Şehirler arası yolculuk yapacağım, yardımınıza ihtiyacım var...

Mert.T

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,
Ben bir arkadaşımla İzmir-Marmaris turu yapacağım ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Kendimden bahsedeym, küçüklüğümden beri bisiklete binerim fakat hiç profesyonel bisikletim olmadı, daha doğrusu profesyonel bir bisiklet alacak kadar önemsemedim diyelim. Fakat son 1 haftadır hem kilo vermek hem de eğlenceli olduğundan Bostanlı-Sasalı yolunda bisiklet sürüyorum. Çeşitli sebeplerden dolayı yolu tamamlayamadım. Şimdiyse bir arkadaşımla birlikte izmir-marmaris turu yapacağız. Bende Celbino Extreme 20 arkadaşımda Bianchi var. Celbino bilindik bir marka değil zaten siteye üye olurken listede de yoktu :). Kısaca süpermarket bisikleti diye tanımlayabileceğim bisikletlerden. Bir zamanlar vitesi vardı ama artık yok. Yani vitessiz kullanmak durumundayım. Fren sistemini tamamen yeniledim. Bianchi'nin frenlerinden taktırdım. Acaba bu uzun yolda sorun çıkarır mı bu bisiklet, şu ana kadar beni -neredeyse- sorunsuz taşıdı ama uzun yolda pes edebilir :).
Bir bisiklet almak istesem bu tarz yollar için nasıl bir şey bakmam gerekir.
Bir sorum da kilom 115 civarında, bu engel teşkil eder mi?
4. sorum, yanımıza ne alalım. Bir liste gördüm forumda, sağolsun bir arkadaşımız uzun uzun yazmış ama o kadar uzun bir yol değil benim gideceğim. Bu yol için neler gerekir sizce?
Bu soruların haricindeki önerilerinizi de bekliyorum...
Tavsiyeleriniz benim için önemli yardımcı olursanız sevinirim :).

Scudo

Mervan T.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
İdeal
vitessiz yolamı çıkılırmış yahu. tahminimce bisikletin çift amartisörlü. arkadaşınınkide böyleyse bence yola çıkma. hoş benimkiside çift amartisörlü bunun için çok daha fazla kondisyona ihtiyacın var çünkü pedala verdiğin enerjinin yarısını sele altındaki amartisör yiyor. bence yeni bisiklet al. mtb tarzı 26 vites gayet güzel uygun bisikletler var bende uygun olacağım zaman alıcam inşallah.. ama yok diyosan kesinlikle vitesinin tamamının çalışıyo olması lazım yaşadım gördüm öyle bi yokuşlar geliyoki bazıları 2 km kadar uzunlukta ve yerine göre dik oluyolar.. bisikletin bu haldeyken çıkma. yanınızda ise konaklama yapabiliriz diyosanız çadır alın bunun haricinde: çakı, alyan takımı, anahtar, yama takımı, 2 adet iç lastik, 1 adet dış lastik alın. aklımda şu an başka bişi yok bol pedallı günler :)

Tepki
15
Bisiklet
Ümit
Bence bütçenizi geniş tutup bir yol bisikleti alabilirsiniz. En azından yolun gerçekten tadına varma durumunuz olur. Çünkü şu anki bisikletiniz sizi yolda sıkabilir...

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Hocam kolay gelsin ne diyim gercekten zor bir tur olacak dizin icin

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Güzel kardeşim bu tur için acele etme istersen hiç olmazsa şehir bisikleti almaya çalış bu bisikletle kısa tur yap kondisyonunu artır bütçeyi ayarlayıp bir şehir bisikleti alırsan yada yol mersedes gibi akarsın yolda.

