Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

şehir içi için 2. bisiklet seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ozan Elmacioglu tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Elmacioglu

Ozan Elmacioglu Üye

Seviye:
    merhabalar.

hali hazırda bir mtb'ye sahibim. ancak yavaş yavaş modifikasyonlarını yapıp onu sadece offroad'da kullanmak istiyorum. şehirde kullanmak için daha hafif ve daha hızlı gidebileceğim bir bisiklete ihtiyacım var.

biraz araştırma ve bir kaç kişide gördükten sonra sedona 411 oldukça ilgimi çekti fakat hakkında çok fazla yoruma ulaşmak mümkün değil. fiyat olarak uygun gibi geldi, alternatifi olarak ise trek 1.1 var. tabii bu tiagra donanımı olan 411'in alternatifi.

bunun dışında yol bisikleti yerine şehir bisikletimi seçmeliyim? kondisyon olarak orta seviyedeyim diyebilirim ve bisiklete bindiğim günler içinde (turlar hariç) 50km'nin pek altına düşmüyorum. ihtiyacım olan şey başta da söylediğim gibi daha hızlı olabileceğim, beni daha az yoracak, performans olarak tatmin edici bir bisiklet.

bu aralar turlara katılmak fırsatım olmadığı için sizlerden birebir olarak tavsiye alma fırsatım da olmadı, o yüzden en kısa ve hızlı yoldan bir başlık açma gereği duydum. fikirlerinizi esirgemezseniz memnun olurum. 1000-1500 tl arasında ki her türlü bisiklete tavsiyesine açığım. illa da bu olacak diye bir şey yok, bahsettiğim kriterlerde en uygun seçimi yapmak istiyorum...

şimdiden teşekkür ederim.

xXmekrogXx bunu beğendi.
  2. Ozan Elmacioglu

Ozan Elmacioglu Üye

Seviye:
    ufak bir dipnot olarak şunu da belirtmek istiyorum. bu alacağım bisikletle çok fazla arazi yol kullanılmayan uzun yol gezilerine de katılacağım. ayrıca pendik-yalova feribotu ile bursa'ya gidip geldiğim oluyor. bisiklet üzerinde heybe ve çanta taşımayı sevmiyorum. tercihim büyük kamp çantalarından ya da daha ufak boyutlarda sırt çantalarından yana oluyor. yol/yarış bisikleti tarzında bir bisikletin bu amaç için kullanımda uygunluğu nedir? ben 78 kiloyum ve uzun yolda taşıdığım çantalar 5-10 kilo arasında oluyor. yol bisikletinde sıkıntı yaratabilecek bir ağırlık mı(uzun vadede)?

biraz fazla soru sorup, sıktıysam özür dilerim ancak benim için bunların cevabını almak ve doğru tercih yapabilmek çok önemli.

tekrardan teşekkürler...

3. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    yol bisikleti bisikletin temeli olmasına, verdiği keyfi başka hiçbir bisikletten alamamanıza karşın istanbul trafiğinde performansını göstermesi ancak trafiğin seyrekleşmesi durumunda mümkün. Yoksa arabaların arasında klasik gidon tasarımıyla zorluk yaşıyorsunuz.
    Sürüş pozisyonu öne eğilmiş olduğundan sırt çantası sürüşü daha da zorlaştırıyor. Fakat kullananlar mevcut ancak 10 kg'a çıkan görmedim genelde su ve giyecek gibi temel malzemeleri taşıyorlar. Sevmediğinizi söylemenize rağmen gerektiğinizde sırt çantası olabilien heybeler taşımanız büyük kolaylık olacaktır. Scott Sub serisi, Trek fx serisi gibi alternatiflere de bakabilirsiniz. Veya bahsettiğiniz alternatiflere ek olarak flat bar'ı olan bir yol bisikleti de olabilir. Ben bu amaçla kitlediğimde çalınmaması için çok düşük seri komponentleri olan ama iyi çalışan bir tur bisikleti kullanıyorum. Gidonu arabalarında arasında hız yapabilmek için kısaltılmış olması kolaylık sağlıyor.

