Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehirlerarası kamplı tur için hazırlık

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında something tarafından paylaşıldı.

1. something

something Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Geçen yaz ertelediğim şehirlerarası tur - tatil planımı hayata geçirmek için araştırmalara başladım.Önce bisiklet arayışındaydım ama toplam bütçeyi kamp-tur malzemeleri ve bisiklete böleceğim için önce alınacak listesi sonra maaliyet hesapları yapmaya başladım.Araştırmalara başladım. Açıkçası, kamp ve tur ihtiyaçları beklediğimden biraz daha pahalı olduğunu fark ettim ve önce onların maliyetini aşağı yukarı belirlemeye çalışıyorum. İhtiyacım olan öncelikli listeyi yaptım gibi.Ancak ürünlerin hepsine bir anda tek tek bakıp uygun fiyatlı ve minimum ihtiyacımı karşılayabilecek olanını bulmak cidden zor oluyor. O yüzden 3-5 öneri alsam hem daha doğru tercihler yaparım hem de daha hızlı olur diye düşündüm. Ben de araştırmaya devam ediyorum.

Turlar kondisyonuma göre şekillenecek ama genel olarak çadırda konaklamayı planlıyorum.Sahil kesiminde olacağım.öncelikle bildiğim yerlere gideceğim.Yemek işini konserve ve dışarıdan halletmeyi planlıyorum.Gittiğim yerde duruma göre 1 gün veya daha fazla kalabilirim.

Listeye gelirsek:

-çadır
    -uyku tulumu
    -mat
    -çakı
    -arka bagaj
    -arka heybe
    -kilit
    -kask
    -yama seti
    -yedek iç lastik vs.
    -pompa
    -kask
    -eldiven
    -yemek araçları(ocak vs)
    -km saati (ikincil öncelikli)
    -pedli tayt (şimdilik iptal)

Listeyi mümkün olduğunca idare edecek ve ucuz olacak şekilde tedarik edersem bisiklete daha fazla bütçe ayırabilirim.Öncelikle listedekilerin genel maliyeti ve tek tek ürün tavsiyesi yapıp bilgilendirirseniz sevinirim :) "şu çadır işini görür, şunu şurdan alabilirsin" gibi.

Ayrıca heybe gibi konulara alternatif çözümler de dikkatimi çekti.özellikle fiyatları görünce çantalardan kendin yap usülü mantıklı gelmeye başladı. :D bunun gibi alternatif yöntemler konusunda da tavsiyelere açığım. Eksik gördüğünüz önemli bir şey varsa onu da listeye ekleyebilirim.

Uzun oldu ama öğrenmem gereken çok şey var, kusura bakmayın. :) Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Aly bunu beğendi.
    Son düzenleme: 6 Haziran 2016
  2. Mertkangunes

Mertkangunes Üye

Adı:
    Mertkan G
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bütçeni yazsan daha iyi olur bisiklet olarak sse sirrus elite öneriyorum

3. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hocam merhabalar:)
    Ben de tura çıkacağım bu yaz ama benim turlar öyle şehirler arası olmayacak biraz deneyim kazanacağım bu yaz ondan sonra uzun turlara bakacağım :)
    Dechatlondan ilerledim ben hep tam bir fiyat performans yeri. Siz de öyle yapmışsınızdır belki de.
    Ben de listemi sizinle paylaşayım birbirimizden eksiklerimizi artılarımızı görürüz :)

Sigma Bc 5.12 60 tl
    Btwin aydınlatma seti 30lira
    Btwin city 500 kaks 90 lira
    Btwin 18 litre port bagaj çantası 80 lira
    Dechatlon port bagaj 80 lira 25 kg kapasite
    Btwin eldiven 45 lira
    Btwin alyan takımı 100 lira
    Michelin 700×35 lastik 90 lira
    Dechatlon çadır 240 lira(80liraya da var)
    Dechatlon uyku tulumu 10° 150 lira
    Uyku matı 10 lira
    2 kişilik pişirme seti 80 lira
    Rubena iç lastik 26 lira×2
    Çaki(sizden gördüm)
    Mat(sizden gördüm)
    Pedli tayt(sizden gördüm)

Bi pdf indirmiştim orada uzun tur bisiklerçiliği hakkında 60 küsür sayfalık kitabı çevirmişlerdi. Ona da bakın derim internetten yükleyemedim buraya

4. Hakan Özcan

Hakan Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  5. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bilgilerim biraz eski olabilir, ama 1 yıl önceki piyasaya göre yazıyorum. Ucuz alternatifleri de pahalıları da.

