Şehir/Tur bisikleti toplamak istiyorum. Biraz konuşalım mı?

Can Oksuz

Aktif Üye
Tepki
124
Herkese merhaba.

Yaklaşık 6 aydır salcano xrs040 sahibiyim. Bisikletimden de memnunum. Ama artık bir şehir ve tur bisikleti sahibi olmak hedefindeyim bir aksilik olmaz ise.

Bu bisikletimi almadan bir bisiklet toplamak istemiştim fakat düşeş bi kampanya gelmişti ertelemiştim. Bir nevi iyi oldu. Bisiklet tecrübesi edinip esas ihtiyacım olanın ne olduğunu idirak etme şansım oldu. Ve artık kolları sıvadım araştırmalara başladım.

Ha bu arada herşeyden evvel şu noktada anlaşalım. Bu bisikletimi her parçasına kadar tek tek alıp kendim toplayacağım. Bu gerçekleştirmek istediğim bir hayal. Hem de hazır halde alıp şurası böyle olsaymış burası şöyle olsaymış demekten de kurtulmuş olacağım. Bir kere zahmet çekilip toplanıp doyasıya hunharca binilecek bir bisiklet olmasını istiyorum. O yüzden şu marka bu model var onu alsana gibi önerilerde bulunmamanız önemle rica olunur.

Girizgahı yaptık. Biraz da kullanım şekli ve alanından bahsedeyim. Genel olarak şehir içi kullanım olucak. Arada arkadaşlarla dağa bayıra mangala gideriz çadırımızı masamızı alıp. Ama bu ayda bir belki iki ayda bir olacak birşey. port bagaj kullanımım genel olarak olacaktır. Çünkü bu bisikleti ulaşım aracı olarak hava durumuna da bağlı olarak aşağı yukarı hergün kullanıcam. Şimdi gelelim fikirlerinize ihtiyacım olan noktalara. Kafamda aşamadığım konular bunlar. Hemen sıralıyalım.

1. Tekerler: 26 inç mi 28 inç mi?
2. grupset: yol grup seti mi mtb mi?
3. frenler: v fren mi hidrolik mi? (mekanik daha önce kullandım sormaya gerek duymuyorum)
4. gidon: drop bar mı flat bar mı kelebek mi?
5. maşa: amortisörlü mü yoksa düz mü?
6. grup sete göre aynakol ve kaset dişli oranı önerisi?

Kafamdaki şablon
1. 28 inç
2. Şu linkteki grupset (link) (v fren uyumlu olanından)
3. v fren
4. flatbar (barend destekli)
5. Düz maşa.

Grupsetten emin değilim şehir içi için bu set nasıl olur, 28 inç tekerde mtb grupseti uyum sorunu olur mu?

Ve ekstradan tavsiyeleriniz olursa da mutlu olurum.

Scudo

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
Öncelikle 28 jant almalısınız. Dağa bağıra giderim demişsiniz bu durumda MTB seti daha mantıklı olur. Önerim Deore ve üstü olur. Fren olayına bir şey diyemeyeceğim çünkü disk fren hiç kullanmadım. Rahatlık açısından kelebek gidonu öneririm. Maşa ise yine size kalmış bir şey. Dh yapmayacaksanız düz maşa almalısınız bence.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Niye topluyorsunki biraz da çıkar. Yok böyle olmadı boşver toplama, çıkarmayı iyi bir bisiklet al kullan. Bunu az paraya bu işi hallederim düşüncesi ile yapıyorsan aynı rakama gelir toplama bisikletin. Piyasada bisiklet endüstrisinin kafa yorup imal ettiği çok sayıda işini en iyi derecede yapan bisiklet var. safkan tur olarak spe nin awol ü fuji nin touringi var. Bir sürü fitnes var. Sonra bilmem bir sürü uyumsuzluk sorunları ile uğraşır durursun. Deneyim ile sabittir.

Duru Kırtasiye

Aktif Üye
Tepki
285
İsim
Abdullah Kurtuluş
Bisiklet
Salcano
Toplama işi işkence hocam elimdeki bisiklete jant seti ve vites değişikliği yapmaya kalkıştım daha jant seti bulamadım sıfırdan topluyorsanız bu işin daha kadrosu var

• Beğen
Tepkiler: Can Oksuz

Can Oksuz

Aktif Üye
Tepki
124
Arkadaşlar değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

@Serhan E. Serhan bey benim niyetim de 28 jant. Sanırım ingilteredeki aile dostumuza o linkini attıgım seti getirteceğim. Düz maşaya alıştım düz maşa ile devam ederim. Ben pek downhill meraklısı değilim.

