Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehirler arası otobüste bisikletle yolculuk yapmak (yapamamak)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ahmet Yusuf Gürkan tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Bu yaz yaptığım turda, iki kişi bisikletleri otobüsle bir noktaya kadar götürmek zorundaydık. Otobüs firmalarında yaşayabileceğim sorunları az çok bildiğim için belli başlı firmaları aradım ve bu konuda detaylı bilgi aldım (Otobüse bisikletlerimizi yükleyebilir miyiz, gerekirse servis aracını kullanabilir miyiz ve bunlar için herhangi bir ücret kesinlikle ödememem gerektiği gibi). Sonra gideceğimiz yere yolculuğumuzu Pamukkale Turizm ile yapmaya karar verdik. Yolculuk günü bisikletleri bagaja yüklerken, muavin para alması gerektiğini söyledi, ben de firmanın müşteri hizmetlerinden yolculuk yapmadan önce teyit ettiğimi yani para ödemeyeceğimi söyledim. Muavin "o zaman kaptanla konuşun" dedi ve bisikletleri yüklemeden kaptanı çağırmaya gitti. Kaptan para vermezsek almayacağını söyledi. Bu durum benim tadımı baya kaçırmaya başlamıştı ki, yazahanenin kendi muavini o sırada gelip "başka bir yolcunun 9 tane valiz yüklediğini bizim ise sadece 2 bisikletimizin olduğunu yani daha az yer kapladığını" söyledi kaptana, ardından "para almak doğru olmaz" dedi ve konu burada kapandı. Biz de dönüşümüzü Pamukkale ile yapmamaya karar verdik.

Yolculuğumuzun bir bölümünde izmire uğradık. Yine araştırmalarım sonucu bisiklet için ekstra herhangi para vermeyecektik hatta izmirde (Gaziemire gitmek için çevre yoluna girmek gerekiyordu, alternatif bir yol belirleyemediğimizden) servis araçlarına bisikletleri yükleyebileceimizi söylediler. Neyse gelelim izmir macerasına, arkadaşım izmire benden iki gün önce gitti ve bisikletini yüklerken hiçbir sorun çıkmadı, ben de oh ne güzel dedim. Fakat iki gün sonra ben terminalde otobüse binerken, yine fırsatçı bir kaptan benden para istedi, vermezsem yüklemeyiz dedi. Ben de "bunu isteyemeyeceğini söyledim". Adam terbiyesiz bir şekilde "bu otobüs benim, şirketin değil bisikleti almam " dedi. Ben de o zaman bana bir fatura kesmesini ve benim de bunu sonra firmadan isteyeceğimi aynı zamanda bütün bu olanları şikayet edeceğimi söyledim. Adam yine terbiyesiz bir şekilde "ne faturası sana neden fatura kesecekmişim " dedi "ben de e para alıyorsun ama dedim", adam kesmem falan dedi, ben de yazahaneden müşteri hizmetlerini aramaya gideceğimi, beni otobüse bisikletimle alamamanız durumunda gerekirse dava açacağımı söyledim. Adama yine " aç sor " dedi tam yazahaneye girerken " tamam gel gel" dedi.

Ardından izmire geldim, 30 dk kadar boş servis aracı bekledim ve şansıma bomboş servis aracı geldi. Fakat bu sefer de adam istediğim yere götürmeyip ( götürmesi gereken yer , son duraktı) " benim dönem lazım, sen buradan bisiklete atla git 2-3 km dedi. Ben o bölgeyi hiç bilmediğimden ve adamın işgüzarlığı yüzünden, çok sinirlendim. Bisikleti ve çantaları çıkartıp hazırlandım. Bu sırada söylendim adama baya , adama yaptığı haksızlığın farkına vardı sanırım, sonra da gel nereye istersen götüreyim dedi.

Arkadaşlar demek istediğim, bu yaz otobüs yolculuğu burnumdan geldi. Her seferinde bir sinir, stres. Bundan sonra elimde yazılı izin ile yolculuk yapacağım. Ayrıca hepinizden rica ediyorum, eğer bir firma para almadan taşıyacaklarını söylüyorsa lütfen para vermeyin. Yada vereceğiniz para karşılığında fiş fatura gibi birşey isteyin (genelde bu durumda affallıyıp kalıyorlar), en kötü tehtid ederlerse yolculuk yapmayacağınızı ve yazılı olarak şikayet edeceğinizi söyleyin, gerekirse dava edin. Ve zararınızı ve şikayetlerinizi firmaya bildirin. Eğer para vermeye devam edersek bunlar da bu yüzsülükle para istemeye devam edeceklar.

2. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba. Ben henüz bisikletimle bir otobüs firmasında yolculuk etme ihtiyacı duymadım ancak ilerde muhtemeln ihtiyaç duyacağım bir hadisedir. Merakla okudum izlenimlerinizi ve açıkcası hiç de şaşırmadım. Çok klişe olacak ama burası Türkiye, dalaverede üst sıralardayız malesef. Fatura kesmeden direkt cebine 5-10 lira sigara çorba parası atacak kurnazlığa sahip adamdan geçilmiyor sağ sol. Tebrik ederim ki pabuç bırakmamışsınız ve bu tavrınız bir kişiye dahi örnek olsa kâr kârdır. Ancak şunu da belirteyim ki bu tavır çok da kolay olmaz çünkü şoförüdür, muavinidir, diğer çalışanlardır birlik olup üstünüze de yürüyebilirler hatta kaba kuvvete de başvurabilirler. Bu tip olayları gördüm, görenleriniz de olmuştur. Sonrasında hukuki yollardan hakkımızı aramak da çok önemli bu noktada.

Sonuç olarak, bagaj bomboş olsa bile bisikleti alamayacağını söyleyen firma çalışanlarına rastlayan arkadaşlara da denk geldim bu forumda. Mesele bagajda kaplanan yerden ziyade kişilik bozukluğu biraz da.

3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben yaklaşık 15 senedir , her sene 15-16 defa yarışlara giderken+ 15- 16 defa dönerken toplamda 30 . 15 sene ile çarparsak 450 defa değişik firmalar ile seyahat ettim. Bazen bir otobüse 20 Bazende 10 bisiklet koyuyorduk. Bir kere bizden para isteyen bir firma , otobüs şoförü ,muavin olmadı. Sadece bu bisikletler buraya nasıl sigar diye kendi kendilerine soruyorlardı bizde gösteriyorduk. Otobüsün 1 bagaj bölümüne cok cok rahat 17-20 bisiklet sigdirilabiliyor. Tabi yontemini biliyorsanız...

4. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çağtay bey dediklerinizde haklısınız fakat hayatlarında bisiklete yervermiş olan bizler, sinirlerimizi kaba kuvvete dönüştürmeden başka çözümler bulmalıyız. İşler kontrolden çıkmadan gerekirse yolculuktan vaz geçip zararımızı firmadan talep etmeliyiz eğer bu da işe yaramazsa hukuki olarakhakkımızı aramalıyız. Büyük firmalar 1-2 kere bu gibi davalık durumla karşılaşsalar birdaha o firma o tarz insan çalıştırmaz.

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benzer şeyleri Kamil Koç ile yaşadık kız arkadaşımla. Otobüs şoförü inatla bizden para almaya çalıştı. Biz de inatla vermeyeceğimizi söyledik ve müşteri hizmetlerini aradık hemen.
    Şoför bizimle tartışırken bir telefon geldi müşteri hizmetlerinden "O bisikletler alınacak" diye ve hemen aldılar (Tabi bu sırada yaklaşık 2 otobüs şoförü, Kamil Koç'un Bayrampaşa Otogarı Müşteri İlişkileri Sorumlusu ve bir kaç kişi ile tartıştık. Hatta bir ara bizi Ataşehir'de bırakmakla tehdit ettiler. Saat gece 1 falandı bu sırada). Sonraki gün turumuz sırasında Kamil Koç'tan bir beyefendi aradı, kendi telefonundan, ve şikayetimizi aldı. Birçok kez özür diledi, "dönüş sırasında benzer bir sorun yaşarsanız beni bu numaradan arayın, size yardımcı olacağım. Gerekli tüm uyarıları da yapıyorum şikayetçi olduğunu arkadaşlara." dedi.. Fakat dönüşte hiçbir sorun yaşamadık.

