Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir içi ulaşımda hangi bisiklet?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Atilla G. tarafından paylaşıldı.

?

Şehir içi kullanımda hangi bisiklet en doğru tercihtir ?

1. Şehir Bisikleti

oy sayısı 69
    47,9%
  2. Dağ Bisikleti

oy sayısı 12
    8,3%
  3. Yol Bisikleti

oy sayısı 27
    18,8%
  4. Katlanır Bisiklet

oy sayısı 29
    20,1%
  5. Single Speed & Fixed

oy sayısı 4
    2,8%
  6. Diğer

oy sayısı 3
    2,1%
  1. Atilla G.

Atilla G. Gaddara

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aslında soru çok basit, şehir içi özellikle trafikte hangi bisikleti tercih etmeliyiz ?
    Bisiklet tercihi yaparken, güzergah, yol durumu, trafiğin seviyesi, mesafe ne kadar etkilidir ?
    Bisikletle ulaşım yapmak isteyenler hangi kıstasları daha çok dikkate almalıdırlar ?

Ben kendi adıma iş yerime ulaşım için bisiklet kullanıyorum. Günde 16 km ( en az ) yol kat ediyorum. Ortalama olarak yolumda fazla bir eğim yok. Kısa ancak dik yokuşlar mevcut. İkiden fazla rota alternatifim mevcut. Ancak trafikte özellikle minibüs ve otobüslerle iç içeyim. Yol bisikleti kullandığım için gayet memnunum. Dağ bisikletinden sonra katırdan inip, yarış atına binmiş gibi oldum.

Yol bisikletlerinin şehir içi kullanımda ideal olduğunu düşünüyorum. Dezavantajı uzun mesafeli sürüşlerde (ulaşım için) rahatlık probleminin olmasıdır, bisiklet üzerinde eşya taşıma zorluğu ( sırt çantası ile kısmen problem çözülmektedir ). Rahatlığı önemseyen arkadaşlar Şehir bisikleti tercih edebilirler. Şehir bisikletleri biraz ağır olmalarına rağmen dağ bisikletlerine nazaran, şehir içi ulaşıma çok daha uyumlu makinelerdir.

Bu başlık altında tercih yapmak isteyecek arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek için açılmıştır. Hepinizin şehir içi tecrübelerini aktarmalarını ve yeni arkadaşlara tercih konusunda fikir vermesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Hepinizin tecrübelerini ve katkılarını bekliyoruz arkadaşlar.

Asset_269357.jpg

Son düzenleme: 5 Eylül 2016
  2. Üye Adı

Üye Adı Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şahsen katlanır bisiklet kullanıyorum ve şehiriçi ulaşımda çok faydasını görüyorum.

ykaya ve mariokaldato bunu beğendi.
  3. Atilla G.

Atilla G. Gaddara

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aklıma gelmişken ben kendi adıma bir ekleme yapayım. Hacimli bir yük taşıma konusunda yol bisikletleri sınıfta kalıyor. Başıma geldiği için belirtiyorum. Bazen ağır olmasa bile küçük bir pazar poşeti sıkıntı doğurabiliyor.

4. OnurMetin

OnurMetin Yeni Üye

Adı:
    Onur Metin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İstanbul gibi, toplu ulaşımda bisiklet kullanmanın sıkıntı ve yasak olduğu yerlerde, katlamalı bisiklet almanızı öneririm. Buda bisikletinizi metro vb. toplu taşıma araçlarına alabilmenizi sağlayacaktır.
    Özellikle
    İzmir'de raylı sistem taşıma araçlarında bisiklet kullanımı serbest. Ayrıca bir çok semt arası kara yolunda bisiklet yolu belediye tarafından yaptırılmış. Bu şekilde olan yerlerde şehir içinde Yol-Şehir bisikleti dediğimiz, tekerlekleri yarış bisikleti kadar olmasa da ince olan, üzerinde dik durabildiğiniz son derece hafif bisiklet serilerini tercih etmenizi öneririm.

5. zekeriya42

zekeriya42 Yeni Üye

Adı:
    Zekeriya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim fikrim şehir bisikleti, hatta hibrit olabilir. Ben city fun dan memnunum. Yük alması, sürüş vs adı üzere şehir için ideal.

anti panik bunu beğendi.
  6. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bölgeye göre değişir esasen. istanbul için konuşacak olursak fitness tarzı 10-12 kiloluk bisikletler en uygunudur ama yol bisikletini kolay kolay bırakmam gibime geliyor.

7. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şehir ve hibrit bisiklet, ortalama ihtiyaçları gidermek için kullanılabilir. Diğerleri biraz daha ihtiyaca hitap ediyor. Kaldırım atlamalı zıplamalı sürüşler için dağ/cross bisiklet ve/veya yollarda tempolu basmak için yol bisikleti. Şehir içi için tek tip bir tercih bilgisi doğru olmaz kısaca

mariokaldato ve Bozkırlı bunu beğendi.
  8. Bozkırlı

Bozkırlı Aktif Üye

Adı:
    Serdar GÖK
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ben dağ bisikletinden tur için devşirdiğim bisikletimi kullanıyorum. Kullandığım rota gereği aslında city denen tarzlar daha uygun duruyor. Ancak sabah için ayrı akşam için ayrı gezi için ayrı bisiklet bulunduramayacağım için ortalama bütün işlerimi bununla çözebiliyorum. Mesafe 22 km, sahil yolu ağırlıkta bir kaç noktada kısa ama oldukça dik yokuş var. Dağ bisikleti tercihimin sebebi de yoldan ziyade adına bisiklet yolu denen ama bisiklet için tasarlanmamış sadece boyanmış alanı kullanmam. Malumunuz bu yollarda belli bir temponun üzerinde cty yahut yol bisikletiyle gitmek neredeyse imkansız.

9. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Flat Bar yol bisikleti şehir içi için, yol bisikleti şehir dışı için uygundur.

10. DKN

DKN Kıdemli Üye

Adı:
    Doğu kan
    Seviye:
    geçenlerde site yöneticilerinden biri (adı aklıma gelmedi) bu konuda biraz sinirlenmişti. onun adına açıldı sanırım başlık :) bilinçlenme adına faydalı

11. mariokaldato

mariokaldato Hasretinden yün donlar eskittim

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bagajli dik pozisyonda surulebilecek gidonun acisi ayarlanabilen gidon bogazi varsa ideldir

Avrupa yapimi gezi tur bisikletlerinin hastasiyim ayni zamanda
    Misal Alman mali olan bu bebek super bence IMG-20160903-WA0018.jpg IMG-20160903-WA0011.jpg

Su an yeni topladigim tur biskletimden cok memnun kaldim. Konforu , rahatligi harici cokda akici masallah 2016-08-24_17-19-43_HDR~2.jpg

2016-08-28_23-36-33_HDR.jpg

2016-08-25_11-10-58_HDR.jpg

emre_s, SerhatAtan, Üye Adı ve 6 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Eylül 2016
  12. Ahmet Bilge Kaan AKIN

Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

Adı:
    Ahmet Bilge Kaan AKIN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kesinlikle sehir bisikleti veya dağ bisikleti. Yol bisikletiyle canta tasimak bile pozisyondan ötürü yoruyor. Hem yol bisikletinin ayaklığının olmaması da bir eksi. Valla ben dağ bisikeltimle alışverişe çıkıyordum rahatlıkla, yol aldım artık yürüyerek gidip geliyorum bir eksi daha :D Bi tane ucuzundan dağ bisikleti veya şehir bisikleti şart oldu.

mariokaldato bunu beğendi.
  13. ternium

ternium Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    İşin içinde toplu ulaşım ve yer problemi varsa katlanır bisiklet. Yoksa, şehir bisikletleri gayet ideal.

Cemil Dada bunu beğendi.
  14. Ozy

Ozy Yeni Üye

Adı:
    Ozan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    kendim 3 aydır işe gelip giderken şehir bisikleti kullansam da (süspansiyonlu), bazen trafikten kaçınmak için kaldırımlara fazlasıyla hoplayıp zıplıyorum, çukurlar, kasisleri falan da düşünerek dağ bisikleti öneriyorum. geniş lastik + süspansiyon konforu artıracaktır, özellikle temiz bisiklet yolu mevcut değilse güzergahınız üzerinde...

Geotech34 ve Cemil Dada bunu beğendi.
  15. condition

condition Fixed

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Benim için en önemli konu mobilite. Şehir-tur kategorisinde bisiklet kullandım sonra katlanıra geçiş yaptım. İkisinide yeteri kadar kullandım ve katlanır şehir hayatında en ön sırada yer alıyor benim için. Trafiktede kullanabiliyorsunuz kaldırımda da. Aralardan kıvrılarak süzülebiliyorsunuz. Metro,metrobüs kullanmak gerekirse hemen katlayıp istediğiniz vesaiti kullanabiliyorsunuz. 26" üzeri bisikletlerde o kadar mobil olunamuyor.

16. uurakyol

uurakyol Yeni Üye

Adı:
    Uğur Akyol
    tam da internetten şehir bisikleti araştırırken bu başlığın açılması çok iyi olmuş, bende okula gelip giderken ve haftasonları ufak çapları turlar için bir hibrit bisiklet arıyorum. bütçeme uygun olan üç model var, kron tx150 salcano cityfun 60 ve ümit magnetic. özelliklerini çok detaylı bilmiyorum ama genel anlamda (ağırlık, kadro, vites ve frenler vs) aralarında pek bir fark yok gibi duruyor. bu üç modelden hangisini almalıyım sizce ?

17. Ozy

Ozy Yeni Üye

Adı:
    Ozan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @uurakyol Kron Tx150 kullanıyorum. Fiyatıyla başta avantajlı gibi görünse de 3 ay sonra kendisini hatırlatacak sana. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yukarıda saydığın bisiklet modellerine 1000 TL vermektense, kaliteli bir markanın az kullanılmış/temiz ikinci ellerine yönelmeni tavsiye ederim.

Cemil Dada ve mariokaldato bunu beğendi.
  18. uurakyol

uurakyol Yeni Üye

Adı:
    Uğur Akyol
    bu modeller 1000 TL değil, 700-750 arası değişiyor. Kron da ne gibi sorunlar oldu mesela ?

19. Dethagorf

Dethagorf Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şehiriçi diyorum.
    Hem çalınmaya karşı yanınıza almanız açısından hem de trafikte manevra açısından.

@mariokaldato Tekrar hayırlı olmasını dilerim.

20. mariokaldato

mariokaldato Hasretinden yün donlar eskittim

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dethagorf bunu beğendi.