@mehmetsunu Mehmet bey toplamanın daha çok maliyet getireceğinin farkındayım. Zaten mesajımda belirtmiştim. Bu benim için özel bir bisiklet olacak. Onun için her parçasını içime sinerek alıp takmak istiyorum. Piyasadaki bisikletleri beğenmiyorum diyemem. Birçok markanın güzel bisikletleri var. Ama dediğim gibi bu bir tercih. Yine de öneriniz için teşekkürler.

@Duru Kırtasiye Teşekkür ederim ilginize. İşkence demişsiniz ama bilakis ben bunun çok zevkli bir iş olduğunu düşünüyorum. Ne yapacağıma karar verdiğim zaman parçaları bulmak çok zor olmayacaktır zira eski bir antika toplamıyorum. Hatta dün gece kafamda bir şablon olarak parça listesi yaptım bile. Onu da şimdi bir temize çekip paylaşayım.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
-Kelebek gidon kullanıcısı olarak tavsiye ederim. Özellikle uzun yokuşları sabit tempoyla ayakta çıkmak çok eğlenceli ve rahat oluyor.

-Ayrıca bence de düz maşa sorunsuz, hafif ve kullanmayı biliyorsanız arazide de hiç bir sıkıntı yaşatmaz. Beni düz maşalı bisikletimle arazi inişlerinde geçebilen amortisörlü bisikletçi olmadı. Downhilli kastetmiyorum, orman içi yollarda.

-Ayrıca v freni de kesinlikle tek geçerim. Sıfır sorun.

-Kendim toplayacağım demişsiniz ama özellikle fikir vermesi açısından hoşuma giden Carraro Cr-Tour world modelini incelemelisiniz. Magura hidrolik v frenli ve oldukça güzel donanıma sahip, 3000 tl civarında fiyatı var. Bunu alın demiyorum, donanım alarak fikir verir.

-Ayrıca sele olarak ta Brooks B17 mutlaka her şehir-tur bisikletçisinde olmalı.

-28 jant bence de doğru seçim.

-Sorunsuz vites sistemi istiyorsanız Shimano Nexus 8, Alfine 11 incelemenizi öneririm. Özellikle 3 yapraklı herhangi bir aynakol desteğiyle konforunuza konfor katar. Kullanıcısı olarak bunu da hararetle tavsiye ederim.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
sevgili @Can Oksuz, öncelikle benim size yazacaklarımı siz yazmışsınız zaten, ben zaten tıpatıp aynısını önerecektim size.
çok yüksek iniş ve arazi performansları yapmayacaksanız linkteki grupsetin gereksiz olacağını düşünüyorum, yol bisikletinde evet önemli ancak tur bisikletinde grupsetin hiçbir önemi yok, ben sis ile, altus ile diyar diyar gezen insanlar gördüm.
ben sizin yerinizde olsam çelik bir kadro alır ve onu toplardım. çok fazla masraf etmeden hem sağlam hem de dilediğiniz renge boyadığınız bir bisikletiniz olurdu. hem de çok sağlam olurdu.
ancak toplama olayı bence çok maliyetli, toplarken harcayacağınız rakamın altına mal edebileceğiniz çok güzel bisikletler var. ha hobi olsun derseniz bilemem, ancak yüksek maliyetleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Kadro:Surly Cross-Check
Groupset MTB/XT
Frenler:V
Gidon: Kelebek veya Flat, Dropbarla MTB aktarıcısı uyumunu çözmek zor olay
Maşa: Düz
Oran:24-32-44/11-34

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Tur-Dağ-Şehir karışık bir bisiklet kullanımı yapacak iseniz ;

- 28 inch ( 26'nın pek bir getirisi olduğunu düşünmüyorum. Dağ ağırlıklı bir sürüş yapacaksınız manevra kabiliyeti açısından belki düşünülebilir. )
- Tabii ki şartlarınıza göre MTB
- V Fren her daim :)
- Gidon Flat + Barend diyorum.
- Maşa'da ben amortisörlü ( kilitlenebilir) maşaları öneriyorum.

