Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir/Orman'da Salcano City Fun 60 vs NG650

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında caglarcosgun tarafından paylaşıldı.

1. caglarcosgun

caglarcosgun Yeni Üye

Adı:
    Çağlar
    Arkadaşlar merhabalar. Biliyorum yeni başlayanların klişe soru cevaplarından sıkılıyorsunuz ancak tam olarak kafamdaki soruları tatmin edecek cevaplar bulamadım.

Her şeyden önce yeniyim. Yaşım 25 ve bisiklete binmeyi 1.5 sene önce öğrendim. :D Ailem mahallede yaşanan kazalardan ötürü hep uzak tuttu. Benim de ilk bindiğim ana kadar merakım olmadı hiç. Ancak mekanik aletlere karşı uyumlum. Elime alıp öğrenmem sadece 1 dakika sürdü.

Şimdi kız arkadaşım doğum günü hediyesi olarak Salcano Excel 26 almış ancak araştırırken kadro boyunu dikkate almayı unutmuşlar. Boyun 1.86 ve bisikletin kadro boyu 17 inç. (Evet daha almadan her şeyi araştırıp öğrendim. :D)

Sonuç olarak bisikleti iade ediyorum ve yeni bir bisiklet almak istiyorum tam heyecanım gelmişken. Fiyat olarak önce 100 tl sonra 200 tl fark vermeyi göze almışken şimdi 600 TL'yi de gözden çıkarabilecek gibi duruyorum. Yeni olduğum için daha ucuz bir şey almam gerektiğini söyleyebilirsiniz ama donanım olarak yükseltme yaptığımda yine bu bisiklerlerin fiyatına geleceğini düşünüyorum. Tabii tecrübe ve fikirlerinize her zaman açığım.

Bisikleti aldıktan sonra değiştirmeye çok sıcak değilim çünkü memurum ve kullanımım kısıtlı olacak. Mahallede ya da yakın ilçelerde kullanacağım. Çoğunluğu mahalle de olacak.

Şimdi asıl kafamı karıştıran, daha doğrusu kafayı yedirten yere geleyim.

İstanbul Gazi Mahallesinde oturuyorum. Belki bilenleriniz vardır, burada Alibeyköy barajı var. Barajın çevresi ormanlık alan. Bu alan içerisinde de yol olarak arnavut kaldırımı var.(şu girintili çıkıntılı olanlar.)
    Böcek ve doğa fotoğrafçılığına da merakım olduğundan yaz aylarında ormana bisikletle gidip gelmek istiyorum. Bu bağlamda bakınca NG650 iyi gibi görünüyor. Fakatbi boyuna göre zayıf biriyim. Kondisyon da var sayılmaz. Mahalle de yokuşlu. Bu yüzden de oturma pozisyonu ve teker olarak CF60 uygun görünüyor ve ben işin içinden çıkamıyorum. Son çare bari tipine göre seçim yapayım diyorum. CF60 ın kadrosu çok güzel görüyor ama NG650 nin de kırmızı/siyah modeli kendine çekiyor. Tabii bulmak da mesele ama o ayrı.

Şimdi sizlerden istediğim bana fikir vermeniz, yol göstermeniz.
    Kısaca; 1.86 boy, 68 kilo ile, asfaltta, yer yer yokuşta, ama gittiğim asfalt yol kadar arnavut kaldırımında ve özellikle yaz aylarında orman içinde, toprakta kullanabileceğim en uygun bisiklet hangisi olabilir. Amortisör hangisinde daha iyidir, hangisi amortisör değiştirmeye uygundur ya da bahsettiğim koşullarda amortisöre gerek var mıdır? Dağ bisikleti adı gibi yalnızca dağda, kayalıkta mı önemlidir yoksa orman da farkını belli eder mi? Ya da şehir bisikleti diğer koşullarda kullanılmaz mı?

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum.
    İyi günler dilerim.

2. ocnby

ocnby Dağ Bisikletçisi

Adı:
    Oğuz Can Abay
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Salcano herzaman en iyi fiyat/performans oranina sahiptir marka konusunda dogru secim yapmissiniz yazdiklariniza bakilirsa dağ bisikleti yani ng serisi size daha uygun olur Dağ bisikleti ile ormana heryere girersiniz Sehir bisikleti ile asfaltlarda ve hafif bozuk yollarda surebilirsiniz benim onerim NG serisidir ;)

3. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhabalaar,
    Ben düşünürseniz size Sedona 300 öneririm -tabii Salcano bayiinde bir salcano ile takaslamayacaksanız-, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacaktır gerek ayna kolu olsun gerek maşası olsun gerek tasarımı olsun. Hem çok şık, hem kısmen yokuşlarda rahat ettirecektir, hem de kısmen bozuk yollarda iyi sürüş sağlatacaktır. Çok şık bisiklet bence ve size yakışacaktır fotoğraf makinenize :)
    eğer sadece salcano düşünüyorsanız city fun bence çok daha fazla memnun edecektir sizi.

fakat ben de bisikletler ile henüz 6 aydır haşır neşirim diyebilirim; mutlaka daha iyi öneri verecek dostlar olacaktır.

4. caglarcosgun

caglarcosgun Yeni Üye

Adı:
    Çağlar
    İlginiz için teşekkür ederim. Salcano almakta kararlıyım zira bütçem kısıtlı. Sedona 300 güzel bisiklet ancak fiyatı çok yüksek. Dediğim gibi maksimum 600,00-TL verebilirim.
    İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Diğer arkadaşların da önerilerini bekleyeceğim. :)

bua bunu beğendi.
  5. Saikou

Saikou Kıdemli Üye

Adı:
    Ali B
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @caglarcosgun 1 sene kadar sizin kullaniminza benzer sekilde ng650 kullandim. Ng650'nin en onemli eksigi arka ve orta gobegin cok kotu olmasi. Aldigim hafta bile arka ruble 8 ciziyordu. Normal bir kullanimda sorun cikarmiyor.
    Az kullandiktan sonra orta ve arka gobekleri rulmanli tip ile degistirirseniz cok onemli bir eskigi kalmaz.

Bir de uzerinde gelen lastikler patlamaya cok direncli degil. Sizin kullanim yerinizde patlak sorunu yasarsaniz onlari da yenilersiniz.

Ek: satin aldiginiz yerin servisinin iyi olmasina da dikkat edin. Az pahali olsun ama servisi iyi olsun.

6. Bianchi tdl 1300

Bianchi tdl 1300 Forum Demirbaşı

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    İşin içinde orman toprak varsa kesinlikle ng 650