Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir dışına çıkamayanlara(Ankara için)

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Kamil tarafından paylaşıldı.

1. Kamil

Kamil Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında bunu ''hangi şehirde hangi rampa'' sorusuna cevap olarak yazıcaktım ama biraz uzun olucak.Ankaradaysanız ve şehir dışına fazla çıkma imkanınız yoksa ve yüksek hız yapmak istiyorsanız size açıklarken aslında biraz da kıskandığım(ama paylaşmak lazım) yokuşu deneyebilirsiniz.Önce yokuşun bazı olumlu ve olumsuz özelliklerinden bahsediyım:en önemlisi bu yokuş çok güvenli çünkü yokuşun(aşağı inerken) sağ tarafı baştan aşağı birarada bulunan askeri yapıları çevreleyen bir duvarla kapalı.Diğer tarafa ise hiç araba park etmiyor:Yani hızla giderken önünüze araba altından aniden bir kedi çıkma ya da arasından insan çıkması gibi bir ihtimal yok.Çünkü,araba olmadığı için yolun sol tarafında(inerken) bulunan binaların çıkışları dolayısıyla bunlardan çıkabilecek insanlar rahatlıkla görülebilir.Yokuş aynı zamanda hiç işlek bir yokuş değil.Arabalar ve insanlar nadiren burayı kullanıyor.Yani sizin sokağın boş anını yakalamak için çok fırsatınız oluyor(hem de fazlasıyla).Sokağın eğimi dik başlayıp gittikçe diklik açısı azalıyor;böylece de finalde bisikletinizi güvenle durdurma şansınız artıyor.Yokuş dümdüz.Sokağın olumsuz özellikleri ise;1.sokağın sonunda askeri duvarın sola dönen yolla birlikte doksan derecelik açı ile karşınıza çıkması.Bu nedenle durmak için fren zamanlamasını çok iyi yapmalısınz yoksa çok tehlikeli olabilir.Bunu özellikle bu yazıyı okuyabilecek deneyimsiz bisikletçiler için söylüyorum,aslında genel bişey ama ben bu yazıyı okuyup da oraya giden birinin başına bi'şey gelmesini istemem:kendi deneyim,bisikletinizinde teknik yeterliliğinizin sınırlarını zorlamayın.Bunu ukalalık olarak algılamayın bu hassas bi konu çünkü.Kimsenin başına bişey gelmesini istemeyiz.2.Yokuş biraz kısa yanlız hızlanmak için yokuşun üstünde bulunan ve yokuşa yaklaşık 150-160 derece gibi geniş bir açıyla bağlanan üst sokağı kullanabilirsiniz ama o zaman da yokuşa girene kadar aşşağıdan ne geldiğini görme imkanınız kalmıyor.3.Arabalar için şehir içi hız üst limiti 50 km/s bisikletler için böyle bir kural var mı bilmiyorum.Sonuçta bu ülkede bisikletçiler yok sayılıyor belki kural koymayıda gözden kaçırmışlardır.Hem zaten bisikletçilerin şehir içinde 50km/s'i aşabileceklerini de düşündüklerini sanmam.Neyse,bu kural bisikletçiler için de varsa eğer suç işlemiş olursunuz söyleyeceğim son olumsuz özelliği bu.(şu hız limiti konusunda bilgisi olan yazsın lütfen).Ben eskimiş lastik ve jantlarıma ve de kask ve gözlüğüm olmayışından dolayı cesaretimin kırılmasıyla birlikte sınırımı zorlamamama rağmen bisikletçi giysilerim de olmadan 69 yaptım.Yokuşu deneyenler bana görüşünü bildirsin lütfen.Yokuş Kurtuluş tarafından gelirseniz eğer askeri binaların ilk başladığı yerden sağaa dönün biraz tımanıp sonra ilk sola dönün yokuşun aşağı başlangıcında olucaksınız.Yukardan gelmek isterseniz eğer,akdereye çıkarken askeriyenin bittiği ilk yerden sağa dönün sonra biraz inince yol ayrımından tekrar sağa döndüğünüzde yokuşun üst başında olcaksınız.Sokağın adı:Güvey sokak.Lütfen güvenliği unutmayın!

kemken, hakano, d.berkay ve 1 kişi daha bunu beğendi.