Bagaj ucuz istiyorsan tranz-x ler 40 lira civarı internette, bir üst deviye delta bisikletten topeaklar 100-150 arası, en iyisi de tubuslar bike-components.de en ucuz alabileceğin yer. Maddi durumuna göre seç. Kısa bir turda hepsi işini görür, uzun ömürlü olmasını istiyorsan tranz-x dışında bir seçim yap.

Yurt içinden alacaksan decathlonda yandan takılan heybeler var. Arkaya bir çift alsan yeter.
    Alternatif yurtdışından aliexpress de üzerinde merida yazan heybeler var 40 dolar civarı, onlardan alabilirsin.
    Ama hiçbiri bir ortlieb rahatlığını vermiyor, bunu da rahatça söyleyebilirim. İmkanın olursa öneririm mutlaka. Yine bike-components de 80-90 euro + 15 de kargosu. Ancak ömürlük oluyorlar.

Çadır yine decathlonda 80 lira civarına satılan bir model var, işini görür gayeti iyi. Hatta bana kalırsa 40-50 liralık çadırlar bile işini görüyor yağmursuz havada süreceksen.
    Bende Husky Bizam var, iyisini istiyorsan bunu da alabilirsin. Decathlonda ki ilk aşamda yeter.

Mat yine decathlondan alabilirsin, ben kalınlardan kullanıyorum gayet yeterli, 30 lira. İnce ve ucuzları da var. Herhangi bir model alabilirsin.

Uyku tulumu, yaz için basit birşeyler yetiyor. Bende yine Husky nin pahalı bir modeli var -15 C. Yaz aylarında sadece sabah erken saatlerde biraz üşüyorsun. Açıkcası bu havalarda bim a101 de arada 20-25 liraya satılan uyku tulumları bile yeter. Hangi havada kullanacağına göre kendin seçebilirsin. Ucuzlar da iş görüyor.

Bunun dışında giyim. Tercihine göre, 2 alt 2 üst incelerinden. Rüzgarlık bir tane. Bir de uzun kol forma yetiyor. Birde bisiklet dışında giymek için alt üst ve hafif kalın bir polar üst.Neye alışkınsan ondan seçersin, illa forma giymene de gerek yok. Yıllardır Adidastan aldığım bir t-shirt ü kullanıyorum, birçok formamdan daha çok seviyorum. (sarı turuncu renk alma formayı, arılar tehlikeli)

Yedek olarak da bisikletin durumuna göre seçim yap. Ben mesela marathon plus tour lastik kullanıyorum, daha 1 defa patladı sadece. Bu yüzden 2 iç lastik ve yama seti yetiyor. Sen kendine göre seç. Ek olarak alyan lazım, her boya gerek yok, bisiklette kullanılanları alsan yeter. Yağ al, uzun turda gıcırdıyor zincir, yağ kuruyor. Tel kırılması sorunu olabiliyor, yedek tel, akort anahtarı al. Hatta çoğunlukla arka ruble tarafı kırılıyor, rubleyi sökme malzemeleri al. Kablo bağı ve pense de al mutlaka. Bunlar için marka model tavsiyesine gerek yok, kısa bir araştırma yeter. Pompa da dahil hepsini decathlondan alabilirsin.

Mutfak olarak yine turunun tarzına göre seç. Bende kamp ocağı, tencere tava seti, (gittigidiyordan en ucuzlarından 190 gramlık tüpten) bardak çatal kaşık bıçak yağ tuz oluyor.

Aydınlatma önemli, sadece gündüz sürsen bile tüneller falan çıkabiliyor yoluna. Ön arka aydınlatma ve kamp aydınlatması. Decathlonda 30 liraya olan şarjlı arka flaşör, yine oradaki 15 liralık kafa lambası gayet iyi. Ön lambayı kendin seç.

İlaç da al yanına, batiodin, sargı bezi, yara bandı vs.. İlk yardım çantasında olan şeylerden al yanına mutlaka.
    Güneş kremini sakın unutma. Heybeden bile önemli, yoksa yanarsın.
    Sabun, az bir miktar şampuan, havlu, buff unutma. Cımbız da al, düşersin diken batar vs.