• Beğen

brh_sky

Üye
Tepki
9
Lastik seçimi de çok önemli,yerler çar çöp cam dolu,schwalbe maraton tour [emoji106]

'15 S3 .... [emoji593]

• Beğen

Hakkı Derik

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Hakkı DERİK
Bisiklet
Bianchi
Hocam tam olarak amacınızı belirleyip ona göre toplayın derim. Şu an anlattığınıza göre tur bisikleti düşünüyorsunuz? Takip ediyorum bakalım. Güzel bir bisiklet çıkacak gibi :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence 26" cunku daha saglam , uzun turlarda tel kirilma problemi daha az

Rohloff sistem : uzun omurlu , yeterli vites araligina sahip , ayrica birkaç bisikletiniz olursa ve hepsine rohloff sistem yaparsaniz tek arka tekeri hepsinde kullanabilirsiniz. Diger bisikletlerde vites sistemini tasimak ek mümkün degil.

Fren icin bisey diyemeyecegim ben v fren kullanirdim.

Kadrom çelik olurdu , aliexpresste columbus borulardan imal edilmis kadro ve maşayi 300 dolara mal edebildiğim bir satici buldum , seneye o kadroyu getirtip ustunde çalışmaya baslayacagim.

Umut Dere

Üye
Tepki
57
Bisiklet
Merida
Naçizane fikrim Kilitlenebilir amörtisörlü (Rock Shox) Paragon bu konuda çok iyi, kesinlikle 28" bir jant schwalbe marathon green guard lastikler, flat+ barend tavsiye ederim, vites takımına gelince dediğiniz şartlara uyan aynakol 48-36-26 aynakol dişli oranı ve arka 11-36 kasetli bir trekking lx veya xt set fren konusu size kalmış v fren turda sorun çıkartmaz çıkartsada parçası raat bulunur ama jant çamurlandğında veya bazı koşullarda iyi verim sağlamaz, hidrolik disk candır yüklü makineyi bile bastımmı yerine çakar ama iyi bir hidolik sistem olmalı lx xt veya slx daha aşağısı can sıkar sorun çıkarar. Umarım faydalı olmuştur, bisiklet toplamanın zevki çok başkadır. Kolaylıklar dilerim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba dostum;
100 liraya sahibinden komdan Gurbetci emeklisi bi dayimizdan 26 jant bir kadro set aldim
Yaklasik 10 ayda filan bitti projem
Elimde apgereytten kalma baslangic seviyesi jant takimim ve torney cekis sistemin vardi zaten.
Biten is budur
Mtb donanimli bagajli riser gidonlu tur bisikletimle keyifle geziyorum. Kesinlikle v fren yap bu bir
Ikincisi kivraklik ve tirmanis ayrica arazi için 26 jant bence daha basarilidir.
Rublen 11 36 olursa cicek gbi olur rampalarda kolay gele
After
IMG-20160229-WA0018(1).jpg

Bifor

2016-10-21_11-43-52_HDR.jpg

2016-08-25_11-10-58_HDR.jpg

2016-08-24_17-19-43_HDR~2~2.jpg

Can Oksuz

Aktif Üye
Tepki
124
Merhaba arkadaşlar
Öncelikle cevap veren arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Yoğun geçen bir sezonun ardından artık harekete geçiyorum. Foruma girmesem de bu projemi unutmuş değilim.
Bazı kararları verdim. Parçaları bulmak zaman alacak gibi.
Bir kromoli kadro üzerine 26 jant V fren flat bar toplama kararı aldım. Grup sete karar vermedim.
Bir tane de treyler almayı düşünüyorum. :)

Bu arada Mariokaldato hocam bisikletiniz süper olmuş ilham verdi :) güle güle kullanın

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Can Oksuz eyvallah dostum ben boyasini begenmedim kendim ilk defa yaptim zaten boyle bi deneme :D ama performansi etsane makinanin bak o sahane :D seneye nasip olursa insallah daha zalım bi kadro tasarimi var aklimda hhehe :D

Can Oksuz

Aktif Üye
Tepki
124
Kadroyu iyi denk getirmişsiniz. Tam istediğim gibi yapısı. Kalın kadroları sevmiyorum. Bu tarz kadrolar çok hoşuma gidiyor. Denk gelirse böyle birşey paslarsaniz sevinirim :)

• Beğen

Can Oksuz

Aktif Üye
Tepki
124
Çok iyi duruyor hocam. Ama artık 28 istemiyorum. Single speed den de soğudum :) ben en iyisi arkadaşın attığı gibi bi mtb toplayayım yeterli :)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Faruk Eğit

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sayın @Can Oksuz tam da @Umut Dere 'nin bahsettiği bisikleti satıyorum. Grant x-sport 0. Üst seviye bir bisiklet düşünürseniz detaylı bilgi verebilirim. Bugün ilanlara koyacağım.

• Beğen