Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehiriçi ve uzun yol için hangi bisiklet?

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında GÜRKAN BATI tarafından paylaşıldı.

1. GÜRKAN BATI

GÜRKAN BATI Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar.

Uzun yıllar amatör olarak bisiklet kullandım ve alt yapım var.
    Şu an bir üst sınıf bisiklet almayı düşünüyorum. Hem şehir içi, hemde şehirlerarası kullanmak istiyorum.
    Yalnız okadar çok marka varki, seçmekte ve karar vermekte zorlanıyorum.
    Üzerinde düşündüğüm markalar arasında Sedona, Trek, Merida, Cannondale, Corratec, Kron vs. var.
    Hangi marka üzerinde karar vereceğimi bilemiyorum.

Donanım olarak hidrolik frenli ve amortisörlü olanlarını tercih edeceğim.
    Şehirler arası seyahatlerde özellikle karşılaşabileceğim stabilize yollarda rahatlıkla kullanabileceğim bir bisiklet olmalı.
    Uzun zamandır inceliyorum ve fiyat aralığım 1500 ile 2000 TL arası olacak.
    Bana seçim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

2. battlestar_galactica

battlestar_galactica Üye

Seviye:
    dostum trek fx serisi on numara.

GÜRKAN BATI bunu beğendi.
  3. Bahadır Budak

Bahadır Budak Aktif Üye

Seviye:
    scott sub 20 veyahut sub 30
    trek fx 7.3 (kırmızı)

bunlar hayalini kurduğum şehir bisikletleri :) trek ya da scott dışında bakmaya gerek bile yok bence. bu modeller ya da bunların üst modelleri de olabilir tabi.

4. GÜRKAN BATI

GÜRKAN BATI Yeni Üye

Caddebostan da Trek satan mağazada 7700 ü gördüm,
    renk olarak beyaz olmasını pek tutmadım. Benim istediğim renk siyah.
    Bu rengin dışındada renk alternatifi yok maalesef.
    Ama donanım olarak çok iyi. Üzerindeki lastiklerde, hem şehir içi, hemde
    stabilize yollarda kullanılabilecek lastiklerden.
    Bu modele en yakın hangisi olur dersiniz?

5. ercan günes

ercan günes Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  6. GÜRKAN BATI

GÜRKAN BATI Yeni Üye

Merhaba Ercan arkadaşım. İlginize ve desteğinize teşekkür ederim.
    Linki tıklayıp Scott'u inceledim. Donanım olarak iyi bir bisiklet.
    Kadrosuda güçlü. Bisiklet markalarının 2011 modellerinde kadrosu 6160 dan
    fazla olanlara rastladım. Bunun çok önemi varmı?
    Trek 7700 ve diğer Trek fx serisine kıyasla artıları neler?
    Lastiklerde çok ince geldi gözüme. Asfalt yolların dışında,
    stabilize yollarda kullanırken patlama olasılığı fazla gibi.

7. Barkın Kenan

Barkın Kenan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şehirlerarası uzun turlarda disk fren'in herhangi bir arıza durumunda sökülüp takılması filan oldukça zahmetli ve masraflı olabiliyor. Aslında amortisör bile pek gerekli değil fakat sanırım rahatınızdan ödün vermek istemiyorsunuz :)

Amortisör çok şart değil derseniz specialized sirrus elite'a bi bakın derim. Siyah renk aradığınızı söylemişsiniz, mat siyahı oldukça şık. Donanımı pek iyi değil haliyle. Orta seviye diyebiliriz. Fakat herkes gibi ben de donanımın geliştirilebilir olduğunu belirtmek isterim. Fakat kadro önemli. İçinize sinen, baktığınızda keyif aldığınız kaliteli bir kadro seçmek her şeyden önce gelir.

Bu manada Specialized, Trek, Scott, Cannondale, Giant gibi markalar öne çıkıyor. Sedona ve salcano da oldukça iyi markalar bana sorarsanız. Fakat salcano o kadar iyi donanımlarla sunuyor ki bisikletleri kadro kalitesi açısından şüpheye düşmemek elde değil. Yine de bu kadar geniş bir bütçe ayırmışken iyi markalardan şaşmamak lazım diye düşünüyorum. Onun dışında uzun yol için kesinlikle disk fren almayın derim ben. Öyle aman aman arazilere, dağa, bayıra girmeyecekseniz v fren işinizi fazlasıyla görür.

