü ile 59 kilometre hızla caddeyi bitirmişim. İstanbul çevresindeki otobanlara girmek zaten mantıklı değil ancak birçok duble yolda trafikle aynı hızda gidilebildiği zaman şeride girilebilir. Trafikle aynı hızda gidemiyorsanız girmemek en mantıklısı.

@Hevesli

Onu yapan otomobil sürücülerinin kafasını merak ediyorum. Birde bunu bisiklete değilde 45 tonluk tırların önünde yapan zekiler var :) Günün birinde nasıl olsa durur diye gidip bi tırın önünde yaparlarsa Euro Ncap yıldızlarını saymaya başlarlar :koptum:

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Araç trafiği olmasa bile açıkta, dümdüz yollarda sürmek bana işkence geliyor. Bir kere Şile'den dönerken anayoldan gelmiştik, Allah'ım büyük iskenceydi. Sıcak, boğucu, gürültülü, kirli... Çekilir çile değil. Ben hep asfalt ama ara yollardan mümkünse ağaçlı yerlerden gitmeye çalışıyorum.

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@Ozan k.

Sen çok yanlış gelmişsin :D burdan dön 450 kilometre Ankaraya varırsın :D

Şaka bir yana o yol sarı harfiyat kamyonllarının nam-ı diğer "cellat"ların yolu zaten. Bırak bisikleti mecbur kalınmadıkça arabayla bile girilmez o yola. Şile'ye kampa giderken mecburen o yolu kullanıyorduk. Bu kadar kural takılmayan başka yol yoktur herhalde. yan yana 4 kamyonun rampa çıkmaya çalışıp çıkamadığını gördüm ben.

Gidilecek rota dediğiniz gibi iyi planlanıp seçilmez ise tur eziyete dönüşebilir. Ben Bayramlarda mesela arabayıda çıkarmıyorum, mümkün mertebe dışarıya da çıkmıyorum. Ören yerlerinde özellikle pazar günleri olmak üzere hafta sonları gidilmez.

Yıllar öncesinde şirince'ye gitmiştik. Tatil rotasında olduğunu fark edince girelim dedik. O arada tam hatırlamıyorum ama ya 2012 kehaneti vardı yada başka birşey, nasıl bir kalabalık anlatamam. Araba da trafik özürlüsü olduğundan şirinceden çıkana kadar canımız çıkmıştı. Arabanın içinde bile oksijen alamazken orada bisiklet sürmeye çalışmak tam işkence olurdu.

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.