Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

şehir bisikletinin sınırları?

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Onur Yonca tarafından paylaşıldı.

1. Onur Yonca

Onur Yonca Yeni Üye

çoğu arkadaş gibi mtb düşünürken ben de şehir bisikletinin daha doğru tercih olacağına karar verdim. Peki bu bisikletlerin sınırları nedir? Yani örneğin sadece asfaltta mı kullanmak gerekir? Ön amörtisör olmaması büyük eksiklik midir? Fitness açısından fayda durumu nedir? bu tarz sorulara cevap verirseniz çok memnun olurum.. Ayrıca hibrit bisiklet diyorlar sanırım salcano city-sport bu tanıma uyuyor..bunun hakkında da bilgi verir misiniz?

2. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

İstanbul'da yaşıyorsanız ve kendimi dağlara, tepelere vurunca rahat ediyorum demiyorsanız şehir bisikleti bence de daha uygun bir tercih. Ama tavsiyem kaliteli ve maşası kilitlenebilen, lastik kalitesi çok yüksek bir bisiklet almanız. Maşa şart derim çünkü İstanbul gibi bir memlekette ne kadar asfalt yol olsa da çukurdan geçilmiyor.

3. alper okumuş

alper okumuş Aktif Üye

Seviye:
    dişli lastik ve kılıtlenebılır maşası olan şehır bısıkletı ıle gayet keyıflı sürüş elde edebılırsınız

4. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    ilk bisikletim bianchi aspid. amortisörsüz, ince dişli lastikli bir bisikletti ve dağ bisikleti olarak satılıyordu. tam 20 yıl sonra aynı bisikletleri şehir bisikleti olarak lanse edilmesi komik oldu. korkunuz olmasın. amortisözsüz bir bisiklet maşadan dolayı daha hafiftir ama bulabilirseniz.

5. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    dağ bisikletinin şehirde yaşadığım zorlukları: lastikleri incelttim ve dişli olmayan yol lastiği taktım ama hızlandıkça dişli olranları yetmiyor.

6. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    toprak yoldada gidersn ama . topraklı engebeli yerlerde kısıtlama yaşarsın. arazide falan.

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Şehir bisikleti alacaksan amortisörsüz alabilirsin hatta almalısın. Şehir ve çevresinde kullanmak için amortisöre ihtiyacın yok. Ben amortisörsüz bisiklet kullanıyorum geçenlerde sırf test etmek için 30 cm yükselikteki bir kaldırımdan indim. Sorun yok. Amortisörlü alıp bisikleti hantallaştırma. Kalın lastiğe de gerek yok. Fitness açısından çok faydalı.

Salcano City Sport'ta önde amortisör var. Amortisörlü almaya gerek yok.

8. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    bende hem amortisörlü hem de amortisörsüz var. Kesinlikle tavsiyem amortisörsüz bir bisiklettir. Tabi ki devamlı caddelerde kullanacaksanız. Alabiliyorsanız da maşası karbon olsun. darbeleri daha iyi absorbe ediyor. Aynı şehirde Istanbul'da kullanıyoruzç. Evet çukurlar var ama, bizde Cadillac kullanmıyoruz. :D
    Ama en güzeli, her ikisini de biraz deneyip ona göre karar vermek. tabi bu arada herikisi arasındaki ciddi ağırlık farkını da gözardı etmeyiniz.

9. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Patika vs gibi yollardan gitmeyecekseniz amortisör sizin için sadece ağırlık anlamı taşır. Kötü olduğu için amortisör gerektirir denen İstanbul yollarında yol bisikletleri cirit atıyor. Onlar ne yapsın? :)

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  10. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Şehir bisikletleri yol olan her yerde kullanılabilir, yol denince sadece asfalt anlaşılmasın toprak köy yollarında da kullanılabilir, bunun sınırını yolun düz olup olmaması belirliyor. Toprak da olsa düz bir yol sorun değil ama çukur ve taşlar büyüdükçe rahatsız etmeye başlar, bu durumda amortisör olması, bisikletin hibrit dedikleri modellerden olması tercih edilebilir, zaten bir seviye sonrası bozuk arazi şartları ve MTB'nin alanına giriyor.

Türkiye'deki şehir şartlarının gelişmiş ülkelerden farklı olması kafaları biraz karıştırıyor, bisiklet yolu, düzgün ve geniş yollar, rahat - kurallı işleyen bir trafik, alçak kaldırımlar gibi medeni şartlardan uzak olduğumuzdan şehirleri bozuk araziler olarak düşünen çok kişi var.

Ben bu eleştiriye hak veriyorum ama MTB'ye binilecek kadar da abartılmaması gerektiğini yaşayarak öğrendim.

Ancak bazı durumlar bu tartışmanın dışında tabii, adam MTB'den keyif alıyor olabilir veya araziye çıkıyorsa ekonomik nedenlerle ikinci bir bisiklet alamayabilir veya benim gibi şehir bisikletini çaldırıp MTB'ye mecbur kalmış olabilir :)

11. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Eğer dağa taşa vurmucaksan mtb gereksiz . Ben aldım sırf yolda kullandım , eğer ilerde imkanım olursa şehir-tur bisikleti alabilirim.

12. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Salcano City Sport modellerinin düz maşalıları da var. VS ler kilitlenebilir amortisörlü, VR ler düz maşadır.

Onur Yonca bunu beğendi.
  13. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ben sabit maşası olan ve rubena slick lastikli sirrus sport bisikletimle bırakın dağı taşı derelerin içine girdim bisiklet yüklü olmasına rağmen...Dış lastik bence biraz keyfi fakat amörtisöre hiç gerek yok heryer taş toprak olsa bile

Onur Yonca ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  14. Onur Yonca

Onur Yonca Yeni Üye

hepinize teşekkür ederim genel olarak aydınlatıcı cevaplar olmuş

15. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba,
    bende mtb'den şehir bisikletine geçtim. çokta memnunum. yalnız bu bisikletler sanırım mtb'lere göre bir hayli hassaslar. şehir bisikletleri için tavsiyeleriniz nedir ? bi de büyük dişliye geçerken zincir attırıyorum. bu konuda da tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bisikletim, Bianchi Miles.

16. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba,
    bende mtb'den şehir bisikletine geçtim. çokta memnunum. yalnız bu bisikletler sanırım mtb'lere göre bir hayli hassaslar. şehir bisikletleri için tavsiyeleriniz nedir ? bi de büyük dişliye geçerken zincir attırıyorum. bu konuda da tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bisikletim, Bianchi Miles.