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mert kardeşim çeşitli sebeplerden dolayı Bostanlı-Sasalı arasını tamamlayamamaktan bahsetmişsin. Bu parkur düz ve maksimum git-gel toplamda 30 KM. lik bir parkur.. şayet bu parkurda dahi zorlanıyorsan ve bir de bisikletin bahsettiğin gibiyse kesinlikle uzun yola çıkmamalısın. Ben aynı parkurda antrenman yaparak toplamda 300 km. civarlarına geldiğimde Çeşme.ye eski yoldan gittim ve rampalarda neredeyse geberdim. Tamam yaşın genç bu senin için bir şans fakat kesinlikle antrenman şart. Yoksa bu yol seni bisikletten soğutur.

Mert.T

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Herkese çok teşekkür ederim önerileriniz için. Zaten hemen yola çıkmak gibi bir niyetim yok bir 15 gün sonra çıkmayı düşünüyorum. O sırada -olduğu kadar- kondisyonumu geliştirip tavsiyeleriniz doğrultusunda yeni bir bisiklet alacağım. Ve yola çıktığımda bol bol dinlenerek hareket edeceğim.
Bostanlı Sasalı yolunu tamamlayamamam aslında yorulmamdan kaynaklanmıyor. Havanın kararması ve ön farım sonucu sivrisineklerin vücudumda ekosistem kurmasından dolayı parkuru yarım bırakıyorum :).
Peki 800 900 tl ye kadar bütçe ayarlayabilirim bu bütçeyle bu tarz yollar için model önerebilir misiniz?

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Arkadaşım "market bisikletiyle" tura çıkmamanı tavsiye etmekle birlikte, turu tamamlasan da, bisiklet seni yolda bırakmasa da keyif alamayacağın kesin :)
-Gideceğiniz yol için çift amortisörlü bisiklet de önermiyorum şahsen.
-Dağ bisikleti alırsan da lastiklerini yola uygun seç (derin dişleri olmayan, sürtünmesi az lastikler)
-Sürekli yollarda kulanacaksan da 28 jant "hibrit" tabir edilen bisikletlerden alabilirsin.
Bisiklet işini halledip yola çıkma vakti geldiğinde günlük sürüşlerinizi olabildiğince kısa planlayın - kondisyon meselesi. 3 günde gideceğiniz yolu 5 günde gidin ama keyif alarak, canınız çıkmadan gidin :)
Bir gün bisiklete binip yorulursun, akşama dinlenirsin geçer. Ama günlerce sürecek turlarda her gün yorulacaksan dinlenmek için yeterli zamanının olmayacağını göz önünde bulundur.
Yola çıkma vaktiniz geldiğinde yanınıza alacağınız malzemeler için ayrıca yardımcı oluruz ama öncelikle bisiklet işini ve kondisyonu hallet... Şimdiden keyifli sürüşler.

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
940 TL rakama CARRARO 225 i öneririm. Arkadaşım aldı gayet de memnun. Fiyat-Donanım başarılı.

Tepki
20
Bisiklet
Scott
Arkadaşım bence sıkıntı yaşarsın. Kilonuzun fazla, idmanınızın az olması, bisikletinizin yol durumuna göre size kolaylık sağlamayacak olması turu yarım bırakmanıza sebebiyet verir. Ben daha önce Scott Sportster p3 ile Yenibosna-büykçekmece arasında arkadaşlarla yola çıktım. Beylikdüzüne gelmeden haramidere yokuşunda o güne kadar hiç yaşamadığım diz ağrısı ile karşılaştım. Dönmek zorunda kaldım. Dönüşte ise yokuş aşağı bisiklet üzerinde, yokuş tırmanırken yürüyerek yol aldım. Kilom 103 idi. İdmanlarımın temposuz ve gezinti gibi olmasından, eğimsiz yerlerde olmasından bu sıkıntıyı yaşadığımı düşündüm.

• Beğen
Tepkiler: Ramazan Gürel

Mert.T

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Can bey teşekkürler, arkadaşımla turumuzu biraz erteledik o zamana kadar sıkı çalışıp güzel bir tur geçireceğiz umarım.

