şehir/dağ bisikleti seçimi

Tepki
0
Merhaba Forum sakinleri. Bu işin erbabları... artık bizim gibi acemilere bisiklete öneri sunmaktan bıkmışlardır ama benim içinde bir yardımda bulunsanız... Şimdiden teşekkür ederim.
Ben Merida CROSSWAY 100 /carraro force 540 /sedona740/ghost se1175 arasında kararsızım. Aslında en yakın gelen merida ... 1400-1600 arası bütçem var... Siz olsanız hangisini alırdınız yada başka bir öneriniz varmıdır ?... Çok teşekkürler
(link)
(link)
(link)(link)

Scudo

öner yıldırım

Aktif Üye
Tepki
15
Ben olsaydım dağ bisikleti alırdım, çünkü kullandığım yol şartlarında o daha çok rahat ettirirdi beni. Kalın lastikler, ön amortisör vs. ile birlikte.

Tepki
0
birçok şehir bisikleti ön amortisörlü...Ben Ankarada yaşıyorum ve dağ tepe gezmeyeceğimi düşünüyorum ama ilerisi ne gösterir bilemem.. Dağ bisikleti ile asfalt yolda ince tekerdeki gibi performans yakalarsam dağ bisikletide düşünebilirim.

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Hoşunuza gidermi bilmiyorum ama bütçe limitinizin daha da altında olan Salcano City Fun 50 baya hoşuma gidiyor.
(link)

Tepki
0
teşekkürler Bu seçeneği görmemiştim.Ama bir kere para vereceğim biraz daha üstün birşey alıyım. Bir kere masraf yapıyım diyorum

serdargecu

Aktif Üye
Tepki
36
Bisiklet
Ghost
Modelleri Tek tek incelemedim ama bu markalardan en iyisi GHOST, kadro kalitesi çok yüksek, sorunsuz kullanırsın..

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serdargecu

Bu kadro kalitesini bir türlü anlamadım.
Diğer markaların kadroları merdiven altı yerlerde mi üretiliyor? Mesela Ghost harici bir marka denediniz mi? Denediyseniz ne farkı vardı?

serdargecu

Aktif Üye
Tepki
36
Bisiklet
Ghost
Kadro malzemesi, sağlamlığı, işçiliği, geometrisi, güç aktarımı, ölçülerin sürücüye uygunluğu vs. kadro kalitesini oluşturur..

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Az önce abimin bisikleti ile(mtb 1.50 slick asfalt lastikli)1 saati aşan bi gezi yaptım şehir içi.Traktör yeminle,gözünü seveyim sabit maşalı 28 tekerlekli sehir bisikletinin.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serdargecu

Bunları ben de biliyorum Merida'nın, Carraro'nun veya Sedona'nın kadroları çöpe atılacak kadrolar mı da Ghost kadro kalitesi çok yüksek diyorsunuz?

serdargecu

Aktif Üye
Tepki
36
Bisiklet
Ghost
@Berke Kazankaya

Öyle mi anlaşıldı yazdıklarım? Halbuki ben bu markaların içindeki en iyisi GHOST dedim diğerlerinin çöpe atılacak kadrolar olduğu zannederim anlaşılmaz. Diğer markalar da çok iyi ben CARRARO kullandım gayet de memnundum GHOST markasının diğerlerine göre bir adım öne geçtiğini düşünüyorum sadece,tabi bu benim fikrim.. Tasarıma ne kadar önem veriyorsunuz bilmiyorum ama GHOST tasarımları, tabi bu biraz da zevk meselesi, piyasadaki en iyi tasarımlardan biri.. Neyse en doğrusuna yeni bisiklet alacak arkadaşımız karar verecek, iyi pedallamalar herkese..

Tepki
0
benim gönlüm merida dan yana ama meridenın kullandığı malzemeler düşük kalitede o paraya daha iyisi kullanılırdı dermisiniz? Yoksa vitesi freni pedalı selesi tekeri zaten olması gerektiği gibi ve bu parayı hakediyormu dersiniz? Maşasıda diğerlerinden farklı...

Tepki
1
Komponent olarak kalite arıyorsan o konuda sana göre iyi olanı seç bence. Markaların hepsi bir şekilde kendini kanıtlamış sonuçta. Burada markaların farkları kadroların kalitesinde ortaya çıkıyor. Merida ürünlerini mağazada gördüm ve çok kalite bir kadro olduğu acemi bakışıyla bile gözüküyor. Ben hiç birini kullanmadım. Hatta bisikletim bile yok. Nasipse başlangıç için Sedona 300-S alacağım yakın zamanda. Ama ilerde iyi kalite bir bisiklet seçecek olursam bu Merida olur gibi duruyor. Ayrıca Merida nın kadrosu sanırım ömür boyu garantili olarak satılıyor.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
önce bisikletin türüne karar vermelisiniz... sanırım yol bisikleti düşünmüyorsunuz... ama dağ bisikleti mi şehir bisikleti mi... bisikleti hangi amaçla ve hangi yollarda kullanacaksınız... ilerde mesela çadırlı madırlı bisiklet turlarına katılmak ister misiniz? ya da yol veya dağ bisikleti yarışlarına... hani hobi niyetine de olsa :)

öncelikle bunları belirlemeniz lazım... çünkü donanımı daha iyi diye bi mtb öneririz... aldığınıza pişman olursunuz... ya da daha iyi fren yapıyo diye disk fren alırsınız, ücra bi köy yolunda freniniz başınıza bela olur... oysa v fren olsa kendiniz tamir edip yola devam edersiniz... falan filan :)

siz nasıl bi sürüş planladığınızı düşünürken ben bi kaç şey söyleyebilirim ama...

