Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir - Tur Bisikleti Tavsiyesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında serdarsom tarafından paylaşıldı.

1. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Hem ulaşım hem gezi amaçlı asfalt üzerinde kullanmak üzere bisiklet araştırmaya başladım. Hem ince tekerli hem hafif olmasını istiyordum ve araştırdıkça şehir bisikleti veya yol bisikleti olarak adlandırılan bisiklet türlerinin bana göre olduğuna karar verdim. Hız tutkunu olduğum için yol bisikletlerini de düşündüm ama günlük kullanımda çok rahat edemeyeceğimi düşündüğüm için vazgeçtim. Forumda ve Deltabisiklet'te yazılanlara göre boyum 170 olduğu için kadro yüksekliği 16"(40cm) civarında olması gerektiğini öğrendim.

Scott, Geotech veya Gaint gibi kaliteli markaları tercih etmek isterdim ama tamamen duygusal sebeplerden:D 2. eli 400 YTL altı olabilen Sedona, Trek, Salcano markalarını düşünmeye başladım. Trek F.X 7.0 ve Sedona sd-311 oldukça hoşuma giden modeller. Ayrıca daha uygun fiyata Salcano NG-650 de düşünüyorum.

Sizler hangi bisikletleri önerirsiniz ve bildiğiniz/2. el sitelerinde gördüğünüz önerebileceğiniz herhangi bir bisiklet var mı? Şimdiden teşekkürler:)

2. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    o seçenekler arasından tabikide trek

serdarsom bunu beğendi.
  3. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Konuyu açmaktaki asıl amacım bana uygun bildiğiniz başka modellerin neler olduğunu öğrenmek ve özellikle şu an 2.el olarak satışta olan bir bisikleti bulmak. sahibinden.com'u, birçok bisiklet forumunun ikinci el kısmını gezdim ancak uygun bir şey bulamadım. Bulduklarım ya satılmıştı ya da sıfırıyla neredeyse aynı fiyattaydı. Yine de cevabın için teşekkür ederim;)

4. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hafif ve sportif olan Scott Sub serisini de tavsiye ederim.0 fiyatı yüksek ama ikinci elde satmak isteyenler olabilir.Ayrıca bisikletçilere de haber bırabilirsiniz.Bazen takasta ikinci el bisikletler alıyorlar.Eğer hızlı kullanıma ilgi duyuyorsanız tavsiyem 28'' bir bisiklet almanız yönünde olacak.

serdarsom bunu beğendi.
  5. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    şimdi bana kızacaklar :) ama bu fiyatlarda düz maşa bir tur bisikleti arıyor olsa idim kesinlikle Bianchi Shape alırdım
    Sedona SD-311 daha iyidir belki ama tipi özelliksiz. Shape ise gayet çekici. seçimim sırf tipten dolayı yani.

2009 modeli böyle olmuş:

Scott SUB veya Trek FX serisi tabii ki bunların üzerinde ama fiyat da ona göre tabi.

Kadro boyu konusunda uzman değilim ama kullanım tarzına göre veya bisikletin türüne göre değiştiğini biliyorum en azından. Tur bisikletinde sana uygun olan 16 değil de, 17 veya 18" olabilir, emin değilim. Bunu iyi araştırmanı öneririm.
    kadro boyu için şu sitede detaylı bir hesaplama var:
    http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR_INTRO

cagan0403 ve serdarsom bunu beğendi.
  6. Salih Bisan Pacific 1996

Salih Bisan Pacific 1996 Üye

Seviye:
    gatila'ya katılıyorum Shape'in fayda/maliyet oranı gayet iyi eğer Shape istiyorsan elini çabuk tutumalısın çünkü yaz başına doğru hiçbir yerde kalmıyor. Trek 7.0 ise Sd311'den çok az üstte fakat fiyatı çok daha fazla onu önermem o yüzden. Sana tavsiyem biraz daha para biriktirip, 2. el bir Scott Sportster P5-P6 bakman ki onlar en aşağı 450-500 YTL civarına bulunur.

serdarsom bunu beğendi.
  7. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkürler. İkinci el Scott P5 buldum ama fiyatı 645 lira; o da beni aşar. Scott Sub'ın da ikinci elini hiç görmedim.

Bianchi'ye biraz antipatim var ama eğer hafif ve sağlam bir bisikletse olabilir. Biraz da Shape'i araştırayım;)

Diğer bahsettiğimiz bisikletlere göre alt sınıflar biliyorum ama Salcano SG-650 veya Salcano İstanbul M modellerini tavsiye eder misiniz acaba?

bisikletseven bunu beğendi.
  8. cagan0403

cagan0403 Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben bianchi-shape kullanıcısıyım ve gayette memnunum bisikletimden tavsiye ederim.hız yapmayı seviyorsan tam sana göre

serdarsom bunu beğendi.
  9. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    paranı ıyı değerlendirmek istiyorsan bence al bir p5 arkana bakma ben kullanıyorum ve inanılmaz güzel kullanışlı nerdeyse tum parcalarını değiştirdim ama gerekte yok scott scotttır yeni clio alacağına 15 yıllık mersedes bmv al derim

serdarsom bunu beğendi.
  10. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    salcano istanbul m kullanıcısıyım ama bildiğim kadarıyla bu istanbul un k.boyu sabit. benim boyum 178. normalde kadro boyu bana da tam uymasa da herhangi bir sıkıntım yok. belki benim bisikletim iyi çıkmıştır gayet sağlam arazi yaptım sorun vermedi. yani tavsiye ederim ama boyunuz sorun oluştur diye düşünüyorumbir de bisikletin ağırlığı 16-17 kg cıvarında bagaj ve çamurluklar çıkarılınca azlabilir tabii. benim karar aşamasında olduğum ise scott sub 20 28" 2008 model. bu bisikleti araştıdım. ağırlığı, tipi hoşuma gitti. 680- avro fiyatı var tabii. salcano istanbul ise 425-ytl ortada ciddi fiyat farkı var bu haliyle konfora yansıyacak bir durum.

