Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir/Kross/Trekking/Hibrid Bisiklet için seçim önerileri

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erkin Serdaroğlu tarafından paylaşıldı.

1. Erkin Serdaroğlu

Erkin Serdaroğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Herkese Meraba,
    Aktif olarak bisiklet sürmeye yeni başlayacağım. Ek olarak 16 yaşında oğluma da bir bisiklet alacağız.
    İş-ev arası (8-10 km), vakit buldukça 50-60 km çevre gezileri yapmayı planlıyorum.
    Baz olarak, minumum Acera ve üstü vites ekipmanları, hidrolik disk fren, kilitlemeli ön amortisör istiyorum (ne kadar doğruysa?).
    Bisiklet için 1.500 TL bütçem var. Burayı takip ve incelemeler sonrası bazı modeller buldum.
    Bu arada peşine %30 indirim yapan bisikletçi İzmir'de yok.
    Baktığım modeller aşağıda. Hepsinin artısı-eksisi var. Özellikle kullananlar ve deneyimlilerden yardım bekliyorum.

Merida Crossway TFS 100-D
    Merida Crossway 40-D
    Trek DS 8.3
    Giant Roam 1D (not 1450 TL ye buldum)
    Lapierre Cross 300
    Lapierre Cross 400
    Mosso 770 SMD Acera
    Ghost Cross 1800
    Sedona 341
    Sedona 331
    Salcano City Sport 10
    KTM Life Road
    Carraro Sportive 225
    Fuji Traverse 1.1D

2 bisiklet ve aksesuarlar dahil bütçemiz 3.000 TL. Birlikte çıkacağımız turları heyecanla bekliyoruz.

2. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Trek DS 8.2 alın hem bütçeyide fazla aşmamış olursunuz...

3. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/scott-2013-sub-40-bisiklet.html şunuda göz önünde bulundurun bence. bir Scott kullanıcısı olarak bisikletimden oldukça memnunum. ve bu modelin diğerlerinden pek aşağı kalacağını düşünmüyorum

4. Erkin Serdaroğlu

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Trek'i gördüm çok şık bişey

Scott'da çok hafif, ama amrtisör disk fren, konforu eksik gibi. Belki yanlış düşünüyorum ama, biraz da konforlu olsun istiyorum.

5. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bence hatalı bir düşünce. ben downhill yapanlar haricinde disk freni gereksiz buluyorun. alanların birçoğu sadece şekil olsun diye alıyor bence. zira tur yapılacak bir bisiklet için v-frenin yapamayıp disk frenin yapacağı hiçbirşey yok. isterseniz bu işe yıllarını vermiş ustalara sorun. disk fren o amaç için tamamen gereksiz.

tur yapmak için amortisör bence gereksiz ağırlıktan başka birşey değildir. ben yol bisikletim ile kilittaşı döşeli yollara, hafif mıcırlı yerlere giriyorum ve hiç rahatsız olmuyorum.

yolda giderken amortisörsüz hafif bir 28jant bisiklet ile gitmenin keyfini bir alırsanız amortisörlü olanlara dönüp bakmassınız dahi.

şuna bir bakın derim. http://www.erdoganlarbisiklet.com/yol-bisikletleri/scott-2013-metrix-40-bisiklet.html bu dahada hafif. neredeyse bir yol bisikleti ağırlığında .
    konfor konusunda endişeniz olmanız. bence amortisörsüz bisikletler daha konforlu

6. Erkin Serdaroğlu

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sanırım amörtisör ve disk frenden siz ustalarım sayesinde vaz geçeceğim. Fuji absolute 1.3 e ne dersiniz. Forumda bir arkadaş 1.450 ye yeni almıştı

Yoksa o paraya sabit maşalı Scott mı almalıyım.

7. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Kron XC1000, Salcano Astro ve Salcano NG650 ve Cetra Cougar bisikletlerim içinde size 7005 alu. kadrosu xcm v3 gidondan kilitlemeli maşası ve alivio seti ile Kron' u öneririm. Bu arada Astro da Acera seti ile değerlendirilebilir. Fiyatta yapılan bu tasarruf Astro da kilitlemesiz SR maşa ve v fren olarak geri dönüyor. İsmail Eren arkadaşımın yorumuna katıkıda bulunmak istiyorum; kullanım alanlarım karışık, fakat asfaltta kullandığım alanlarda eğimsiz düz yollar değiller.. Özellikle dik ve uzun inişlerde hidrolik disk fren farkını çok hissediyorum. V fren ile fren yaparken kolumda oluşan ağrılar HD fren ile kayboldu. HD frenin disk frene göre performans artısının yanına konfor özelliğinide eklemek lazım. Fakat bisikleti ters çevirememe, parça fiyatlarının fazlalığı, bakım için teknik ekipman ve bilgi gereksinizmi, teker söküp takarken v frendeki kolaylığı(belkide yeterince söküp takmadığım için) bulamamam eksi olarak görünebilir fakat HD frenin artıları daha çok.. NG650 ise ...... iyi bir kadrosu var, vites sisteminin daha iyileri var ama tourney ile ülkeleri geçen bir seyahat yazısını daha yeni okudum, bu açıdan problem olmaz. fakat daha iyi komponentler ile geliştirilmeyi isteyecek bir bisiklet.
    Bir arkadaşımın Specialized şehir bisikletini inceleme şansım oldu. Kadro ve geometrisi güzel, komponentler alivio, v fren ile fiyat olarak biraz yüksek, donanım olarak orta, görsel ve konfor olarak güzel bir bisiklet.

Bence oğlunuzla birlikte önce kadro, maşa, aktarıcılar, frenler üzerine bilgi alıp, bir bisikletçide deneyerek teknik özellikleri aklınıza yatan, görünümü kalbinizi ısıtan, fiyatı sizi üzmeyecek yol arkadaşlarını seçmeniz olacaktır.