Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir/tur bisikleti almak ya da toplamak

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Y. Emre tarafından paylaşıldı.

1. Y. Emre

Y. Emre Misafir

Merhaba, ben bisiklet felsefesinin en temelde bağımsızlık ve kendine yetebilme olduğunu düşünen bir üniversite öğrencisiyim. Uzun zamandır bisiklet kullanırım ve genelde basit, çift amortisörlü bisikletlerle ömür çürüttüm. Mayıs'tan beri bisikletsizim ve ta o zamandan beri hem İstanbul'da ulaşımda kullanabileceğim hem de şehirler arası tura çıkabileceğim bir bisiklet arıyorum. Ya forumdan ve/veya sahibinden'den bulduğum bisikletleri haklarında bilgi toplarken kaçırdım ya da pahalı geldiklerinden içim gitse de alamadım. Gösterişli bir şey istemiyorum ama bisikletin beni yolda bırakmayacak kadar da kaliteli olmasını arıyorum. Daha çok kilitlemeli ön amortisörlü alüminyum kadrolu 27.5-28" jantlı bisikletlere bakıyordum. Daha sonra bazı bloglarda bisikletin çelik kadro olmasının daha mantıklı olacağını yazanları bile okudum. Sonuçta geldiğim nokta şu: Acaba klasik, ince çelik kadrolara sahip bakımlı bir bisiklet (hani şu üst kadro borusu yere paralel, 28 jant, yol tipi gidonlu, 14 vitesli falan olanlardan) alsam, pek pahalı olmadığından kalan paramla rahat rahat donanımını yükseltsem nasıl olur? Yani genelde 24, 27 hatta 30 vites falan öneriliyor ama bu vites sisteminin sert geçiş dışında nasıl bir olumsuz yanı olur? Bunu en azından kaset ya da ayna dişlileri değiştirerek aşabilir miyim? Her kadroya uygun çark bulabilir miyim? Fren, vites ayarı, sökme, takma yapabiliyorum, gerekli aletlere sahibim. Yardımcı olan dostlara şimdiden teşekkür ederim.

2. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    30 vites para söğüşleme olayı. Önde 3 yaprak olur ise yüklü halde yokuşları rahat çıkarsınız. Yüklü tur için 3 yaprak candır. Aşadaki link bir alternatif sunabilir. Tur Bisikletine Bir Örnek: Rockrider 5.2'ye Kat Çıkmak Çelik kadro ister isen direk Fuji Touring tavsiye ederim. Çelik kadro olayını açacak olursak. Yurtdışı turları dışı ve aylık yurtiçi turları olmayacak ise pek önemli kalmıyor. Sonuçta eski alacağınız bisikletinde bir metal yorgunluğu bulunacak. Yapılmaz mı dersen elinde var ise değerlendirilir ama ikinci ele şimdi tur için 400-500 TL bayılmakta pek mantıklı gelmiyor. Kipalarda 100 TL ye bisiklete benzer bir şey satıyorlar. Hiç düşünmeden uzaklaşın.

mehmetsunu bunu beğendi.
  3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hoş geldiniz güzel yazmışsınız ama bisiklet önerisi için önce bütçenizi söylemeniz lazım. 1.000 liraya da var 10.000 liraya da...

4. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Her ne kadar de guspitus non est disputantum isede bu fuji touringler turcu tayfası arasında bu yıl hakettiği bir şöhret kazanıp patladı gitti. Bazen en doğru en yalın haliyle karşınızda durur ama siz beğenmez burun kıvırırsınız ama sonuçta dönüp dolaşıp yine geldiğiniz nokta bu ilk başta burun kıvırılan şey olur. Touring tur bisikletçiliğinde fujinin turnayı gözünden vurduğu bir bisiklet oldu sanırım nissan firmasının suv piyasasında kaşkainin ekmeğini yediği gibi fujide bu işten çok ekmek yiyecek. Fuji tourungde aynakol ve ruble seçiminde shimano deorenin setini kullanaraktan çekiş sistemindede akıllıca bir tercih yaptığını gösteriyor. 48*36*26 ya 11*34 kombinasyonu çok methedilen rodloff un kapalı vites sistemine göre daha fazla vites aralığı (% 570) sunuyor. Buda touring in hafif yapısı nedeniyle düz yolda gazlaması yokuşlarda ise yormaması sonucunu doğuruyor.

Turan Babacan bunu beğendi.
  5. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    +ön amortisör: Ön amortisöre bir ekleme yapayım ucuz amortisörler ağırlıktan ve gücünü emmekten başka bir şey yapmıyorlar. Tur için ön amortisör düşünüyor isen şöyle 1000 TL ye yakın bir para gözden çıkartacaksın. Ötekli türlü olmasın 3kg rahatla daha iyi.

6. Y. Emre

Y. Emre Misafir

Zaman ayırdığınız için teşekkürler...
    Turan Babacan, evet gösterdiğiniz makaleyi geçenlerde okumuştum, benim için oldukça faydalı oldu. Market bisikletlerine artık bakmıyorum bile ama hâliyle Fuji'lere falan da bakamıyorum :)
    Berke K. ne yazık ki 400-500 TL'lik 2. el bisikletlere bakıyorum genelde ama sanırım bir aya kadar bir arkadaşımın kredi kartıyla bütçemi biraz daha yükseltip sıfırdan toplayacağım. Ama yine de bakıyorum sağdan soldan...