Demem şudur ki, hak aranmak içindir. Eğer büyük bir şirket kullanıyorsanız emin olun internetten korkuyorlar. İsimlerinin internette karalanmasını pek istemiyorlar.
    Hemen müşteri hizmetlerini arayıp şikayette bulunmak lazım. Veya Ahmet Bey'in dediği gibi fatura istemek de çok mantıklı.
    Bir de biletlerin arkasında bagaj taşıma kuralları yazar. Orayı da gösterebilirsiniz. Kişi başı 30kg gibi bir sınır olması lazım.

6. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Oksal bey hangi firmayı tercih ediyorsunuz? Ben de bir dahaki yolculuğumda kesinlikle bu tarz bir sıkıntı yaşamak istemiyorum. Bisikletleri yükleme şekli önemli dediğiniz gibi, bundan sonra bisikletin etrafını koruyucu birşeyle saracağım, ufak tefek çizikler oludu bisiklette malesef.

7. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Genelde bilindik firmalar. Başlıca Kamil koç. Yalnız seyahat edeceğim zaman Pamukkale. Yani sürekli ismi zikredilen firmalar. Hatta bu sene basında bagaja sığmayan bir bisikleti otobüsün icine almıştık. Hemde kocaman kutu ile. Adam aynen sunu dedi "ne yapalım yapacak bisin yok " bı sekilde gideceksiniz:)...

8. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Edip bey, ben de kız arkadaşımla yolculuk yapmıştım. Sanırım bizim gibi çiftleri gördükleri zaman para konusunda daha rahat sıkıştırıyorlar. Pamukkalenin muavini "Zaten pamukkalede bisiklet taşımak yasak biletin arkasında yazıyor" dedi. Bilette öyle birşey yazmadığı gibi dediğiniz gibi 30kg sınırı yazıyordu bu da herhangi bir sınırlama yada dipnot olmadığı için aslında bisiklet taşıması gerektiğini gösteriri ama adam bunu görmesine rağmen diretmişti. Bu tarz şeyleri yaşamak biraz üzücü. Kamil Koç ta yetkili birinin sizi arayıp böyle bir güvence vermesi çok yerinde olmuş.

9. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Keşke bu işi yapan herkes işini bukadar sevse ve duyarlı olsa.

10. Ömer ÇARPAN

Ömer ÇARPAN Yeni Üye

Seviye:
    Tecrübeleriniz bize ileride faydalı olabilir..

11. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    birde idoyu yola getirebilsek :(

12. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    nasıl bir sorun yaşadınız?

13. sedat_slave

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    eski hisar - topçular hattında çift jeton
    pendik - yalova hattında 5 tl
    harem - sirkeci hattında 3 tl
    güzelyalı - yeni kapı 5 tl
    bisiklet için ekstra alınan ücretler.

kişi başı 20 kg sınrılaması var sanırım
    benim bisiklet 10 kg neden ödüyorsam artık bu ücretleri anlamıyorum halen.
    ido hırsız diyebilirim.alınan bilet ya %17 lik kesinti ile iade ediliyor veya paranız tamamen gasp ediliyor.

14. sedat_slave

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    geçenlerde aldığım gidiş-dönüş en eko bileti iptal ettiler.ve paramı geri iade etmediler.herşeyi denedim.şikayet birimine hırsızsınız siz bile dedim.ama nafile.
    yüzsüzler.açıklama yapamıyorlar.söyledikleri tek şey eko bilet iade edilmezmiş.
    hizmet almadım etmedim.internetten göz göre göre paramı çöpe atmış oldum.
    benim param haksız yere onların cebine girmiş oldu.
    açıklaması yok legal gasp=hırsızlık

15. Ahmet Yusuf Gürkan

Ahmet Yusuf Gürkan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Haklısınızı, gerçekten insan birşey yapamayınca içine oturuyor. Yunanistanda adalar arası feriboylarda bisikletlerden para alınmıyor. İdo gibi tek el bir firma malesef müşterilerine yolunacak kaz gibi bakıyor nekadar acı !

16. Halil Ş

Halil Ş Üye

Adı:
    Halil Şişmanoğlu
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kamil koçla Bodruma gidip geldim, metroyla Kırklareline hiç problem yaratan olmadı sadece bazı bagajlar alçak oldugundan nasıl yerleştirebileciğini bilmiyo bazı muavinler, o zaman gereken yerlerini çıkarıp sele,ön teker vs ben yerleştiriyorum o kadar.