Km saatine ilk aşamada gerek yok, paranı ona harcama. İleride sigma alırsın bir tane. Çin malları bile iş görüyor ilk aşamada, anlık hızını bil yeter bence.
    İyi bir şey istersen sigmanın kadans ölçerli modeli var sts 1609 du galiba, onu alabilirsin.

İlk aşamda lastikler, bagaj, heybe ve çadırda kaliteli ürünler almanı öneririm. Geri kalanı ileride yavaş yavaş kalitelilere geçersin.

cahitakin, sinaga, Türka¥ ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  6. epsilon91

epsilon91 Kıdemli Üye

Seviye:
  7. something

something Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hocam bisikletin net bütçesi bu listenin maliyetine göre belli olacak.çok yüksek bir bütçe yok zaten 800-1000 civarı olur en fazla. bu fiyatlara da tavsiye edilen birkaç model var gördüğüm kadarıyla. O yüzden şu aşamada önceliğim listeyi minimum maliyetle iş görecek şekilde toplamak
    Evet ben de decathlona bakıyorum sıkça.bazı şeyler cidden çok uygun.
    uyku matı dediğinizi kısaca yazmışım mat olarak.çakıyı da kamp anında lazım olur diye ekledim listeye. tayttan da emin değilim ama o kadar yol yaparken bütün ağırlık tek bir yerde olacak.ağrıya biraz çare olur.
    Sizin listeden bazı ürünleri ekliyorum kendi araştırmalarıma. Ben yemek işini daha çok konserve ve dışarıdan halletmeyi planlıyorum.O yüzden ocak vs eklemedim listeye.
    Eyvallah hocam daha önce araştırırken denk geldim siteye.okudum bir çoğunu.
    İlginize teşekkürler hocam uzun uzun yazmışsınız.Daha önce de araştırırken mesajlarınızı okudum zaten avatardan tanıdım :D
    İlk aşamada elimdeki parayla yola çıkabilecek duruma gelmeye çabalıyorum.Bazı şeyler zamanla sorun çıkartınca daha iyisini alabilirim.önerilerinizi dikkate alacağım.özellikle son kısımdaki küçük ama önemli şeyleri unutabilirmişim.hatırlatmanız iyi oldu.
    Giyim olarak aslında forma vs düşünmüyordum ama popumu da düşünerek taytı yazdım listeye.o konuda tayt ne kadar işe yarıyor? diye merak ediyorum aslında.
    Turu yaz aylarında yapacağım için çadır ve uyku tulumu konusunda emin olamıyorum.Bir şanssızlık yaşamazsam yağmurlu havalardan kaçınacağım zaten.Daha önce yaz aylarında açık havada yatmışlığım var.çok da problem olmuyor.Sizin de dediğiniz gibi 40-50 liralık çadır yeterli olursa işime gelir.Ayrıca km saatini de şimdilik listeden çıkardım.zaten basit birşeyler düşünüyordum, uygun bulursam alırım.

8. Hastateker

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @something
    Uzun turda günlük bütçe ayırmalısınız. Mesela her gün 30 tl. 2 gün kendiniz yemek yaparsanız 30 40 tl karınız olur. Bu güzel bi kar belki turun belli bir bölümünde maddi bir sorun çıkacak. Ve fazla zarar etmeden atlatabilirsiniz bunu. Ya da yemekten elde ettiğiniz kar ile otelde kalabilirsiniz bir gece.
    Pedli tayt günlük kullanımda çok uygun ancak ikimci gün o terli bakteri yuvasına döner bence ben basketbolda tayt kullanırken her gün yıkardım onu ki sonraki antrenmanda da kullanayım diye.
    Ve bildiğim bir şey var :D bundan kesin eminim :D
    Çantanızı tam teşekküllü hazırlayın. Sonra ana ögeler hariç geri kalanın yarısını boşaltın. Çünkü ihtiyacınız olmayacak :D

9. bisiklethobimiz

bisiklethobimiz Aktif Üye

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yolda belki lazım olur. 1 veya 2 ad. Yedek zincir baklası yanında olsun. Tanesi 1 TL. Zincir sökme takma aparatınızı unutma 13- 15 tl. Iyi turlar.

cahitakin bunu beğendi.
  10. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    tavsiye vermeye gelmiştim de, hakan bey devreye girmiş zaten. aradığınız tüm bilgiler kendisinde vardır muhtemelen, dikkate almanızı tavsiye ederim.

bisiklethobimiz bunu beğendi.
  11. something

something Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Küçük bir hesapla kendim yemek yapmamın karlı olacağına kanaat getirdim ben de :D bunu fark ettirmeniz iyi oldu. teşekkürler. Listeyi güncelleyeyim.
    tayta da bir soru işareti koydum ilk aşama için.
    Hocam sanırım çok şanssız değilsem sık kullanacağım bir aparat olmayacak? Öyleyse taşımaya değer mi?

