Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehiriçi kullanım için dağ mı yol mu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Salih YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Salih YILMAZ

Salih YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba herkese, biraz önce üye oldum.

Ben şehiriçinde kullanmak üzere bir bisiklet almak istiyorum. Yani daha çok asfalt üzerinde gideceğim. Yol bisikletleri sanırım daha uygun olur ancak fiyatları dağ bisikletlerine göre oldukça yüksek. Dağ bisikletleri de asfalt üzerinde pek seri olmaz sanırım. 500 TL civarı bir bütçeyle iyi bir yol bisikleti alabilir miyim? Biraz önce Salcano bisikletler baktım, Alu modeli güzel görünüyor ama bir yol bisikletinin yerini tutar mı?

Görüşlerinizi bekliyorum.

2. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şimdi asfalt derken Avrupa'da ki gibi asfalt var İstabulda' ki gibi asfalt var :) bol çukurlu, bol kasisli, yamalı, göçük vs. vs. Bende çok yol bisikletine heves ediyorum ama şehir içinde aktif olarak kullanacağımı pek düşünmüyorum. Yol bisikleti kullanıcıları bu konuda daha açık fikir sunabilir. Ama dağ bisikleti alrısan şehir içinde gönlün rahat bir şekilde gezersin serilik konusunu kafana takma, araziye çıkar doğanın tadını çıkartırsın. Sonuçta karar senin.

3. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Türkiye asfaltında tabii ki MTB.. Sen o makineyi bi de modifiye et bak nasıl kaçıyor...;)

4. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    ferrari mi hummer mı gibi bir soru :) şehir içinde gezerken yolda yapım çalışması var diyelim yol bisikletine kıyamaz elinize alırsınız ama dağ bisikletiniz varsa kaldırımdan da hoplarsıız tümseklerden de sakınmazsınız

mathcup bunu beğendi.
  5. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Ya da hybrid diye tabir edilen 28" jantlı yol bisikletinden daha kalın mtb'lerden daha ince lastikli şehir ve tur için üretilmiş modellere bakabilirsiniz.

6. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ne kadar modifiye ederseniz edin dağ bisikleti yol bisikletinin yerini tutamaz, ancak bütçenize uygun, binilebilecek bir yol bisikleti ancak ikinci el olabilir. O bile gene de pek iyi bir bisiklet olmaz. Gidip de sakın ümit race bike falan almayın, yol bisikletine biniyorum zannedip yol bisikletinden soğursunuz.

Bir alternatif olarak bütçenize uygun şehir bisikletleri var, onlara bakabilirsiniz. Dağ bisikletine göre asfaltta daha seri olurlar.

Son bir alternatif olarak da dağ bisikleti alıp dişsiz lastik takarsınız, dişli lastikliye göre daha seri olur, ancak dediğim gibi, asla bir yol bisikleti seriliği beklemeyin.

Bütçenize uygun dağ bisikletlerinin lastikleri kalitesiz ve ağır olur, asfaltta sürmek tam bir işkence halini alır, otoyolda traktörle gitmeye benzer. O yüzden dağ bisikletinde karar kılsanız bile lastiği alır almaz değiştirin.

Nyo Ykpogl ve Ali ALTIN bunu beğendi.
  7. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhabalar,

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Yol bisikleti kullanıcısı olarak en azından kendi bakış açım ile fikrimi sunayım. Konyada yollar bildiğim kadarıyla iyi olmalı. Yol bisikletleri, tecrübe etmemiş olanların düşündüğü kadar narin bisikletler değil.Ancak tabi kaldırımdan hoplayıp zıplamaya göre de tasarlanmış cihazlar değiller. Bence sizin karar vermeniz gereken konu, ne amaçla bisiklete bineceğinizdir. Eğer hobi kullanımı yani haftada 1-2 kere kısa mesafeler kullanacaksanız belli bir süre sonra o bisiklet yatacak ise yol bisikleti biraz maliyetli olabilir.

Hybrid bisikletlere göz gezdirebilirsiniz, bütcenizi 150-200 TL arttırarak şehir bisikleti tabir edilen modellerden alabilirsiniz.

Bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım. Tekrardan hoş geldiniz foruma.

8. Crank Arm

Crank Arm Üye

Seviye:
    Öncelikle 500 ytl ye yol bisikleti bulamazsınız ancak ikinci el e bakmanız gerekir fakat ikinci elde de iyi birşeyler alabilmeniz için şanşlı olmanız lazım.
    Bisiklet seçimine gelince. kullanım amacınıza bisiklete bakış açınıza göre değişik öneriler sunulabilir.

şehir içinde ulasım ve gezi amaçlı kullanacaksanız - city bike

Antreman yapmak, kendimi bisiklette sürekli geliştirmek istiyorum arada da gezerim diyorsanız - yol bisikleti

Sehirde ulaşım amaçlı kullanırım arada da dağ tepe gezerim diyorsanız - mtb almanızı öneririm.

Yol bisikletleri sanıldığı kadar dayanılsız değildir arnavut kaldırımlı yollarda yarışlarda kullanılırlar dersem size biraz fikir verir sanırım.

Mtb yide hem asfaltta hemde toprakda kullanabileceğiniz bir lastikle daha kullanışlı hale getirebilirsiniz ki bir süre dişli lastikle asfaltta gezen her mtb ci sonunda yola uygun lastiğe geçiş yapar.