johncena, ADSL ve Ozan Elmacioglu bunu beğendi.
  4. Ozan Elmacioglu

Ozan Elmacioglu Üye

Seviye:
    açıkçası sürüş pozisyonunun sırt çantası taşırken zorluk çıkartacağı aklıma bile gelmemişti (= gerçi düşündüğüm zaman ağır sırt çantası taşımam gereken koşullar dağ bayır çıkıp kamp kuracağım zamanlar, eh o zaman da mtb'yi yollara sürmem gerekecek.

diğer türlü yollarda bahsettiğiniz gibi, bir kaç yedek kıyafet, su ve alyan seti, yama takımı gibi şeylerden fazla birşey olmayacak. bel çantası bile iş görür öyle bir durumda. ama şehirler arası giderken yol/yarış bisikleti pek uygun olmaz gibi duruyor. fx serisi tarzında bir bisiklet daha uygun olacak sanırım. yine de dilediğim zaman çantasız bir şekilde kaptırıp gitmek istediğimde içimde bir pişmanlık hissi olacakmış gibi geliyor (=

yaz sezonu içerisinde 300 400 km lik yollara gideceğim taktirde sub ya da fx'i tercih etmem konfor açısında daha doğru olacak. fakat elimdeki mtb'yi imkanlar dahilinde 11.5 12 kilo civarına çekebilirim. aynı zamanda uzun yola çıkacağım zaman lastiklerini değiştirip daha ince bir lastikle rahatımı arttırabilirim. bu bahsettiğimiz bisikletlerle arasında pekte fark kalmıyor sanırım bunları gerçekleştirdiğim taktirde. ağırlık olarak daha bile ağırlar hatta. bu noktadaki fikirleriniz nelerdir?

5. Oktay Ataş

Oktay Ataş Kıdemli Üye

Seviye:
    ozan abi fx 7.5 e bak derim, eğer ben bütçe bulabilirsem 7.3 bulamazsam 7.1 alacağım yakında :) 7.5 çok güzel inceledim dün =)

Ozan Elmacioglu bunu beğendi.
  6. Oktay Ataş

Oktay Ataş Kıdemli Üye

Seviye:
    oha diyorum ne yeşil bisiklet, ne velespit ne de ortaköy'de fx 7.1 ve 7.3 yok :O

7. Ozan Elmacioglu

Ozan Elmacioglu Üye

Seviye:
    tavsiyen için teşekkür ederim oktay (= şu yol bisikleti konusunda soru işaretlerimi bir halledebilsem...

8. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Ben specialized sirrus sport kullanıyorum, ekipmanlarını sram7 ye yükselttim, bahsettiğiniz tüm beklentilerinizi karşılayacağını düşünüyorum, bütçe açısından da iyi bir alternatif olabilir:)

Ozan Elmacioglu bunu beğendi.
  9. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    411 uygundur bence

10. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben şehir içi işe git gelde yol bisikletimi kullanıyorum havaların iyi oldugu günlerde.Sırtımda 15 bazende 20 kg yük oluyor.Laptop fotograf makinaları falan filan.Sırt agrısı çekmedim şimdiye kadar çünkü çantam bisikletiçin tasarlanmı bir çanta detur un transalphinei.Manevralarda sorun yaşamıyorsun zaten manevra gerektiricek bir duruma çok düşüyorsan trafikle beraber gitmiyorsundur.Ama şunuda unutma yol bisikleti çok yıpranıyor böyle hergün kullanımda city bikealsan daha iyi.

Ozan Elmacioglu ve ramon71 bunu beğendi.
  11. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    +20 kg ağırlık çok ciddi bir yük.Bisiketin hızlı aşınmasında etkisi var elbette.
    Hatta üst düzey bir bisiketin bir çok komponentinin limitlerine çok yaklaşıyor olabilirsiniz.

Sanırım trafikte sürüş stillerimiz farklı.

derşan sezer bunu beğendi.
  12. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
  13. Oktay Ataş

Oktay Ataş Kıdemli Üye

Seviye:
    bu sirrus seriside çok güzel ya

14. Muratcan Gümüş

Muratcan Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    kask güzelmiş :D ben bulamadım böyle beyaz bir kask.. beyaz modeller var ama şekilleri iyi değil..