Yiğit bey, önerinizin üzerine sportive 225 modeline bir bisiklet mağazasında baktım. rengi falan gayet hoş. 224 modeli de dikkatimi çekti ve bir kaç yerde okuduğuma göre 224 v fren olduğundan -her ne demekse :) - daha iyiymiş yani hidrolik fren pek önerilmiyor sanırsam bu tarz bisikletler için?

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert.T

Hidrolik fren aslında gayet önerilen ve kullanışlı olan bir fren sistemi. Dağ bisikletlerinde çamurlu ortamlarda fren tutuşunda kayıp yaşatmıyor. V fren ise muhtemelen çocukluğunuzdan bu yana kullandığınız tüm bisikletlerde kullanılan pabuçlu fren sistemidir. Fren pabuçlarında doğru seçim yaparak bunda da fren tutuşunu maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca tur bisikletlerinde önerilmesinin sebeplerinden biri dağ bisikletleri kadar çamurlu parkurlara girmiyor oluşunuz + olarak bakım ve onarım kolaylığıdır. Ayrıca parça bulmakta da sıkıntı çekmezsiniz. V frende ya pabuçtan yana sıkıntı yaşarsınız yada fren teliniz kopar ki bunlarda yanınızda taşıması çok kolay şeylerdir, değişim işlemleri de oldukça kısa sürer. Ayrıca bu malzemeler yanınızda yoksa da en basit köy bisikletçisinde bile bulabilirsiniz. Bu yüzden tur bisikletlerinde V fren daha kullanışlı, yolda ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Ben size V frenli modeli öneririm, ayrıca Sedona 321'e de bakabilirsiniz.

Mert.T

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Bilgilendirmeniz için teşekkürler Tamer Bey. Hidrolik sıkıntı çıkarabilir gibi görünüyor. Bu nedenle ya carraro 224 ya da salcano city sport 40 almak üzere evden çıkacağım birazdan. Hangisini alacağıma bisikletçide karar vereceğim :)

Mert.T

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
https://dl.dropboxusercontent.com/u/94685102/20130628_160655.jpg
Dayanamayıp 225 aldım. Artık isterse yolda bozulsun freni gerekirse sırtımda bile taşırım o derece sevdim :D. Karfur bisikletinden sonra uçak gibi geldi :)

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
:DD harika gözüküyor şimdi sıra fren sistemini benim gibi bakara öğrenmekte
bozulunca kendin tamir edebilirsin.

benim hocam bu :)

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
hayırlı olsun gayet hoş bir bisiklet seçmişsiniz :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şimdiden iyi yolculuklar. Bisikletiniz de hayırlı olsun. Böyle bir tur için çok çok fazla. İçiniz rahat olsun. Yola çıkmadan her ihtimale karşı yama yapmayı öğrenip bir de yama takımı bulundurmanız bu yolculuk için kafidir. Heyecanlı ve keyifli geçeceğine eminim. :in:

Benzer güzergahta ekim ayında yaptığım Kuşadası-Bodrum turuma ait yazının faydalı olacağını düşünüyorum.

-spoiler- Bafa Gölü'nü ve oradaki Kapıkırı Köyü'nü mutlaka tavsiye ederim. Çadır kamp yerleri ve pansiyonlar var. Fiyatları da çok uygun. Doğası da muhteşem... :cool:

(link)

Mert.T

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Herkese çok teşekkür ederim.
Fren videosu işe yarar gibi ama bozulduğunda tamir etmeye cesaret edebilir miyim onu bilmiyorum :D
Sertaç Bey yazınızı paylaştığınız için teşekkürler, keyifle okudum ve arkadaşımla bana yardımcı olacak çok bilgi var, sağolun :).
Samet Bey markasını bilmiyorum, yarın bakıp yazarım buraya :)

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert.T

Önemli olan içinize sinmesi zaten, güle güle kullanın. Şimdi sıra tur malzemelerini tamamlamaya geldi sanırım. Bu arada tura ne zaman çıkıyorsunuz, belli bir tarih var mıdır?