Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehirler arası bisikletle seyahat..

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Nilgün Eran tarafından paylaşıldı.

1. Nilgün Eran

Nilgün Eran Yeni Üye

Amatör bir bisikletciyim, bisikletimi yeni aldım modeli, "Nirve Lahaina" biliyorsunuzdur umarım. Ben Fethiye'de yaşıyorum, acaba bisikletimle yakın çevreye gezinti yapabilirmiyim? Mesela Fethiye-Göcek ya da Fethiye-Köyceğiz gibi. Yani öğrenmek istediğim, ana yolda bisikletle gitmek serbest mi, yoksa ehliyet gerekli mi? Şimdiden teşekkürler.

Timukan Karaca bunu beğendi.
  2. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

Ben sorunuza şu anda yürürlükte olan kanun maddesini aşağıda yazarak cevp vereyim.
    Bu maddelere göre karayollarında bisikleti sürmek için ehliyet gerekmediği yazıyor. Sadece otoyollara bisikletin girmesi yasaktır.

2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için ;

Madde 3 c) Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
    Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
    Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
    Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
    Madde 66 a) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
    Madde 66 b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
    Madde 66 c) Yük ve eşya taşınamaz. *
    Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

Size iyi gezmeler ve forumlar dilerim.:

3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Kesinlike anayola çıkmaktan çekinmeyin.Bu en doğal hakkınız.
    Ehliyet için size hiçkimse soru sormayacaktır.Soran bir polis olursa ona trafik eğitimini yeniden almasını önerin.
    Sadece kaskınızı takın, kaskınıza ayna taktırın ki arkanızdan gelen araçları size yaklaşmadan önce görün, kurallara uyun, yeterlidir.
    Şehirlerarası yollarda bugüne kadar 1000lerce km katettim, 6 defa İstanbul-İzmir yolunu geçtim, başıma hiçbir trafik kazası gelmedi.

Soner Sarihan ve timurdigital bunu beğendi.
  4. Nilgün Eran

Nilgün Eran Yeni Üye

Cevabınız için çok teşekkür ederim, beni çok aydınlattı, çünki amatörüm ve bisikletle ilgili herşeyi öğrenmem gerek. Eşinizle bisikletinize bayıldım, bizde eşim bisiklet alırsa birlikte uzun yol katetmeyi düşünüyoruz. Bu işe yeni başladım ama yaşım 56, eşimse 62 fakat, hiçbir şey için geç değildir diyoruz ve de yola devam etmeyi düşünüyoruz. Sevgiler...

5. Nilgün Eran

Nilgün Eran Yeni Üye

Teşekkür ederim cevabınız için. Bizim polislere böyle bir cevap verirseniz herhalde ömür boyu bisiklet kullanmama cezası alırsınız.:)
    Kaskımı takıyorum herzaman fakat, kaskta ayna olduğunu bilmiyordum, ben bisikletime ayna koydurmayı düşünüyordum acaba sizin öneriniz daha mı doğru...? Sevgiler...

6. Nilgün Eran

Nilgün Eran Yeni Üye

Ender Bey bisikletinizin arkasındaki römorg çok güzel acaba nerden temin edebilirim. Ben bisikletimi Antalya'dan "Bike Hous"dan aldım, Gökhan Çiğdem'den. acaba orda varmıdır, tanıyormusunuz?

7. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Avatarındaki resimindekiyse o romörk değil Tandem.Yani çok kişili bisiklet :in:

8. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Nilgün hanım.

Hiç bir yaş başlamak için geç değildir. Sizleri kutluyorum. Bende seneler önce eşimin tandem bisiklet siparişi vermesi ile, yeniden bisiklete binmeye başlamıştım. Şu an içinde, iyi ki eşim, bizleri bisiklete yeniden başlatmış diyorum. :)

Nilgün hanım , bu römörkü forumdan iki değişik arkadaşımız yapıyor. Tabi benim hatırlayabildiğim bunlar, aman başka yapan var idiyse, alınmasın sakın unutmuş olabilirim.

Gökhan Çiğdemde arkadaşım ama onda yok bu römörkten.

Ben aldığım arkadaşımın linkini burdan size vereyim Burayı tıklarsanız Oktay arkadaşımızın yaptığı römörk olan tırtıla ulaşırsınız.

Buraya da bakarsanız 14. mesajda ozgurtex nikli arkadaşımızın yaptığı karınca römörke de ulaşabilirsiniz.