umarım size istanbul kullanıcısı olarak bisiklet hakkında bi fikir verebilmişimdir. saygılar

serdarsom bunu beğendi.
  11. Erhan22

Erhan22 Aktif Üye

Seviye:
    Salcano City Bike modelini inceledinmi?

serdarsom bunu beğendi.
  12. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Cevabınız için teşekkürler. İstanbul M, hem boyut hem ağırlık olarak benim için biraz fazla galiba;) Bir de şikayetvar'da şöyle bir şikayet buldum: http://www.sikayetvar.com/svf-sikayet-full--7297-0-0-2-213339-.html
    Bisikletin bakımıyla ilgili biraz bilgi verebilirseniz sevinirim. Açıkçası bisiklet alırsam bakımlarını kendim yapmayı düşünüyorum ve bakımlara 20-25 lira vermeyi hiç düşünmemiştim.

Siz deyince farkettim. Önceden gözümden kaçmış. Gerçekten görüntü olarak çok güzel. Biraz araştırayım dedim ve karşıma şu şikayet çıktı: http://www.sikayetvar.com/svf-sikayet-full--7297-0-0-2-296640-.html
    Yedek parça uyumuyla ilgili bir sıkıntı oluyor mu gerçekten? Bir sorun olduğunda universal herhangi bir parça takamayacak mıyım? Salcano kullananlar beni aydınlatırsa sevinirim.

Bir de ikinci el 200 liraya bu biskleti buldum: [​IMG]
    Bisan apenin kadro, weınmann kadro ve shimano acera vites sistemi var. Önerir misiniz?

13. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Salcano SG-650 ve Bisan Apenin gibi MTB'lerden bahsetmem biraz alakasız kaçıyor farkındayım ama ince tekerle onlar da işimi görür gibime geliiyor. Yoksa yanlış mı düşünüyorum?
    Bu arada üstteki mesajda Weinmann kadro yazdığım jant olacak:D

14. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba
    afşin salcano 28 kullanıyır zuuzn turlar için bende biraz kullandım oldukca güzel ve yolu çok rahat bir bisiklet diğer markaları pek aratmaz donanımı biraz uzun yol için düşük ama parçalarını her yerde bulursun iyi serilerin parcaları yolda sorun olunca bulunmuyor çünkü forumda vagus adını kullanıyor afşin istersen mail atıp danışabilirsin

serdarsom bunu beğendi.
  15. bisikletseven

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    servis ücreti bisan da da var diğerlerini bilmem. ben alalı 1 yıl oldu. kendi isteğim dışında 1 parçası değişmedi. gittiğim servisteki usta elinden geleni yaptı. hatta hiç ücret ödemeden gevşeyen yerler olunca giderim yapar. ne diyeyim her insan bir değil yerli firmaların servisleri boldur ama servisleri takip etmiyorlar galiba. ben de onu başka arkadaşlara söyledim doğru adam ticarette müşteri kazanır. kadronuzda üretim hatası varsa bu garanti süresinde değiştirilir bu yasal hakkınız ilgili linki okudum ben bisikleti internetten almam alacağım bisiklete bi bakmam binmem lazım kendi fikrim. en iyi alışveriş malı görmekle olur göreceksin deneyeceksin içine sinecek alacaksın ben salcanoyu denedim bindim tur attım ve fiyatına göre uygun buldum aldım sen de öyle yap bu da benim tecrubem karar senin.

saygılar

serdarsom bunu beğendi.
  16. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Forumda başka konularda okuduklarıma göre herhangi bir MTB alıp ince lastik takarsam beni pek tatmin etmeyecek.

Şu an Sedona SD-311, Ümit 28 Superior, Salcano City Sport, Bianchi Shape, vb modellerin ikinci elini arıyorum. Şimdiye kadar internette karşıma çıkmadı. Bulabileceğim bir yer önerebilirseniz sevinirim.

17. bisikletseven

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sitenin 2 el bisiklet bölümünü takip edin istediğiniz tipte bir bisiklet bulabilirsiniz yalnız diyeceğim şu salcano ve ümit in 28" leri sizin boyunuza tam uymayabilir onun için bu bisikletleri görerek, deneyerek almanızı tekrar tavsiye ederim

serdarsom bunu beğendi.
  18. cagan0403

cagan0403 Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben yinede bianchi shape tavsiye ediyorum uzun yol için gayet ideal:) amma velakin 2.el bulmanız oldukça zor sahibinden.com sitesinden araştırabilirsiniz

serdarsom bunu beğendi.
  19. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Zaten internetten baktığım bisikletlerin İstanbul'da olmasına dikkat ediyorum. Ben de sizin gibi düşündüğümden denemeden almayı düşünmüyorum;)

Birkaç haftadır neredeyse her gün kontrol ediyorum sahibinden.com'u;) Ancak istediğim özelliklere sahip Trek 7100 dışında bir bisiklete rastlamadım. O da 500TL olduğu için bana biraz tuzlu geliyor.

20. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bencede almışken trek fx,scott sub serileri gibi kaliteli ve size uzun yıllar hizmet edecek modellere bakmanız sizin için iyi olacaktır.Sıfır fiyatları yüksek ama bulunabilirse ikinci el uygun fiyata alınabilir.