Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehirlerarası tur için kondisyon ve kadansta yardımcı olurmusunuz?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mesut Barlak tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Merhaba arkadaslar seneye yapacagim yaklasik 1500 km uzun yol icin sizlerden kondisyon tavsiyesi almak istiyorum boyum 185 kilom 89 ve 8aydir fitnessle ugrasiyorum acaba bisiklet kullanimi icin ayri bir kondisyon calismak gerekli mi fitness salonunda bunun icin neler yapabilirim? İkincisi ise kadans nedir acik bir sekilde aciklabilirmisiniz? Tesekkurler , iyi gunler

2. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tur için, eğer bir performans kaygınız yoksa (atıyorum, her gün en az 200 km. yol yapmalıyım gibi) rota da aşırı engebeli değilse günde 80-100 km. çok rahat yapılıyor. Biz geçen yaz forumdan bir arkadaşla çoğunlukla düzlük olan Batum-Samsun rotasını (800 km.) arada Ayder ve Uzungöl'e de çıkarak 7 günde yaptık. Günlük ortalama 100 km.den fazla yol yapmışız. Bir günde yüklü halde 150 km.yi geçtiğimiz de oldu. Yani heybeli, yüklü bir şekilde tur yapacaksanız ve performans kaygınız yoksa (ki böyle bir turda gezdiğiniz gördüğünüz yerlerin tadını çıkarmak önceliklidir, günlük gidilen km.den ziyade) öncesinde ciddi bir kondisyon çalışmanıza gerek yok bence. Günlük ya da haftada bir kaç gün bisiklete biniyorsanız, tur öncesi bir kaç haftasonu da günlük 100 km.lik turlar yapın yeterli. Bu arada ben 1.68 boy, 85 kiloyum, biraz göbekliyim yani, siz bana göre oldukça fitsiniz.

Kadans bir dakikada pedalı bir tam tur döndürme sayınızdır. 60'ın altına düşmemesi tavsiye edilir. Sıradan bir binici için 80-90 gibi değerler ideal gibi. Bir dakika boyunca kadansınız sabit olmayacağından kadans göstergeli kilometre saatleri tarafından anlık olarak gösterilir. Yani o anki pedal çevirme hızınızı bir dakika boyunca devam ettirirseniz kaç devir olacağını gösterir, aynen arabalardaki anlık tüketim göstergesi gibi. Yüksek kadansın faydalarına dair çok güzel bir yazı vardı, okumanızı tavsiye ederim.

Yılmaz Adıgüzel bunu beğendi.
  3. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Aynen bende öyle yapacağım zaten her dakikanın tadını çıkara çıkara gitmek en mantıklısı gibi. Bilgilendirme için teşekkürler