Oktay arkadaşımıza ulaşmak isterseniz ben size yardımcı olmaya çalışabilirim.

Tabi Karınca römörk içinde, mutlaka Enes arkadaşımıza ulaşıp, size yardımcı olmaya çalışırım.

Aşağıda da benim tandemim ve römörküm olan tırtılım.

Saygı ve selamlarımla.

9. semra çetindağ

semra çetindağ Üye

Seviye:
    Nilgün Hanım içim açıldı mesajlarınızla hiç bir şey için geç değil çok güzel bir şey yapmışsınız bisiklet insanın hayatını güzelleştiriyor kattığı sağlık tartışılmaz hayırlı olsun diyorum pedala ve yazmaya devam :))

10. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Nilgun Hanim,
    Beni yazdiklariniz cok sevindirdi, ne guzel bizim yaslarimizda da insanlarin hele bayanlarin bisiklet alip uzun yollara cikmayi duzunmesi. Ben 6 yil once basladim uzun yol bisikletciligine su an 56 yasindayim ve 1000 lerce km yaptim.Yurtdisi da dahil.Dogu Anadolu ,butun Ege kiyilari kuzeyden guneye.Insallah sizede nasip olur bu guzel turlar.Hafta sonlari da cevremizde ki her yone geziler yapiyoruz bu geziler en az 75 km civarinda oluyor ve bizim yasimizdaki cok kisi katiliyor.Size kazasiz bol pedalli gunler diliyorum.

11. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    Selam.
    Yeni bisikletinizi güle güle kullanın, hayırlı olsun.
    Bisikletiniz Beach cruiser diye bilinen, daha çok hobi v.b amaçlı kullanılan bir bisiklet. Şehir içinde sorun çıkaracağını zannetmiyorum fakat şehir dışına çıkacaksanız, belirttiğiniz yakın çevrelere gidecekseniz bu bisiklet sanırım pek uygun değil. Daha ince lastikli ve vitesli bir bisiklet, city bike - tur bisikleti kullanmanız daha uygun olacaktır.
    Hoşçakalın.

Örnek;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=42028

12. mehmet inaltekin

mehmet inaltekin Yeni Üye

ne mutlu bu güzel sporu yapanlara.ben geçen yıl ani bir kararla atala diskoviri aldım aşık oldum olamaz urla balçova izmir bornova turlarım sıklaştı.çpk mutlu oldum .50 yaşında yeni emekli bi veterinerim.Eeeeeeeee 26.10.2009 dada carraro azitmus 708 im oldu güvenli güçlü süratli bir bisiklet güven veriyor binicisine.şimdilerde planım bayram sonrası yakın şehirlere seyahat etmek.keşke genç yaşlarımda bisikletle tanışsaydım diyorum gençlere.olsun emekli oldum diye kahve köşelerinde olamam.ama turum esnasında sıcak bir çay yada kahve fena olmaz demi.anlamlı dosluk turları gibi organize turlara katılmayı arzu ediyorum .çok yeniyim bu güzel anlamı tatlandıracak guruba katılmayı arzu ederim.tabiki yarışacak yaşta değilim.ama istikrarlı uzun turlara katılabileceğim inancındayım.bunu ustalarımız taktir eder tabi saygılarımla.Cumhuriyet bayramını anıtkabirde kutluyacak bi tura ,çanakkale zaferini gününde abidede olacak bir tura anlamlı karşılama mesaşların oluşacağı turlara talibim.neden olmasın tabiki bir uzman önderliğinde.egeli bisiklet ve doğa saygılılara selam.

13. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Nilgun Hanim,
    Nail arkadasimizin dediklerine katiliyorum. Aldiginiz bisiklet daha cok sehir ici kullanimlar icin ama uzun yola cikacagim dediginiz zaman hele baska guruplarla birlikte cok zorlanirsiniz. Sizin boyunuza uygun alimunyum kadro , iyi bir vites sistemi ve ince lastik 26 veya 28 jant amortisorlu masa ( Turkiye yollarinda cok gerekli) bisiklet uygundur. Benden cok yetkili kisiler var bu forumda ama 6 yildir kullanici olarak deneylerimden cikardigim sonuc boyle bir bisikletin yeterli oldugu. Bol pedalli gunler.

SametAksuoğlu ve Nail USANMAZ bunu beğendi.