1- kadroyu kırıcak diiliz, o yüzden markaya dikkat etmezdim.. çünkü bu markalar zaten belli bi kalitenin üstündeler...
2- öncelikle kadro boyu boyuma uygun olmalı... dolayısıyla boyuma göre kadrosu olmayan bisikletleri baştan elerdim.

siz cevap verince 3'ten devam ederiz :)

Tepki
0
@CandanC

cevabınız için teşekkürler... hemen hemen aynı yaştayız.. kendi adıma konuşuyorum sanırım bu yaştan sonra dağ tepe dolaşmam diye düşünüyorum :) Evim şehir bisikleti sürmek için gayet uygun ve betonlaşan bu şehirde dağa taşa denk gelmem sanırım.Ekmeği aşağıda bakkaldan değilde 5 km uzakta fırından alıyım, miskin miskin oturmayım şöyle bir dolanıyım geliyim ..iş ve ev arası 20 km mesafede becerebilirsem bisikletle gidip geliyim...

@Erdal Y.

Umarım sizde en kıza zamanda dilediğiiz bisiklete kavuşursunuz.Evet merida ömür boyu garanti veriyor.. Buda sanırım işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hakan Bey ben 40 yasindayim hala cocuk gibi buldugum tumsekten zipliyor, gordugum kros yola, araziye daliyorum :)
Ama sizin yasadiginiz yerde bu alternatiflerle pek karsilasmayacaginizi dusunursek sehir/tur bisikleti uygun olacak sanirim. Sectiginiz markalar iyi. Aralarinda uzman degilseniz cok buyuk farklar yakalayamazsiniz. Ancak MTB kadrolar daha kalin borulu, daha genis kaynakli olur. Sehir bisikletleri ise daha zarif durur ve ayni fiyat segmentindeyse dag bisikletine gore hafif kalir. Bu sehir bisikleti kirilgandir demek degil sakin yanlis anlamayin. Sadece dag bisikleti hakkini vererek kullanacaksaniz cok fazla sarsinti ve darbeye maruz kalacagi icin metal yorgunlugu vb. ile uzun omurlu kalabilsin diye. Yoksa sehir bisikleti ile de mecbur kalirsaniz merdivenden iner, kaldrimdan hoplar, denk gelirse kros yaparsiniz birsey olmaz.
Ghost kadrolar Merida'lara gore genelde biraz daha agir yapiliyor. Merida daha zarif bir durusa sahip ama kisisel gorusumdur.
Zamanla lastik, ruble, aynakol vb. degisecek zaten. Ama butceyi bir parca yukseltebilirseniz bir ust donanimli olanina da bakabilirsiniz. Sonucta bunlardan hangisini alirsaniz alin basiniz agrimaz gibi.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
anlattıklarınız ışığında

3- dağ bisikleti almayın, hem ağır hem lastik değiştirmek zorunda kalırsınız. hafif bir dağ bisikleti de zaten bütçeyi aşar.
4- ben olsam bu durumda merida'yı seçerdim (arka aktarıcısı da iyi... ) ancak, o verdiğiniz fiyat üst limitinin üzerinde kalıyor gibi
5- yine ben olsam, şehir bisikletleri üzerine yoğunlaşır kendimi merida'yla sınırlamaz -- ama bisikletleri çok güzel gçrünüyo ona bi'şey diyemiyorum :) -- v frenli, nispeten hafif olanlara bakardım. ben şahsen süspansiyonu seviyorum. çok rahatlatıyor sürüşümü. o yüzden düz maşa olanları da elerdim.
6- bi de forumda çok konu var. disk fren mi v fren mi, arka aktarıcı alivio mu acera mı altus mu?? onları okuyarak kendiniz için bi komponent alt limiti belirleyebilirsiniz, bir de fiyat üst limiti. daha sonra da online bisiklet sitelerine bi göz atmanızda fayda var. bazen çok daha iyi komponentli bi bisiklet indirime girmiş olabiliyor. artık şans kader kısmet...

şimdiden iyi sürüşler...

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben olsam şunu alırım: (link)
Şehir için birebir düz maşa, ince düz lastik hiçbir şekilde yormayacak baktığınız modellerden daha üst bir donanımı var ve tahminimce 1.5-2 kg ağırlıktan kurtulacaksınız.