City bike mtb kadar ağır olmayan yapısı ve asfaltta ki bozukluklarla ve yağmurlu çamurlu ortamlarda yol bisikletine göre daha rahat kullanma imkanı ile iyi bir gezi ve ulaşım aracı olur.

9. ilker g.

ilker g. Kıdemli Üye

Seviye:
    Mtb kullanıcıyım fakat bir kere bile araziye çıkmadım henüz.Büyük şehirde kesinlikle mtb diyorum.O kadar çukur o kadar tümsek var ki hele ızgaralar.Yol bisikleti kullanıyor olsam kaç kere ızgaralara lastiği sokmuştum bilemiyorum.Bazı ızgaralar oluyor hafif karanlıkta hemen seçemiyorsunuz birden sola geçip es geçmekte her zaman mümkün olmuyor trafik olduğu için.İzmirde sözde bisiklet yolları var parça parça döküp yapmışlar sahile.Her 3 metrede bir birleşim yeri söz konusu ben mtb ile zor gidiyorum zıplamaktan yol bisikleti ile hiç gidilebileceğini sanmıyorum.Bisiklet yolu olan yerlerde yoldan gitmek yasak sözde ama bir kere kullanamdım o bisiklet yolunu.Eğer büyük şehirde yaşamıyorsanız yollarınız daha düzgünse yl bisikleti alabilirsiniz.Benim mtbnin dağla bir alakası kalmadı zaten :)

10. Salih YILMAZ

Salih YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim, hoşbulduk tekrar.

Aslında safkan bir yol bisikleti almak isterim, tahmin ettiğiniz gibi Konya'nın altyapısı İstanbul'dan çok daha iyi. Ancak bisiklet henüz benim için çok ciddi bir hobi ya da tutku diyemem. Belki gerçek bir yarış/yol bisikletine binsem fikrim değişebilir ancak şu an için 1.000 TL gibi bir rakamı bisiklete vermeyi pek aklım kesmiyor. Şehir bisikleti dediğiniz bisikletler için marka model tavsiyesi yapabilir misiniz? Görünüş olarak bana pek hitap etmiyor aslında bu bisikletler ama yine de bir bakarım.

11. Crank Arm

Crank Arm Üye

Seviye:
  12. sessiz_dj

sessiz_dj Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mTB ALMANIZI ÖNERIRIM İNCE LASTIK TAKARSANIZ SORUN KALMAYACAĞINI DÜŞÜNUYORUM..YOL BISIKLETLERİ BILINDİĞİ GIBI ŞEHIR İÇİ KULLANIMINDA DEĞİLDE UZUN TURLARDA KULLANILIR GENELDE CUNKU LASTIKLERI İNCE DEĞİL İSTEDİĞİNIZ SERİLİKTE HAREKET EDEMEZSINIZ ÖZELLIKLE TRAFIK VARSA YOL BISIKLETİ GITMEK TÜRKİYE ŞARTLARINDA COK ZOR OLCAKTIR.. BENIM TERCIHIM KESINLIKLE MTB BISIKLETIDIR ŞEHIR İÇİ BISIKLETLERININ GÖRÜNÜŞLERİ PEKDE GUZEL DEĞİL ASLINDA :))))

13. HAKAN VİDİLLİ

HAKAN VİDİLLİ Yeni Üye

Seviye:
    8 aydır sedona 311 şehir bisikleti kullanıyorum.ortalama bir bisiklet ama gayet
    tatminkar.şehir içinde ve turlarda rahatlıkla kullanabilirsin.500 tl.ye almıştım

14. Salih YILMAZ

Salih YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
  15. Crank Arm

Crank Arm Üye

Seviye:
  16. kayhan

kayhan Misafir

linkte bahsettiğiniz bisiklet ayırdığınız paranın karşılığını verir. Tarz seçimine gelince Konya bisiklet kültürü olan bir şehir. Tahmin ediyorum motorlu araç sürücüleri bisikletlilere anlayış gösteriyordur. Şehir içinde ulaşım amaçlı bisiklet istiyorsanız daha dik bir konumda pedal çevirebileceğiniz 28" çapında tekerleği olan bisikletleri tercih edebilirsiniz.

17. ufhouck

ufhouck Kıdemli Üye

Seviye:
    bu durumda her yolda gidebilen mtb tercih ederdim. türkiye de her zaman yol şartları aynı olmuyor. değişken şartlara uygun bisiklet tercih etmeniz hem paranızı korur hem sağlığınızı.

18. Salih YILMAZ

Salih YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    İki ay önce açtığım konuyu tekrar hortlatmam gerekti. Tur bisikleti almayı düşünüyorum. Salcano Astro, Geotech Life 28 ve Trek FX 7.1 gibi bisikletler var kafamda. Başka önerebileceğiniz marka model var mı, sedona 711 v de olabilir mesela...

19. ademdogan

ademdogan Kıdemli Üye

Seviye:
    KONYALI HEMŞERİM BENDE senin gibi bir sürecin ardından corratec x trail ve ya giant x sport 3 almaya karar verdim benim şimdiki araştırma ve incelemelerime göre şu an için en fiyat /performans oranına sahip modeller bunlar
    sende istersen bir kontrol et tam KONYA bisikletleri sağlam dayanıklıve 28 cant

myb bizim konya ya uygun değil Ama arkadaşlar istanbul ankara konusunda mtb önermekte çok haklılar yokuş ve yol durumları malum

20. Salih YILMAZ

Salih YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    Üstad siz çıtayı 1.000 TL üzerine çıkartmışsınız. Ben bu bisikletleri ancak ikinci ele düşerse alabilirim.