12. Hastateker

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @something
    Brooks b17 yi kullananlar bu yüzden kullanıyo sebebler arasında pedli taytın hijenik olmaması da var. Sizin bütçeniz el veriyorsa alın derim.
    Kampta yemek yapmak ayrı güzel olur. Yol üzerinde marketten yemeklik alır kamp ateşinde ya da kamp ocağında pişirirsiniz daha ekonomik daha eğlenceli :)

nonsteril bunu beğendi.
  13. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Mutlaka ilk yardım seti alınız.

celikzeki ve Erdem Şiğva bunu beğendi.
  14. kutsaruzgar

kutsaruzgar !!!

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @something Fiyat konusuna takılmaksızın yazıyorum.

1- ihtiyacın olan çadır değil bivak torbası, içine şişme mat sığan bir tane kendin yapabilirsin.
    2- tabiki şişme mat ve yastık.
    3- tulum olayına girme, polar battaniye yeter. her ihtimale karşı alt üst içlik al, decatlondaki en ucuzu işini görür.

Bu üçüyle ekime kadar, 2000 m rakımı aşmamak kaydı ile kamp yaparsın.

15. bibisiklet

bibisiklet İki Çay Bi Bisiklet

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende bu yaz ramazandan sonrası için bir tur planlıyorum İzmir-Marmaris ya da Antalya'ya kadar. Bende malzeme tamamlamaya çalışıyorum az açığım kaldı yanıma alacaklarımı ve henüz satın alamadıklarımı yazmak istiyorum belki aralarından unuttuklarınız vardır. Almış olduklarıma ✓, henüz temin edemediklerime de x atıyorum.

Öncelikle bir Sedona 410 :)
    Heybe: Konnix 55 lt. ✓
    Bagaj: 70 Liraya aldığım adını hatırlamadığım bir marka. ✓
    Gidon çantası: Konnix 50 TL ✓
    Çadır: Arpenaz 2+ çift kapılı olması yaz aylarında büyük avantaj. ✓
    Uyku tulumu/Mat: Decathlon'dan aldığım 30 liralık dandik bir şey. Mat'da 10 TL Decathlon'dan gene. ✓
    Şişme yastık: ✓
    Yedek iç lastik: 1 adet. ✓
    Yama seti: 3 adet (2 si hediye gelmişti) ✓
    Alyan takımı: ✓
    Zincir sökme aparatı: ✓
    Ön aydınlatma: Solarstrom x2 / ucuz bir ışık daha yedek ✓
    Arka aydınlatma: Geziniyo kanalında Fırat abimizin incelediği Proride marka arka ışığın Aliexpress'de satılanından ve başka bir markanın ki ✓
    Kask: Prowell f-49r sanırım ✓
    Güneş gözlüğü: değiştirilebilir lensli ✓
    Eldiven: Sedona ve Çinden aldığım başka bir eldiven ✓
    Forma: 2 Adet decahtlon'dan alınma 1 tane Çinden alma forma ve 2 adet pedli tayt. ✓
    Yağlar: Chain-L zincir yağı ve WD40 ✓
    Fren/Vites Teli: ✓
    Sele: Brooks b-17 ✓
    Çamurluk: Almadım çok kararsızım bu konuda görüntü olarak hiç hoş olmuyor. x
    Akort anahtarı: ✓
    Pompa: xlc marka 20 TL ✓
    İlk yardım çantam: ✓
    Buff: ✓
    Kelebek gidon 31.8: bulmam zor oldu ama Aliexpress'ten aldım. ✓
    Açılı gidon boğazı: x
    Bıçak: güvenlik amaçlı ✓
    Km saati: gene Çin'den aldığım İnbike marka gayet hoş bir Km saati. ✓
    Zil: çan tarzı çın çın ✓
    Kask aynası/Gidon aynası: ikisini de kullanıyorum. ✓
    Kilit: şifreli ✓
    Çelik pişirme seti: Alüminyuma karşıyım. ✓
    Katlanır ocak: ✓
    220 gr Nurgaz kartuj: ✓
    700 ml termos: Penguen marka gayet başarılı ✓
    Çatal, kaşık, bıçak: ✓
    Çakmak: ✓
    Günlük kıyafet: ✓
    Yağmurluk: ✓
    Kamera çantam: ✓
    Powerbank: ✓
    Kolluk: ✓
    Kamp ışığı: çadır içi için. ✓
    Çelik kamp kupası: ✓
    Yedek piller: AAA ve CR2032
    Hijyen malzemeleri: ✓
    Yedek fren pabucu: henüz alamadım x
    Yedek jant teli: x
    Ruble sökme aparatları: x
    Yedek zincir: x