Benim size tavsiyem, donanımı pek göz önünde bulundurmadan, en beğendiğiniz, en fazla içinize sinen kadrolu bisikleti almanız. Diğer türlü seçmek gerçekten işkenceye dönüşüyor. En beğendiğiniz kadroyu ufak tefek parçalar yüzünden eleyebiliyor bu nedenle daha sonradan içinize sinmeyecek bisikletleri tercih edebiliyorsunuz. Zaten 1500 liralık bir bisikletteki donanım illaki iyi olacaktır.

8. ercan günes

ercan günes Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    trek 7700 ile aynı segmentte lastik ebatı incelediğiniz trek 7700 ile aynı (700*35) patika yollarda ufak tefek arazi sartlarında dahi herhangi bir sıkıntıyla karılaşmazsınız benimde nacizane fikrim lakin amacınız uzun tur ise disk frenden uzak durmanız yönünde olacaktır amortisör gereklimidir gereksizmidir bu tamamen kullanıcı ile doğru orantılı bir durum şahsen ben scott sub 40 modelini kullanıyorum düz maşa beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor( atik vede hızlı ) kadro konusuna gelirsek scott gerek güç gerekse gönye bakımından üst düzey kadrolar tasarlayan bir firma sonuç olarak 7700 ile eşdeğer bir bisiklet fx den daha yavaş fakat daha güçlü vede daha konforlu :)

9. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    2008 senesinde karbon scott large kadro bisiklet aldım....
    amortisör fox yüzlük idi..1540 gram..bisiklet ağırlığı 10 .700 gram idi..
    yalnız her yola göre bisiklet tasarımı düşündüm, aldığım bisiklette değişimlere yöneldim, toprak yollardan çıkacaktım,son derece bozuk olan toprak yolları kastediyorum ,stabilizede giden ve düz sert toprak yolda giden ve gene asfaltta giden bisiklet olayına soyundum..sonuçta amortisörü çıkardım bisiklet 700 gram hafifledi ve 10 kiloya düştü önden hafifledi şimdi arkayı 700 gram daha düşürmeyi düşünüyorum ..böylelikle bisiklet 9.3 düşecekki bu benim için artık son nihayi hedef olacak..şu an 700 gramlık bi ağırlık söz konusu tabi performans anca çalışma ile olur bisiklet nankör bi spordur bıraktığınız an düşersiniz, uzun yolllara giderken eğer seviyorsanız hem asfalt hem stabilize hemde sert düz toprakta gitmeyi ,yukardaki anlattığım püf noktaları işinize yarayabilir
    esen kalın..

10. Bibendum

Bibendum Bisikletkolik

Seviye:
    Salcano , Sedona , Geotech , Kron işini görür.

11. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uzun turlar düşünüyorsanız, bisiklet ağırlığındaki 1-2 kg lik farklar çok anlamlı olmayacaktır. zaten tur boyunca 10-20 kg arası yükünüz olur. dayanıklılık bakımından andığınız markaların hiç biri sınıfta kalmaz diye düşünüyorum. bunlarla birlikte konfor kaygınız var ise, -turlarda 4-5 saat bisiklet üzerinde kalınacağı düşünüldüğünde gayet anlaşılır elbette - amortisör gibi donanımın yanı sıra kadro geometrisini de hesaba katmanızı öneririm. ben cannondale kullanıyorum ve bu bakımdan gayet memnunum. dayanıklılık ve donanım kalitesi de tatmin edici. gözlediğim ve incelediğim kadarıyla treklerin kadro geometrisi konfordan çok performansa yakın gibi. yanılıyor olabilirim tabi..kullanıcılar daha isabetli yorumlar yapabilirler.

12. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Sedona çok güzel iş görür. ayırdığınız bütçenin yarısı ile bu fiyat/performans oranı güzel markayı alın, geri kalanıyla da aksesuarları tamamlayıp bisikletle güzel bir tatil bütçesi yapın. ;)

Veyahut iki tane Sedona alın, eşinizi veya dostunuzu kendinize yol arkadaşı yapın.