Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir bisikletine yol bisikleti vites sistemi önerileriniz.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Veli ALBENİZ tarafından paylaşıldı.

1. Veli ALBENİZ

Veli ALBENİZ Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merida 40v kadrosu üzerinde bir takım oynamalar yapmak istiyorum. Parçaların tam uyumunu nasıl sağlayabilirim? Hangi ürünleri tercih etmeliyim? Aklımdakiler ise;

ARKA ATTIRICI : Sram rival / shimano ultegra 6700
    AYNAKOL : FSA Energy Triple Chainset MegaExo / Shimano Ultegra 6603 Triple 10sp
    ÖN ATTIRICI : Sram rival / Shimano ultegra 6700
    ATTIRICILAR : Shimano tiagra 3*10
    KASET : Shimano ultegra 6700 / sram pg1070

Ya full ultegra ya da sram rival aynakol fsa şeklinde olacak.

Ya da city bike şeklinde kullanılacağı için mtb gibi full deore set mi yapsam daha mantıklı olur. Bu konuda da fikirleriniz benim için önemli.

2. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bisikletinizi çok yüklüyorsanız mtb tipi yapmanızı öneririm, yol tipi yaparsanız 3 lü aynakol olsa dahi sizi bayırlarda zorlar. Amacınız spor veya tempolu antremanlarsa yol tipi vites sistemini öneririm, ağır dişliye bacaklar alıştıkça daha da güçleniyor.

3. Veli ALBENİZ

Veli ALBENİZ Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tempolu kullanımı tercih ediyorum. Benim haricimde 5 kilodan fazla da yük taşımam sanıyorum ki.

Peki FSA triple chainset Energy aynakolu hakkında bir fikriniz var mı? 90$ fiyatı var. Ya da benzer fiyatta ultegra 6603 triple 10sp mi almam daha yerinde olur? Ki böyle olursa arka attırıcıyı da ultegra seçerim. Her ne kadar rival almak içimden geçse de. Keşke iki sisteme de bir yerlerde binip bakabilsek de tercih daha kolay yapılsa :mlk:

4. burhanozer

burhanozer Forum Demirbaşı

Seviye:
    şehir bisikleti üzerine bence yol ekipmanları çok yakışıyor
    cannondale quick karbonda olduğu gibi yol ekipmanlarıyla gayet güzel olur
    hafiflik arıyosanız kesinlikle rival
    105 fiyatına ve ultegradan daha hafif..
    ama aynı zamanda tüm parçaların set olmasını öneriyorum size ya hepsi ultegra ya hepsi rivall
    bildiğim kadarı ile rivalin 3lü aynası yok ama
    34-50 ayna rubleyide 11-28 yaparsanız çıkamıyacağınız ramya yok en azından benim olmadı daha..
    hatta apex arka aktarıcı 32 tırnağı destekliyor die biliyorum 11-32 rubleyle devam edebilirsiniz

5. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kendi bisikletimde fsa aynakol var tempo modeli 30 42 52T, başka bir arkadaşımda rival set vardı benim aynakolumun daha rahat döndüğünü kendisi söyledi, bende sürdüğümde kendi aynakolumda daha rahat geldi, kesin birşey diyemicem ancak böyle bir maceramız oldu :).

6. Veli ALBENİZ

Veli ALBENİZ Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Cevap veren herkese teşekkür ederim. O zaman Rival arka-ön attırıcı ve FSA aynakol kombinasyonunu gönül rahatlığı ile sipariş edebilirim. Sanıyorum ki bir uyumsuzluk falan olmayacaktır.

7. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    fsa :alkis:

8. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    3'lü aynakol kullanmak istiyorsanız Ultegra set kullanmanız uygun olacaktır. Rival serisinde 3'lü Fsa aynakol destekleyebilecek ne vites kolu ne de ön aktarıcı mevcut. Sram kullanmak isterseniz 50-34 aynakol ile 32 dişe kadar destekleyen "WifLi" uzun bacak arka aktarıcı kullanabilirsiniz. Red serisinde bile mevcut artık.

Sistemlerin karşılaştırılmasına gelirsek, Rival daha hafif ve daha ucuz. Şahsi fikrim, konforun öncelikli olduğu bir sistem isteniyorsa (3'lü aynakol düşünmenizden dolayı böyle olduğunu tahmin ediyorum) Ultegra daha tatmin edici olabilir. Ultegra gerçekten harika bir sistem ama Rival' in keskinliğinden ve hızından biraz uzak. Rival biraz daha direkt ve "racier" tabir edilebilecek, yarışçı yönü ağır basan bir sistem. İkisinin verdiği farklı hissiyat tamamen şahsi zevk meselesi. Ancak yukarıda belirttiğim gibi, 3'lü aynakol kullanmak istiyorsanız zaten tek tercihiniz kalıyor, Ultegra.