ve ayrıca gıda malzemeleri pişirmek için, biraz yanıma alıp bittiğinde a101'den falan takviye etmeyi düşünüyorum.

Eklemek gereken bir şeyler varsa ekleyin lütfen ayrı bir konu açmak istemedim. :)

16. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    @something bu havalarda ne kadar hafif olsan iyidir, o yüzden bırakabileceğin her ağırlığı bırak, km göstergesi olması avantajına olur, 20 km ortalamanın altına düşmediğinden emin olursun, varmak istediğin yere gitmek için gereken zamanı organize etmeni kolaylaştırır.

Son düzenleme: 6 Haziran 2016
  17. something

something Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    listedekilerin yarısını silip brooks b17 alabilirim :D :D çoğu tur makalesinde gördüm o seleyi. sebebi olmasa o fiyata kimse almazdı zaten :)
    dediğinize baktım ama uyku tulumuna benzer. dağcılıkta veya insandan uzakken ideal olabilir özellikle hafiflik gibi konularda ancak çadır daha akla yatkın benim için.çadır ve battaniye ikilisi yeter mi acaba yaz için onu düşündün şimdi.
    gayet detaylı bir liste olmuş.yemek işini ben de market+hazır diye düşünüyordum ama artık market+kendim yapmak daha iyi olacak gibi. tamir malzemeleri konusunda yarın listeyi detaylandırayım sizinkine bakarak.
    su konusunu pek dert etmiyorum.sürekli yanımda olacak zaten, en kötü benzin istasyonları da var.yemek ve diğer tavsiyeleri de dikkate alacağım.km saatini de ucuza ayarlamaya çalışacağım olursa. scooter olayı biraz abartı gibi geldi. bazı zorluklar da çıkarabilir.

18. kutsaruzgar

kutsaruzgar !!!

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @something Evet ben insanlardan uzak yerlerde kamp yapıyorum. Siz özel alanınız oluşsun da istiyorsunuz, ozaman çadır şart. Şişme matınız mutlaka olsun. birde battaniye oldumu tuluma falan gerek kalmaz çok daha rahat olur. Çadırı en ucuz en hafif ve sinekliği olandan alın bence.

cahitakin bunu beğendi.
  19. Ahmet.YILDIZ

Ahmet.YILDIZ Doğaya Aşık Asfalta Yoldaş Rüzgârla Kardeş..

Adı:
    Ahmet YILDIZ
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Üstatlar Tura çıkmak olayında Bu malzemeleri teemin etmek kadar sanırım bunları nerde nasıl taşınacağını bilmekte ayrı bir ustalık olmalı şöyle bir gözümde canlandırdımda bağzı listelerinizi ben bu beceriksizlik ile arabaya bile sığdıramam gibi geldi varmıdır bunların bi tekniği veya tecrübeleriniz?

veya bu saydığınız malzemeler takribi kaç kg tutuyor hiç hesapladınızmı ortalama ne çıkar acaba ? çünkü iyi bir kondisyon ister bu tarz işler bana öyle geliyor. bu konulardaki tecribelerinizi anlatırsanız önemli benim gibi tur düşünenler için...

20. bibisiklet

bibisiklet İki Çay Bi Bisiklet

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Ahmet.YILDIZ saydığım çoğu malzemenin yeri var zaten çoğu heybeye girmiyor. Sığdırma konusunda sorun olmuyor. Ağırlık konusu ise geçen hafta ne durumdayım acaba diye merak ettim heybeleri taktım içine ağırlık doldurdum ve çıktım yola 120 km'yi rahatlıkla bitirdim. Tabi şehirler arası turda bu kadar km yapmayı düşünmüyorum gerek yok.

Ahmet.YILDIZ bunu beğendi.