Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir içinde kask kullanabilir miyim???

Konu, 'Giyim' kısmında ozgurdeniz tarafından paylaşıldı.

1. ozgurdeniz

ozgurdeniz Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben genelde şehir içinde işte sokak aralarında bayrampaşa yıldırım mahallesinde gezen biriyim.yani böyle fazla uzun yolculuklara çıkmam.15-20 km günlük sürerim.yarışlara katılmam.ancak yaşadığım talihsiz kazalar bana kask kullanmam gerektiğini öğretti.çünkü benim hız yaptığım bazı alanlar var ve buralar hep sokak araları yokuş aşağı yollar vs.birgün frenlerin tutmamasından korkuyorum...

sormak istediğim asıl soru şu: acaba şehir içinde kask kullanarak bisiklet kullansam çok mu değişik görünürüm ya da dikkatim mi dağılır?
    cevaplarınızı ve tecrübelerinizi bekliyorum...şimdiden teşekkürler...

2. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklet sürdüğün her zaman kask kullanmamda fayda var çünkü her an kaza riski var.Şehir içi,dışı vb. farketmez.Kask dikkatini kesinlikle dağıtmaz şüphen olmasın.Zaten belli bir zaman sonra kafanda kaskın var olduğunun farkına bile varmazsın.Değişik de görünmezsin çevredekiler de zamanla kaska alışırlar.

3. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Yazında zaten konunun önemini farketmişsin. Kaskı bir kaç kez yadırgarsın ondan sonra alışırsın. Bu sefer takmadığında kendini çıplak ve güvensiz hissetmeye başlarsın. Emir arkadaşımızın dediği gibi herkes sonunda kask takmana alışır ve dikkatini de dağıtmaz.

4. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben de genelde şehiriçinde dolaşıyorum fakat kaskı hiç başımdan çıkarmıyorum kazanın ne zaman geleceği belli olmaz
    fazla estetik görünmeyebilir lakin bir kaza geçirip başımızdan darbe alırsak bu karizmadan daha önemlidir,bilindiği gibi beyin ve vücüttaki sinir hücreleri kendini yenileyemez çoğalamaz bu yüzden başınıza iyi bakın derim

5. ozgurdeniz

ozgurdeniz Aktif Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim teşvik ettiğiniz için.buralarda satılmıyo sanırım bu kaliteli kasklar.ben ist bayrampaşa'da oturuyorum.en yakın nerede satılır

6. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Daha bugün bir arkadaşımıza yazdığım mesajdı bu. Aynen size de yazayım:

Forumun üst kısmında Türkiye'ninönde gelen bisiklet dükkanlarının bağlantıları var. Oradan ulaşabilrsin. Ama ben kask alırken görerek, elleyerek almanı tavsiye ederim. Bir yarım gününü ayırırsan çözersin işi

89Hasan ve ozgurdeniz bunu beğendi.
  7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Emniyet kemersiz arabaya binmek nasıl bir davranışsa, kask takmadan bisiklete binmek de aynı türden bir davranıştır.Nitelendirmesini size bırakıyorum.
    Özendiğimiz eğitimli yabancılar, kask takmayanları ayıplıyorlar, garipsiyorlar.Cahil insanların tepkilerine göre hayatınızı yönlendirmeyin ve bir an önce kaskınızla sağlıklı şekilde bisikletinize binin tavsiyesinde bulunuyorum.

8. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Emin misiniz? :)

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=16640&highlight=chaise

Türkiye için şartlar farklı, kabul ediyorum. Ama ayıplanmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Benim takmayan arkadaşlarım var, belirtiyorum ama karışmıyorum. Arada sırada benim de takmadığım oluyor. Evet, eldivensiz ve kasksız da sürüyorum ve bu çok normal...

ozgurdeniz bunu beğendi.
  9. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Benim çarşıda kısacık bir işim bile olduğunda kaskımı takıyorum. İlk başlarda şehir içinde takmaya utanıyordum ama sağlığım o meraklı bakışlardan, laf atmalardan daha değerli olduğundan şehir içinde de takıyorum.

Çok nadirde olsa kaskımı takmayı unutup çıktığım zamanlar oluyor ve çok sürmeden kafamdaki çıplaklığı hissediyorum ve geri dönüp kaskımı alıyorum.

tuninger_haa ve ozgurdeniz bunu beğendi.
  10. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    " Ya kaz kafalısınızdır , yada kask kafalı. ":) Lütfen alınıp sadece mesajın bu cümlesine cevap yazmayınız .
    Hâlâ bunu konuşmamız bile beni üzüyor.
    Şehir içinde toplam 5 km sürüyor olabilirsiniz , veya en yüksek hızınız 20 km olabilir. Kask siz hızlı gidiyorsunuz ve yüzlerce km sürüyorsunuz diye lazım değil sadece.
    Araba, kullanan "Öküz" ün biri şehir içinde 50 - 80 - 100 km le size çarptığında da lazım kask.
    Bu durumda sizin hızınız veya evden çıkalı 100 metre bile olmaması farketmeyecek.
    Kaza
    Anında
    Seni
    Korur.

11. ozgurdeniz

ozgurdeniz Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler..bu bayrampaşa carrefour a falan gidicem en son motor kaskları vardı ama bisiklet kaskı da vardr herhalde....

12. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    istanbulda oturupta kask alamıyormusunuz :7:

isanbulda gerçekten ''kaliteli'' bisiklet bayii leri var hatta bir çoğu sitemizdede mevcut adreslerine bakıp en yakın olanına gidip alabilirisniz....

tuninger_haa ve ozgurdeniz bunu beğendi.
  13. elifm

elifm Aktif Üye

Seviye:
    bana kask takmayan bisikletçi ve motorcular çok garip geliyor :)

tecrübelerimden kimsenin kaskınıza takılmayacağını söyleyebilirim..

her şey alışkanlık işi.. ben de uzun süre kasksız kullanmıştım.. yanlış yapmışım..

alıcağın kask ne kadar hafif ve delikli olursa (hava girişi terlememek için) o kadar pahalı olur..

çin malı hafif, delikli ve ucuz kask alma..

prowel'in uygun fiyatlı modelleri var..

ancak sana ne kadar hoş gelirse o kadar benimsersin kaskını.. sanırım 50 YTL'yi gözden çıkarmalısın.. bence kafana değer..

kask kafana cuk diye oturmalı, sonra ince sıkılaştırma ayarlarını yaparsın.. genelde sıklıkla yapılan hata farketmeden büyük kask almak..

karfurdan ziyade mağazalara gitmeni öneririm.. sirkeci'ye de bakabilirsin..

karfurda satılan motor kasklarını şapka niyetine kullanabilirsin..

14. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Motor kaskları bisiklet kasklarından çok daha garip ve dikkat çekici olduğu halde millet buna dikkat etmez ve garip garip bakmaz,ama basit bir bisiklet kaskında önüne bakmayıp,birşeye takılıp yeri öpücek kadar arkasına bakıp bakıp "bu ne ya böyle" diyebilir. Çünkü millet kasklı motorcularu çok gördü ama bisikletçileri görmedi çünkü onları hep çocukların altında bir oyuncak olarak gördü. Bu insanlar hiçbir kasklı motorcuya"sen yarışçı mısın" demekdikleri halde sivil giysileriyle ama kasklı bir bisikletçiye aynı soruyu sorabilmektedirler;hatta dalga bile geçmektedirler, neden mi çünkü burası Türkiye! Dünyanın ne garip olayları zuhur ediyor burada!

15. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Evet Türkiye bu tür olaylara gerçekten çok yabancı. Yabancı olduğu kadarda bu tür durumlarda espri yeteneğini konuşturmak gibi bir amaca hizmet etmeyi kendilerinde görev olarak görüyorlar.

Mesela ,
    Kasklı olarak gördüklerinde bana sorulan sorulardan bazıları;

Star Wars filminde oynadın mı sen abi?
    ET ile bir akrabalığın varmı ?
    Bisikletinle ışınlanabiliyo musun?
    Sahilde kullansam güneşten korur mu bu abi?
    Şeklide kavun gibi dur bir kokliyim bakiyim.

Bu sorular yakın arkadaşlarımdan da gelmiştir. Yani okumuş kültürlü arkadaşlarım. Ama derlerki okumak cehaleti alır, .... baki kalır...

ozgurdeniz ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  16. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    İşte o yüzden ben -kim olursa olsun- garip bakışlara, insanı sinir eden laf atışlarına asla kulak vermem, kulağımın dibinde dahi olsa bakmam,konuşmam,ilgilenmem! Yapacağım tek şey,bisiklete konsantre olup zevkini çıkarmak,maksimum güvenliği elden kaçırmamak.
    Ha insanların çoğunluğu bana baksın bakmasın o beni ilgilendirmez,o onların sorunu;ben kendi işime bakar,kaskımı takar,pedalıma basar,arkama bile bakmadan metal atımla oradan uzaklaşırım...
    Aksi takdirde hastalık gibi olan ve çoğalan bu insanlarla uğraşılmaz,konuşulmaz!

mcaliskan23 bunu beğendi.
  17. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    Mrb.
    İşime bisiklet ile gidip geliyorum. Her gün 1-2 saat trafikteyim. Ve hergün kask takmak zorundayım. Kimin ne dediği, bana nasıl baktığı önemli değil. Güvenliğim herşeyden önce gelir. Vapurda, yolda, insanlar garip garip bakıyor. Kask takınca dikkatinizin dağılacağını pek zannetmiyorum. Sadece cevrenizdeki bakışlara sizde bakarsanız o zaman belki dikkatiniz dağılabilir.
    Ben alıştım. Kasksız bisiklet kullanmayın.
    Hoşçakalın.

ozgurdeniz bunu beğendi.
  18. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Kaskıma ve bana laf atanlara alıştım. Tepkiler beni güldürmekten başka bir işe yaramıyor.

mcaliskan23 bunu beğendi.
  19. NightHawk

NightHawk Aktif Üye

Seviye:
    Eskiden saçım vardı kask takmıyordum , şimdi yaş ilerledi kel görünmesin diye takıyoruz :D

lindemann bunu beğendi.
  20. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    özellikle şehir içinde daha çok lazım...

Canavar misibüsçüler, motorsikletliler (yani scooter tarzı, her an bir yerden çıkabilenler) ve şaşkın sürücüler oldukça kask takmak zorundayız...